Păreri Hotel Rwanda

(2004)

Hotel Rwanda

Matrix pe 17 Martie 2005 19:45
Destul de dur, prezentand genocidul din Rwanda in timpul luptelor interne dintre hutu si tutsie.
Paul Rusesabagina, personajul jucat foarte bine de Don Cheadle, un fel de Oskar Schindler in varianta black.

Jazz-Stalker pe 14 ianuarie 2012 01:22
Amandoua sunt foarte bune, dar [i] Schindler's List [/i] are ceva aparte...
Pantaleon pe 4 mai 2014 10:08
Buna comparatia. Si eu m-am gandit la asta.
Alexx pe 25 Decembrie 2008 21:21
Africa ... loc de joaca pentru membrii onu. Nu se pot ataca intre ei, asa ca sprijina cate o parte, care le cumpara armele si pastreaza o stare de instabilitate in zona. Cam la asta s-ar reduce un genocid precum cel prezentat in film, lucruri care se mai regasesc si in ziua de azi
Marc Mihai pe 30 Iulie 2008 06:47
Un film dur dar o adevarata lectie de viata,o adevarata lectie de moralitate.Don Cheadle face un rol care dupa parerea mea era demn de un Oscar.Alaturi de "Last King of Scotland"(pe care de asemenea il recomand) este o adevarata lectie de istorie a statelor africane si a realitatii care din nefericire inca mai persista in unele dintre ele.Recomand din toata inima acest film.
mvpsebi pe 10 Septembrie 2010 14:11
Obligatoriu de vazut
M-a impresionat, un film care ne arata foarte bine poate cea mai mare problema a continentului negru. Si anume lipsa de unitate, ura intre "triburi", o problema de la care, sigur, apoi deriva si celelalte, abuzul de putere, saracia, foamete si inevitabil crime, decese intr-un numar covarsitor. Deasemenea, o drama care mi se pare ca seamana destul de mult cu "Schindler's List". La fel, ne prezinta un erou (interpretat ireprosabil de Don Cheadle) care se zbate si isi foloseste toate puterile pt a ajuta, si in cele din urma salva, un grup de oameni aflati intr-o situatie mai mult decat disperata, iar mesajul, NEVER LOSE HOPE!
Turi pe 08 August 2010 13:57
Incredibil! Aceste lucruri s-au intamplat in zilele noastre si noi le-am priviit ca pe simple stiri de ora 5. Cum poti trai aceste atrocitati si sa mai ai puterea sa treci mai departe? Oare ce instinct ne indeamna sa facem rau celor din jur? As fi vrut sa nu fie nimic adevarat din ce am vazut. Este, zic eu, mai bun decat "The Last King of Scotland", dar mai dur, mai neprelucrat artistic.
gekadox pe 13 februarie 2011 00:15
a fost o replica in film ,,oamenii dupa ce vad aceste imagini se apuca de mancat"!! intrebarea este: cu ce suntem mai presus decat animalele salbatice!? cu nimic...suntem mult mai josnici! cum poate fi atata ura in noi!!???
droopy pe 02 Mai 2007 22:48
foarte profund si emotionant! ne putem gandi cum am reactiona noi in situatii extreme, asemanatoare cu cele prezentate in film. ne-am risca viata din iubire pt semeni?...
Theodor2011 pe 10 Ianuarie 2013 00:51
Foarte bun, dar trist acest film istoric si biografic, si spun trist pt ca acele orori chiar au existat in Rwanda 1994. Acest rwandez hutu Paul Rusesabagina se poate compara prin brava sa fapta cu fostul membru al partidului nazist german de origine cehoslovaca Oscar Schindler care si el a salvat de asemenea tot 1200 oameni (evrei). Extraordinari au fost acesti doi oameni
ovis2009 pe 11 Martie 2010 21:06
Nu trebuie ratat
Merita vazut. Nu mi s-a parut cine stie ce dupa titlu, dar vizionandu-l am ramas impresionat.
Alex.M pe 18 Aprilie 2008 11:57
N-ar trebui sa vedem asemenea filme pentru ca n-ar trebui sa existe. Pacat ca, si mai grav, exista realitati care inspira la realizarea unor asemenea productii. Un film trist si tulburator despre o istorie pe care n-o vom cunoaste si nu o vom intelege niciodata cu adevarat, oricate filme de-astea am vedea.
Denis pe 18 Martie 2005 16:05
Filmul e destul de dur.sa fi atacat pe furis si sa fugi,e greu.Merita un oscar
Spaghete pe 10 decembrie 2009 14:30
:)))))))) Interesanta opinie, la cat a putut sa reduca filmul homo sapiensul asta :|
veveak pe 15 martie 2011 19:57
hahahaha, cel mai tare coment =))
GabrielaSirbu pe 14 Ianuarie 2012 16:44
Pana cand n-o sa intelegem insemnatatea lui UNU - si unii stiu la ce ma refer - o sa ne intereseze DAR nu o sa ne pese, deci se vor mai intampla, din pacate, asemenea lucruri si vom da vina pe oricine...dar nu pe noi!
Foarte bun film!!!

sabinalin pe 15 ianuarie 2012 14:12
Stiu, l-ai vazut pe TVR Cultural! L-am vazut si eu mai demult, am avut cam aceeasi parere...
Ynspy pe 16 Aprilie 2011 09:31
Rwanda-un pamant al deznadejdii,saraciei,pe de o parte , un pamant al coruptiei si al spagii,al lipsei de umanitate, pe de alta parte...aceasta forma de viata impusa pe multe din tarile Continentului Negru,au facut din acesta una din cele mai instabile si mai tulburi zone de pe glob...Putine filme din ziua de azi(eu nu-mi amintesc nici unul, dar probabil ca or fi) trateaza aspecte ale societatii africane,insa Hotel Rwanda pune ireprosabil in scena lupta lui Paul Rusesabagina cu autoritatile corupte ale tarii,pt.familia si semenii sai, realitatea cruda din 94' knd pe motive absolut absurde si irationale , in jur de un milion de oameni au fost ucisi..nU am vizionat prea multe filme cu Don Cheadle insa cu acest rol m-a convins pe deplin ca are stofa de actor...
CRYSSA pe 24 Noiembrie 2009 17:21
Merita vazut. Este ca o lectie de viata !
Nu pot sa cred ca esista atata cruzime, atata indiferenta, atata nebunie si salbaticie.
Dupa ce l-am vazut am inceput sa apreciez ca traiesc intr-o tara europeana si totusi civilizata.
Pt. un film istoric este de nota 10.Dar, trebuie sa il pun in lista filmelor vazute de mine, asa ca ii dau 8 - un film Foarte bun. Desi, nota corecta ar fi 8,5

Andrei843 pe 24 Iunie 2014 23:04
Un film tulburator, emotionant si pantrunzator, care ne prezinta pe sleau ororile din Africa, mai ales in Rwanda. Scena in care drumul este plin de morti e incredibila dupa parerea mea, la fel ca si melodia din film.
Pantaleon pe 04 Mai 2014 19:35
Revad acest film anual si tot nu ma pot satura de el. Asta pentru ca m-a impresionat de la prima vizionare si, contrar a ceea ce se intampla cu unele filme atunci cand le revezi, nu inceteaza sa ma impresioneze de fiecare data. Singurul punct slab pe care il pot identifica in cazul lui este finalul un pic prea telenovelist, desi teoretic credibil. Ma refer aici la gasirea celor doua fetite intr-un ocean de refugiati, si asta pe muchie de cutit. In rest, filmul are tensiune, drama, jocuri actoricesti bune, scenariu plauzibil si o regie care nu dezamageste deloc. Produsul final rezultat este un film foarte bun, care merita mai mult decat o simpla nominalizare la Oscar pentru cel mai bun actor in rolul principal. Pacat.
Tyybi1 pe 23 August 2012 18:28
Foarte bine regizat acest film psihologic. Mi-a placut foarte tare. Nu ma asteptam sa fie asa de bun dupa debutul filmului. Si DA, ar fi meritat cel putin un Oscar.
artgrl pe 01 August 2010 09:53
un film cu adevarat memorabil. este dur, greu de digerat si acceptat, si in acelasi timp reflecta cu maxima claritate si fara menajamente indiferenta, discriminarea, dezinteresul celor care sunt la conducere. Don Cheadle face un rol de exceptie!
robbiex2 pe 12 Mai 2010 23:44
Impresionant filmul, întradevăr...un must see :) foarte bună interpretarea lui Don Cheadle.
Spaghete pe 10 Decembrie 2009 14:32
Foarte dur, profund, emotionant si din pacate real! Un film care arata cam toate fatetele omului!
Kuhaylan pe 16 Februarie 2010 02:01
xx
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Robert.Chetan pe 11 Martie 2018 19:36
O tara macinata de conflicte etnice
Despre subiectul genocidului din Rwanda se vorbeste si azi prea putin.Nu a contat pentru Vest nici atunci si se pare ca nici acum din pacate.Se pare ca pentru marile state imperialiste vietile a sute de mii de oameni nu inseamna nimic,mai ales daca nu au ceva de castigat dintr-un zona,conflict etc.
Urata specie mai suntem...din pacate!
Despre film ce pot spune decat ca a fost foarte bine realizat plin de momente de tensiune,joc actoricesc bun,scenariu decent,ce sa mai....un film foarte bun per ansamblu.Finalul e usor exagerat dar nu cred ca afecteaza prea mult calitatea filmului...ma refer la gasirea celor doua fetite dintre sute,poate mii de orfani exact cand se pregateau de plecare.Oricum filmul are un mesaj extrem de puternic..chiar mi-au dat lacrimile la un moment dat si pentru mine asta conteaza foarte mult.La inceput am avut asa o senzatie ca e un film care ma va… citeşte

GeorgeLeurzeanu pe 30 Aprilie 2017 14:24
O drama reusita despre razboaiele civile
Un film foarte bun despre tragedia si drama razboaielor civile din Africa, fiind inspirat din fapte reale. Are si ceva intriga politica, e o buna lectie de moralitate despre problemele violentelor din statele slab dezvoltate.
mladitza pe 26 Noiembrie 2016 23:11
foarte dur
Respect, Paul Rusesabagina! Un om legendar, un erou.
Filmul este foarte bine realizat, dar e foarte dur.... pentru ca asa a fost realitatea, din pacate.... Actorii, fie ca au avut roluri principale sau secundare, toti - excelenti!

lili22 pe 19 August 2015 23:01
ce sa spun
un film foarte dur, cam ca realitatea din care s-a inspirat....cam sentimental, totusi pentru gustul meu, prefer un documentar serios oricand.
Kanedel pe 23 Ianuarie 2015 23:39
Cutremurator!...Cate crime!...Oameni malefici,fara suflet care omoara doar pentru ca bietii oameni nu s-au nascut in acelasi trib ca si ei ...Cata prostie,cata rautate...,cat orgoliu!
kakapo pe 19 Ianuarie 2015 22:44
...drama unui om, a unei familii, a unui popor...un film ce incearca sa prezinte atrocitatile razboiului civil dintre doua populatii, invrajbite una impotriva celeilalte...razboi care s-a transformat intr-un genocid in care au fost masacrati aproape 1 milion de oameni...
Cosmy16 pe 16 August 2014 00:32
foarte bun filmu nota 10 te tine in suspans foarte trist dar bun.
Vegetarian pe 03 August 2014 22:55
Jean Reno la 56 ani presedintele unei companii aeriene = Sabena Airlines

Acest film a fost difuzat online la Neptun Tv in romana in 3 aug 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

Iulidesprefilme pe 28 Iunie 2014 18:01
O pagină de istorie contemporană...Evenimente înspăimântătoare desfăşurate undeva departe, într-o lume în care dorinţa de a avea puterea, autoritatea, supremaţia transformă omul în neom...un film care ţine spectatorul în tensiune, care îl face să înţeleagă unele resorturi ale istoriei de azi, să mediteze la condiţia sa de fiinţă atât de fragilă, de efemeră, oricând posibil să fie supusă unor nedreptăţi înfiorătoare...
bizonul pe 13 Ianuarie 2014 18:14
Firar-va televiziunea de ris (Tv.2), pai asta-i ora de film ? Cine mama naibi se uita la filme in miez de noapte ?
ionutzoo7 pe 26 Noiembrie 2013 01:08
fara cuvinte!!!
Filmul asta m-a lasat fara cuvinte.E pur si simplu incredibil ca asa ceva se poate intampla si in realitate.Sa ucizi cu zambetul pe buze.Doamne,cat de jalnici putem fi?
Filmul a fost emotionant,pe alocuri se aseamana cu Schindler's List...eu unul nu pot face comparatie intre ele,parca am trait aceleasi emotii la ambele.Ma gandesc acum,Paul ala cat curaj a avut,cati dintre noi ar risca in halul ala?Da,nu mai am coerenta...asa se intampla cand scriu la cald.Un mare 10,si il recomand din inima.

ciprian34 pe 08 Octombrie 2013 19:42
Un film dramatic si din pacate totul s-a intamplat in 1994,la ce bun un milion de morti?
raluka03 pe 26 August 2013 16:52
Multumesc , pt acest film superb care a reusit sa-mi stoarca lacrimi de durere. Toate imperiile coloniale au jecmanit bogatiilesi au trimis misionari pentru a crestina cu forta populatiile cucerite care din punct de vedere spiritual erau superioare cotropitorilor, lasand in urma doar saracie si amintirea ororilor pe care le-au savarsit. Avem parte si in zilele noastre de o colonizare moderna facuta in numele instaurarii democratiei, facuta de americani , vezi Irak,Afganistan…….Pana nu demult democratii americani ucideau in masa indienii peiei rosii, ii tineau in rezervatii ca pe animale, si aveau sclavi pe negrii adusi fortat din Africa, carora foarte recent le-au dat aceleasi drepturi ca celor albi . Nu ma mira deloc atitudinea lor fata de tarile africane si cele arabe. Ce te astepti de la unii din vestul salbatic cu legea ,,cine trage primul,, e cel mai bun? In acest film real am… citeşte
Decibalus pe 21 Iulie 2013 16:06
un film emotionant!
un film foarte emotionant despre crimele omului fata de om. te ingrozeste numai gandul la ce atrocitati s-au petrecut in lume. prestatia actorilor este de nota zece !
yusaw pe 18 Mai 2013 10:10
Cheadle joaca impecabil. filmul.. Dur. asta e primul cuvant care imi vine in minte. tulburator. abia am adormit dupa ce l.am vazut. si cel mai trist.. e faptul ca e inspirat din realitate. inca o productie ce afiseaza foarte bine de ce in stare fiinta umana si nu ma refer la partea buna.. :)
alex008 pe 13 Aprilie 2013 19:38
extraordinar
Un film extraordinar. Prezinta drama unor africani adapostiti de Paul un manager de Hotel. Acesta cu curaj si daruire da toti banii care ii avea la dispozitie pentru a mitui si scapa refugiatii din hotelul pe care il administreaza. In acest film se poate vedea lipsa de umanitate, fortele ONU retragandu-se nepasator. Prin greutati Paul reuseste sa i salveze pe acei africani. Filmul prezinta o lume cruda a razboiului unde oameni inarmati ucid fara mila adulti si copii. Cadavrele celor ucisi sunt lasate pe drumuri in timp ce acesti ucigasi petrec uciderea cu sange rece a unor nevinovati inocenti. Un film impresionat care nu trebuie ratat sub nici o forma! O lectie de viata, o lectie de ambitie.
diablo85 pe 04 Aprilie 2013 21:06
Asemenea drame te fac sa te intrebi daca rasa umana merita sa supravietuiasca, sau si mai rau, sa prospere si sa infecteze alte locuri cu aceasta boala a violentei.
yusaw pe 18 mai 2013 10:12
bine zis!
dolyan pe 09 Noiembrie 2012 22:11
m-am inscris special pentru a aprecia acest film
O poveste impresionata. O adevarata capodopera. Poate fi cu succes comparat cu Lista lui Shindler,chiar daca nu are atatea scene de violenta explicita precum el.
pisicuta1 pe 29 Octombrie 2012 19:23
un filmexceptional nu merita ratat!...........................
simleuan pe 01 August 2012 22:54
Foarte palpitant filmul, este demn de toata lauda :)
MrHolmes pe 01 Iulie 2012 15:57
un sacrificiu pentru vieti
Capodopera de film, pe langa faptul ca a fost foarte bine jucat, este o poveste reala. O realitate foarte trista de altfel, poate mai ne trezim si noi, cei care traim nepasatori...
LavyBogdy pe 31 Mai 2012 14:38
Această transpunere a istoriei te răscolește în interior , în căutarea unei părți bune care să te călăuzească în ideile asupra vieții și în viața celor din jurul tău.Nu te face să plângi dar îți arată că e timpul să schimbi ceva la tine.
Despre Paul : un bărbat iubitor și protectiv cu familia sa , un tip foarte inteligent care reușește să întoarcă orice situația în favoarea sa , protocolar datorită dedicării slujbei ( ce-mi aduce aminte de Mr. Stevens ) , curajos și cel mai important , puternic ; pentru el și pentru cei pe care-i protejează.

cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 16:51
Filmul spune povestea adevarata a lui Paul Rusesabagina (Don Cheadle), managerul hotelului Milles Colines, un hotel de patru stele din Kigali, Rwanda. Virtuţile sale, la prima vedere, par a fi doar cele ale unui bun manager - e meticulos, harnic şi plin de tact
DiCaprio21 pe 18 Februarie 2012 13:34
Don Cheadle face un rol mare , mi-a placut cum a jucat , iar povestea filmului este cu adevarat terifianta.
fbasil pe 14 Ianuarie 2012 01:44
un film ce nu trebuie ratat
Un film document ce trebuie vazut la lectiile de istorie contemporana. Face mai mult decat pagini din carti si discursuri de politicieni.
Iata o statistica. In dec 2011 erau un total de 99016 forte de politie, observatori militari si trupe UN. Din toti astia, 82729 sunt trupe.
Iata cu cat contribuiau la moment din acei aproape 100000, tarile cu primele zece economii ale momentului:
India 8115
Japan 260
Germany 258
Russia 210
United States of America 126

Ca sa avem un termen de comparatie in ce ne priveste, Romania contribuia cu 65.

Sylvester77 pe 24 Noiembrie 2011 14:34
Mai ales ca e inspirat din fapte reale, filmul captiveaza atentia oricui, neavand cum sa fie dezaprobat de cineva. Desi pelicula este mai mult decat dramatica, altruismul desavarsit al lui Paul a facut din acest film o capodopera.
ModeuS pe 30 Octombrie 2011 11:35
inca un film despre realitatea cruda din zilele noastre...omenirea nu o sa se invete niciodata minte,suntem condamnati sa repetam istoria...pacat ca sunt si oameni buni pe pamant dar cu o floare nu se face primavara
radu3455 pe 13 Octombrie 2011 22:28
un film absolut tragic. drama captivanta ce nu merita ratata
zeki pe 02 Februarie 2011 13:09
Un film foarte bun , o drama facuta foarte bine care imbina si razboiul , merita vazut ....
Vorador pe 24 Ianuarie 2011 19:02
O drama de razboi foarte buna . Prezinta o perioada foarte cruda prin care au trecut cei din Rwanda .Incredibil de realist ... foarte bine realizat .