Păreri King Arthur

(2004)

Regele Arthur

Wagram pe 08 Septembrie 2004 00:29
Teribilism hollywoodian la maxim ... Guinevere rupe tot pe campul de lupta, Lancelot moare inainte de a-i adresa macar 3 cuvinte (desi stim cu totii povestea de dragoste dintre ei doi)... Nu stiu cum fac americanii astia, dar isi permit sa altereze cam orice de dragul banilor. Ridicol.
CHRISTina pe 07 Septembrie 2004 22:44
Hey, cred ca sunt singura care a vazut filmul asta. Am reusit sa fac rost de el de la cineva din strainatate (acolo a aparut de ceva timp). Pot sa spun ca e foarte interesant, si bine realizat, foarte bine regizat, efectele speciale sunt bine puse la punct, actorii au jucat excelent. L-as mai vedea inca o data chiar in momantul acesta. Nu are de ce sa fie comparat cu "Troy" pentru ca este complet diferit. In orice caz, va spun sincer ca merita vazut, si daca v-a placut "Troy" asta va va placea si mai mult!!!
Laur pe 23 August 2004 12:43
pai oameni buni are la baza adevarul istoric...oricum povestea lui Arthur si a cavalerilor sai din cate se stia era situata undeva intre retragerea romanilor si unificarea Albionului sub Alfred cel Mare(deasemenea in povestirile arthuriene nu apareau vikingii. sec IX daca imi amintesc corect). din punct de vedere istoric mi se pare mai plauzibila situarea evenimentelor la retragerea Romei pentru ca intr-adevar atunci Britania era probabil scufundata intrun haos de nedescris (vremurile grele dau nastere eroilor pe masura). In ceea ce priveste armurile. data fiind perioada in care era situat Arthur armurile grele nu puteau fi decat de provenienta romana (dupa caderea Romei nu au mai existat "plate armour" pana in sec 13-14 odata cu ridicarea cavalerilor teutoni. Cand normanzii au invadat in 1066, 6 secole mai tarziu aveau armuri superioare saxonilor din Anglia si era vorba de… citeşte
Vladica pe 21 August 2004 04:57
un scenariu efectiv ridicol ; singurul merit al acestui film e atmosfera pe care reuseste sa o creeze (cea a evului mediu mai precis) - poate si datorita coloanei sonore care e superba (Hans Zimmer)
ada pe 14 August 2004 23:05
Eu am vazut filmu la mare, da sincera sa fiu m-a cam dezamagit!Spunea ceva ca ar fii mai bun ca Troy...NO,NO,NO!Troy e cu MULT PESTE King Arthur!E un film destul de bun,da e cam booooring!Sincer nu prea pricep de ce!E cam prost regizat,dar jocul actorilor e OK!Mie imi place foarte mult Keira Knightley,dar aici are un rol destul de micutz!Ioan Gruffund e unul dintre actorii care promit(vezi Hornblower!)...a jucat foarte bine,iar Clive Owen de asemenea!In concluzie 4*,fara cea pt regie!
Redman pe 19 Iulie 2004 22:47
Nu prea am mari sperante ca o sa fie un film prea misto.Din trailer e ceva de capu' lui dar cand am vazut-o pe Guinevere cu fata pictata si cu arcul de parca era o luptatoare amazoana m-a dat gata.Armurile soldatilor parca sunt din vremea romanilorsi mai spun ca e inspirat dupa adevarata poveste.Cata vrajeala pe capu' lor!Oricum merita vazut.
Gil pe 18 Iulie 2004 15:26
In ciuda bugetului evident mare filmul pare extrem de "ieftin" in realizare. Toate trailerele si informatiile disponibile imi lasa impresia ca este un film de categoria B.
Misty pe 29 Iunie 2004 22:17
Hmmm..nu cred ca filmul va fi mai bun decat Troy dar sa vedem rezultatul.Cred ca are premiera in iulie.Asta inseamna ca pe la jumatatea din august o sa putem sa-l vedem si noi.Filmul pare promitator...
Lord of the Screen pe 09 Iunie 2004 19:13
Inca un film dupa o legenda anul acesta. Pe mine Troia m-a cam dezamagit pentru ca a fost destul de departe de Iliada, desi daca facem abstractie de aceasta epopee a lui Homer, filmul a fost bun. Acum sunt curios cum va fi Regele Arthur. S-au facut multe filme pornind de la legenda regelui Arthur. Cum nu se stie deloc daca personajele respective au existat si cat din legenda e adevarat se poate specula mult mai mult decat in cazul Troiei, unde se stie sigur ca razboiul Troian a existat, ca a durat 10 ani, etc. Asa ca orice ar contine filmul sigur se strecoara printre detaliile legendelor.

