Păreri Osânda

(1977)

Osânda

Bogdan pe 25 Noiembrie 2008 20:55
Este senzational ! Impresioneaza pana la lacrimi ! Muzica incredibila (poate cea mai buna dintre filmele romanesti) iar cateva dintre scene ...modul lor de realizare ...sunt rar vazute chiar si in cinematografia mondiala .
Scena intalnirii de la stana este probabil cea mai tare scena de dragoste din cinematograful romanesc, moartea Ruxandrei este realizata intr-un mod incredibil ...iar finalul cu caderea crucii este apoteotic !
Pacat ca va trece foarte multa vreme pana sa mai vedem un film romnesc la fel de puternic !...
Remarcabil oricum ...1976 !!!

cristic pe 10 februarie 2022 20:30
da asa este l am revazut de 2 ori si m a impresionat la fel un rol memorabil al lui Amza
ciprian34 pe 15 Ianuarie 2012 22:34
Unul din cele mai bune filme romanesti.Amza Pelea face din nou un rol mare,finalul e apoteotic .
cezarika21 pe 29 Ianuarie 2016 15:10
Suferința simbolică a unui neam întreg
Filmul ecranizează romanul ”Velerim și Veler Doamne” (1933) al scriitorului român Victor Ion Popa, prezentând tragedia individuală a țăranului Manlache Preda (interpretat de Amza Pellea), care se întoarce acasă după zece ani de ocnă și doi ani de război și este stigmatizat în continuare de autorități și de societatea rurală pentru niște păcate vechi pe care le ispășise.

Osânda lui Manlache, urmărit pe nedrept pentru uciderea boierului Leon Pârâianu, dobândește o valoare de simbol, fiind o ilustrare a durerii mocnite ce s-a plămădit în sufletul neamului românesc și a dus periodic la explozii violente. Filmul lui Nicolaescu pune accentul pe latura epică, trecând în planul secund povestea de dragoste între Manlache și Ruxandra.

Interpretarea excepțională a lui Amza Pellea ridică mult nivelul filmului, ca și unele… citeşte

ioanionutz pe 9 aprilie 2024 10:49
UNUL DINTRE CELE MAI BUNE FILME ROMANESTI,OBSERV CU TRISTETE CA PERSONAJUL MANLACHE ESTE BOTEZAT IN DISTRIBUTIA FILMULUI,MANOLACHE,ABSOLUT AIUREA...
1961edith pe 27 Februarie 2011 06:44
osanda,lacrimi si sange
Ascultati o data doar muzica,fara imagini;va va spune aceeasi poveste
cetateanu pe 22 Octombrie 2010 18:20
Condamnat la 10 ani de ocnă, după răscoala din 1907 şi după câţiva ani petrecuţi pe front, Manolache Preda (Amza Pellea) se întoarce în satul său natal. Soţia l-a părăsit şi i-a vândut pământul, iar autorităţile îl privesc cu ostilitate, sătenii cu suspiciune şi copiii se ascund de el. Pentru a duce o viaţă normală, Manolache se angajează la boierul Leon (Emmerich Schäffer). Se îndrăgosteşte de Ruxandra (Ioana Pavelescu), o tânără săracă. Dar când boierul e omorât de doi ţărani revoltaţi, vina cade pe fostul ocnaş.
Manolache fuge şi se ascunde în munţi. Vânat însă fără încetare, este prins şi împuşcat. Moartea sa încheie tragic destinul unui om nevinovat.

ioanionutz pe 9 aprilie 2024 10:50
MANLACHE,NU MANOLACHE
cosmin_kedii pe 20 August 2013 19:45
Capodoperă de capodopere. Totul a fost scris despre acest film ..... scenariul, regia, editare, fotografie, peisaje..... totul este la perfecțiune jocul actorilor romani este excelent
turonian pe 26 Decembrie 2010 21:21
Cred că este unul dintre cele mai bune filme româneşti.
Mi se pare frustrantă situaţia personajului Manolache Preda, interpretat magistral de marele Amza Pellea. Şi-a ispăşit pedeapsa, se întoarce acasă, se îndrăgosteşte şi încearcă să-şi refacă viaţa. Totul se năruie însă când boierul este ucis. Subit, trecutul apasă puternic pe umerii lui Manolache, trecut ce în final îl da duce la pierzanie.

