Păreri Green Book

(2018)

Green Book: O prietenie pe viață

borisvultur pe 07 Martie 2019 11:48
Opulență și singurătate
De ce se plimbă prin Sud Don Shirley? „Ca să schimbe gândirea oamenilor”. Mesajul filmului e clar, justificat, fără echivoc. În final, Tony e înconjurat de familie și prieteni, dar Shirley intră în apartamentul opulent, unde singurătatea strigă prin toate colțurile.
user-6235c89076be5 pe 12 Septembrie 2022 15:11
Este un film în care la sfârșit am plins cind lam văzut pe pianist la ușă. ????. Ei au învățat unul de la altul foarte mult. Este un film despre rasism în primul rând, despre cruzimea oamenilor,despre răbdare și educație psihologia vieți. . Mia plăcut enorm. Îl recomand cu încredere.
Exsanguinar pe 10 Ianuarie 2021 01:53
FABULOS!
Este exact ceea ce probabil cititi, dar in cazul meu a fost mult mai mult. Viggo niciodata nu dezamageste din punctul meu de vedere, si intr-adevar surpriza a fost acest Ali, pe care eu nu l-am mai vazut niciodata. Dialogurile, felul cum curg conversatiile cat si nivelul elevat, clar un scenariu foarte bine gandit, scris si exersat probabil. Chimia celor 2, completarile care si le aduc unul altuia, fiind diferiti, amandoi practic au de castigat. Pe langa simplul si frumosul mesaj de prietenie, mai exista acel...Oricine te poate surprinde, oricum ar fi, sau felul de-a vorbi, clasa sociala, credinta sau etnia, devenind cum ar trebui de multe ori sa fie in viata reala, irelevante intre noi. Splendid film, RECOMAND!
MariusCiprian87 pe 06 Septembrie 2020 01:26
Interesant film, cu o morală de final ce ar trebui să nu o uităm nici o clipă a vieții noastre, aceea că indiferent de măreția casei și a bogăției pe care o deții, dacă nu ai cu cine împărții aceste bucurii, sunt degeaba...revenind la scenariu si distribuție vedem un Viggo Mortensen într-un rol atipic lui care îl joacă într-o manieră impecabilă, surprinzătoare, cu un scenariu plin de combinații și momente care sar de la comedie fină, până la drama unor vieți ale acelor ani din rasista Americă...filmul nu este o capodoperă, d. p. m. d. v nu este unul de Oscar, însă este mult mai reușit decat altele care nu meritau Oscarul în anii trecuți, este unul de văzut și cum ar spune Tony Lip "de băgat la cap" :) !
user-5ef6284660992 pe 28 Iunie 2020 12:20
Cred că e unul dintre cele mai bune filme apărute în 2018.Viggo Mortensen e incredibil.
lavara_laiarna pe 06 Iunie 2020 09:10
Relație de prietenie nascută din interes și rămasă aproape din milă.
andrei_nechifor pe 10 Mai 2020 18:43
Un diamant ratacit printre anii 2000...L-as pune alaturi de Grand Budapest Hotel si Interstellar, desi comparatiile nu-si au rostul.

S-au tot facut filme pe subiectul segregarii, al rasismului, al discriminarii, iar multe dintre ele au fost de slaba factura. Aici e o poveste frumoasa, despre 2 oameni complet diferiti, care se intersecteaza si ajung sa impleteasca o prietenie trainica si sincera. Evolutia lui Viggo Mortensen este delicioasa, face un rol magnific, el fiind, altfel, un tip erudit, vorbitor de 7 limbi. Mahershala Ali este si el magistral, afiseaza eleganta si clasa, dar si foarte multa vulnerabilitate, reusind sa ofere personajului sau o complexitate covarsitoare.

*Am o curiozitate...De unde atata rasism in Romania in privinta negrilor? Nu intru la homofobie, antisemitism, ura fata de romi, unguri etc. Acolo pot exista niste explicatii, desigur,… citeşte

retina pe 05 Mai 2020 01:12
Un film foarte bun. O biografie interesanta. Mi-a placut.
Caktus pe 03 Mai 2020 15:15
Un film foarte bun si interesant din care reies o multime de lectii de viata. Interpretarea a fost foarte buna.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 10/10
Coloana sonora: 8/10
Final: 9/10

9/10

dorinagoilean70 pe 24 Aprilie 2020 19:31
Teme sociale, segregraționism, discriminare, trimiteri la LGBT...toate în combinație cu o carismă gen Viggo Mortensen = cel mai bun film dupa Academie. Un an fara Rami Malek, si Viggo nu ar fi ramas numai cu nominalizarea.
funkyvyo pe 21 Aprilie 2020 10:22
Un film pentru suflet, emotionant, dar pentru care meriti sa aloci timp.
O comedie placuta despre o prietenie intre oameni extrem de diferiti, tratand prejudecatile si descriminarile anilor '60.

forever_young_ pe 17 Aprilie 2020 17:33
FOARTE BUN !
Vorba multa saracia omului ! Un film la naibii de bun despre o prietenie dintre doi oameni total diferiti dar care merg pe acelasi drum !
MERITA VAZUT !

