Păreri Hugo

(2011)

legolas05 pe 21 Noiembrie 2011 18:00
superb filmul,este unul dintre cele mai frumoase filme vazute de mine,merita vazut,nota 10
the_andreea pe 4 martie 2012 19:04
Stie cineva sigur daca Hugo mai apare sau nu la noi in cinema? Vad ca a disparut pana si data de 13 aprilie.
stefystefi pe 9 aprilie 2012 19:54
numi vine sa cred ca Hugo a luat oscarul si Harry Potter nu
xerses pe 24 Decembrie 2011 15:19
Filmul nu prea a stralucit...Povestea insa este frumoasa si actorul interpret al lui Hugo este intr-un real progres.
Pantaleon pe 10 martie 2012 13:23
Da, pustiul e pe calea cea buna. Un fel de Harry Poker in devenire. Adica joaca in filme de 2 lei si castiga multi bani. Pacat de Scorsese. Cand ma uit la Casino, The Departed, Casino sau Shutter Island nu-mi vine sa cred ca tampenia asta de film e facut de el.
gheryss_gheryss pe 16 ianuarie 2014 01:06
Pai si harry Potter este vrun actor stralucit ?..eu zic sa pui mana pe o carte ce spui de chesta asta? + Ca nu sti sa scri!!!! Va place Domnilor cum a jucat in Femeia in Roz imi permit sa fac o gluma pt ca Daniel Radcliffe venea dupa o epoca in care era prinsa carriera lui ca actor .A urmat Femeia in Negru in care a jucat penibil si atat
laetitzia pe 12 Decembrie 2011 01:44
trailer tare dar filmul e muuuuult prea previzibil si plictisitor din pacate... ma asteptam la mai multa actiune, aventura... sunt dezamagita
NightChild pe 19 februarie 2012 00:03
Pentru asta au fost inventate filmele genu Fast & Furious.
DragonMaster pe 18 Februarie 2012 17:30
Foarte bun dar este putin exagerat ca a primit 11 nominalizari la oscar
Filmul este foarte bun dar cred ca cele 11 nominalizari la oscar sunt putin cam exagerate.Actorii au jucat excelent dar scenariul a scartait si a fost destul de previzibil iar nota oferita acestui film este 8.
Pantaleon pe 10 martie 2012 13:21
Extrem de exagerat !
gahan12000 pe 28 Ianuarie 2012 00:54
Dezamagitor film...o poveste lunga si ingrozitor de previzibila.Nu-mi vine sa cred ca-i facut de Scorsese.
sarrpe pe 27 februarie 2012 01:03
DE ACORD
gheryss_gheryss pe 16 ianuarie 2014 01:13
Intr-adevar viorel spoitoru :))))) te uiti la filme indiene cred
Lorytvd pe 16 Octombrie 2011 08:01
S-a facut dupa o carte foarte frumoasa cu acelasi nume :)
girlprinceton pe 26 Octombrie 2011 22:36
Asa Butterfield , un viitor actor de succes ,face filmul:D. Tema este interesanta si sper sa fie un film bun, avand in vedere regizorul si distributia .
Apache95 pe 20 Februarie 2012 13:22
E un film superb...imi pare rau ca nu l-am vazut cand eram mai mic ca sa ma bucur de el asa cum trebuie !
Poate da ...e un film pentru copii ,dar baremi e unul facut bine !

