Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jul 2007, 10:08   #121
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by cornel:
Acum e mult mai simplu. Iti place ceva (un film, o carte, o saorma etc) scoti banu' din buzunar si platesti. Daca iti pute ceva mergi mai departe te rog.
Foarte tare.
Oricum traim intr-o tara in care unii fac analogii intre Reconstituirea si filmulete d-astea light.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2007, 12:25   #122
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si-n kre unii degeaba vad filme in prostie k oricum nu inteleg nimic din ele
(yes - i'm speaking about CARMINE GALANTE alias NUME alias SAM GIANCANA etc etc!)

profit d ocazie pt a-mi anunta RETRAGEREA DEFINITIVA d p cinemagia: refuz sa respir ac aer - kiar si virtual - cu un neik nimeni & un coate-goale bolnav la cap k individu respectiv :sick:

ramineti cu el - si cu protectoru sau neobosit pitbull
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jul 2007, 16:05   #123
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mä rog, nu mä încântä deloc optiunea ta, asa cä nu pot decât sä sper cä de data asta vei reveni SI MAI curând decât dupä toate celelalte retrageri definitive din trecut. Te asteptäm cu drag.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2007, 09:37   #124
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Din pacate asta este riscul unui forum in care mai multi indivizi isi dau cu parerea despre orice si oricum (totusi unii au tacut mult in comunism iar altii s-au nascut cu placerea de a-si exprima prin viu grai orice gand).

Urasc forumurile pentru ca toate, dar toate la un moment dat sunt cuprinse de un curent de controverse mai mult sau mai putin intelectuale (desi acest loc nu este si nu se vrea un loc elitist) care degenereaza in insulte copilaresti sau ironii gratuite (scuze lui Cazeemeer daca m-am pripit).

Imi pare rau ca in loc sa vorbim despre California Dreamin' am ajuns sa dezbatem probleme nationale
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2007, 12:12   #125
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Originally Posted by cornel:

Imi pare rau ca in loc sa vorbim despre California Dreamin' am ajuns sa dezbatem probleme nationale

ii zice spam and I most certainly don't condone it. Iar conflictele de mai sus s-au dezbatut deja in fiecare topic, fiindca domnii au râci care trec dincolo de gustibusurile cinematografice. Eu zic sa ii lasam sa se desfasoare because sometimes it makes for good reading material..made me crack up once in a while... :lol:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jul 2007, 17:24   #126
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by cornel:
Din pacate asta este riscul unui forum in care mai multi indivizi isi dau cu parerea despre orice si oricum (totusi unii au tacut mult in comunism iar altii s-au nascut cu placerea de a-si exprima prin viu grai orice gand).

Urasc forumurile pentru ca toate, dar toate la un moment dat sunt cuprinse de un curent de controverse mai mult sau mai putin intelectuale (desi acest loc nu este si nu se vrea un loc elitist) care degenereaza in insulte copilaresti sau ironii gratuite
Valide remarcele.

Originally Posted by cornel:
Imi pare rau ca in loc sa vorbim despre California Dreamin' am ajuns sa dezbatem probleme nationale
Asa "bate" filmu'.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2007, 17:22   #127
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Am citit si eu cele 6 pagini acum, pentru ca n-am urmarit threadul.

La cald mi s-a parut un film foarte bun. Judecand la rece, e un film bun. In orice caz, mai bun decat altele.

Nu am vazut prea multe pelicule romanesti.. insa mereu am avut impresia ca dialogurile sunt oarecum seci.. si suna aiurea; mi se par scurte si sacadate.. lipsite de substanta, si prea comune. NU toate. Sigur ca multe sunt pur si simplu memorabile - vezi Doiaru. In schimb, cele dintre elevi - chiar daca incercau sa redea nuanta de "la tara" - sau, mai exact: momentul in care Andrei ii marturiseste Monicai dragostea.. pana si "te iubesc"-ul parca suna a: "cat e ceasul ?" asadar, incerc sa spun ca, in filmul romanesc.. sunt secvente (sau dialoguri) fie exagerate, fie banale - se vede actoria - sau ne-actoria. Am vazut filme frantuzesti (pe care le urmaresc fara subtitrare) care imi par mai naturale, de unde incerc sa trag concluzia ca impresia de fals este datorata limbii materne - deci eu's de vina.