user-5e62a779d5818 pe 14 Martie 2020 19:14
Un film pe care îl vezi de 100 de ori și nu te plictisești. Foarte bine realizat.
nonafin pe 19 Ianuarie 2020 11:28
M-a impresionat... Oamenii se pot schimba, daca au inima. Nu conteaza culoarea. Ma bucur ca l-am vazut. Plin de sensibilitate. ❤️????
tony_mondyalu pe 10 Iunie 2019 03:56
un film....extraordinar..din care poti invata foarte multe, eu nu as pune f mare pret pe prietenia dintre cei 2 asa cum citesc in multe comentarii ci...acceptarea unui ''negru'' in comunitatea alba..tinand cont de epoca in care este incadrat acest film, pot spune ca Viggo Mortensen a fost splendid in acest film si cu un umor care pe alocuri poate parea ceva sarcastic....recomand acest film, chiar daca traducerea lui in limba romana mi se pare putin cam iesita din comun
pinkmindset pe 18 Aprilie 2019 14:44
Emotional vs rational
Un duel intre inteligenta rationala si cea emotionala, expus in varianta pozitiva, constructiva, cu accente umoristice, care combina importanta fiecareia, dar aduce in prim plan superiorioritatea emotionalului, atat in societate, cat si in viata personala. Prostia nu e neaparat caracterizata de lipsa unei educatii, cat ar putea fi caracterizata de ura, de rautate, de principii habotnice.
ghemotoc-ct pe 14 Aprilie 2019 19:33
Un film bun. Interpretarile celor 2 protagonisti sunt foarte bune.
georgiana_tranca pe 24 Martie 2019 23:39
Un film despre paradoxurile vietii, care merita vazut! Multe lectii de invatat din el! Sensibil, inteligent, jucat impecabil!
Sorin87 pe 15 Martie 2019 00:15
Un film deosebit, povestea filmului te tine in fata ecranului cu foarte mult interes
AdriAdrianna98 pe 13 Martie 2019 21:57
Frumos si emotionant, mi-a placut extrem de mult, un film care te face sa nu-ti dai seama cum trece timpul la cat de bine te prinde in poveste. Umor de calitate pe alaturi, personaje foarte interesante si extrem de bine interpretate.
andyy pe 11 Martie 2019 00:41
Un film foarte bine realizat cu o interpretare de exceptie a celor doi actori principali.
Rugio pe 10 Martie 2019 13:44
Fără îndoială este un film foarte bun.
Fără îndoială este un film foarte bun. Chiar și pentru criticii de film mofturoși care vor să se dea mari, că ... alea-alea ei le-ar fi făcut mai bine!
Iulidesprefilme pe 10 Martie 2019 12:42
Merită văzut...A fost apreciat cu premiul Oscar la categoria Cel mai bun film al anului 2018 și la categoria Cel mai bun scenariu original.
margochirila24_69 pe 04 Martie 2019 09:11
Lăsând la o parte controversa biografie/ficţiune, povestea e simplă şi credibilă. Este un film construit în primul rând pe personaje, nu pe fapte sau acţiune și nu vedem multe filme de acest fel apărând pe marele ecran foarte des, deci a fost o surpriză plăcută. Viggo Mortensen si Mahershala Ali formeaza un duo ciudat: Shirley (Ali) este impecabil, educat si elegant; Tony Lip (Mortensen) este necizelat si vizibil italian. Lip vede discriminarea si rasismul la care e supus angajatorul sau, iar Shirley il ajuta pe Lip sa scrie scrisori de dragoste.
Decibalus pe 28 Februarie 2019 15:39
DEOSEBIT
este un film interesant, neaparat de vizionat, o poveste despre viata, despre bucurie si tristete, realizari si dezamagiri. Viggo Mortensen si Mahershala Ali au facut o echipa extraordinara...dar atentie, nu este un film de actiune sau SF !
Mishu25 pe 26 Februarie 2019 21:16
Cinema City nu difuzeaza filmul. Frumos asa, evident nu ofera explicatii. Distribuitorul Odeon spune "nu este posibil, multumim pt intelegere"
Tudo02 pe 17 Ianuarie 2019 23:29
Recomand
filmul asta e ce trebuiel. vi-l recomand, are putin din toate. te tine cu zambetul pe buze, dar te si atinge unde trebuie.
Theodor2011 pe 20 Aprilie 2020 20:59
Filmul biografic descrie foarte real evenimentele petrecute atunci. Evenimentele care stau la baza acestui film biografic, dat fiind faptul ca scenariul filmului este scris chiar de fiul cuplului Tony si Dolores Vallelonga, Nick Vallelonga (scenarist, producator si actor al acestui film)
Cand am vazut distributia si dupa ce am citit descrierea filmului, am decis ca acest film sa fie primul film pe care o sa il vad dupa o pauza de aproape 3 ani (pana in luna Mai a anului 2017, pana sa fac aceasta mare pauza in a mai viziona filme, vedeam aproximativ/cam un film la doua zile) Nu ratingul IMDb ridicat si premiile Oscar (inclusiv Best picture) m-au facut sa vreau sa vad acest film, ci distributia din care fac parte doi actori pe care ii apreciez, Viggo Mortensen respectiv Mahershala Ali. Actori care m-au impresionat in filme ca:
Lord of the Rings, A History of Violence, Eastern… citeşte

andystarx pe 12 Martie 2019 19:32
Un film foarte bun despre prietenie,si jocul celor 2 actori principali a fost la fel de bun,insa nu este un film pe care l-as revedea,isi merita premiile,insa parca cinematografia americana slabeste de la an la an!
777L pe 02 Martie 2019 00:20
La doi ani distanta, inca un film cu un negru gay discriminat ia oscarul pentru cel mai bun film. In rest Viggo e sarea si piperul filmului.
DAMME pe 26 Februarie 2019 00:34
si-a meritat cu prisosinta Oscarul pentru cel mai bun film, scenariu adaptat, si rolul jucat de Mahershala Ali, de mult timp nu am mai vazut un film atat de bun si relaxant...Viggo face un rol de exceptie, pacat ca a picat in acelasi an cu interpretul lui Freddie Mercury, altfel castiga tot.
Recomand oricarui cinefil...un film superb, are toate 'ingredientele' !