sabinalin pe 25 Februarie 2012 14:33
Magic world
Din cand in cand lui Martin Scorsese ii place sa evadeze si sa fie si altceva decat unul dintre cei mai mari regizori de "filme violente" ai Hollywood-ului. A facut-o in urma cu aproape doua decenii cand, beneficiind de aportul unui trio formidabil alcatuit din Daniel Day Lewis, Michelle Pfeiffer si Winona Ryder, a evocat somptuos sfarsitul de secol XIX in paturile inalte ale societatii new-yorkeze. Basmul minunat care-i filmul de fata are actiunea plasata cam in aceeasi perioada. E vorba de vremurile romantice ale inceputului cinematografului, e vremea fratilor Lumiere, e perioada cand nu se credea ca noua inventie va capata amploarea ulterioara... Vorba reclamei la "Restul e tacere", un alt film excelent despre acele timpuri: "Ce vremuri au fost". Cinematograful nu era inca industrie, n-avea efectele speciale ale zilelor noastre, de 3 D nici nu se punea problema insa exista mai multa… citeşte
gabicip pe 21 Februarie 2012 00:30
Foarte frumoasă povestea, panorama Parisului fantastică, iar filmul va fi foarte îndrăgit de către fiică-mea peste ceva anișori.
bazzz1986 pe 09 Septembrie 2011 13:33
Obligatoriu de vazut
Pare un film promitator si cred ca va fi unul din filmele favorite la Oscarurile de anul viitor. (asta daca cei din Academie nu vor "uita" sa-l nominalizeze, cum au facut si cu Shutter Island in acest an, ca doar este un film marca Scorsese....)
vali17 pe 06 Decembrie 2011 01:19
Asa da
Despre acest film pote spune ca a fost mai bun decat ma asteptam. Actorii joaca excelent, in special Ben Kingsley si Chloe Moretz. Coloana sonora e buna, scenariu e palpitant si te tine in suspans, inca de la inceput pana apropae spre final.
A da. Efectele 3D sunt foarte bune. Daca aveti degand sa mergeti la cinema si sa-l vedeti in 2D mai bine nu va ma duceiti. Asta e singurul film din acest an care nu ma dezamagit la acest capitol.
Per total, un film care il recomand. Nota 7.5.

psihologu pe 03 Martie 2013 17:58
De urmarit
“The Artist” si “Hugo”. Ai putea spune ca nu au nimic in comun. Si totusi, ambele intra intr-un raport nostalgic prin reintoarcerea la debutul artei cinematografice. Fiecare o face diferit, dar se ancoreaza in aceeasi cautare spre regasirea magicului din debutul celei de-a saptea arte. Pe parcursul celor doua ore cat ne ameteste Scorsese cu peregrinarea temporala, vei fi parte fie din grupul celor incantati de privilegiul urmaririi unei drame pline de aventuri, sau va veti integra in grupul restrans care gaseste productia plictisitoare si lipsita de esenta. Daca nu as fi stiut de la inceput cine este regizorul, as fi putut enunta nenumarate variante posibile, Scorsese lipsand din toate. Ne-a obisnuit de-a lungul timpului cu un registru mult mai serios, de data asta preferand sa ne ademeneasca cu o dubla poveste fantastica, inedita, in filmul bazat pe cartea “The Invention of… citeşte
Shine. pe 03 Decembrie 2011 01:56
The Beauty...
Oaau! Epiiiic!!! Tocmai am văzut trailerul...acest film va fi super tare. Ştiam că cunosc de undeva actorul, pe copil, se numeşte Asa Butterfield, e copilul care deţine rolul principal în filmul "Băiatul în pijama vărgată"...şi acum deţine tot rolul pricipal. Am să urmăresc evoluţia acestui copil minune, dar abia aştept filmul!
sarrpe pe 27 februarie 2012 01:00
omg omg ce mai trailer =)))
Pantaleon pe 24 Februarie 2012 23:42
Nu-mi vine sa cred !
Curiozitatea care m-a impins sa vad acest film a fost, in primul rand, determinata de numele regizorului. Pentru mine, Martin Scorsese este un regizor genial, autorul imbatabilelor Casino, The Departed sau Goodfellas. Oho, si sa nu uit de Shutter Island, un super-thriller psihologic cum rar vezi. Dar Hugo... doamne, ce dezamagire. Dupa primele 30 de minute eram gata sa opresc pc-ul. Si nu pentru ca filmul nu era cu puscoace sau ca capete taiate, nu fac parte din categoira "sa-l vedem pe Jason Statham cum bate", ma consider un cinefil destul de citit, pur si simplu nu mi-a placut deloc ceea ce am vazut. Problema cu acest film e ca, desi are un inceput steril si nepromitator, nu reuseste sa te faca, macar gradat, sa devii captivat. Sunt profund dezamagit de faptul ca Scorsese a putut face asa ceva. Cred ca numai The Aviator, pe care nu l-am vazut, din cauza recenziilor proaste, i-ar putea… citeşte
nyuszi pe 21 martie 2012 00:15
Sunt foarte de acord cu tine. Vizual mi-a placut (aici l-am si punctat), dar scenariul e de toata jena. De abia acum am vazut ca are atatea nominalizari la Oscar si m-am socat. :/ Apropo, "The Aviator" e mai bun, ca si film, cu toate ca e la fel de lipsit de focus.
Rose pe 5 august 2013 14:48
De acord cu tine în ceea ce priveşte parabolele. Însă nu toată lumea le poate înţelege-de aceea spun că nu le-a plăcut filmul.
carmenas pe 01 Ianuarie 2013 19:42
Urmati-va visele.....
Hugo este un film de arta pe care il recomand tuturor... Intr-adevar cei care vor ajunge cu adevarat la esenta mesajului transmis vor fi cei care cred in vise si idealuri, cei care nu doresc sa vada neaparat intr-un film doar multa, multa actiune si suspance.
Filmul contine niste parabole superbe. Lumea vazuta ca un mecanism urias in care fiecare dintre noi este o rotita. Mecanismul nu vine cu "piese de schimb", asa ca fiecare dintre noi isi are "rolul" sau sau mai bine zis misiunea sa.
Scenariul este bazat pe o nuvela ce brodeaza o poveste imaginara inclusa intr-o poveste reala, viata lui Georges Méliès. E de fapt un exercitiu de imaginatie inventat pentru a da o alta explicatie faptului ca Georges Méliès a abandonat la un moment dat industria cinematografica. Un omagiu adus unui mare om, al doilea dupa fratii Lumiere care revolutioneaza industria cinematografiei prin… citeşte

monallyssia pe 31 ianuarie 2021 21:49
Foarte frumoasă și sensibilă interpretarea ta...Și pe mine m-a impresionat filmul, m-a fascinat, mi s-a părut genial realizat: o împletire armonioasă de simbolistică și evocare a unor vremuri reale, de destine, (băiatul și regizorul), măiestrie, creație, trecut și prezent, deznădejde și regăsire, totul pe fondul magic al artei și dăruirii...Am revăzut filmul azi și pot spune că l-am descoperit cu adevărat.
naski2000 pe 27 Februarie 2012 20:17
Incredibil...
Da, incredibil............incredibili ochii copilului , incredibil maestrul Ben Kingsley, incredibila naivitatea dar si perseverenta infantila....Incredibila povestea, incredibila soarta....Trebuie sa-l vedeti si sa intelegeti de ce e frumoasa viata...............
Liviu2995 pe 26 Februarie 2012 21:08
Hugo
Un film foarte bun si merita cateva Oscaruri,pentru mine este cel mai bun film dintre cele nominalizate.
Sorin87 pe 19 Februarie 2012 23:38
Un film foarte bine realizat.Merita vazut.Iar felul cu joaca Asa Butterfield ii da culoare filmului.Cei drept un film de nota 10
radu3455 pe 19 Februarie 2012 09:21
un film foarte frumos cu o poveste foarte interesanta regizata de un mare regizor Martin Scorsese iar Asa Butterfield a reusit inca o pretatie excelenta dupa ce-a din The Boy in the Striped Pyjamas 10/10
JoJoMovie pe 04 Decembrie 2011 09:51
Foarte interesant filmul - pare de-a dreptul palpitant. Si, de asemenea, bine realizat...
Pacat ca nu apare si la noi mai devreme... astept cu sufletul la gura premiera!

cezarika21 pe 25 Decembrie 2016 21:35
Lumea magică a filmului - o incursiune în istoria cinematografiei
Părăsind pentru moment lumea infractorilor violenți ce populau străzile New York-ului, Martin Scorsese întreprinde în extravaganta și colorata fantezie ”Hugo” o călătorie imaginară în vremurile de început ale cinematografiei, aducând un omagiu cineastului francez Georges Méliès, unul dintre pionierii filmului.

Filmul lui Scorsese prezintă o perioadă romantică, plină de culoare și de savoare, în care lumea știa să socializeze și să petreacă, iar spiritul boem era o realitate și nu doar o amintire. Micul Hugo Cabret, rămas orfan, este nevoit să asigure funcționarea zilnică a ceasurilor din gara Montparnasse, descoperindu-l astfel din întâmplare pe unul dintre marii artiști vizuali francezi, ce fusese aproape uitat după ce arta cinematografică fusese acaparată de afaceriștii interesați doar de propriul profit.

Scorsese… citeşte

mihaela20 pe 01 Martie 2012 23:48
un film ptr iubitorii de film
o povestea frumoasa care se desfasoara intr-o locatie de vis,f bine regizat,coloana sonora buna,actori talentati......personal mi-a placut f f mult acest film.merita vazut,mai ales daca sunteti iubitori de film!
catasmile17 pe 22 Februarie 2012 18:32
Un film superb!!! Filmul prezinta o distributie foarte buna !!! Va recomand sa-l vedeti !!! Cred ca si cartea este la fel de buna !!!
Sunriseee pe 10 Februarie 2013 02:05
Un film foarte frumos, de nota 10! Merita vazut! Interpretarea copiilor a fost exceptionala si actiunea filmului de asemenea!
kakapo pe 19 Ianuarie 2013 15:02
...FABULOS...extraordinara povestea, ca si muzica dealtfel; un film obligatoriu de vazut...
deadlord pe 06 Septembrie 2012 17:59
Un film cu adevarta superb. Scenariul este foarte bine scris, regia de exceptie, iar actorii foarte buni.
Mariako02 pe 28 Decembrie 2011 19:23
filmul este foarte bun, iar Asa Butterfield isi joaca rolul mai mult decat bine la varsta lui....cam ca Daniel Radcliffe; mi se pare ca seamana putin.
gabyyy21 pe 11 Decembrie 2011 03:11
Pacat...13.04.2012
Va fi din nou un film excelent de-al lui Scorsese
Pacat ca la noi e lansat tocmai in aprilie:(..ce pot sa mai spun de distribuitorii astia incompetenti :-(
Thank God for the Internet:P

deea1102 pe 27 ianuarie 2012 11:41
Acum cica nu mai apare deloc la noi :(... Asta e film care merita vazut la cinema nu acasa pe calculator...
deea1102 pe 20 februarie 2012 21:18
citisem tot aici pe site intr-un articol despre filmele de la Oscar (cand vor fi lansate la noi etc...) si spuneau despre el ca nu va mai fi lansat la noi deloc.. Oricum, l-am vazut astazi (varianta dvdrip) si mie mi-a placut - un film usurel ce-i drept dar frumos. Acum fiecare cu gusturile si parerile lui :)
kosty_vrajeala pe 21 Februarie 2012 00:29
hugo boss....
e cam plictisitor filmul...ma bucur ca lam vazut HD....actiune slabut....e misterios intradevar....un ceas amarat..un robot ruginit si un politist damblagit...care aveti copii si nu vor la mall legatii de pat si punetii sa-l vizioneze......
Qube86 pe 30 Aprilie 2012 21:23
Isabelle: ''We could get into trouble''...Hugo: ''That’s how you know it’s an adventure''...
Mare vrajitor e Scorsese !
Ma ia din lumea mea cat se poate de pamanteana si ma arunca hat, intre vise...desi ochii mei sunt cat se poate de deschisi...
Inca de la primele cadre, uit sa respir, iar basmul ma atrage spre el cu o forta de nestavilit...
Orice urma de impotrivire pare doar o zvacnire neputincioasa, asa ca abandonez lupta cu adultul din interior si ma cufund abrupt intr-o lume de poveste, din care nu sunt sigur ca mi-as mai dori sa ies...
Undeva, intr-o gara din Parisul anilor 30, sta pitit un baietel care fura un soricel (de jucarie)...
Il cheama Hugo, e orfan si a mostenit de la tatal sau, pasiunea pentru mecanisme de tot soiul...asa incat sa nu va mirati ca ceasurile din gara sunt intoarse periodic si functioneaza cu precizie, desi niciun adult responsabil de aceasta trebusoara nu mai e in lumea celor vii...
Hugo e sarac ca toti orfanii… citeşte

Stephen2D pe 15 Noiembrie 2015 00:59
Îndulcit cu zahăr brun.

Gabbella pe 08 Martie 2012 12:02
Frumos
Mi-a placut mult acest film, efectele au fost incredibile. M-a dezamagit putin povestea, ma asteptam ca acel robot sa faca ceva mai mult, nu sa se lege de un fost regizor de filme...Dar filmul a fost foarte frumos iar Asa Butterfield este un baiat exceptional, joaca foarte bine, practic tot filmul se invarte in jurul lui.
adyyd pe 26 Februarie 2012 08:39
sigur va cistiga un premiu daca nu mai multe acest film loveeeeee
dyenootza17 pe 13 Martie 2012 11:14
Unii spun ca acest film a fost unu' prost sau poate plictisitor,dar asta e parerea lor...acum depinde de gusturile fiecaruia,nu trebuie sa avem toti aceleasi pareri...insa mie mi-a placut mult acest film si l-as revedea oricand:)
Harry1516 pe 25 Februarie 2012 14:16
O incantare pt ochi si un remediu pt suflet
o alta capodopera marca Scorsese si asta zice destul...
dante_cobretti pe 24 Februarie 2012 21:26
L-am vazut ieri...superb ! Atmosfera, culorile, imaginea, pustiul, Dl Ben Kingsley, extraordinar ! Prin acest film , Dl Martin Scorsese aduce tributul sau uneia dintre cele mai frumoase arte din lume : '' cinematografia " ! Recomand tuturor !
mtraianc pe 21 Februarie 2012 14:04
foarte bun
imaginile sint splendide , subiectul merge incet dar sigur , ori cum un film foarte bun
Alin420 pe 18 Februarie 2012 21:44
Un film de weekend care merita văzut !
----------------------------------------------

ganj1968 pe 17 Februarie 2012 18:46
Foarte bun filmul,merita vazut.Va castiga cel putin 2 Oscaruri.
Manusa pe 23 Februarie 2012 18:55
Un film frumos, placut. Mi-a placut filmul, la prima impresie nu este stralucit, dar odata vazut iti schimba parerea, cel putin la mine asa a fost. Eu zic ca merita vazut, are o poveste buna, la fel si actorii.
rrs85 pe 31 Iulie 2012 00:48
Mirobolant de inocent.. .
phufu.ruoz pe 06 Aprilie 2012 19:02
Filmul acesta mi-a reamintit de ce imi doresc atat de mult sa devin regizor. Un film exceptional!
Turi pe 09 Septembrie 2012 14:27
Nu este un film de Oscar, dar este placut si actorii joaca foarte bime. A fost, insa, prea lung, ca o lucrare care trebuie sa aiba neaparat un numar de pagini.
Octaz pe 25 Februarie 2012 21:55
Si asa maine noapte au loc decernarile premiilor Oscar, asa ca "Hugo" a venit numai bine in aceasta perioada, cu atat mai mult cu cat, personal, este favoritul meu la castigarea categoriei Best Picture (cel mai bun film al anului) desi nu prea se afla printre favoriti. Cele 11 nominalizari cu siguranta nu au fost acordate degeaba. Filmul mi'a fost simpatic inca din trailer si poster, iar personajul respectiv Hugo si al lui robotel care putea sa scrie mi s'au parut foarte interesanti. Nu am mai avut rabdare sa il vizionez in 3D (inca 1-2 luni) , mai ales ca aparuse si varianta sa buna tocmai la fix inainte de Oscaruri. Sa speram ca va castiga cat mai multe premii! Felicitari pentru regizor , o treaba foarte buna facuta, si aprecierile mele pentru peisajele fabuloase ale Parisului.
claudiu-daniel-lugoj pe 02 Aprilie 2012 19:19
Un film foarte bun cu o poveste fabuloasa,cea ce a facut din acest film un film foarte bun.Dramatic cei adevarat dar un film excelent si cum sa spus si in film,finalurile fericite sunt doar in filme nu si in viata reala.Asa sa intimplat si in acest film un final fericit pe structura unei drame din viata reala.Merita vazut acest film te poarta intr-o poveste si o aventura fascinanta despre istoria filmului la care ne uitam si noi acum cu atita placere.
flopozippo pe 25 Februarie 2012 19:34
O poveste plina de mister ce va avea deznodamant doar in finalul filmului. Este un elogiu adus cinematografiei sau mai exact pionierilor cinematografiei. Filmul are momente cand plictiseste si poate ca doar imaginea Parisului care se repeta sa compenseze putin monotonia de pe parcurs.
Ammelie pe 22 Februarie 2012 10:40
Hugo (2011)
Ca si The Artist, Hugo aduce un omagiu Filmului cu F mare. O poveste balnda si calda despre copilarie, vise si povesti. Exact aceasta este atmosfera: de poveste. Si finalul asemenea. Un film dragut, bine facut, care te lasa cu zambetul pe buze. 7.5/10
Dang3 pe 21 Februarie 2012 18:33
Hugo
Un film de Mare Exceptie...care sper sa ia macar un OSCAR.
p.anselmo pe 28 Ianuarie 2012 13:55
foarte frumos film!are nishte culori asha tari shi o poveste aproape magica.distibutzia la inaltzime...e primul film in care sacha baron kiar mi se pare amuzant.acum kiar abia ashtept sa-i vad personajul din django unchained.cred ca hugo shi war horse vor impartzi oscarurile...mai multe la spielberg,academia il iubeshte mai mult,clar.