California Dreamin e genul de film care te prinde.. poate nu chiar de la inceput, dar te prinde pe parcurs; ritmul scade treptat spre sfarsit.. unde se simte lipsa de acuratete a montajului.. si am remarcat cateva secvente lungite degeaba.

Oricum, notele de umor sunt aboslut autentice. Pana si "Welcome" scris cu 2 de L (sau tabloruile de care amintea Pitbull in recenzia lui) ... umor subtil si de bun gust zic eu. Primarul a jucat excelent, mutra pe care o afiseaza in momentul in care el, infierbantat de gentilete ii explica ce si cum lui Assante, iar acesta il taie: "Does he.. uhm, does he understand.. the train.. uhm.. does he understand we're tryin' to stop bombing in Serbia ?" - nu mai retin exact cum era replica.. ceva in genul asta.

As vorbi mult si bine despre film.. dar nu-mi permite timpul. Oricum, un film bun.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2007, 22:15   #128
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
9/10, mi-a placut filmul......tot ....... de la nervozitatea tipic de conducator / lider/ capitan a lui Assante (rol manusa pt el) de a se "poticni" in nesimtirea lui Doiaru, iar mai apoi in "ciorba si kitchul" oferit de primarul satului..... super filmul.
Un american aterizat intr-o locatie tipic balcanica. Inca puternic balcanica si pe vremea aceea.
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2007, 09:29   #129
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by oxlock:
Un american aterizat intr-o locatie tipic balcanica. Inca puternic balcanica si pe vremea aceea.

Oarecum pe linga subiect - tot timpul am avut probleme in a intelege cu adevarat ce se ascunde in spatele termenului acesta de "balcanic", folosit intr-un context ca cel de fata.

Nu de alta - dar imi amintesc de un un film italian mai vechi ( habar nu am cum il cheama, nu mi-a placut per ansamblu, dar am retinut unele secvente din el ) in care cam tot asa tratau localnicii dintr-un sat italian supersaracacios pe americanii "adusi de razboi" la ei in sat. Imi amintesc faza in care o gagica e in pat cu un marines ala o mingiie de zor pe tite si ea in schimb mingiie jambonul pe care tipul i-l adusese ca si "cadou romantic" ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2007, 12:50   #130
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
balcanic .....
cand am vazut chestia cu invitarea capitanului de catre primar la ospat, precum si show-ul ieftin cu Dracula; mi-a amintit oarecum de filmele lui Kusturica.
balcanic.... nu ca as uri acest termen, dar inteleg prin balcanism : a face din rahat bici, si a face haz din necaz; transformarea mediocritatii in comic si petrecanie
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2007, 18:30   #131
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Eu vad balcanismul asta cam asa (nu stiu definitia oficiala) : mici, bere, ciorba de burta, tigani, balci, marfa contrafacuta de toate felurile, engroul Europa, manele, lautari, dacii cu abtipilde de bmw si spoilere adaptate, spaga, coruptie, neseriozitate si un lasa-ma sa te las general. Asta nu exclude si un farmec tipic care da misto in filmele bine facute. In Nesfarsitul lui Nemescu nu e cazul. Kusturica a plesnit-o cel mai bine, cu toate ca in Pisici tushele groase sunt excesiv ingrosate.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2007, 16:31   #132
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Pai na - e ca si cum ai lua principiile din asa-zisa "etica protestanta" si le-ai intoarce in oglinda.
Numai ca nu-s deloc convins ca asta e ceva specific Balcanilor. Sau macar 100% adevarat. Dar in fine ... suntem pe linga subiect oarecum asa ca nu mai continui. :?
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2007, 02:02   #133
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
" that is probably what those people in Yugoslavia look like after you bomb them". Asta ii spune Doiaru razand lui Doug imediat dupa ce ii explica cum se fac sarmalele. cred ca este unul dintre cele mai bune dialoguri scrise vreo data de un scenarist roman. (si in moarte Dl L sunt cateva dialoguri exceptionale). Cpt Doug il priveste pe ceferist si intelege ca omul e trosnit in ratiune si mai bine inghite desi nu prea ii vine...Apoi cut to Andrei care se topeste pe langa Monica iar eu ma intreb : oare filmul asta nu functiona mai bine fara Andrei? dar fara fiul primarului? dar fara profa de spaniola? dar fara tonele de expozitiune care desi "arata bine" nu fac altceva decat sa lungeasca filmul si sa dilueze conflictul.