Oricum eu dau 5 stele pentru site-ul oficial al filmului. Dupa ce voi vedea si filmul voi reveni.

raptor pe 12 Mai 2004 23:26
Ideea e de 5 stele.Dup'aia mai vedem cite taiem...'s curios-spuneau ca o sa cam reteze partea de fantezie si o sa o ia pe un fel de semi-istorie...mar rog...deci probabil nimeni n-o sa caute Graalul, ca de obicei la holywood... om trai si-om vedea.
raptor pe 12 mai 2004 15:59
am taiat 3 stele pina la urma...asa-mi tre' dak ma ia gura pe dinainte.Filmul a fost de groaza(si nu in sensul horror)ci in sensul scirboshel...
jericho pe 12 Mai 2004 15:59
Vad ca toti faceti pe marii istorici aici...serios, chiar nu se mai stie nimic de Arthur decat legenda care ii poarta numele? Nu serios? Ia pune matalutza mana pe o carte de istorie si citeste, asa o sa afli mai multe despre Regele Arthur si nu o sa ne mai plictisesti cu concluziile tale.... Si nici spatiul pe forum nu o sa il mai ocupi degeaba...
Demona pe 12 Mai 2004 15:59
Am dat numai 3 stele...Posibil ca filmul o sa fie bun, dar mie mi-a displacut foarte tare chestia ca pe afish Guinevere e bruneta shi de fapt ea era blonda. Plus ca numele ei inseamna "Doamna Alba"(White Lady). Shi asha e facuta, parca e Xena - Printzesa Razboinica shi Guinevere abia shtia sa coase... :( In fine...Foarte posibil sa nu fie eu aia care trebuie sa judece chestia asta...Dupa ce vad filmul o sa votez din nou...
CoCo_XPS pe 03 Iunie 2010 14:53
mie mi-a placut foarte mult filmul acesta... pacat ca nu sunt actori mai cunoscuti :P
Medicate pe 27 Ianuarie 2010 18:07
...ching artar
Un film stricat de inceputul patetic si de dialogurile idioate ce apar !
Spre sfarsit filmul devine din ce in ce mai bun , probabil actorii si-au intrat in standarde !

Ancient pe 27 Noiembrie 2009 18:43
Filmul asta m-a dezamagit cumplit.Trata un subiect asa de interesant..si l-au stricat.Jocul actorilor e de 2 bani
ciobotaru pe 20 Noiembrie 2009 23:40
filmu poti sa-l iei si din piata se gaseste , si se vinde la kilogram , un film de categoria B
claudiu-daniel-lugoj pe 18 Mai 2009 19:04
claudiu-daniel lugoj
mie unul mia placut filmul e actiune si aventura tot ce trebuie sa aiba un film destul de bun,in rest a fost super.
Serban Laura pe 09 Ianuarie 2005 11:11
Desi mi-a placut destul de mult filmul, ecranizarea nu prea seamana cu legenda si povestirile despre regele Arthur. Si nu inteleg ce legatura are Troia cu regele Arthur, dar in sfarsit.
Andries Flavia pe 25 Octombrie 2004 11:44
Filmul a fost super,dar totusi nu merita cinci stele.Singurul punct in care se aseamana cu Troia e faptul ca la baza sta o legenda,dar decorul si multe altele dau senzatia ca totul a fost real si de aici ambele si-au capatat titlul de filme istorice.
xgen`NyKk pe 18 Octombrie 2004 20:42
Filmul regele arthur e un film iesit , seamana cu filmul lord of the ring dar e mult mai diferit ,filmul acesta imi place dar sunt unele mici probleme(shit) cand se luptau barbatii parca erau romanii la poarta lu stefan cel mare care asteptau sa le dea de haleala :)) dar oricum keira Knightley parca seamana cu mama lu` Michael Jackson , parerea mea :) . Sper sa apara si alata parte in care miar placea numele "Regele Ratatilor(goana dupa sobolani) mda... Acest film putea sa tina 200 de minute ca filmele romanesti dar alea ale noastre sunt cu skepsis deci logic :) filmele americanilor mai naspa la partea cu "era medievala" cand omu dadea cu ciocanu in cap la oi. Aceasta e parerea mea. Va multumesc.
Prostu' pe 11 August 2005 21:51
Regele athur o fost un rege!
Io no vazut filmu' da' loi vedea ca e pe hashbiou pa 28! bai bai :P

anouk pe 31 Mai 2005 22:07
pentru cei care vorbesc de istorie si legenda... Dati-mi voie sa va reamintesc ca singurele date istorice pe care le stim despre Arthur sunt respectiva legenda cavalereasca, ce a suferit mai multe modificari in perioada medievala pana la forma finala a lui Sir Thomas Mallory. Deci practic tot filmu' asta e o scorneala neverosimila a unui regizoras care a vrut o lovitura de box-office. Cat despre paralela Guinevire - Boadicea... sa fim seriosi, nu stiu daca Arthur, cavaler rafinat, s-ar fi casatorit cu ea daca Guinevire ar fi fost o roscata de 1.80 m si 70 de kilograme de muschi, cu par pe maini si mirosind a transpiratie (pentru ca da, asa erau femeile barbare). Personajul Keirei Knightley mi se pare cel putin comic: o caricatura Xena imbracata foarte sumar... Singurul lucru la care ma pot gandi dupa ce am vazut filmu' asta este cum dracu' putea Guinevire sa lupte cu fasia aia de piele… citeşte
Go 1 2