Păreri Serenity

(2005)

Serenity

alali pe 13 August 2014 03:29
Incheierea de poveste a unui serial de basm!..
O incheiere mai buna pentru un serial deosebit nici ca se putea. Este unul dintre cele mai bune finaluri ale unei serii tv. Cred ca cel mai bun de pana acum. Capitolul se incheie, dar ramane si o portita de visare, caci de o continuare nici nu poate fi vorba. Cu aceeasi interpreti carismatici, cu o River ce se trezeste din letargie la propriu, filmul sfarseste magistral ceea ce a inceput serialul Firefly.
Interesant cum personaje incapabile de a se interesa la ce anume se uita, isi dau cu parerea (d)in cap, ca sa spun asa, ei neintelegand ca acest film este practic ultimul episod al unei serii tv geniala. Cat de slab inzestrat neuronal trebuie sa fii sa iti dai cu parerea vazand doar ultimul episod al unui serial? Cam ca ultima jumatate dintre cei ce au postat in pagina filmului. Ei nu intelege! Ce sa le faci?!
Stati linistiti, nu va faceti nicio speranta! Viitorul e al… citeşte

Gil pe 12 Iunie 2005 20:13
Total necunoscut la noi. In vest a fost un serial numit "Firefly" care a fost anulat dupa numai un sezon (in ciuda succesului incredibil) pentru a face loc in grila de programe a postului.
Scandalul facut de fani a fost atat de mare incat s-a decis sa se faca un film de holywood pe baza serialului si filmul acela este Serenity.

Doar un pic de informare ca sa stim si noi romanii pe ce planeta traim

norww3 pe 19 octombrie 2014 14:59
Mersi frumos de info, Gil :)
vlad013 pe 01 Aprilie 2006 02:30
un film de 5 stele. merita vazut. ma intreb de ce dreq nu a ajuns si la noi pe ecrane. E de departe unul din cele mai bune sf-uri pe care le-am vazut.
bizonul pe 25 martie 2016 15:37
O fi ajuns de mult, dar a fost ascuns sau programat la ore tampite, cum este si in asta zi la Antena1. La orele potrivite, de ceva vreme doar tampenii avem, ba cu bucatarii lu'peste, ba cu "Te cunosc de undeva" sau cu "In puii mei", etc.
Mihai2508 pe 14 August 2010 00:04
Nota 10
Foarte bun filmul, este clar unul dintre cele mai bune SF-uri, mie unul mi-a placut foarte mult si il recomad tuturor fanilor genului, un film care are de toate, are si actiune si comedie si aventura si atmosfera, merita vizionat.
WikdMovies pe 06 August 2011 18:50
Unul dintre cele mai bune filme SF...
Recomand sa vizionati mai intai serialul si apoi filmul ca sa intelegeti povestea si personajele...
tom_iics pe 20 Septembrie 2010 00:30
Merita vazut, mai ales pentru cei carora le plac SF-ul.
SilverKnight pe 06 August 2012 00:36
Serialul Firefly se spune ca ar fii unul din cele mai bune seriale din istorie. Abia am terminat si eu serialul si va pot spune ca este exceptional...nota 9.3 de pe imdb spune totul.
archon pe 10 Noiembrie 2005 10:02
Ce-au facut dom'le ? L-au scis cu totul din "program" ? Ca parca urma sa aiba premiera la noi in decembrie.
RavenScar pe 10 Februarie 2011 23:50
Filmul este pentru fanii seriei Firefly. Un mod foarte frumos de a incheia seria.
MikkaelWolfganger pe 23 Ianuarie 2013 20:46
Eu cred ca filmul este supraevaluat.Scenariul este foarte slab, repicile sunt puerile, iar actorii nu joaca pre bine.Apreciez totusi efectele speciale , cat de cat acceptabile si jocul lui Ejiofor.Nu mi-a placut, ma asteptam la mai mult.
ryan pe 10 Ianuarie 2006 21:51
Oricum filmu e nashpa rau!
naruto_d13 pe 09 August 2010 00:13
imi place mult e frumos il recomand cu mare caldura
Stefan pe 29 Martie 2005 21:23
un film total necunoscut insa cu un potential ridicat
Testicule pe 08 Ianuarie 2013 20:45
"I'm still free and you can't take the sky from me."
Probabil ca orgasmul provocat de serial nu a fost de ajuns, avand in vedere faptul ca a fost intrerupt de anularea serialului de batranii transpirati ce detin programul FOX. Acum puteti ejacula in pace, profitand de filmul ce ofera concluzia serialului. Si pentru idiotii care au de gand sa vizioneze Serenity inainte de Firefly, ca apoi sa marturiseasca ca nu au inteles mai nimic, ramane un singur lucru de spus: macar tineti parerile abjecte despre film pentru voi.
GALD pe 12 Mai 2013 09:57
Slab
Desi sunt fan al genului, filmul este de mana a doua. La AXN sci-fi sunt si filme si seriale mai reusite.
Nu pierdeti nimic.

Tweeknax pe 21 Aprilie 2011 00:19
Mda
Incepe promitator si continua prost.Cred ca nota mare de pe IMDB este data prin voturile cu nota maxima date de fanii serialului.Este genul de film la care abia astepti sa se termine mai repede.
cosmin_kedii pe 25 Aprilie 2013 17:27
Un film excelent: jucători face un joc perfect, scenariul de beton (se poate simti adâncimea și coerența universului în care personajele evoluează).
mhcx pe 30 noiembrie 2013 00:32
"jucători face un joc perfect" Prostia la rang de arta!
claudiu-daniel pe 13 Martie 2009 13:19
un film jalnic nu mia placut nul recomand.
mtraianc pe 20 noiembrie 2010 21:57
ok de aceasi parere ,, repet ,,, slabut
carmenas pe 27 martie 2016 05:57
Greu cu gramatica asta, imi este groaza de cat de mult s-au inmultit specimenele astea care chinuie limba romana!!
Lothario pe 11 Iunie 2023 23:31
Sinopsisul este putin gresit ...
... in sensul ca se refera la primul episod al serialului Firefly (precursorul filmului Serenity).

Acel episod se cheama tot Serenity, era de lungime dubla fata de un episod obisnuit (90 de minute, practic cit un film mai scurtut) si nici macar n-a fost transmis primul de catre Fox, ca li s-a parut ca e prea lung si nu e ceea ce trebuie ...,

user-5a6df7d63383e pe 11 Mai 2021 20:40
Cosmine, ce-ți mai place muia! Filmul e un s.f. bunicel. Merită un 6.Aia care comentează aiurea..... sunt maneliști.
andystarx pe 03 Ianuarie 2018 19:57
Nu a fost un sf rau,insa astept cu nerabdare sa urmaresc serialul FIrefly si apoi poate am sa il inteleg mai bine,si o sa il revad !
hansmuller pe 16 August 2016 05:29
L-am incadrat la 6 stele. Sunt momente chiar in lupta cand actorii nu par duri le lipsesc acele triari de moment. Zombii, care sunt lipsiti de inteligenta si agresivi manipuleaza acele tehnologii...asta nu mi-a placut. In final toti sunt taiati in lupta dar din acea incapere toti scapa. Fata aia ucide toti zombii care au mai ramas si gata distractia.
chiba_florin pe 21 Mai 2016 13:56
Imprevizibil
M-a prins şi această poveste ! Dacă e bine pusă la punct mă intrigă ! Însă nu pot zice că e perfect, cum de altfel ce e pe pământul ăsta perfect ? Însă e posbil să existe şi perfecţiunea, depinde doar din ce unghi privim dilema !
pisicuta1 pe 16 Februarie 2014 16:24
da pt ca i sa facut destula reclama aici am incercat sa il vizionez!
nu mi a placut!
ar rezistat pina la jumatatea fimului!

lavara_laiarna pe 02 Ianuarie 2019 17:22
O troncăneală de vorbe și fiare într-un western lipsit de pretențiile unui SF. . veritabil.
cosmin742000 pe 24 Septembrie 2017 08:58
O mizerie de film SF americana , deci nimic nou............
xerses pe 27 Iunie 2015 16:37
Chiar daca parerile sunt cam diferite la acest film, eu voi urmari si serialul care i-a stat la baza.
kakapiciu pe 25 Decembrie 2012 18:29
Nu pot sa spun ca este un film excelent pentru ca am vazut si altele mai bune dar Serenity are si parti bune.
mtraianc pe 20 Noiembrie 2010 21:58
slabut
daca aveti alt film sf , atunci uitati-va la acela
anonymous.6229028630c4f pe 09 Februarie 2013 21:48
VIBERS pe 10 ianuarie 2016 22:41
Pai hotaraste-te, ii dai 2 sau 6?
alle27 pe 20 Februarie 2011 23:54
teapa de nota 8 pe imdb
pierdere de timp, naspa rau ... mai bine va uitati la spideman sau orice altceva
bebobebo pe 29 aprilie 2012 16:48
.....sau va puneti un pic creierasul la lucru si va uitati la ...Serenity!!!Serios de ce fanii filmelor proaste insista sa comenteze la cele bune?
SilverKnight pe 6 august 2012 18:22
Vezi serialul Firefly intai, pentru ca Serenity a fost facut ca un final al serialului Firefly...Asa poate o sa intelegi si tu ceva, cu toate ca ma indoiesc...
Paradox pe 29 Martie 2009 01:03
Mediocru
Un SF destul de neconvingator, un fel de epopee spatiala, plasata intr-un viitor indepartat, in care omenirea a colonizat deja galaxia pe care, insa, o strabate in nave propulsate de motoare Diesel, iar legea si ordinea arata ca in feudalism.
Mediocru, in cel mai bun caz.

humeniuc pe 16 mai 2009 03:15
"nave propulsate de motoare Diesel, iar legea si ordinea arata ca in feudalism." asta il incadreaza oarecum in genul steampunk
marius1900 pe 4 august 2012 15:33
pai este ... si ala si asta