mi se pare desi nu am auzit nimic, si m-as bucura sa ma updateze cineva, ca la varianta de pe dvdul meu (pro video) montajul nu e finalizat. as putea crede ca daca nemescu ar trai azi si vacile, tractoarele, babele, drumurile neasfaltate, penele de curent, canalele care explodeaza ar fi mai putine pt ca pana la urma nu au nici un payoff.

finalul?....of of! subscriu la argumentele mai sus postate de coshava, glonloc ....si cred ca nu finalul in sine e facil dar parca e un cu totul alt film. nimic din tot ce se intamla pana la final nu poate conduce la ditamai macelul. pt ca de fapt nu se intampla mare lucru. e mai mult tzircus si bulaneala (car imi place destul de mult). secventa caftelilor e doar o explozie nejustificata a unui conflict superficial explorat si exploatat.

din pdv politic mi se pare corect dar scenariul ar fi putut fi mai riguros si mai clar. over all mi-a placut. l-am vazut de doua ori si cred ca sunt multe lucruri de laudat. Dumnezeu sa-l odihneaca pe Cristi...
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2007, 09:03   #134
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by vladvaidianu:
oare filmul asta nu functiona mai bine fara Andrei? dar fara fiul primarului? dar fara profa de spaniola? dar fara tonele de expozitiune care desi "arata bine" nu fac altceva decat sa lungeasca filmul si sa dilueze conflictul.
Ai perfectä dreptate, multä lume a remarcat acelasi lucru. O analizä care pune accentul tocmai pe aceastä laturä a scenariului, aici:
http://agenda.liternet.ro/articol/52...nesfarsit.html
(Pe scurt: bine-bine, îi tot däm cu "nesfârsitul" si cu "n-a mai avut timp sä-l perie", dar întrebarea se pune: dacä toate redundantele alea sunt într-un mod atât de vizibil balast, ce-au mai cäutat pe peliculä? De ce le-au mai filmat? Mai la obiect: de ce au mai fost scrise? Cä doar acum avem si C.A.V. - acuma stim sä scriem scenarii!
(De retinut cä fac observatia asta de pe pozitia unuia cäruia i-a pläcut enorm filmul - si nu numai ca o primä impresie; chiar si dupä ce am citit numeroasele comentarii critice, continuu sä rämân un mare admirator al lui. Dar... ce-i drept, e drept!)
Originally Posted by vladvaidianu:
mi se pare desi nu am auzit nimic, si m-as bucura sa ma updateze cineva, ca la varianta de pe dvdul meu (pro video) montajul nu e finalizat. as putea crede ca daca nemescu ar trai azi si vacile, tractoarele, babele, drumurile neasfaltate, penele de curent, canalele care explodeaza ar fi mai putine pt ca pana la urma nu au nici un payoff.
Da, la vizionarea de presä a fost exact întrebarea pe care i-am pus-o lui Boncea, care mi-a räspuns cä färä îndoialä Cristi ar fi täiat în carne vie la montaj (era stilul lui), si toatä povestea ar fi ajuns, în final, mult mai organic articulatä, mai echilibratä structural si mai putin dezlânatä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2007, 10:43   #135
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
Da, la vizionarea de presä a fost exact întrebarea pe care i-am pus-o lui Boncea, care mi-a räspuns cä färä îndoialä Cristi ar fi täiat în carne vie la montaj (era stilul lui), si toatä povestea ar fi ajuns, în final, mult mai organic articulatä, mai echilibratä structural si mai putin dezlânatä.
Si de ce dracu' n-au gasit pe unu' sa bage foarfeca in el?
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2007, 11:21   #136
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
"Ar fi fost o impietate", au zis cei de la MediaPro. Pozitia este cel putin surprinzatoare, avand in vedere goana dupa profit, una dintre trasaturile principale a tot ceea ce inseamna Pro. Sunt sigur ca filmul scurtat ar fi facut o impresie mult mai buna, dar uite ca au ales sa nu-l monteze, riscand refuzuri sau esecuri la festivaluri (a fost cat pe ce la Cannes) si succes relativ la box-office. Cu toate acestea nu cred ca au existat motivatii ascunse, iar decizia e de-a dreptul laudabila din punctul de vedere al memoriei lui Nemescu.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2007, 11:25   #137
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
E foarte simplu, nu au gasit pe cineva s bage foarfeca in el fiindca Cristi lucrase pana atunci la toate cu Catalin Cristuttiu, iar Catalin, neputand s ia decizii ce in fond sunt regizorale, a montat cam tot materialul filmat. Pitbull are dreptate, Cristi taia de obicei f mult la montaj, dar filma multe scene in plus nu atat penru el, ci pt actori, pentru a le da un simt de identificare cu personajul. E regretabil fiindca intr-adevar filmul isi pierde mult din savoare tocmai fiindca sunt secvente redundante, si multi ne dam seama ca ar fi aratat altfel daca Nemescu ar fi fost acolo.
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2007, 13:30   #138
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Deloc rau, desi temele sunt arhi-folosite si de Kusturica, si de alti regizori romani. Mie personal mi-a placut mai mult A fost sau n-a fost (my favourite), insa California Dreamin` e un film laudabil, care va fi de retinut si de re-vizionat cand vom avea si noi o cinematografie in adevaratul sens al cuvantului.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2007, 20:07   #139
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
California Dreamin', filmul lui Cristian Nemescu, este singura pelicula romaneasca intrata intr-un top al site-ului imdb.com. In urma voturilor a peste 1700 de utilizatori ai site-ului, California Dreamin' a obtinut un rating de 8 puncte (din zece), ocupand locul 47 in topul celor mai bune comedii ale tuturor timpurilor. Topul este condus de Dr. Strangelove, al lui Stanley Kubrick, si de Le fabuleux destin d'Amelie Poulain al lui Jean-Pierre Jeunet, filmul lui Nemescu fiind precedat de Divorzio all'italiana/Divort in stil italian (1961), cu Marcello Mastroianni in rolul principal, si britanicul Hot Fuzz, care va putea fi vazut in Romania numai in cadrul Festivalului de film britanic. Povestea sefului de gara Doiaru (Razvan Vasilescu, foto) si a trenului american imobilizat de incapatanarea acestuia este urmata in top de filmele a doi regizori celebri: Rainer Werner Fassbinder (Angst essen Seele auf/Teama mananca sufletul, 1974) si George Cukor (Poveste din Philadelphia, 1940). Anul acesta doar patru filme au intrat in top, alaturi de Hot Fuzz si California Dreamin' aflandu-se si Ratatouille (locul 10) si Superbad (locul 40). Rating-ul din topul comediilor este diferit de cel din clasamentul general, unde California Dreamin' a obtinut un rating de 8,4 puncte, mai mare decat cel al castigatorul Palme d'Or de anul acesta, 4 luni, 3 saptamani si 2 zile, cu un rating general de 8,3 puncte.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2007, 20:32   #140
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
California Dreamin nu e chiar comedie. intra, asa, putin in gara comediei, dar nu e...
e un film tonic, cu membrul in erectie...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells