Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Aug 2014, 23:05   #41
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
The Hi-Lo Country (1998)

Cu un sinopsis in pagina filmului copy-paste de pe spatele dvd-ului, desi la altii echipa cinemagia le resping sinopsis-uri - creatii proprii, pe capete, avem de a face cu o drama in spiritul vechilor western-uri.
Ma intreb, daca in alte ocazii, cand un personaj al unui film este manat de mandria dusa pana la prostie, de orgoliu si vanitate fara rost, toti il condamna si il crucifica pe acel personaj, de ce aici, in acelasi tip de a actiona, prostesc, doar ca este "eroul principal", toti il sanctifica pe protagonist. Vad in actiuni nebunesti, pline de incapatanare idioata, fapte de curaj si vitejie, de tarie de caracter si fermitate. Eroul filmului este un limitat, o masina a west-ului, capabila doar sa "fie cu o mana pe sticla de whisky" si in alta cu un pistol. Asta asa, ca sa poata lua hotarari cu mintea limpede. Este, daca stam sa analizam, intreaga caracterizare a filmului, ce pare incetosat, plin de aburii alcolului. Martiriul din final, este la fel de prostesc ca si viata personajului Big Boy. Hai sa ne batem, ca si asa esti mai slab ca mine... Numai ca cel mai slab riposteaza dupa puteri.
Dragostea prezenta in film! Hmmm!!!! Este un menage a trois, prost, animalic, bazat pe instinctul de monta a vacilor din dotare. Dragostea de cowboy, prost prezentata, este mai rea decat cea din mahalalele evului mediu.
Poate sunt eu prea conservator, dar filmul asta este foarte prost realizat. Nu vorbesc de carte, nu am citit-o, dar scenariul, o fi respectand sau nu cartea, e slab, prost intocmit si foarte limitat. Un 5,14! Prost!

Ps. Sa ii anunte cineva pe admini, daca mai exista pe aici asa ceva, ca filmului ii lipseste articolul din fata numelui "the". Asta ca sa fie titlul in varianta lui originala. Plus ca spatiile alea sunt puse asa, din exces de zel...

Last edited by alali : 05 Aug 2014 at 00:09.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2014, 01:47   #42
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Sam Shepard linistit, apatic, aproape stingher.

Don't Come Knocking (2005)


Iata-l pe Sam Shepard la apusul carierei. Acum 30 de ani era nominalizat pentru un rol secundar in The Right Stuff. Cam ca si personajul pe care il interpreteaza in film; departe de prestatiile de altadata, dar oricum, pedigree de actor are, iar asta se vede.
Rolul facut aici, nu l-a implicat prea mult pe Sam, asta cerandu-i-se de fapt si in fisa postuluiacestui film. El intruchipeaza un actor odata de succes, dar acum, decazut, din cauza varstei, a alcoolului si a modului de viata in general. Daca prestatia lui nu este nici slaba, nici stralucita, nu la fel se poate spune de prestatia celorlalti. In special a tinerilor din film.
Avem asadar, o poveste de viata, o incercare de "intortocheri" neinspirata de destine si cam atat. Nimic memorabil, nici macar notabil.
Un film sec, supraplatit (11 milioane), cu incasari la nivelul produsului finit. Nici 500 de mii! Un 5,79! Slabut!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2014, 22:38   #43
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Life Stinks (1991)


Spre deosebire de alte filme ale lui Brooks, acesta mai are unele mici sclipiri si de umor si de originalitate. Dar, per total este un film ce nu poate concura nici cu filmele bune ale anilor 30. Mel Brooks reuseste sa realizeze productii inapoiate parca in timp, tehnica, gandire. Se vrea un parodiant, un militant al luptei stereotipurilor si moravurilor, dar ce reuseste sa faca este cumva mai inapoiat decat satirele lui Caragiale. Povesti atat de proaste ca si Mr. Bean cu scenetele lui ar putea castiga un premiu pentru scenariu inainte de plictiselile acestui "privilegiat" al regimului.
Un film destul de plictisitor, cu personaje ce nu cadreaza in decor, replici scrise pe genunchi si decoruri care emana a carton! Slab. Un 5,65!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2014, 22:33   #44
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
The Core (2003)

Nu este un film de bagat in seama. Un scenariu ce tine mai mult de imaginatie sablon, decat de SF... Pare desprins din desenele an

Last edited by alali : 16 Aug 2014 at 01:07.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2014, 02:25   #45
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Inteligenta in dialoguri si ... cam atat.

Boys and Girls (2000)

Un film simplu, lipsit de consistenta, previzibil pana la plictiseala. Dialogurile, destul de tineresti si lipsite de inhibitii, mai reusesc sa salveze filmul, transformandu-l dintr-un esec total intr-un film pe care din plictiseala poti sa il vizionezi o singura data. In ciuda previzibilitatii intregului fir narativ, apar si anumite scene in care situatiile usor amuzante sau schimburile de dialoguri care sa te faca sa zambesti, isi fac loc, uneori destul de fortat introduse si prezentate de protagonisti, alteori cu o naturalete aparenta. Cam atat despre un film simplut, prostut, dar nu prost - adica de nevizionat. Un 5,34!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2014, 01:10   #46
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by alali:
The Core (2003)

Nu este un film de bagat in seama. Un scenariu ce tine mai mult de imaginatie sablon, decat de SF... Pare desprins din desenele an

Imi pare rau, dar nu cunosc cauzele pentru care site-ul truncheaza un mesaj. L-am postat de zece ori, dar mai departe de cuvantul "desenele", nu vrea sa posteze. Nu inteleg ce anume nu ii place!

Nu este un film de bagat in seama. Un scenariu ce tine mai mult de imaginatie sablon, decat de SF... Pare desprins din desenele an�*mate. Fiecare scena iti da senzatia de déj�* vu. Subiectul, asa cum se poate ghici inca de la inceput este "armagedon-ul". Rezolvarea conflictului este atat de previzibila incat devine deranjant nu doar plictisitor.

PS. Cand oare scapam de acea "tensiune insuportabila" de la finalul acestor filme, cliseu devenita deja, ca o bomba trebuie armata manual, deoarece ceva se defecteaza, iar cineva trebuie sa devina erou. Iar cand acest sacrificiu este facut chiar de catre cel mai meschin personaj??!! Ha?! Nu va podidit plansul?!

Un 5,35 de la mine.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2014, 22:08   #47
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Transformers (2007)

Daca ai copil, cateodata esti nevoit sa faci si astfel de sacrificii. Noroc ca nu am avut prea mult de citit . Deh! scenariul prost bata-l vina. Dar daca e musai, cu placere...
Filmul?! Slab! Foarte slab! Mult mai bun e un spiderman, un batman (chiar si primul), sau mai departe, un superman (asta e deja arta), un orice alt film de gen...
Efecte speciale?! In afara de calitatea impecabila a transformarilor (mai putin ala rau), unde sunt fenomenalele efecte speciale?! Lupta dintre cele doua tabere este aproape inexistenta. Scenariul este atat de ireal incat nu ai cum sa intri in atmosfera filmului. Nici daca te duci cu mintea deschisa, goala si ... tampa. Pregatita practic pentru film. Nimic. Mai usor mi-e sa cred ca Batman sare de pe un bloc si ii atenueaza caderea pelerina, sau ca placa Spiridusului chiar poate sa zboare iar el sa faca airdiving....
Actiunea incepe prost, fara un preludiu care sa te trimita in atmosfera SF a filmului. Povestea este atat de simpla incat... nu am ce povesti despre ea. Un cub, roboti veniti de nicaieri ca sa il ia, cineva l-a gasit din intamplare si... Gata. Atat. Un 5,34!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2014, 03:57   #48
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
The Wind That Shakes the Barley (2006)

