Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > TIFF

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 May 2005, 14:49   #1
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Juriu la datorie 2

Deocamdata doar eu sunt aici. Notorious vine pe la 12 si Christi maine la 6, cred. Am intampinat relativ multe dificultati. Am ajuns pe la 6 si mi-a zis tipa de la hotel ca abia pe la 9 pot intra in camera. Ok, nu a fost problema, dar dupa aia de pe la 11 pana la 3:30 am facut naveta de la Republica la Casa de cultura a studentilor, in cautare de badge-uri, snururi etc. Si de-asta n-am apucat sa vad nici un film, mai ales ala cu nume lung la care voiam sa ma duc. Dar chestia s-a rezolvat si ii multumesc lui Chirilov for it (Korben & Carmen nu se mai pun). Acum nu mai ajung la Osama, o sa vad Hawaii, Oslo, or something, si dupa aia oldboy, asa ca o sa revin.

PS Am acelasi rank ca Moodysson 8)
PPS S-ar putea sa sun aberant si/sau delirant. Am dormit doar 2-3 ore.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 May 2005, 17:03   #2
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
OK, multumim pentru vestile de pe front Eu acum plec de la munca, intr-adevar la 6 dimineata ajung in Cluj. Nu stiu cind o sa mai apuc sa dau de internet, dar voi da raportul cu fiecare ocazie...
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 09:25   #3
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.nu stiu daca se poate discuta de filme proaste in cadrul tiff-ului da' macar de plictisitoare...ala ar fi Teza-acu' imi pare rau ca nu am fost la deschidere. a fost un fel de Nacy Drew meets Scream....amenabar sau nu, it still sucked.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 09:33   #4
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
yup.sucky movie. mereu m-am intrebat de ce a fost primit atat de calduros de critica la momentul aparitiei. debut fulminant cica. o tristete.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 17:28   #5
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Raport ziua nr.2 (prima pentru mine)...

Am sosit dimineata la 6.30, soare, cald, oboseala mare dupa o noapte nedormita. Spre deosebire de Benny totul a decurs perfect cu cazarea. La 7 eram in camera, hotel super dragut, conditii excelente. Mic dejun pe fuga, apoi intilnire cu colegii de juriu, urmati indeaproape de raptor.
Primul film TIFF 2005: Strings. O poveste epica suedeza, dublata in engleza, cu papusi, sfori, lupte, clisee, dar maxima originalitate nonetheless. Foarte interesant. 8/10.
A urmat Three. Trei scurtmetraje asiatice horror. Primul, o poveste banala, similara in multe momente cu the ring sau the grudge, dar bine realizata. Al doilea, o aberatie thailandeza (parca) de la care as fi plecat daca nu as fi stiut ca urmeaza si partea a treia..... o poveste sud-coreeana mai interesanta decit primele doua.... oricum, overall, filmul e destul de slabut. 4.5/10
Dupa o pizza plina cu usturoi (don't worry, i'm in a single room ) a urmat si primul film din competitie: rusescul "4". Lume foarte multa (ca si la primele filme), dar... well.... dezamagire destul de mare. Filmul este la fel de dezgustator ca mincarea servita din plin intr-o scena din final. (asta daca nu va tenteaza o mini-orgie cu babe de 150-200 de ani... :shock: )... si cind te gindesti cit de promitator incepuse... :? 3/10.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 17:46   #6
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Suntem toti 3 aici, acum. Dar suntem asezati gen cate unu pe fiecare etaj la hotel. Am vazut cateva filme:

Guard dog - Cainii sunt paranoici. Si paranoia nu e buna. Relativ funny

Oldboy - Daca ar fi fost sa notez prima ora as fi dat gen 9.5/10. Dar dureaza o ora si 50 de minute. Si alea 50 de minute sunt destul de multe si jegoase ca sa transforme filmul intr-o chestie coreana labaroasa, trista, jalnica si patetica. Tehnic impecabil, dar scenariul se duce dracu la sfarsit, credeam ca asta era o trilogie cu revenge-uri. Nu neg valoarea scenelor in care Oh Dae-su ii bate cu pumnii, ciocanu' si picioarele, insa pentru un film ce vrea sa fie revenge flick, astea nu sunt de ajuns. Finalul absolut jenant.

Strings - Am ratat primele 20 de minute, dar din ce-am vazut e, mai ales ca idee, mai mult decat ok. Sforile marionetelor, in loc sa se incerce sa fie ascunse, sunt what gives life to them. Marionetele, povestea, dialogurile, vocile si 'nooooooooooo'-ul mai bun decat al lui Darth Vader, sunt foarte enjoyable.