Steve.R pe 25 Februarie 2019 23:16
Filmul abordează tema rasismului ( o tema care este si a fost deja abordată în multe filme , fiind inca o tema actuala ) intr-o alta maniera, prin prietenia deosebita a protagoniștilor. Filmul merita vazut macar o data iar eu, cel putin ma bucur ca a luat Oscarul:))
CristiB26 pe 25 februarie 2019 23:24
Steve.R,nu-i o tema actuala;invart ei cutitul pentru ca ideea prinde la public.Negri au mai multe drepturi in SUA decat orice alta rasa.Cum spunea Morgan Freeman:''Nu exista rasism,numai daca vorbesti despre el'.O seara buna sa ai!
Steve.R pe 27 februarie 2019 23:09
Da , ai dreptate ....apreciez parerea! ;)
lili22 pe 08 Ianuarie 2019 13:31
Un film acceptabil, nu stiu daca se spune adevarul despre acest personaj celebru.Familia pianistului neaga existenta unnei prietenii, relatia find una de tip sofer-patron si nimic mai mult.
VIBERS pe 23 ianuarie 2019 17:16
Si trebuie neeaparat ca un film sa respecte intamplarea, intr-un film este important sa vezi actiune, interpretarea actorilor(Viggo a fost magistral), scenariu bun, regie etc.Este un film care te binedispune.
FillerCristi pe 28 Mai 2019 19:07
Asa si asa....
Merge de o vizionare, dar nu este cine stie. Cam multa reclama pentru nimic, am vazut Filme mai bune cu note mai mici si fara premii.
Ghemot pe 11 Martie 2019 00:34
Un film foarte bun. Nu știu dacă este cel mai bun dintre cele nominalizate la Oscar pentru că nu le-am văzut încă pe toate, dar este cu siguranță mai bun decât A star is born și Bohemiam Rapsody!
perca_mihai_marco pe 10 Martie 2019 21:28
Un film foarte bun, care și-a luat Oscarul pe bune. Viggo Mortensen ar fi meritat Oscarul pentru cel mai bun actor, dar totuși mi s-a părut prestația lui labfel de bună ca a lui Rami Malek.
berti1092 pe 26 Februarie 2019 11:28
Un film ce nu are prea multe urcusuri si coborasuri, se desfasoara lin si este usor de privit. 90% este foarte amuzant, iar in restul de 10% gasim problemele perioadei. Ca tematica, nimic nou, este expusa problema negrilor din anii 60, este conturatata familia italiana-amricana si o mica mare referinta la persoanele gay si coruptia politiei. Academia probabil a incercat sa-si spele din pacatele ce le au fata de persoanele de culoare, iar treaba asta, personal, ma plictiseste. Per anasamblu filmul este unul bun, dar nu stiu daca este de Oscar.
blackmore pe 25 Februarie 2019 13:02
O alta mizerie americana , catalogata indecent la categoria drama fara pic de dramatism , si care demonstreaza ca oscarul il poate lua orice film.
Caktus pe 3 mai 2020 12:05
Daca nu iti plac filmele americane, de ce te uiti la ele?
CristiB26 pe 25 Februarie 2019 23:12
Cand o sa se termine valul asta de filme cu teme rasialel(oameni albi sunt rai,negri buni);treceti odata peste problema,deja devine obositor sa vezi in fiecare film doar promovarea ca:daca esti alb esti rasist,homosexualii sau altii cu derivatii sexuale incerte nu sunt acceptati de catre sociatate (au mai multe drepturi ca si noi).Generatia asta de cacat,de social justice warrior si political correctness au distrus tot!
Smrs pe 24 Februarie 2019 19:50
Foarte bine facut
Un film complex, care provoaca toate starile pe toata durata lui, intr-un moment istoric sensibil. Dar peste toate politicile, este impresionanta sinergia dintre cei doi, un alb, mafiot de mic si rasist lejer, dispus sa-si negocieze preferintele si un negru homosexual, un minoritar prin excelenta care isi incearca norocul si mai ales curajul aruncandu-se lupilor. Cred ca geniiile nu sunt oamenii aia alesi, care au un har si reusesc sa si-l slefuiasca pana la nivel de arta sau de perfectiune, ci mai ales acei oameni care schimba istoria in momentul in care decid sa faca ei primul pas sa se indrepte lucrurile. Acei oameni sunt cei care raman in istorie si pentru care se fac filme. Iar eu nu il stiu de azi pe doctor Shirley pentru muzica sa, ci il stiu ca pe un negru care si-a facut intrarea in lumea aia buna a albilor, unde e greu si pentru noi cei albi sa intram azi. Oscar pt film sau pt… citeşte
defav pe 03 Februarie 2019 23:04
Foarte bun, isi merita nota si nu trebuie ratat daca iti plac filmele despre problematica segregationista a anilor '60 , despre demnitate si prietenie . Un film psihologic , cu accente comice , ceva actiune adaptativa la scenariu , pe ansamblu o drama satirica emotionanta .
test55 pe 25 Februarie 2019 20:55
Alali, scrii prea mult, cine are răbdarea sa citească atât?
rob1cul pe 09 Februarie 2019 22:54
Acesta ar trebui sa fie nominalizat la mult mai multe premii Oscar. Decat prostia aia de A Star is Born, asta are mult mai multe lucruri ce ar trebui sa aibe un film ca sa fie nominalizat la Oscar. FOARTE SMECHER filmul.
Manusa pe 05 Martie 2019 00:19
Ma tot intrebam, inainte sa il vad, cum de a luat Oscaruri, dar se dovedeste a fi un film care si-a meritat premiile, mi-a placut mult, emotionant, o prestatie a actorilor excelenta si o poveste buna care a legat o prietenie. Un film care merita vazut.
lavvw pe 07 Octombrie 2019 00:52
ce film frumos. iti incanta sufletul. cei doi actori sunt absolut geniali...recomand
Auras03 pe 14 Martie 2019 23:50
Film simplu, dar simplitatea asta ii confera un buchet de trandafiri acestui pahar de vin.
Da, are principii, valori umane des prezente in atmosfera filmului, o coloana sonora ce-ti stimuleaza apetitul de dans.
Ca linie de traire a filmului, are asemanari profunde cu filmul "Intouchables" din anul 2011, eu asta am simtit.
Glumele sunt de bun simt si-ti mentin zambetul daca le tratezi cu gand bun.

eddiesor pe 07 Ianuarie 2019 14:27
bineînțeles că un astfel de film nu apare pe ecrane în România. bine că apar porcării precum Holmes și Watson sau Asistent de nevoie.
parker26 pe 28 ianuarie 2019 17:15
Aparre din 1 martie si la cinema
l.u.v pe 23 Februarie 2019 22:02
Tras si lungit
Citind commenturile si vazand notele m-am asteptat la cu totul altceva. Filmul este tras si alungit degeaba, pentru ca povestea putea fi la fel de bine spusa intr-o ora. Cateva momente slabute de umor si atat. Neinteresant.
JuanRuben pe 5 martie 2019 14:51
Parerea ta , se pare ca nu poti sa inveti cateva lucruri de esenta ! La o gramada de filme bune ai dat nota mica ... In fine aa pff ramai la ce iti place dar ...
pceli2007 pe 30 decembrie 2019 00:19
Ti-am dat "thumb down" pentru ca nu sunt de acord cu tine, filmul e foarte bun d.p.(meu)d.v. Dar ai dreptate: gusturile nu se discuta și e dreptul tău sa-ți spui părerea. Însă ceea ce aceasta poveste vrea să spună și emoțiile pe care le transmite nu puteau fi rezultatul a unui film de doar o ora.
vlado2 pe 24 Ianuarie 2019 06:21
Slabut. Un film de duminica seara la tv. Nu de Oscar. 4 stele.
Carcotas pe 18 ianuarie 2021 19:11
Cred ca ai vizionat altceva si ai aterizat intamplator aici. Te scuzam dar vezi unde intri.
Andreea9019 pe 08 Februarie 2019 12:46
Emotionant