Inca un film despre razboiul subversiv dus de o grupare civila irlandeza pentru eliberarea de sub dominatia britanica. Sunt multi cei ce vad in acest film istorie pura, dovada de loialitate sau acte de eroism. Lucrurile, la nivel mare, nu au fost chiar atat de simple asa cum reies ele din film. Nu se pomeneste decat cu jumatate de gura de IRA, organizatie ce a luptat ani multi pentru eliberare. Povestea filmului este atat de obtuza incat pare ca dupa ce un grup de tineri dintr-un catun adunati in fata carciumii, nu au mai indurat umilinta la care erau supusi, acestia au pus-o de un complot, decizand sa riposteze. Au atacat cativa soldati cu 2 pusti si un baros (cum bine se poate vedea in imagini), si au capturat si ucis un demnitar britanic ce se afla prin zona. Apoi au atacat 2 masini si i-au ucis pe soldatii din ele. Totul a dus la armistitiu si englezii si-au luat talpasita. Cam asta e "istoria" vazuta in film. Simplista, nesemnificativa si izolata. Apoi s-ar mai putea discuta despre onoare. Onoarea unui om care ucide prietenii din copilarie pentru ca "el crede si este devotat". Apoi ramane oarecum consternat ca mama prietenului, o vecina de toata viata, are "tupeul" sa ii spuna ca nu mai vrea sa il vada in viata ei. Socant trebuie sa marturisesc. Nu ma asteptam. Putea sa il cheme la o masa calda, sa ii croseteze un fular, ceva...
Finalul onorant se refera la lupta irlandezilor cu irlandezii. Cam asta e povestea filmului.
Per total un film slabut, rural, asa cum spunea cineva mai sus, umed si da, usor propagandistic...
Nota 6,48!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2014, 11:31   #49
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by alali:

Imi pare rau, dar nu cunosc cauzele pentru care site-ul truncheaza un mesaj. L-am postat de zece ori, dar mai departe de cuvantul "desenele", nu vrea sa posteze. Nu inteleg ce anume nu ii place!

Poate nu-i plac mesajele care dezvăluie părți esențiale din plotul unui film. Zic și eu. Aplaud inițiativa ta, dar încearcă să nu abordezi în review ultima treime a filmului, cel puțin nu în mod explicit.

Poate lumea vrea să vadă The Core, oricît de slab o fi.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2014, 15:04   #50
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by robertsandu:
Originally Posted by alali:

Imi pare rau, dar nu cunosc cauzele pentru care site-ul truncheaza un mesaj. L-am postat de zece ori, dar mai departe de cuvantul "desenele", nu vrea sa posteze. Nu inteleg ce anume nu ii place!

Poate nu-i plac mesajele care dezvăluie părți esențiale din plotul unui film. Zic și eu. Aplaud inițiativa ta, dar încearcă să nu abordezi în review ultima treime a filmului, cel puțin nu în mod explicit.

Poate lumea vrea să vadă The Core, oricît de slab o fi.

Nu am vorbit explicit despre ce se intampla in filmul asta. Asta e povestea, daca stai sa te gandesti, in toate astfel de productii. De la Armageddon, Deep Impact, Vulcano, pana la cel in discutie. Nu e vina mea ca sunt stereotipuri, ca filme e mult sa le numesti. Toate au acelasi tipar. Finalul lumii, "bomba" care cere sacrificiu uman, voluntarul ce se ofera spre sacrificiu, happy end.

Ps. legat de trunchere, nu, nu are nimic de a face cu ceea ce spui tu. E o eroare in functionarea site-ului.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2014, 21:13   #51
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Peaceful Warrior (2006)

O sa imi asum riscul sa imi spun parerea mea, chiar daca ea difera total de ceea ce am gasit pe aici. Inteleg personajul si faptul ca e un gimnast profesionist -nici nu cred ca se putea altfel-. De aceea nu voi incerca sa disec interpretarea, dar nu inteleg sub nicio forma modul in care este gandita pelicula aceasta. Este plina de "ireal", scene introduse in film fara a fi necesare, doar asa ca sa fie mai "mistery". O poveste reala (cred ca doar partea cu accidentarea si cu revenirea, nu vreau sa cred ca papucii diferiti chiar au fost visati de cineva ca o premonitie... brrr! horror!), care are si un usor accent supranatural si un pic de misticitate si un personaj principal "incapatanat" pana la imbecilitate. Este tipic acestor filme de a prezenta un tanar razvratit, care isi gaseste echilibrul interior ajutat de un mentor. Dar ca un tip sa persiste in prostia lui... mai rar. Nu vad nimic genial la acest personaj. Un gimnast, a avut un accident, a continuat sa faca ceea ce facea, sperand ca proteza metalica sa ii reziste. Cinste lui, dar cred ca filmul putea sa il prezinte intr-o lumina mai prielnica, mai eroica. Prefer un film genial despre un om sarac cu duhul gen Forrest Gump decat un film ilogic, despre o revenire spectaculoasa. Nota 5, 00.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2014, 22:54   #52
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Tipic ... cadet in marina americana...

Annapolis (2006)

Un film atat de comun cu celelalte de acelasi subiect, incat ai impresia ca faci o revizionare sau o evocare. O poveste tipica despre un tanar recrut in cadrul marinei americane. Restul vi-l puteti imagina singuri, fara prea mare efort. Ati reusit? Mai mult ca sigur ca da. Este tot ceea ce inseamna cliseu in acest gen de filme.
Idila romantica este mai proasta ca in majoritatea celorlalte filme asemanatoare acestuia. Simpla, putin vulgara, fara prea mult romantism, direct la subiect.
Acum sa nu mi se reproseze ca fac spoiler, dar filmul este un spoiler in totalitatea lui. Slab; un 6,08!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2014, 21:07   #53
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
O parodie a parodiilor, care se anuleaza pe sine.

Dead Men Don't Wear Plaid (1982)


Feriti-va oameni buni de asa ceva, ... salvati-va....! Nu pierdeti timp cu bascalia asta de film. Infiorator de prost. Capodopera a prostiei. Nu se mai termina... Am pierdut peste o ora din viata.

Nu recomand decat celor care iubesc Mel Brooks sau mai stiu eu ce "super" comedii.
Un 2,35 din partea mea.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2014, 00:10   #54
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Mult teatru, pentru nimic.

Mata Hari (1931)

Din pacate acest film ma depaseste. Nu am ascuns niciodata ca nu sunt un fan al acestui gen de filme, insa am incercat, in masura in care m-am priceput, sa apreciez creatiile de felul acesta, interpretarile pe care le-am vazut in astfel de productii, tot. Insa acum pot sa spun ca filmul este prea teatral. Este un film noire, dar Greta Garbo nu intra in aceasta atmosfera. Nici nu ar avea cum. Ea staluceste prea mult pentru a putea sa ne lase sa patrundem aceasta ceata a spionajului, a secretelor primului razboi mondial. Autenticitatea contextului este nu doar indoielnica, ci deranjant de falsa. Asta ca sa nu mai vorbim de fapte, personaje, etc. Nici decum nu se creaza o Mata Hari (personaj istoric), ci o alta persoana care nu are nimic in comun cu misterioasa dansatoare. Mult teatru pentru nimic, parerea mea, iar Garbo nu reuseste sa se incadreze in pielea celei pe care incearca sa o intruchipeze. Mult mai bine o prind rolurile ulterioare, o Anna Karenina, o Camille, o Regina Christina etc.
Nota 6,03. E doar parerea mea.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2014, 16:51   #55
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Teapa!

