Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Apr 2008, 06:14   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Un precedent salutar

cititi aici:

http://www.adevarul.ro/articole/cel-...ribunal/348289

c parere aveti?
eu una buna :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 06:41   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Era si cazul!
Am readus în atentie si topicul aferent:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=198128#198128
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 11:18   #3
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Nu pot decit sa salut si eu acest lucru!
Sa inceapa si bietii avocati sa inteleaga ca si copyrightul poate fi o sursa grasa de cistig!
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 16:39   #4
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Ori urmasii lui Tudoran sunt in "foame de bani" ori scenaristul nostru a facut o prea mare gresala.
Asta eh... pana ne vine mintea la cap.. proiectul mai poate sa stagneze.
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2008, 08:16   #5
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
poate ca filmul are - cum zice klein - 'sens artistic'. de ce trebuie sa fie o ecranizare fidela?
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2008, 08:43   #6
legardere
Veteran
 
legardere
 
Join Date: Dec 2007
Location: Rasnov-BV
Posts: 157
Acum sa-mi fie cu iertare dar eu vad o problema in articolasul care a stat la baza lansarii acestui topic:
Originally Posted by Adevarul:
"Reclamntele au mai arãtat cã au citit scenariul propus ºi au ajuns la concluzia unanimã cã scenaristul nu a înþeles opera lui Radu Tudoran ºi a modificat trãirile persoanjelor, deformând substanþial concepþia, gândurile ºi sensibilitatea marelui romancier", se aratã în sentinþa Tribunalului Bucureºti.

Si mai "frumos" e asta:
Originally Posted by Adevarul:
"Eva" este simbolul feminitãþii pline de farmec, nepreocupatã de relaþii ºi ambiþii sociale, care se îndrãgosteºte de un bãrbat misterios - "El". "El" ar reprezenta simbolul masculinitãþii în cãutare de teritorii noi, inclusiv afective, dar incapabil sã se despindã de magnetul iubirii constante a "Evei".
:shock:

Acum nu ca as avea de ce sa-i i-au apararea scenaristului, dar un romancier are obligatoriu inteligenta necesara sa lasa in text libertatea de a aintelege anumite elemente in functie de inteligenta si starea de moment a celui care ii citeste opera, daca eu citesc romanul cu pricina (poate o sa si reusesc in viata asta) trebuie sa intreb intai pe doamnele mostenitoare ce ar trebuii sa inteleg din el pentru a sti cum sa citesc?
Hai sa fim realisti ca exista exemple de ecranizari care lanseaza idei mult mai cretine (vezi "The man in the iron mask" din 1998 cand D'Artagnan ajunge amantul Anei de Austria si chiar tatal regelui Frantei), asa a vazut scenaristul problema si asa a vrut el sa fie.
AAAAAAAAAAA dar stai ca aici intervine o alta problema: doamnele mostenitoare vor mai multi banuti (daca e reala partea cu cererea de 170 000 de Euro), pai nu va suparati dar bugetul este de 3milioane nu de 30 de milioane de Euro, oare daca veneau scenaristii si ziceau "va acordam 20% din profit" ce mai ziceau doamnele alea? Ca asta echivala cu 0 bani.
Aici se vede un caz clar de o greseala (oamenii au avut prostia necesara sa se inspire dintr-o opera literara), si de oameni nesatuli (pai daca vrei sa faci treaba asta mie imi dai atat, de ce? pai ca asa vreau eu).

Parerea mea ca aici nu ar trebuii criticat scenaristul foarte mult ci oamenii care vor niste venituri suplimentare fara nici un fel de justificare.
__________________
Le Conte De Neveres
Chevalier De Lagardere
legardere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2008, 12:46   #7
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by legardere:
un romancier are obligatoriu inteligenta necesara sa lasa in text libertatea de a aintelege anumite elemente in functie de inteligenta si starea de moment a celui care ii citeste opera

si orice regizor ar trebui sa aiba inteligenta de a se asigura dinainte ca are dreptul sa faca harcea-parcea un roman
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2008, 23:27   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Mister Movie:
poate ca filmul are - cum zice klein - 'sens artistic'. de ce trebuie sa fie o ecranizare fidela?

1 cunoscind 'prestatia artistik' a lui a. popovici putem spune, fara nicio teama d eroare, k 'sens' & 'artistic' n-au c sa caute in preajma numelui sau;
2 pai, nimeni nu spune k 'trebuie', dar - dk mostenitorii s opun - oricum nu poti ecraniza, corect?
3 faptu k unii (en mostenitorii) 'vor bani' este absolut ok: dc sa nu vrea, ar trebui oare sa ofere drepturile p gratis?? asta e o gindire comunist-colectivista...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 16:17   #9
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Daca vreun om mi-ar fura romanul si mi l-ar face un film prost,
ar baga-o rau de tot pe mineca. Mi-as lua un avocat american de top.

Este un lucru atit de nesimtit sa iti insusesti creatia altcuiva, fara un contract care sa stabileasca limpede ce libertati ai, daca ai, care este limita pina la care poti merge, incit nici macar nu se poate pune problema fidelitatii scenariului fata de roman.

In primul rind, este un furt ordinar.

Asta trebuie pedepsit, si inca mult mai scump decit a hotarit instanta, eu i-as fi cerut un milion de dolari. Scurt. Sa isi vinda casa, sa faca credit, sa nu isi mai poata da copiii sau nepotii la scoli, sa ramina in fundul gol, ca sa inteleaga ce a facut. Asta in cazul in care nu are acel milion. Daca il are, cu atit mai mult, fiindca bogatii sint cei care tin cel mai tare la bani.

Era foarte simplu si de bun simt sa ia legatura cu mostenitoarele, sa le explice ca doreste sa faca modificari, sa scrie totul ce si cum in contract, si pe urma sa faca ce doreste.

Avem prea putine romane ecranizabile ca sa ne permitem sa le dam de gard si pe putinele care exista.

Plus ca mostenitoarele aveau dreptul, inainte de a semna contractul, sa refuze proiectul, daca dupa ce se documentau asupra regizorului constatau ca nu este de nivelul operei.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 16:26   #10
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
absolut corect!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 16:49   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by rocky:
(...) sa inteleaga ce a facut.
Popovici? :?
Popovici?? :shock:
Popovici "sä înteleagä ce a fäcut"??? :w00t:
Baba si caricioplanu'. :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 19:24   #12
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Domnule Serban, cum vedeti precedentul? de salutat sau salvator?
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2008, 13:51   #13
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
salutar, adik sanatos
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2008, 11:09   #14
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Intrebarea mea, de baraj, este: CNC-ul ce-a pazit?????
Cum este posibil sa se ajunga sa se faca un film fara contract de cesiune?????????????????????
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells