Păreri Iron Sky

(2012)

Iron Sky. Invazia

pauloro96 pe 19 Noiembrie 2010 14:54
dupa parerea mea orice film cu nazisti (chiar si SF) merita vazut...
2Pirates2 pe 20 august 2011 20:28
normal daca e si Hitler printre ei e si mai bine
ubu_rex_kkt pe 3 august 2012 14:54
si cu comunisti
Yanis4you pe 13 Iunie 2012 21:45
prost rau filmu pierdere de timp !!!!!!!! mai e pus si 2012
FoxHound pe 01 Iunie 2012 01:25
Iron Sky !
Filmul este intr-adevar subtil. Sunt scoase la iveala si caricaturizate, defectele morale ale oamenilor si aspectele negative ale societatii.

Pentru cei care sustin ca este un film slab, nu pot sa spun decat ca le respect parerea, insa cred ca acestia sunt adeptii filmelor SF in care actiunea se bazeaza pe aparitia unor creaturi extraterestre care ataca Pamantul, dar in cele din urma sunt invinsi de ` vitejii` americani, ca de, sunt cei mai smecheri.

Filmul este bun.Vizionati-l cu incredere. Chiar daca iti lasa impresia de un film usor, nu este asa. Incercati sa atingeti subiectul initial. Eu l-am vazut de la cap la coada si nu am simitit nevoia sa sar peste scene.

adry.ro pe 25 Aprilie 2011 22:52
Nedrept
Ce nedrept! Era programat pentru 2011 si acum l-au mutat in 2012.
nml pe 4 august 2011 15:31
nu au bani
Aeryn_Sun pe 17 iunie 2012 00:29
Poftim? a fost o reimaginare a lumii in care nazistii inca traiau...pe LUNA. Ain't that the best thing ever? Plus muzica, ma refer la coloana sonora, a fost incredibila.
dido pe 30 Mai 2012 18:43
Demential!!!
O trasnaie de film,hilar si absolut surprinzator!Personal am avut cel putin doua momente de ,,gura casca",scene elucubrante si total neasteptate,filmate surprinzator de bine...vezi ,,mimica" astronautului american cand se opreste pe marginea crevasei lunare imediat dupa aselenizare....si rotatia magnifica a camerei de filmat ...Sau diferitele gaguri,replici,situatii cel putin ciudate...Recomand filmul este o satira necrutatoare a tot ce tine de nazism si de rasa ariana precum si a politicii in general si este facut dupa o idee putin spus trasnita!
dido pe 30 mai 2012 18:49
De acum inainte la fiecare comentariu de al meu voi blama agresivitatea reclamelor de pe acest site si anunt,chiar daca nu intereseaza pe nimeni ca de mult m-am hotarat sa boicotez produsele promovate de acestea si chiar daca cu greu gasesti butonul ,,close" eu nu citesc nimic din ce cuprind ele...schimb tab-ul si astept cu rabdare sa se termine...Aviz amatorilor!
ubu_rex_kkt pe 6 august 2012 17:01
tzarane, ce inseamna "te creiesc" ?
adiborza2001 pe 22 Iunie 2012 15:41
filmul e praf...sincer nu am avut puterea sa il vizionez pe tot.
gyxu78 pe 22 iunie 2012 21:01
la fel si eu
herleaflorin pe 10 aprilie 2014 01:49
nici eu nu am putut sa il vad cam coada este un mare rahat pe bat
otonis pe 27 Mai 2012 17:37
Ar fi putut sa fie ceva de capu' lui, insa l-au facut VARZA !!
iobelive85 pe 4 august 2012 12:21
O mare aberatie de film, foarte urat.
ramaitreaz pe 17 Iunie 2012 20:24
un film bun
nu inteleg de ce va spuneti parerea fara sa vedeti filmul. e un film bun. nu stiu daca e de vazut la cinema, insa in fata televizorului merita vazut. e peste The Dictator
cristi88 pe 29 Noiembrie 2011 23:08
arata bine
Sper sa vad si eu un film in care nazistii CHIAR castiga lol.
spanac2015 pe 9 februarie 2012 14:41
stai cum era faza aia : bine ca nazistii au avut tehnologia sa fuga pe luna , dar nu au fost in stare sa scape de niste rusi inghetati ...:))) , filmul acesta merita sa mergi sa te uiti la el si sa razi mai tare decat la cea mai tare comedie ...la cat de distrus o sa fie , ma gandesc ca o sa fie un film facut la misto :)))
anjin1988 pe 28 aprilie 2012 20:06
:)) =)) :)) nici nu are rost sa scriu
daniiell pe 13 Iunie 2012 11:59
O porcarie de film. Nu am rezistat sa il vad pana la sfarsit.
Ideea interesanta - singurul lucru care m-a facut sa ma chinui sa il vad pana pe la jumatate.

P.S. cum frate - iti pui o masca pe gura si gata poti iesi in spatiu sa te plimbi pe luna!?!?! Parodie/comedie dar si alea au un pic de logica.

Manusa pe 31 Mai 2012 16:55
Un film mai prost nici ca se putea. Daca nu este un film cu zombalai nazisti atuci este unul cu nazisti spatiali.....bineinteles ca imaginatia omului poate face orice, mai ramane sa apara Calatorie spre centrul Pamantului....pentru a gasi nazisti. Oricum, este o pierdere de vreme acest film, si, parerea mea este ca nu merita vazut.
terraflorin pe 31 mai 2012 19:28
Manusa; ai ghicit: există Nazis at the Center of the Earth http://en.wikipedia.org/wiki/Nazis_at_the_Center_of_the_Earth
FunnyX pe 13 noiembrie 2012 02:06
E in Top 5 la mine in topul celor mai proaste filme ever! Si cind ma gindesc ca unii au dat bani la cinema pt a-l vedea. :)))
darkbeauty pe 11 Februarie 2012 12:43
abia astept sa-l vad !!! sper sa apara cat mai rpd format dvd sau mkv !
Pancamo pe 19 Noiembrie 2011 03:24
e posibil
daca tot citesti pe net despre Neil , citeste si despre armele secrete si aparatele de zbor ale nemtilor , ei construisera niste prototipuri ce semanau foarte bine cu "farfuriile zburatoare" cu care suntem noi familiarizati , teoretic parea un plan bun , toata armata nazista sa plece si sa revina mai tarziu ...practic insa...imposibil , in '45 armata nazista nu prea mai exista , iar mai marii Reich-ului nu isi mai puteau folosi averile , plus de asta Germania era o tara distrusa de Aliati , asa ca....ramane o fictiune , un , "what if" si doar atat
craciunioan pe 31 mai 2012 16:46
Uita-te ca este un site Luft46. O sa vezi cite proiecte aveau. Dar au stat prost la un capitol....TIMPUL Tot timpul și -au folosit averile și au cumpărat din America tot ce le-a trebuit, prin intermediari . De unde crezi ca au avut atâtea lingouri de aur ? Din tarile ocupate. Istoria se mai scrie încă ....
adleras pe 29 Martie 2012 14:52
Abia astept sa il vad
Din toate reviewurile din afara se pare ca e un film bun sau foarte bun. Sunt curios cand va aparea in cinematografele de la noi; stie cineva?
2Pirates2 pe 26 Ianuarie 2011 16:02
O idee buna! Actori, sunt buni! Concluzia: e de rau!!!!
E o idee foarte buna (nu exceptionala, dar buna): nazistii pe luna {in realitate exista niste teorii, dar sigur nu sunt nazisti pe luna (si NASA nu ne spune tot), daca va documentati veti vedea ca in urma unor reportaje s-a descoperit ca Neil (ala primu' pe Luna) a exprimat un lucru (bla bla bla... nu am retinut; ceva de genu: Nave imense, gigantice etc. etc.), cika ar fi colaborat nazisti cu niste omuleti mici si verzi si de acolo tehnologie}, sa revenim. Deci sunt acolo nazistii aia pe luna (cum dreq au ajuns ei acolo cand in '45 abia s-au inventat avioanele) vin inapoi pe Pamant si pac pac... acum care o sa fie sfarsitu' ne extermina nazistii, nu! Bineinteles ca americanii scot o arma nucleara din buzunar si bum!!!!!, totul se termina perfect, suntem, iar fericiti si gata. Am pierdut inca o seara din viata doar ca sa vad un film care nu m-a impresionat deloc.
Acum… citeşte

Han_Solo pe 16 august 2011 11:57
Acuma daca ti-ai gandii putin iti sugerez sa iti imaginezi o ipoteza ca cea din film: o invazie nazista sau extrateresta (nu conteaza) pe pamant...cine crezi ca va fi principalul oponent al invadatorilor? Romanii? Afganii cu ak-47? rusii cu flota ruginita? chinezii cu armamentu lor? Sau SUA cu cea mai mare si puternica armata la ora actuala? In cazul unei invazii, din punct de vedere militac, logic ar fi sa elimin intai armata cea mai puternica de pe Pamant apoi te ocupi de restu. In plus, nu ar fi exclus ca americanii sa isi negocieze interesele lor si sa lase in voia sortii restu lumii, si asa au impresia ca e doar SUA pe lumea asta, restu nu conteaza pentru ei.
Han_Solo pe 20 aprilie 2012 15:53
@2Pirates2 - "Singura solutie este un serial, iar singurele seriale bune sunt doar cele de comedie. " Aici ti-ai pierdut orice credibilitate pe care sperai sa o ai. @mpredar - si cine esti tu ca sa sti ce flota au rusiii si chineziii? Unde crezi ca isi tin portavionele alea care nu lea vazut nimeni? Sub apa? In pesteri? Ca daca esti unul dintre tampitiii aia cu teoriile conspiratie, te rog sa nu te mai obosesti cu un raspuns. Ma faci sa rad copile.
Lazerson pe 06 Iunie 2012 08:34
Vazut , placut , insa nimic special .
Mergem insa mai departe.

KarGo pe 01 Octombrie 2012 22:23
Singurul lucru pe care il pot aprecia la aceasta productie sunt efectele bune realizate cu un buget mic. In rest, nimic care sa merite atentia. Cu exceptia a doua-trei subtilitati simpatice nu am gasit nimic amuzant, iar scenariul incoerent m-a plictisit inca din prima jumatate de ora. Ideea de zombi nazisti a norvegienilor (Dead Snow) a fost mult mai distractiva si mai bine pusa in scena decat nazistii lunari ai lui Vuorensola.
chetta pe 27 Iunie 2012 12:16
....
Pierdere de timp....o prostie !!!!! Nu l recomand....
ryco0984 pe 03 Iunie 2012 23:30
Din trailer rezulta un film bun, dar in realitate incepi sa casti dupa primele 15 minute, adevarat ca are anumite subtilitati asupra politicienilor si mai ales asupra SUA, dar nu sunt destul de bine reliefate, in rest este o pierdere de timp.
razsax pe 31 Mai 2012 07:08
Si filmul cand incepe?
Un ghiveci mai prost nu am vazut demult! La un moment dat am avut impresia ca e o parodie. Oricum finalul ar arata a comedie neagra. Am bifat la pozitiv coloana sonora si efectele speciale.
BoA pe 28 Mai 2012 00:57
Monument de prostie
Nu e o comedie, e un dezastru ... Sub orice critica ...
Eckho pe 25 Ianuarie 2012 16:56
Premiera
Filmul are premiera pe 11 februarie la Festivalul International de Film de la Berlin. Dupa asta urmeaza world wide. Sunt curios daca la noi apare in cinematografe
claudiu12 pe 31 Mai 2011 16:17
Ceva interesant. Nu am mai vazut acest subiect pana acum.
ADRLEP pe 03 Aprilie 2011 16:26
hmmm
asta pare interesant. si era si cazul sa mai apara un ghiocel din asta. cam multe sf-uri totusi lately. nu ca m-as plange, sf-urile sunt ok...
sper totusi sa apara. as merge sa-l vad.