Three - La primul, Memories, am ridicat spranceana, same old shit. Un fel de horror The Ring-style dar care se bazeaza (prea mult) pe sunete si in the end pur si simplu tampit. Apoi la The Wheel am ras batjocoritor, dezaprobator si adormit daca poti sa razi adormit. Un fel de Amityville Horror transpus in Korea, sau in una din tarile asiatice, anyway. Nu ca poveste, ci ca atmosfera, personaje etc. Fucking pathethic. La Going Home deja nu mai aveam sperante. Mai ales ca am vazut un inceput parca copy/paste din Dark Water, numai ca era un baiat si nu o fata. Dar nu era despre copil. Nu prea mai am timp sa scriu despre el acum, ca vreau sa scriu si de 4, dar daca ar fi fost independent, nu alaturi de celelalte doua, ar fi fost un personal favourite. Nu am inteles de ce au fost legate astea trei, though.

4 - Film rusesc. Deci ma asteptam la multa vodka si am primit ce voiam. Vodka se consuma pe tot parcursul filmului, in cantitati din ce in ce mai mari, dar de persoanele gresite si in scopuri gresite, ducand la vederea uneia dintre cele mai gretoase, marcante si never-to-be-seen chestii ever to be put on screen. La un moment dat se imbata mai multe babe si incep sa se joace unele cu sanii altora. Prima ora (cred), la fel ca in Oldboy, e destul de ok, dar, la fel ca in A love song for Bobby Long, insa de data asta posterul, e false advertising. Pe poster fiind un san in prim plan. Though incepe promitator, cu un four-some intr-un pat, tipa se ridica, iese pe usa si ajunge intr-un bar. Acolo se poarta o discutie destul de interesanta, intre trei indivizi, fiecare mintind in legatura cu slujba lor. Apoi o vedem iar pe tipa, se ridica din pat, naked, si, pentru un moment, am crezut ca we have a winner. A shaved winner, if you know what i mean. A-hem, continuand, asta nu era decat nuditate gratuita (BABELE GOALE NU SE PUN CA NUDE SCENE, SE PUN CA GORE), doar ca sa atraga atentia, ca pana la sfarsit nu se mai vede nimic. A, decat un san intr-o scena intr-o sauna sau ce dracu era. Daca se facea un scurt metraj din primele 30-60 de minute era foarte ok, dar cand arati babe care se joaca cu sanii you can't expect to get anything, besides the obviously OMFG :sick:. Asta cu siguranta n-o sa ia premiul.

Acum mergem la Childstar, pentru ca e in competitie si pentru ca n-o sa mai avem cand sa-l vedem avand in vedere ca trebuie sa vedem filmul lui Todd Solondz unde o tipa de 12 ani vrea neaparat sa ramana insarcinata, cand ruleaza a doua oara Childstar. Sper sa nu fie atat de deprimant pe cat cred eu acum. Dupa aia un fel de meeting cu cineclujmagia.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2005, 17:48   #7
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
prima experienta de acest fel. oarecum kissassed, adica: cazat la hotel (oricum, mare nevoie de el nu o sa fie, dupa cum se anunta lucrurile , primit ecusoane de unde vizionari pe gratis, raptor ne-a facut un tur al centrului orasului etc. etc.

multumim inzecit pt sansa de fi aici, unde se anunta un tiff interesant - fiecare din cele 3 filme vizionate pana acum a avut elementul sau inedit:

avem strings un film danez care marseaza in ritm de tragedie shakespeare-iana, cu niste personajele principale in carne si oase. pardon, am spus cumva 'carne si oase' ? vroiam zic lemn si suruburi. da, marionetele trase de sfori de un dumnezeu cunoscut sub numele de 'sidous' imprumuta vocile unor britanici cunoscuti, de la catherine mccormack la derek jacobi (vezi 'gladiator'), dar kestia esentiala este ca in aceste marionete trece, totusi, si sufletul actorilor. este un film care respira tragedie, poate putin prea multa tragedie, incat la un moment dat ajunge sa se supuna tuturor canoanelor tragediei antice despre glorie si razbunare. quite boring, cu alte cuvinte.

avem, totusi, solutia salvatoare: mutarea accenmtului de pe 'dummies' (gen 'team america') pe 'sfori'... sfori trase, dupa cum am zis, de un dumnezeu atot[prezent, care astfel coordoneaza, omniprezent si omnipotent, fiecare miscare a personajelor care se afla, de la un capat la celalalt, in mainile sale. or, tragedia nu a fost niciodata mai sugestiva de atat !

three - tzeapa pe care-am luat-o de la korben si benny nu ca as da vina pe ei, doar i-a manat curiozitatea si nimic altceva, ca si pe mine). trei scurt metraje. trei freaky, din care doua freaky si aberante si unul freaky si poetic. 'memories' este o copy-paste 'the ring' veritabil, combinat cu putin 'psycho', ciudat si plin de efecte gratuite, 'the wheele' este un kitsch veritabil si un copy-paste dupa 'child's play' plasat intr-un decor gen 'apocalypse now'. 'going home' este povestea unui barbat care asteapta invierea sotiei sale moarte de doi ani de zile. pana aici, nimic iesit din comun, dar domnul a pastrat-o tot acest timp in apartamentul ei, taindu-i parul, machind-o si spaland-o, si la un moment dat sechestreaza in apartamentul sau un politist aflat in cautarea copilului sau. daca macabrul povestirii este demna de e.a. poe, mai ganditi-va, pt ca poezia dragostei n-a curs pe un ton mai frumos/macabru din nici un alt film pe care sa-l fi vazut pana acum ! un film care incepe tragand cu ochiul la 'dark water'ul lui nakata (aflat pe lista cu 'the ring 2') si apoi vireaza spre un love story rough & morbid.

si asa ajungem four, film aflat in competitie, o redimensionare a grotescului, marcant, scabros si ultimatly pointless. vazut intr-o sala plina care, totusi, la final a aplaudat ! :shock:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2005, 13:46   #8
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Childstar - Un fel de comediuta de pseudofamilie, canadiana, care nu e trista si deprimanta, cum te/m-ar putea face sa cred plot outline-ul. Relaxant dupa Three-ul vazut inainte. Replici memorabile: "Oh, yeah? Then my mom will fire you. - No, she won't. - Yes she will. - No, no she won't, cause... - Cause what? -... CAUSE I'M FUCKING HER!" ceva de genu' asta.

Howl's Moving Castle - Al doilea Myiazaki dupa Porco Rosso, mult mai ok, cu umor misto, matur si mult si vad ca happy end-urile sunt tipice Myiazaki, deci cred c-o sa-l iert pentru Porco Rosso.

Private - Vazut de la ora 12, in loc de Red Coloured Grey Truck care era in program, insuportabil, plat, prost, anost si arab (vorbit).

Aseara m-am anturat, dupa Howl's Moving Castle, cu Korben & Mala pe care am cunoscut-o si care, in ciuda eforturilor ei de a nega chestia asta, arata la fel de bine pe cat se zvoneste. Am fost dusi cu masina oficiala tiff 2005 Volvo ( 8) ) la Insomnia, care era gen la 50 de metri de Republica si a fost putin ciudat, pana si soferul s-a simtit un pic ciudat, drept pentru care a facut un ocol ca sa enjoy Volvo mai mult. Am ajuns la Insomnia unde pe pereti sunt desenati porci si oi in pozitii compromitatoare (sau cum zicea Mala: neprincipiale). Am stat cu Nae Caranfil la masa care e gen REVELATIA tiff-ului, looking forward to meeting him again. Apoi ALS care a declarat ca el nu ar merge cu private jet pentru ca daca se prabuseste, vrea sa fie cu cel putin inca 200 de oameni, gen eveniment national. A stat relativ putin cu noi, dar ne-a recomandat Whisky (filmul). Am baut multa Cola (incalcand principiul meu de a NU bea cola) si putin redbull, pentru ca n-aveau Pepsi, Korben a rasturnat diverse chestii printre care o sticla de vodka care arata de parca a costat (foarte) multi bani. Pe la 1:30 m-am retras, though. Recuperez asta seara, sper. All in all, atmosfera foarte ok, Clujul prea cald, dar clujenii binevoitori.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2005, 14:59   #9
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
a doua zi si mai cald, filme mai naspa... doua aflate in competitie:

childstar - o comedioara simpatica, cu cateva replici r.u.p.t.e., dar too much kinna like 'notting hill' adolescent. meaning copii rasfatati, discutii autoreferntiale despre film etc. fara prea mari pretentii.