Frogmen Operation Stormbringer (2002)

M-am pacalit cu filmul asta cum nu m-am pacalit niciodata pana acum. Vazand coperta si titlul FROGMEN, imediat m-am dus cu gandul la celebrul The Frogmen din 1951. Inclusiv imaginea dvd-ului parea sa recomande un film clasic, posibil alb-negru. Nu am stat pe ganduri si l-am comandat, (electronic). Cand mi-a ajuns acasa, surpriza de proportii! Era vorba de un film din 2001, film ce pentru a-l indentifica mi-a luat 10 minute. Nicaieri nu dadeam de acest titlu Frogmen cum apare el in caseta tehnica. Rusine celor de la Odeon ca nu au fost capabili sa puna titlul original al filmului nici macar acolo unde el trebuia sa apara.
Oricum, asa cum am spus si in titlu, am luat o teapa de proportii, filmul dovedindu-se o porcarie ... artistica. Niste functionari in roluri de actori si cu un subiect tampit, fara consistenta, cap si coada. Un comando cum nici in anii 80 nu puteai sa gasesti mai prost, chiar daca acele filme erau facute .... la kilogram, cam ca spoturile publicitare la detergenti din ziua de azi.
Un film nu de evitat ci de distrus in caz ca va cade in mana. CNA-ul, va rog! Un pic de cenzura!! Pai se poate?
Si cand te gandesti ca l-am si cumparat ... CU BANI! .
Un 1,5, ca nota de pe IMDb e prea mare.
Ps. cam o teapa asemanatoare am luat si cu Broken Arrow de la Adevarul shop, doar ca acolo pune si imaginea filmului din 1950. Iar la expediere ai surpriza sa constati ca primesti filmul '96 cu Travolta. Aviz amatorilor!
Dar oricum, nu e o teapa de proportiile porcariei asteia; adica ala e oricum un film cat de cat....
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2014, 23:31   #56
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Three will love, Two will live, One will die

Silence Becomes You (2005)

Three will love, Two will live, One will die. Cam asa de simplu poate fi si rezumat filmul. Trei propozitii simple, nici macar fraze pot sa rezume un film la fel de simplu si banal. Povestea se vrea profunda, dark, dar de fapt nu face decat sa puna niste floricele unui scenariu simplist, floricele care nu se leaga deloc de poveste. Este o spoire cam tot ce se intampla pe langa actiune: viziunile din trecut, elementele de supranatural, premonitiile, macabrul situatiei, dementa, extrasenzorialul, intr-un cuvant tot ce incearca sa creeze atmosfera si sa incarce filmul este de prisos. Personajele sunt incetosate, poate voit sau poate prost creionate. Si acest lucru creaza ambiguitate si opacitate. Parca totul concura in detrimentul acestui film, scazandu-i valoarea si importanta. Un film slab, de evitat. 5,19!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2014, 20:26   #57
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Fast Track (2006) aka The Ex

O comedioara, nu prea amuzanta, de duminica, asa de trecerea timpului. Slabut ca poveste, rasuflat ca subiect, anticipabil pana la refuz. Nu realizeaza nici macar acea legatura de simpatie care apare destul de des in astfel de productii. Nu are nici acei actori cu lipici care sa te faca empatic la viata lor de pe ecran. Nimic din obisnuintele acestor pelicule. De urmarit totusi asa cum spuneam in momente de plictiseala. Iti omoara timpul prin actiunea pe care o are, chiar daca previzibila, dar parca te face tot timpul sa astepti sa se intample ceva ... deosebit, ceva mai altfel decat poti singur intui. Iar aceasta asteptare iti omoara timpul in cele din urma, pentru ca filmul nu te va surprinde cu nimic.
Asa ca isi face treaba de a alunga plictiseala si de a o inlocui cu o asteptare continua.
Un 5,06!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Oct 2014, 01:16   #58
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Wuthering Heights (2003)

O sa incerc un comentariu in doua parti. Una netinand seama de romanul omonim a lui Emily Bronte si a doua incercand sa gasesc similitudinile acestui film cu romanul tocmai pomenit.
Asadar, avem in fata un film asa-zis modern, o poveste de dragoste tinereasca, libertina, pe ritmuri de rock. Asa cum se si recomanda filmul, aceasta poveste cu iz romantic surprinde cam tot ce este negativ in dragoste. Obsesii, gelozii, seductii si nu in ultimul rand tradari. Unde anume mai e romantismul? Asta doar producatorii acestei atrocitati ne pot raspunde. Felul in care este realizat filmul, caricaturizarea personajelor, povestea infantil-idioata, ne pun in fata un rebut sub egida Paramount Pictures. E incredibil cu s-a putut finanta acest straniu experiment.
Revenind totusi la ceea ce se si autodeclara filmul, o adaptare moderna a romanului "La rascruce de vanturi", de Emily Bronte, imi e mai usor sa numar asemanarile cu opera originala decat deosebirile, asa cum obisnuiam sa fac la astfel de puneri in scena a unor opere celebre. Este, de departe cea mai atipica ecranizare si e atat de infiorator de proasta, incat era mai decent sa se dezica total de carte si sa se proclame o lucrare cu mici influente, de sine statatoare. Insa, asociind filmul cu cartea, automat jumatate dintre privitori vor fi inselati si vor vrea sa vada o noua ecranizare a mult apreciatei carti.
Daca Bronte si-a imaginat o poveste de dragoste in cea mai pura stare, filmul reuseste sa ne aduca intr-o lume plina de curve si drogati.
Nici nu are rost sa mai continui cu descrierea acestei monstruozitati. Un 3,11 cu muuulta indulgenta!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2014, 00:21   #59
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Inselator prezentat.

Pret-a-Porter (1994)


Nu inteleg de ce este atat de apreciat de "cunoscatori". Probabil ca pleiada de actori deja consacrati care si-au pierdut timpul implicandu-se in acest proiect au exercitat o presiune suficienta pentru a "ajusta" recenziile exact asa cum prezinta si filmul ca se intampla cu lumea modei. Poate a fost ceva dinadins, parodic. Altfel nu imi explic.
Un film slabut, cu un umor usor a mr. Bean, dar nicidecum atat de original ca al acestuia. Actiunea impartita in mai multe planuri este pe cat de haotica, pe atat de lipsita de sens. Un film despre nimic, care mai prezinta si niste creatii vestimentare, totul culminand cu parada nuda, reusind astfel sa duca in derizoriu chiar si acest aspect care mai salva cat de cat filmul. Nota 4,84!
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2014, 03:48   #60
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Mici lipsuri, pe ici pe colo, prin partile esentiale...

The Ladykillers (2004)

Ca sa pastram tonul satiric, putem cataloga acest film avand mici lipsuri, pe ici pe colo, prin partile esentiale. Prima lipsa, neesentiala, este putin fundamentala. Nu are niciun mesaj. Este o satira, sau macar asa se autoproclama, dar ce anume satirizeaza... e mai complicat de spus. Filmul pare un amalgam de culturi, de tipuri si clase sociale, de idei amestecate incat este greu sa il incadrezi intr-o categorie anume. Pornind de la numele personajului principal interpretat de Tom Hanks, pana la vestimentatie, accent, trimiteri la alte creatii marca Coen, tipuri de muzica, totul pare premeditat. In realitate filmul nu are nicidecum o doctrina inchegata, ci mai degraba un cumul de idei diferite, puse impreuna.
Personajele sunt usor idioate, grotesti si ... caricaturale. Nu au cum sa transmita un mesaj serios, sa fie luate in seama. Asa ca, tot acest talmes-balmes coroborat cu caricatural scoate filmul in decor.
Slab, clar nu cel mai bun proiect al fratilor Coen, un 6, 37 de la mine. De evitat mai ales daca cautati o poveste, o actiune, o idee...
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells