Păreri Green Book

(2018)

Green Book: O prietenie pe viață

nathalie_dinu pe 05 Ianuarie 2019 19:19
''Imagine all the people...''
Filmul este despre prietenie, o prietenie cu atat mai puternica cu cat se naste intre oameni extrem de diferiti, care se dezbara de prejudecatile pe care le aveau unul fata de celalalt si invata astfel lectii importante, care ii imbogatesc spiritual si emotional.

Experientele prin care trec cei doi ii invata si pe spectatori despre inchisoarea urii, o ura nejustificata, o ura persistenta, deoarece din anii aceia ai prejudecatii, ai inumanitatii,ai discriminarii si pana acum, situatia s-a schimbat foarte putin.
Multi dintre noi ii urasc in continuare pe negri si ii considera o rasa inferioara, in ciuda calitatilor lor, in pofida talentului lor.
Nimic nu le impresioneaza acestor oameni sufletele impietrite, nimic nu ii civilizeaza.

Si atunci ma intreb cine sunt… citeşte

dany6960 pe 30 Decembrie 2018 13:53
CAPODOPERA
Filmul asta e absolut FABULOS. O comedie asa reusita potrivita de Craciun nici ca se putea. Pacat ca Viggo Mortensen care joaca demential nu are anu asta sansa in fata lui Rami Malek la vreun premiu.
lito pe 29 Noiembrie 2018 08:46
excelent
Cu un Viggo fabulos , filmul capteaza esenta anilor 60
Ursu.sebastian pe 29 noiembrie 2018 14:02
Salut, unde ai reusit sa vezi filmul?
stricted pe 06 Ianuarie 2019 20:38
Un film deosebit cu o prestatie de exceptie. .
parker26 pe 05 Ianuarie 2019 19:12
Foarte bun filmul ,mi-a placut foarte mult ,un film dar care merita vazut mai mult inaintea sarbatorilor ,oricum merita pentru relaxare .Recomand!
sabinalin pe 16 Ianuarie 2019 15:09
Au trecut mai bine de trei decenii de la admirabilul “Driving miss Daisy”, acolo soferul de culoare o conducea pe batrana doamna, lumea s-a mai schimbat pe ici pe colo nu neaparat prin punctele esentiale, anul acesta a fost un adevarat asalt afro-american la Globuri, de asta data soferul e alb iar clientul e urmasul lui Martin Luther King, filmul are ambitia de a se baza pe “a true story”, e oarece propaganda in ton cu vremurile dar din fericire se poate trece peste, bineinteles ca baza e duelul cinematografic dintre cei doi barbati atat de diferiti care au atatea de invatat unul de la celalalt, era nevoie de doi actori de calitate ca sa iasa bine si i-au distribuit la fix, nu-i cea mai buna versiune a lui Mortensen insa Viggo are o prestatie solida, Mahersala Ali si-a depus serios candidatura pentru cinstea de a fi urmasul de drept al unor monstri sacri precum Sidney, Morgan sau… citeşte
carmen_angelus_romila pe 17 Ianuarie 2019 22:04
Un film deosebit de bine realizat, placut si relaxant, care se bazeaza pe o poveste, pare-se reala, despre o prietenie sincera si adevarata, ce se finalizeaza frumos, intre un pianist de succes si soferul angajat, intr-un turneu, al acestuia.
zdraveius pe 15 Ianuarie 2019 22:51
Bine ca cea mai democratica natiune n-a facut, nu face discriminari de rasa si nici nu intentioneaza sa schimbe ceva, ca nu stiu ce se mai putea intampla, ce altceva ii mai puteam cere. Da' ce zic eu natiune. Specie direct. Cei mai cei dintre toti, singurii capabili de asa ceva.
Si la Casa Alba aveau toalete pentru albi si pentru negri. In God we trust!
America, taramul fagaduintei.

Filmul este o lectie cu multe detalii. E bun, nu capodopera.

xerses pe 06 Ianuarie 2019 18:25
Sunt multe lectii care merita urmarite aici;cea despre demnitate mi-a placut cel mai mult.
Drixie77 pe 11 Februarie 2019 12:26
Deci daca nu faci referiri la rasism si prejudecati filmul tau nu are sanse la premii si festivaluri de film. Si desigur referiri la LGBT.
rob1cul pe 09 Februarie 2019 22:54
Acesta ar trebui sa fie nominalizat la mult mai multe premii Oscar. Decat prostia aia de A Star is Born, asta are mult mai multe lucruri ce ar trebui sa aibe un film ca sa fie nominalizat la Oscar. FOARTE SMECHER filmul.
GALACTICUS pe 09 Februarie 2019 00:06
M-a impresionat acest film. Este bazat pe evenimente reale iar prietenia celor doi protagonisti a trecut cu brio proba timpului. Acest film are toate ingredientele unei drame de calitate. Jocul actorilor este de exceptie. Chiar mi-au dat lacrimile la final. E foarte cald acest film si chiar avem unele lucruri de invatat dupa vizonarea sa.
Andreea9019 pe 08 Februarie 2019 12:46
Emotionant
Deosebit de emotionat mai ales de la jumatatea filmului! Nota 10+++
defav pe 03 Februarie 2019 23:04
Foarte bun, isi merita nota si nu trebuie ratat daca iti plac filmele despre problematica segregationista a anilor '60 , despre demnitate si prietenie . Un film psihologic , cu accente comice , ceva actiune adaptativa la scenariu , pe ansamblu o drama satirica emotionanta .
Tudo02 pe 17 Ianuarie 2019 23:29
Recomand
filmul asta e ce trebuiel. vi-l recomand, are putin din toate. te tine cu zambetul pe buze, dar te si atinge unde trebuie.
lili22 pe 08 Ianuarie 2019 13:31
Un film acceptabil, nu stiu daca se spune adevarul despre acest personaj celebru.Familia pianistului neaga existenta unnei prietenii, relatia find una de tip sofer-patron si nimic mai mult.
VIBERS pe 23 ianuarie 2019 17:16
Si trebuie neeaparat ca un film sa respecte intamplarea, intr-un film este important sa vezi actiune, interpretarea actorilor(Viggo a fost magistral), scenariu bun, regie etc.Este un film care te binedispune.
eddiesor pe 07 Ianuarie 2019 14:27
bineînțeles că un astfel de film nu apare pe ecrane în România. bine că apar porcării precum Holmes și Watson sau Asistent de nevoie.
parker26 pe 28 ianuarie 2019 17:15
Aparre din 1 martie si la cinema
vlado2 pe 24 Ianuarie 2019 06:21
Slabut. Un film de duminica seara la tv. Nu de Oscar. 4 stele.