Păreri Armageddon

(1998)

Armageddon - Sfârșitul lumii?

Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:32
Unul din cele mai mari filme din istorie ! Soundtrack de milioane ! Aerosmith rullz !
Cristi Weed pe 20 august 2003 16:09
Mai anonimul curajos vezi-ti de viata ta ! Vrei sa zici ca asta nu e film bun? Uitate frate la Barbie ca e mai interesant ! Armageddon este un film emotionant cu o distributie de exceptie , nu iti convine ce commenturi las , nu le citi !
ramonikramo pe 04 Octombrie 2009 23:46
.........te face sa pretuiesti un pic mai mult viata :D
palade_gil pe 11 Iulie 2009 19:19
Imi place Sf-ul de calitate. Acesta este un SF excelent. Dupa ce a vazut filmul i-ar fi placut sa le transmit realizatorilor si actorilor felicitari!
cezarika21 pe 23 Februarie 2014 09:19
Glorificarea supremaţiei americane
Lansat la două luni şi jumătate după "Impact nimicitor" (un film în care Pământul era ameninţat de impactul cu o cometă), "Armageddon" a avut un scenariu inspirat din cel al filmului anterior menţionat. Bruce Joel Rubin, scenaristul filmului "Impact nimicitor", a afirmat că producătorii lui "Armageddon" au aflat de subiect cu prilejul unui dineu şi s-au gândit să realizeze un film cu un subiect similar în care Pământul este ameninţat de impactul cu un asteroid.

Dacă scenariul lui "Impact nimicitor" dispunea de o prezentare mai credibilă din punct de vedere ştiinţific, filmul "Armageddon" (conceput şi realizat într-o grabă mare după cum se plângea şi regizorul Michael Bay) are o abordare ştiinţifică total nerealistă, fiind imposibil de a împărţi cu câteva amărâte de bombe nucleare un asteroid de dimensiunea statului Texas şi care se… citeşte

alexx14 pe 03 Septembrie 2009 19:00
superb....un film excelent care merita vazut si revazut
CatalinIonita81 pe 28 octombrie 2014 18:49
Si re re re re ...... REvazut. Eu unul cred ca am ajuns la aproape suta de vizionari, si de fiecare data retraiesc emotiile primei vizionari ;)
Bayard pe 10 Iulie 2011 22:06
Soundtrack excelent, actiune foarte buna.... sfarsitul lumii, nave spatiale... insa totusi ceva nu este in regula. Probabil Michael Bay este responsabil, se exagereaza cu patriotismul american, cu scene care vor sa fie impresionante.... insa este dificil cand le umpli de stereotipuri. Stiu ca multi nu o sa fie de acord cu mine.... mai ales ca am si prieteni care iubesc filmul asta.... insa este un film extrem de superficial!!
Chelbos pe 20 Martie 2012 20:31
film de nota 10. filmul asta are de toate. l-am vazut de vreo 10 ori pana acum.
[L]orenzo pe 08 Octombrie 2004 17:25
ARMAGEDDON-film de nota 10.
O nota in plus regizorului,cat despre sondtrack nu mai spun.

ReMes pe 17 Octombrie 2010 19:53
super
cum poate un film ca asta sa aiba asa nota ? ma face cineva sa inteleg?
93GabiBT pe 27 iulie 2011 11:26
Probabil cei ce au votat cu 7,6,5,4,3,2,1 nu au vazut filmul pana la capat... Mari cinefili ce sunt ei..
robertsandu pe 10 Decembrie 2013 11:25
Armageddon (Acțiune-SF, 1998)
6/10

Dacă îl iei la puricat îl faci praf. Este prea lung, mult prea zgomotos, ticsit de clișee și comercial, neverosimil etc. Nu-i mai puțin adevărat însă că, așa ridicol cum e el, Armageddon oferă din plin entertainment – ceva ce mulți desconsideră grav când vor să critice un film. Până la urmă, cel mai des vedem filme să ne distrăm, nu să ne cultivăm mințile.

Da, filmul ăsta a fost conceput probabil prin birourile vreunui zgârie-nori – pe unde se aduna afaceriștii ca să scoată blockbustere cu multe explozii și minte puțină. Și ce dacă? Atât timp cât realizezi că nu-i vreun Citizen Kane, nu-i nimic în neregulă în a-ți plăcea un astfel de film.

sill49 pe 1 iulie 2014 23:45
Subscriu, acest film a avut multe lacune.
spiritul pe 14 august 2016 23:34
Asa este!
Sergiu.Lobont pe 18 Iunie 2010 20:28
De fiecare data cand amesteci un asemenea subiect cu o poveste de dragoste, iese o capodopera. Cand mai presari filmul cu asemenea actori, iese o mega-capodopera. Excelent film.
MrJuVe pe 12 mai 2013 11:34
Eu aş zice că amestecul ăsta duce la un clişeu total.
adry.ro pe 14 Martie 2010 12:04
Mai bine nu
Nerealist ...
forever_young_ pe 3 august 2020 19:31
ai citit vreodata ceva de Jules Verne ?!?!? :D :D :D
jackpot pe 09 Octombrie 2004 15:27
Actori mari. Dar un film slab. Cel mai slab film in care a jucat vreodata Bruce Willis. Si subiectul ... slab si el.
alexx14 pe 30 noiembrie 2009 22:32
prietene esti un idiot fara suparare dc si asta e un film slab......care film e bun?????
Iulidesprefilme pe 18 Noiembrie 2012 09:58
Subiect puternic, de impact asupra spectatorului, cu o încărcătură psihologică şi cu o trupă de actori remarcabili...Bun!
Nae pe 09 Octombrie 2004 14:46
ce film AMERICAN de exceptie... nu este vorba de cum joaca actorul, nici de regie, este vorba de ideie... ce bine ca 4 americani ne salveaza viata!

bad movie.

Infinity pe 9 iulie 2012 20:18
Limba romana...
EternalWinter pe 13 Octombrie 2009 22:23
MEGA MARFA
Exceptional film,nota 10000,au jucat numai actori mari,totul este reusit la acest film,o adevarata capodopera
raraee pe 08 Martie 2012 20:47
Cine putea sa salveze omenirea la sfarsitul lumii daca nu Bruce Willis?? Un film foarte bun ce nu ar trebui ratat!
pssst pe 20 August 2003 16:09
i'll be brief: doar cu efecte speciale nu poti sa faci un film fara un scenariu credibil - poate un pic mai realist, mai ales ca acolo su jucat grei ca duvall si freeman, care au adus un plus de veridicitate.

ori aici BW nu are decit un actor de talia lui in castng: liv tyler, care joaca exceptional. ben affleck nici macar ca bellboy nu trebuia sa ajunga pe firmament, mai ales ca erau altii care puteau sa joace macar de nota 4, nu ca el (sic!).

nu pot sa nu critic un final tras de par gen james bond, cu o singura diferenta: ca rolul se termina definitiv.. probabil ca nu mai vroiau o continuare, cine stie!

MNarcis pe 09 Noiembrie 2011 14:29
Numai nume mari in acest film, si este un film f frumos, are actiune din belsug, plus un final f emotionant si o melodie pe masura (I Don't Wanna Miss a Thing) si are si cateva faze haioase, merita vazut si revazut!
ArjenRobben pe 23 Ianuarie 2011 15:53
Un film extraordinar,care cred ca ar fi meritat Oscarul.Efectele speciale sunt execelente,iar Bruce Willis cred ca face rolul vietii sale in acest film.
FlorynArmani pe 12 Aprilie 2009 18:05
FlorynArmani
Filmu asta este sooper mijto si este reusit $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
Rallu..Danielle pe 27 Iulie 2014 11:14
EMOTIONANT
Armageddon este unul dintre cele mai frumoase filme facute vreodata. Acest film m-a emotionat foarte tare. Mi-a placut foarte mult povestea filmului,care a fost destul de impresionanta. Distributia este mai mult decat potrivita,ceea ce face filmul o capodopera a cinematografiei. Il apreciez pe regizor,pentru ideea sa minunata de a crea acest film. Nota 10!!!
Dr. Evil pe 23 Februarie 2006 00:29
Un film tipic american. Foarte slabut din punct de vedere an SF-ului (cel putin la faza cu statia spatiala ruseasca sau cu gravitatia de pe asteroid ... penibil chiar). Oricum de admirat scenele de actiune si umorul (prea caterinca) care este singurul motiv pt care apreciez filmul.
rokz pe 24 Martie 2013 13:14
Ce filme se faceau prin anii 90 ! acum nu prea mai ai pentru ce merge la cinema, un film de nota 10, coloana sonora inedita !
Chelbos pe 29 mai 2013 20:05
da, filmele din anii 90 chiar aveau o poveste in spate, acum cele noi se bazeaza doar pe efecte si actiune aruncata aiurea pe ecran :(
Crissy_2525 pe 03 Octombrie 2012 21:27
Am ramas fara cuvinte ... filmul asta e o capodopera a cinematografiei !!! M-am convin ca filmele din anii 90 sunt si vor fi cele mai bune pentru totdeauna si nu vor avea egal !
xzibit pe 18 Iulie 2012 20:06
Eu cred ca acest film este in primele 5 cele mai bune filme aparute vreodata dupa parerea mea.Daca ar exista nota mai mare decat 10 as dao cu siguranta.
razvan84s2000 pe 27 Iunie 2012 19:58
un film care merita vazut si de doua ori pe zi. Este un film excelent cap coada , cu exceptia lui ben aflek care dupa parerea mea nu avea ce cauta in el.
radu3455 pe 25 Decembrie 2011 15:47
un film senzational,unde Bruce Willis a fost la inaltime
cristi23 pe 23 Iunie 2011 15:34
am revazut de curand acest film la intamplare pe digi...imediat am lasat totul balta si m-am pus sa vizionez filmul...................imi aduc si amu aminte prima oara cand am vazut filmul in 98,era sambata dimineata,credeam ca vom fi macar pe jumatate plina sala,cand de fapt sala a devenit neincapatoare...totul era plin,inclusiv la balcoane,iar lumea se inghesuia pana si pe scari.................a fost cel mai mare public pe care l-am vazut vreodata la un film..............nu mai vezi un asemenea public azi la cinema...........ce pacat
ylyutza pe 31 Martie 2011 18:07
un film excelen si foarte frumos,recomand sa il vedeti
Deea20 pe 08 Noiembrie 2010 23:37
un film f bun
este un film foarte bun... merita vazut... personal mi-a placut f mult... ma uit la el cu placere oricand..
Ghitulescu pe 11 Octombrie 2010 20:12
/////
Cel mai frumos film pe care l-am vazut pana acum. Nu cred ca va fi altul ca Armageddon.
Kable pe 13 Iulie 2010 12:31
Efectele vizuale m-au impresionat foarte mult si mi s-a parut ciudata chestia ca Harry (Bruce Willis) s-a sacrificat el in locul lui Frost chiar daca acesta se casatorea cu fata lui Harry , asa ceva nu se pre intampla in viata reala .
alexcretu75 pe 06 Iulie 2010 15:54
Armageddon Rar
Rar vezi un film cu asa de multe chesti bune intr-un film.Poveste foarte buna si un sfarsit surpriza ( cel putin pentru mine.
Mihai2508 pe 06 Iulie 2010 01:00
Un film exceptional, rar vezi un film atat de bine facut si cu toate ca l-am vazut de mai multe ori la TV nu m-am plictisit de el, este un film cu o poveste foarte buna atat dpdv artistic cat si emotional.
deea9595 pe 20 Iunie 2010 13:11
un film superb cu un final emotionant si efecte speciale excelente:)
Adelyna25 pe 10 Mai 2010 22:01
printre primele filme de gen, iar melodia " i don't wanna miss a thing " nu poate sa nu trezeasca ceva in tine
Davy.Jones pe 03 Decembrie 2009 21:23
rar
mai rar un film atat de bun si de emotionant! bruce face un rol extraordinar, povestea e fantastica, si sfarsitul este deosebit.
nicole pe 23 Decembrie 2006 16:20
este unul dintre filmele mele preferate. Mi-au placut actorii , felul cum au jucat dar Ben nu a fost la inaltimea asteptarilor fanilor... ma rog .Oricum filmul e chiar tare
rox266 pe 01 Iulie 2011 00:50
Un film extraordinar. Un SF de calitate cu actori exceptionali, care contine suspans, umor, sensibilitate si stil, toate in doze perfecte. Recomand!
manollo90 pe 24 Martie 2011 00:34
nota 10
singurul film la care am plans :) cel mai tare film :X
Timisoara pe 19 Februarie 2011 22:20
SUPER CAPODOPERA !
Un film ce nu poate fii descris in cuvinte, doar daca il vezi poti sa iti dai seama ce capodopera este.
Nu mai am cuvinte.
Nota 10: Actorii, Regizor, SoundTrack si tot ce a apartinut acestui film extraordinar !!!

sorinreddog pe 18 Aprilie 2010 01:39
Cel mai bun SF
Pentru mine este si cred ca va ramane cel mai bun film de acest gen,mi-a placut la nebunie,si cand te gandesti ca ce s-a petrecut in film oricand poate devenii o realitate teribila pentru omenire.
Jony SM pe 25 Februarie 2008 01:48
asta ii filmul meu preferat...cui nu-i convine,asta e...mie sa-mi placa...ca de restu...cea mai mare nota vazuta vreodata de un film 100000000000000000000000000000000000
asd pe 03 Octombrie 2006 00:46
ba e un film trist care marita toate premiile OSCAR care se acorda intrun an.
Alex pe 12 Iulie 2006 15:30
E cel mai tare film SF. E un film de 10+. Sunt curios cand or sa mai ffaca un film americanii care sa fie la fel de bun ca acesta
legolas05 pe 07 Iunie 2010 23:52
frumos film.....mia placut mult.....este foarte interesant
mihai alexandru pe 03 Octombrie 2006 00:43
Nu luati in seama ceea ce spun unii de rau despre acest film.Nu stiu de ce unii pot zice ca-i slab... cred ca au scapat de la spital.Este un film extraordinar un film produs de Jerry Bruckheimer ce mai vreti.Dramatismul, secventele de actiune,soundtrack-ul si in special finalul fac filmul de 5 stele.
alex_il_fenomeno pe 10 Februarie 2012 17:56
o productie fascinanta , una colosala chiar si pentru acest an , ce sa mai spunem de impactul pe care l-a avut atunci ? efecte speciale remarcabile , actori extrem de talentati , subiect nemaipomenit , care te tinea cu sufletul la gura pe tot parcursul povestii . filmul mai este interesant si prin spectacolul vizual , regizorul ilustrand detaliat toate momentele cruciale , iar tocmai de aceea a iesit ceva atat de bun ! pacat ca din cate nominalizari la premiile Oscar a avut , nu a primit nici macar o onoratie .
claudiu-daniel-lugoj pe 04 Iunie 2009 18:14
claudiu-daniel lugoj
mia placut mult filmul iar ben aflek e senzational,cu o poveste de dragoste reusita.
silv_xd_tweety pe 9 mai 2010 13:43
;)

Film - Armageddon

Armageddon

(1998)
Armageddon - Sfârșitul lumii?