aavramescu23 pe 05 Iunie 2012 11:12
Pacat de idee. Filmul e o pierdere de timp. Ideea e excelenta, dar cum a fost pus in aplicare scenariul din pct meu de vedere, filmul lasa de dorit. efectele speciale sunt mesiarase dar filmul per ansamblu e o pierdere de timp. Oricum e de apreciat, filmul e finladez.
Marin10 pe 25 Iunie 2012 03:16
Mai bine nu
Mai bine nu. Filmul asta imi aduce aminte de Mars Attacks!
tunelos pe 18 Iunie 2012 16:29
heil
Ce porcarie - in sensul bun al cuvantului!!! Nu trebuie analizat ci savurat!
george_eu25 pe 29 Mai 2012 10:48
VARZA DE FILM
L-am vazut acum si mi se pare o tampenie de film....Foarte slab,scene proaste,actori cam de mana a doua cum de altfel e si filmul.Asta si cu CapitanAmerica unde scenaristii inventeaza scene care sunt efectiv imposiblie...Ma rog la un un copil de 10 ani o sa-i placa,asta daca aveti de gand sa va duceti copii la un film!
ninoss pe 26 Mai 2012 00:57
pacat
am vazut filmul si mi sa parut o bataie de joc pt ca a fost facut mai mult ca comedie,era bine daca aveau un buget mai mare si dat pe mana lui SPIELBERG sa faca un film serios.are un sambure de adevar in el dar e luat la misto,oricum din tehnologia dezvoltata de ei din cel deal doilea razboi mondial s-au infructat toti(adica trupele aliate) si dupa aia s-au dat smecheri lumii intregi cand ei de fapt visau sa aiba ce aveau nemtii.,,NASA'' AR TREBUI SA SE NUMEASCA ,,NAZI''.POATE SUNT CATIVA PE AICI CARE ISI DAU SEAMA CE VREAU SA SPUN,,,,,,,EU UNUL SUNT DEZAMAGIT'''''''''
ninoss pe 26 mai 2012 01:09
cine vrea sa afle mai mult despre tehnologia nemtesca din al doilea razboi mondial sa caute pe youtube (DR JOSEPH PHARELL) este un cercetator american care a scris multe carti despre lucrurile astea,in 2009 a fost la o conventie UFO si ia dat peste cap pe ASA ZISII UFOLOGI DE PE ACOLO,spune si dovedeste omu niste lucruri de ramai tampit
mtraianc pe 28 mai 2012 20:16
comedie a vrut sa fie si comedie a iesit ,, asa ca nu e,, pacat ,,de loc
viro1983 pe 03 Iunie 2012 16:43
Porcarie
Cea mai mare porcarie a anului 2012.
Nu merita vazut deloc.
Nota mea este 1+.

spartacus pe 10 Iunie 2011 09:01
Trailerul arata de-a dreptul bestial !!! Si ideea nu este deloc rea, inca o data americanii iau lectii de la rusi.....
Han_Solo pe 16 august 2011 11:46
Inca o data tu esti informat prost. Filmul este finlandez, banuiesc ca la asta te refereai. Rusii nu au nici o treaba cu filmul, din contra, finlandezii au o ura foarte mare pentru rusi nici cum sa simpatizeze cu ei. Dar banuiec ca esti depasit de chestile legate de istorie. Probabil esti vreun snob al internetului care a vazut ca e la moda sa o dai cu rusii si sa fi anti-american.
mpredator pe 24 ianuarie 2012 21:27
De acord cu 2Pirates2,daca omul a fost prost informat nu trebuie sa il jicnesti,daca tot vrei sa injuri,injurate de unu singur nu mai posta comenturi jicnitoare daca cineva a zis ceva gresit...
spanac2015 pe 12 Octombrie 2011 10:43
=)))
=))) nush de ce dar nu vreau sa fiu pesimist , dar cred ca filmu asta va fi o mega penalitate
alldayidreamaboutsex pe 22 noiembrie 2011 14:58
DAR de ce nu vrei sa fii pesimist, DAR de ce crezi ca va fi o mega penalitate, DARRRRR de ce nu stii?!
spanac2015 pe 13 martie 2012 10:09
DAR de ce iti place tie sa o S**I aiurea ...?
alex_il_fenomeno pe 13 Iulie 2012 19:06
l-am urmarit fara sa stiu nici cel mai mic lucru despre el , si pot spune ca tare mi-a fost surpriza cand am vazut ce subiect trateaza : nazistii de pe Luna ! desi originalitatea este chiar dusa spre extrem , subiectul nu este deloc rau constituit . prima oara ceea ce mi-a atras atentia a fost problema pusa de durata de doar 15 minute al celebrului film al lui Chaplin , "Dictatorul" ... apoi maniera de lucra a asa-zisilor nazisti , una destul de blanda , iar unele momente ciudate , precum acele lupte de la final , cam total nepotrivite , alaturi de alte scene care nu isi aveau locul si au scazut serios povestea , care per ansamblu mi s-a parut mai mult decat inspirata ... merita urmarita , si nu doar o data !
777L pe 06 Iunie 2019 09:27
Un film care nu se ia in serios si nici nu vrea, si tocmai de asta e placut de vizionat, fiindca stii din start ca e ca si gluma aia proasta, la care totusi rade toata lumea. De asta nici nu merita notat, nu intra in categoria film "artistic", e un fel de parodie a teoriilor conspirationiste. Partea a doua e la fel de simpatica.
Ciurila_Emanuel pe 11 Ianuarie 2016 22:57
Foarte bun !
Este un film ce imbina actiunea in spatiu si comedia, intr-un mod armonios, cu un happy-end, in care doi tineri de culori diferite, devin un cuplu, in ciuda luptelor naziste, si americane . Ii dau nota 10 !
herleaflorin pe 10 Aprilie 2014 01:35
Potential Irosit
Deci filmul acesta este praf cand am vazut teaser trailerul am crezut ca poate fi un film sf actiune bun cu OZN-urii Naziste dupa aceea a aparut trailerul oficial si am ramas cu gura cascata filmul este defapt o comedie de doi bani este mare pacat de efectele speciale grozave din cauza acestui imbecil de regizor care a irosit o idee grozava care sigur avea succes.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 20:19
Parerea Mea Despre Acest Film O Gasiti Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
TheBestFilmCriticintheWorld pe 04 Februarie 2013 00:41
ok
e ok... am vazut si mult mai proaste... :) .... si cam atat
GALD pe 20 Ianuarie 2013 14:50
Traznaie dragutzica
Despre Mesaj:
Satira subtila la ordinea mondiala ce trebuie modificata "genetic" chiar daca noua ordine este construita pe idealuri trunchiate, tot este mai buna decat minciuna in care se scalda reciproc interesele actuale.
Despre film:
Bine realizatt, merita vazut, desi cam pueril.

Mihai2508 pe 01 Ianuarie 2013 20:50
Daca pastrau ideea si faceau un film mai serios si nu o comedie/parodie, era mult mai bine
Acest film ar fi putut sa fie muuult mai bun daca nu ar fi incercat prin intermediul lui sa se faca un soi de satira la adresa societatii americane, dar si conducatorilor lumii in general. Daca ar fi folosit ideea de baza a filmului, si cu aceleasi efecte speciale (care au fost destul de bune), dar sa faca un film mai serios, si nu o comedie/parodie, ar fi iesit mult mai bun si mai frumos. Pacat !
ZooMKlees pe 23 Decembrie 2012 18:39
Film Copac ! :))
Mai bine ies cu prieteni la o bere, la un bliard ;) :X
mariancristea pe 05 Decembrie 2012 18:36
PIERDERE DE TIMP
De mult nu am mai vazut un asa film.Prost,prost,prost,prost
tony_mondyalu pe 30 Noiembrie 2012 20:50
o parodie ieftina dupa parerea mea...putin comic acest film insa SF-ul este la el acasa, nu pot spune ca m-a plictisit insa nici nu ma surprins, merita vazut macar o data
AdiJ pe 21 Septembrie 2012 15:59
NU
Deci mi-am facut cont doar pentru a zice ce jeg de film am incercat sa vad. In 15 minute am facut 5 pauze cred...daca chiar te plictisesti mai bine te uiti din nou la un film care ti-o placut. :)
mariri pe 25 August 2012 13:45
Un film bun de vazut la televizor, pentru amatorii genului SF, m-a cam plictisit oleaca, dar a fost bunicel.
carmen4danny pe 13 August 2012 11:24
a avut momente si momente...dar sincer camregret ca am luat bilet la el...oricum gusturile nu se discuta
Pavel.F pe 11 Iulie 2012 16:56
dupa parerea mea orice film cu nazisti (chiar si SF) merita vazut...
soriyn20 pe 04 Iulie 2012 17:51
cel mai zob film care mi-a fost dat sa vad de ceva timp incoace..
mitza81 pe 03 Iulie 2012 13:06
prostie
dc chiar te plictisesti f f f tare mai bine mergi la o bere cu prietenii ca esti mai castigat
diabolic94 pe 03 Iulie 2012 10:30
Super tare
Aceste film este super.Filmele cu nazisti sunt aproape cele mai bune la capitolul SF.
Cred ca ideea filmului a plecat de la vestitul "clopot nazist" cazut prin america,parca.