eu, acelasi pe 19 Septembrie 2005 10:43
Este cu certitudine un film exceptional, are unele dintre cele mai reusite scene din cinematografia romaneasca, vezi scena in care Rusanda naste si moare, scena in care Manlache urca dealul cu crucea in spate, scena intalnirii celor doi de la stana, finalul etc. Povestea este buna, muzica extraordinara, actorii joaca foarte bine, asa cum ne-au obisnuit si ceea ce este de remarcat la aproape toate filmele d-lui Nicolaescu, actiunea este plasata in concordanta cu unele evenimente din istoria Romaniei, rascoala din 1907 si primul razboi mondial.Cartea dupa care s-a inspirat filmul este de asemenea foarte buna, dar scenariul o intrece chiar.
CRISTI DINA pe 11 Septembrie 2005 16:31
Un film de extraordinar in care AMZA PELLEA ne dezvaluie inca o data(daca mai era cazul) calitatile sale de exceptie in cinematografia romaneasca!A fost si va ramine unul din marii actori pe care am avut PRIVILEGIUL de a-l avea pe micile si marile noastre ecrane!
Ciocarlie Sorin pe 27 Aprilie 2004 11:14
Filmul mi-a placut foarte mult. Sunt multe scene care ma rascolesc de cate ori le vad. Iar, peste toate, muzica (Tiberiu Olah, parca)ma emotioneaza pana la lacrimi.
Pacat ca Sergiu Nicolaescu nu a mai regizat in ultima vreme filme de aceeasi calitate. Poate "i-a secat izvorul" de talent si lui, si nu mai are de unde sa scoata filme cu adevarat mari. Eu, pot spune, inca mai sper sa mai vad un film nou, regizat de el, si care sa fie cu adevarat bun. Cand imi aduc aminte de derizoriul "Punct 0" (parca asa i-a zis unui film de-al lui, facut dupa revolutie) ma umfla rasul, dar rasul meu este si trist, deoarece este pacat ca un regizor ca Sergiu Nicolaescu, cu experienta lui, sa nu isi dea seama ca un film este nereusit, sau ca, de fapt, nici nu ar trebui difuzat.

George pe 08 Aprilie 2005 15:16
Exceptional !!! Unul dintre cele mai bune filme romanesti realizate pana acum.
Lucica Adam pe 03 Februarie 2008 21:52
"Osanda"-un film regizat de D-l Sergiu Nicolaescu,in care a jucat Amza Pellea.Un rol formidabil,plin de dramatism.As dori sa mai fie difuzat.
Iulidesprefilme pe 04 Noiembrie 2012 13:11
Ecranizare plină de semnificaţii morale şi sociale, operă de maturitate a cineastului Sergiu Nicolaescu.
L-am revăzut şi mi s-a părut la fel de bun, de dramatic, de impresionant ca şi altădată.
Are câteva scene antologice, metafore cinematografice: Manlache purtând crucea de pus la căpătâiul Ruxandrei, mai înainte însă efortul bărbatului de a o căra pe femeie, prin zăpadă, pe munte, pentru a-i găsi un adăpost să nască, chinul facerii pe masa din biserică, finalul, când împuşcat, sacrificat, Manlache cade pe crucea Ruxandrei...şi toate peisajele de la munte cu o zăpadă infinită...

deadlord pe 01 Septembrie 2012 21:19
O drama extrem de buna. Acest film ma marcat. Este cu adevarat incredibil.
caroldaniel67 pe 30 Aprilie 2010 12:52
...
Unul din singurele filme bune ale lui Sergiu Nicolaescu! Amza, Ernest Maftei si Dinica interpreteaza magistral! Iar muzica lui Tiberiu Olah e fenomenala! Antologica secventa cand Ruxandra vine la el in creierii muntilor!
xzibit pe 10 ianuarie 2013 19:27
Esti nedemn de sangele romanesc si de istoria pe care romanii o poarta in spate.
caroldaniel67 pe 28 iulie 2013 16:35
Fii, te rog, mai explicit! Pentru ca altfel de voi considera si pe tine ca fiind unul din idiotii care preaslavesc o istorie aproape inexistenta pentru restul lumii!
Coman Bogdan pe 26 Decembrie 2004 11:21
Exceptional! Probabil cel mai bun film al lui Nicolaescu!
adrianpana pe 11 Noiembrie 2012 09:16
film foarte bun in care joaca Amza Pellea si Gheoghe Dinica
pavel andrei pe 08 Noiembrie 2007 17:43
de unde fac si eu rost de filmu asta :(((( il vreau neaparat
balta67verde pe 22 Octombrie 2016 12:35
Amza Pellea, gigantic
Un film excelent. Amza Pellea e genial, parca-i citesti suferinta pe fata. Cred ca e si cea mai buna prestatie a Ioanei Pavelescu din cariera ei cinematografica. Dinica e, ca de obicei, omul perfect pentru rolul negativ.
mirelastana pe 29 Iunie 2015 13:44
Un film romanesc de Oscar!
Cutremuratoare scena in care Manlache poarta crucea Ruxandrei si cea in care este impuscat. Multa suferinta, magistral ecranizata...

iulian94 pe 01 Aprilie 2014 14:28
Printre cele mai bune filme romanesti care s-au facut. Actorii in roluri mari, muzica extraordinara, peisajele de pe munte fac din acest film unul obligatoriu de vazut.
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 14:24
Un film romanesc excelent .............................................................................
Get0dac pe 10 Ianuarie 2013 05:40
Superb
Odihneasca-se cu totii in pace. In urma lor au ramas CAPODOPERE. Nu le ratati. Recomand in special celor ce il injura cu spume la gura pe Sergiu Nicolaescu, cel recent plecat dintre noi.
DAMME pe 07 Martie 2020 21:34
G E N I A L
Capodopera cinematografica romaneasca...iar finalul e COLOSAL...scena cand Amza urca dealul cu crucea infatiseaza imaginea hristica.
Actor tata, daca Amza se nastea la Hollywood castiga Oscarul.

user-5cc95b68922d6 pe 19 Ianuarie 2020 17:31
Acest film numit cu adevărat "Osinda" nu este numai o capodopera ci este o MINUNATIE(ceva SUBLIM) care istorisește de fapt SOARTA de mii de ani a Norodului de Rînd al României,SOARTA cumplit de REA,imputita și NEDREAPTA,in toti acesti ani de Rascruce si Jale,de Prigoniri și Batjocori aspre ,de Asupriri și Umilințe porcoase.Pentru cine încă nu cunoaște,cuvîntul vechi "OSINDA" însemnează PEDEAPSA(în filmul de fata este vorba numai despre o pedeapsă NEDREAPTA pusa,cu vinovăție fatisa-inadins- de razbunare-,în sarcina unui Om în totul NEVINOVAT numit Manolache Preda).Acest film trebuieste băgat iute în cartea de Limba Romana(pentru anii 5 la 8 de Scoala generala sau "Gimnaziu") ca să învățăm copiii cu notiunea de "Stat de Drept"(și astfel să se obișnuiască cu aceasta noțiune NOUA).Iata cîteva filme Românești care prețuiesc mai mult decît un premiu… citeşte
mitza2003ro pe 18 Ianuarie 2020 23:01
Exceptional
Pentru mine Amza a fost si va rămâne cel mai mare actor român și toate filmele în care a jucat sunt de excepție mai ales "Osânda","Mihai Viteazul" și "Atunci i-am condamnat pe toți la moarte".
Cretzulynne pe 08 Iunie 2019 11:55
A șasea propunere pentru Academia de Film Americană, la categoria de cel mai bun film străin, din partea României.
Nu a fost nominalizat.

mirceapopa79 pe 13 Aprilie 2019 19:28
CRUCEA PROSCRISULUI
Unul din putzinele filme bune ale lui SERGIU NICOLAESCUSi de departe cel mai bun rol a lui AMZA PELLEA. Desi filmul e facut in comunism are un mesaj crestin al ducerii crucii. E adevarat ca planurile sunt suprapuse in sensul in care tzaranul oprimat si conmdamnat fara vina isi duce crucea conditiei sociale umile. Pare ca filmul e menit sa justifice mesajul din INternationala" SCuylati nu-i nico mantuire/In zei ,ciocoi sau Dumnezeu".
carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 12:38
O prezentare edificatoare al taranului roman si a satului romanesc, intr-o perioada tumultuasa al inceputului de secol trecut.
Vegetarian pe 01 Februarie 2016 02:56
Barbati care au avut relatie amoroasa sau de prietenie in film cu femei mult mai tinere = Amza Pellea la 46 de ani face un copil cu Ioana Pavelescu la 22 de ani ..
Apoi boierul interpretat de Emmerich Schäffer la 46 de ani , este lovit in cap , jignit etc de sotia lui - Aimee Iacobescu la 21 de ani . Ea nu mai suporta negutatorii cu care discuta boierul si care putzeau ...

Femei albe - dezavantaje - solutii !? = Condamnat la 10 ani de ocnă, după răscoala din 1907 şi după câţiva ani petrecuţi pe front, Manolache Preda (Amza Pellea) se întoarce în satul său natal
Manolache se angajează la boier
Se îndrăgosteşte de o tânără săracă
Boierul e omorât de doi ţărani revoltaţi
citeşte

Vegetarian pe 1 februarie 2016 02:18
Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit undeva .
albert1234 pe 08 Octombrie 2011 04:10
are cineva idee unde a fost filmat "osanda" ? la inceput apare o casa cu acoperis de stuf, m-ar duce cu gandul la dobrogea.
Horatiucrisan pe 13 Ianuarie 2023 23:10
Un film bun, deși difera pe alocuri de cartea lui Victor Ion Popa. O distribuție memorabila, interpretări de excepție ale unor monștri sacri ai cinematografiei românești ai anilor 70.
Pedro78 pe 22 Aprilie 2022 12:03
Osanda
Foarte bun filmul.https://romania-film.blogspot.com/
user-5ff5ecb45c239 pe 01 Mai 2021 23:09
Exceptional!o capodopera!avem si noi multe filme fff bune,mai este Ion , blestemul iubirii,Morometii,Mihai Viteazul,etc.
ILOV3VODKAAaa pe 27 Aprilie 2020 21:31
COLEGII MEI DE LA 11F SA NU COPIATI DE AICI CA AM COPIAT SI EU. VA PWP
nume pe 28 Decembrie 2004 19:42
Mancati ... ciocolata baieti. Filmul (mult spus), nu depaseste nivelul unei mici ... intre puberi.
nemotoujours pe 7 ianuarie 2013 16:19
CE BINE CA MAI EXISTA DESTEPTI PRINTRE NOI...IAR TU NU MAI APARI DE MULT
mitza2003ro pe 18 ianuarie 2020 23:14
Se trezește un puțachis fara nume sa se dea mare doctor. Dormi usor în "deșteptăciunea" ta ca dormi bine.