old boy - singurul de pana acum caruia i-am dat 5 puncte, adica 'excelent', la polul opus fata de 'duda', un asian revenge sory extrem de violent, o combinatie dementa a la chanpark wook de love story, horror, thriller si comedie neagra. mentiuni speciale pt scenele de tortura si scena de cafteala de pe coridor, cu membre / bate / ciocane zdrobite. perfect la tot ce tine de muzica / montaj / imagine si cu un scenariu proaspat si socant.

private - un grup de soldati israeliti dau buzna peste o familie de palestinieni in miezul noptii si le spun membrilor ca nu au voie sa stea decat la parter, in caz contrar fiind impuscati. premisa destul de generoasa este sufocata insa de stangacia regizorala. scenele de suspans nu sunt tocmai de suspans, scenele de psihologie familiala nu sunt tocmai bienvenues, actiunea treneaza in prea multe locuri. cum pe toata lumea la un moment dat o mananca-n fund (sa urce la etaj, sa monteze capxcane prin gradina etc), nu putem sa ne asteptam decat ca cineva s-o mierleasca. daca se intampla sau nu, nici ca ne mai intereseaza...

sa speram ca maine va fi o zi mai buna.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 09:59   #10
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Cu intirziere scriu si eu ceva...... dar ieri a fost o zi cu totul nebuna, adica 6 filme vazute de dimineata pina noaptea la 1. No time for internet.

Deci.... pe scurt:

Childstar - film bun, simpatic, dar parca putin prea comercial pentru a lua ceva. Jennifer Jason Leigh e (pentru mine) o revelatie. Nu ma asteptam sa joace asa bine. 6.5/10

Oldboy - l-am vazut ieri, dupa ce ratasem deschiderea. Ma asteptam sa fie excelent, a fost mai mult decit atit. Cea mai tare poveste de razbunare (in afara de Kill Bill, of course). Dar e de inteles de ce i-a placut lui QT filmul asta atit de mult. Genial, inventiv, original, revelator, controversat, dur. 9.5/10

Private - desi lent, destul de misto. Citeva scene tensionate si foarte bine facute, poveste interesanta tocmai prin prisma faptului ca, desi este in mijlocul conflictului israeliano-palestinian, razboiul nu e decit de decor pentru povestea familiei ce nu-si paraseste casa ocupata de soldati. 6.5/10

Agnes and her brothers - nu e rau. "American Beauty" in varianta germana, ceva mai lispit de profunzime si scene memorabile, dar cu mult mai mult sex (including with dogs ) 7/10

Whisky - excelent. O comedie super a micilor tabieturi zilnice, a rutinei de zi cu zi data peste cap (temporar) de un eveniment neprevazut. Surprinzator scenariul, filmarile, actorii, tot. Candidat la premiu, dpmdv. 9/10

Vera Drake - film f bun, exceptional jucat de imelda staunton. 8/10

Kung Fu Hustle - unul din acele filme despre care stiu ca sint proaste, dar nu ma pot abtine sa nu ma distrez. Super amuzant. Un Scary Movie meets Kung Pow, in varianta hong kong-eza. Un mod ideal de a incheia o zi obositoare. 6/10.

Cam asta e. Acum ma pregatesc de Teza lui Amenabar....... so i gotta run. I'll keep y'all posted.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 14:14   #11
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Infernal Affairs I - Gen cel mai bun film politist asiatic? Construit genial.
Infernal Affairs II - Prea intentionat alambicat scenariul, mai ales la inceput, intuneric & asiatici nu mai intelegi nimic, cine omoara pe cine. Apoi melodramatism cat cuprinde, nu se compara cu primul, dupa asta nici n-am mai ramas la al treilea

Hotel - Atat de mult ma enerveaza regizorii astia care spun ca filmul lor doar pune intrebarile, ca nu vor sa dea si raspunsurile. In cazul asta e si mai si, dupa ce tipa a spus chestia asta, a zis intr-un interviu apoi ca e de fapt despre nimic, si ca filmul e de fapt o insiruire de fapte ilogice, aruncate fara nici o ordine anume, aleatorii cu scuza ca asa e in realitate. Siktir

Party-ul de aseara a fost de cacat. In primul rand mi s-a adus la cunostinta fenomenul asta, 'cupoane'. La Insomnia beam cat voiam, aici iti dau o chestie care valoreaza intre 80 si 200 de mii (noi primim 80, of course) si dupa aia platesti on your own. Si in plus la Diesel era muzica aiurea si prea multe reflectoare roz care-ti intrau in ochi. Deci ne-am mutat cu un nivel mai sus, unde nici macar nu acceptau cupoane. I surrendered si am dat cuponul meu altcuiva. Stat la masa cu atotprezentul Nae, a fost si Gorzo dar a plecat spre 'casa' relativ devreme. Azi e party-ul de lansare a numarului 2 din reublik. Sper sa fie mai ok si mai cuponless.

Ma duc sa ma culc.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 14:37   #12
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Sper sa fie mai ok si mai cuponless.

fachin amen, frate ! ca sa nu mai zic ca mala portugal s-a comportat ca o acritura (gen o intrebi si nu-ti raspunde), korben si carmen au fost cu nasul pe sus, minrep avea nu-stiu-care teza, deci nici n-a trecut sa ne salute (rushine !!)... cu alte cuvinte nimeni nu a fost friendly in afara de raptor (sa-i dea domnu' sanatate ! . gorzo, singurul care este mai afabil & comunicativ, a plecat acasa prea devreme. dar sa trecem si la filme:

infernal affairs - o combinatie inedita si surprinzatoare de 'internal affairs' (mike figgis) si 'godfather', cu un conflict puternic si un twist destul de pervers la final. tony leung R.U.L.E.S. !

infernal affairs II - aceiasi regizori, in mare parte aceiasi actori, dar, in loc sa ramana o poveste politista inteligenta, se apuca sa pompeze melodrama gen 'the killer' (john woo), de care filmul mi-a adus oarecum aminte - mod de filmare, storytelling, love story etc. cine are chef sa-si bata capul ca sa desluseasca firul (sau mai dgraba firele) intortocheat(e) mai ceva ca speghetele din farfuria 'nasului' brando... be my guest. pana una-alta, eu am preferat sa sforai... :sleep:

tesis - un debut promitator, inventiv si pe alocuri chiar spectaculos al lui amenabar. destul de mult sub 'abre los ojos', la fel de mult pste nenorocitul de '8 mm'. :sick: merita vazut macar pt inceputul genial, imagine (calofila, ca de obicei) si eduardo noriega, care este o revelatie ! (dar apropo, actrita aia, anna nu-stiu-cum - fachin ugly ! )
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 14:41   #13
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
hors-sujet:nu va mai supoooort, voi cu tiffu vostru si io cu examene in draci!
dar in doua zile, mark my word...i shall!
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 11:34   #14
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
1mentionez ca am rasturnat o sticla pe jumatate gloala de palinca odinara si ca nu mi amintesc sa fi rasturnat altceva
2 as vrea tare mult sal vad p notorius cum se antureaza simpathetic cand ii crapa capu d durere si tre sa stea la un party ratat doar ca tre sa scrie dsp el si ie lene sa se miste pana la taxi
3 si cand am lasat eu impresia ca as avrea vreo simpatie pt notorius?
u want compassion? rent bambi! (garfield)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 13:07   #15
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by notorious:
ca sa nu mai zic ca mala portugal s-a comportat ca o acritura (gen o intrebi si nu-ti raspunde)
Stii , eu la tiff sunt doar vizitator. PR-ul il fac altii :hmm:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 13:34   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
minrep avea nu-stiu-care teza, deci nici n-a trecut sa ne salute (rushine !!)
Jesus... Azi (marti) e de-abia prima zi in care nu-mi fac griji ca a doua zi am teza/simulare/examen... Anyway, sper ca jurizarea merge bine si sper sa apuc sa petrec un pic si cu tine si BeNnY...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 16:31   #17
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Am vazut azi Calvarul. Jeese, ce twisted movie! Parca-i Texas Chainsaw Massacre regizat de Gaspar Noe. Mi-a placut mult.

Iar acum am iesit de la Red Coloured Grey Truck. Un road-movie croat destul de simpatic. Merita vazut.

Si am uitat de Masinistul de ieri seara. Grozav film. Unele scene sint amazing.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 19:06   #18
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Dark Horse e superb! Iar faptul ca e filmat alb/negru ii da o mai mare forta afectiva.
Totusi, nu inteleg de unde vine titlul filmului... Oricum, ii dau 9/10.
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 10:25   #19
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by KORBEN:
3 si cand am lasat eu impresia ca as avrea vreo simpatie pt notorius?

oh, dar, by all means, nici nu cautam simpatia unui maniac care ma hartuieste cu mp violente. dar bunavointa este cu totul alta chestie iar mie imi place prea putin (spre deosebire de alti forumisti) sa fiu certat cu altii...

si sa revenim la vizionari:

a wonderful night in split - trei povesti bizare, care amesteca frenetic love story, thriller, trafic de droguri s.a., intersectandu-se si completandu-se. de cate ori am mai auzit asta ?? pai, de cel putin n ori, nu ? fara sa fie tarantino, fara sa fie 'occident', it's still fun. aici, ceasul de ora 12 este fatal personajelor noastre, care par niste fantasme in atmosfera cu usoare accente noir ale acestui film croat (apropo, imaginea este trasnet, pelicula fiind filmata intr-o culoare b&w cu usoare nuamte spre albastru, glaciala si semi-obscura).

the heart is deceitful above all things este debutul in lung-metraj absolut socant & surprinzator al asiei argento, care, iata, sedovedeste total infidela stilului tatalui sau (ale carui horror-uri bombastice nu m-au fascinatniciodata). filmul asiei este povestea tulburatoare a unei copilarii furate, dar story-ul (care include sodomizari, traume de tot felul, psihoze la greu) este destul de putin relevant ca argument pt calitatile regizorale ale fiicei lui dario argento. in 'the heart...', primeaza stilul. proaspat si plin de acel entuziasm cinefil al oricarui debutant - muzica este perfecta, unghiurile de filmare foarte inventive si cu o distributie-soc (de la insasi asia argento in rolul mamei nevropate a inocentului jeremiah, pana la peter fonda, perfect in rolul unui 'preacher' sectant, si la marilyn manson !). pasionant !

calvarul - tacanit si aberant (desi, culmea, it was supposed to be, intrucat fabrice du welz vede in iesirea spectatorilor de la film o victorie !), trecand prin atmosfera anxioasa a la 'the texas chain saw massacre' (citat si rascitat aici) si respirand prin toti porii 'misery'. executia este buna, dar e total indigest...

camionul rosu-gri - comedie neagra baroca cu un usor iz de kusturica, cu o serie de personaje extrem de pitoresti (o nevropata obsedata de guns n' roses care fredoneaza 'paradise city', un hot de camioane cu un fetis pt camioanele mercedes-benz), o actiune plina de verva si perfect montata (desi la final patineaza putin). il recomand, chiar malei portugal. :lol:

cu dark horse, seria de tineri rebeli & non-conformisti inceputa cu fascinantul noi din 'noi albinosul' continua cu un razvratit cu o usoara aura de james dean, care isi castiga existenta scriind grafitti pe pereti. una fara nici un scop, nici o obligatie si nici o emotie pana la intrarea in scena a romance-ului, odata cu care vine, inevitabil, si schimbarea. filmat in b&w (n-am prins ideea, totusi !), departe, zic eu, de substratul emotional al lui 'noi', kari cultiva mai mult umorul pe alocuri intentionat-tembel, pe alocuri absurd, pe alocuri trasnit... dar este oare destul ? :?

9 songs - 9 pies hard-rock, 9 futaiuri, cine draq sta sa le mai numere ? pierdere de timp, pointless si, paradoxal, utterly dull, plictiseala livrata sadic unei sali intregi, cu oameni care stateau pe jos ca sa vada 'piesa serii'. nu merita !

the ring two - cateva lucruri am de spus si termin :

1. it wasn't scary
2. a avut un plot ok, coerent, ceea ce nu asteptam
3. are cateva idei valabile (scena in care rachel trebuie sa-si inece copilul este emotionanta)
4. it wasn't scary at all
5. nakata baga prea multe din precedentele sale filme (ape intunecate si copii posedati care isi cauta mamele din 'dark water')
6. it really, really wasn't scary !

overall, este ok...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 11:42   #20
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt notorious

'the heart is deceitful...' nu este debutul asiei a: acela a fost 'scarlet diva', vazut tot la tiff - acu 2 ani? parca...

pt benny

nice review-ul primei seri (pt mine!), aia de la insomnia; chiar am zis kestia cu private jet-ul? i don't recall, dar u r probably right: very helpful sa ai prin preajma oameni care tin minte ce-ai spus la un moment dat
what i DO recall, though, este ca la masa insomniaca m-am reintilnit cu mala... astazi pesemne ca o sa ne reintilnim si cu crydead :oops:

pt all

simbata, as usual pe tvr cultural (dupa ceremonia in direct de pe tvr1), la FOTOGRAME: cristi puiu, nae caranfil, razvan radulescu, valerian sava & alexandra maria lara :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells