Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Apr 2010, 20:19   #201
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
de obsesie, ai auzit romania mare???asta este curata obsesie!!eu zic sa faci in asa fel incat sa scapi de ea!!explica-mi,te rog si mie:ce te-a determinat sa te uiti la acest film de-atatea ori,ca sa fiu a naibii daca inteleg?daca nu sunt indiscreta,evident!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 12:29   #202
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Gladiatorul are 10 ani de la aparitie.E ceva normal daca l-a vazut de 30 de ori in 10 ani.Mai descopera ceva in + la fiecare vizionare.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 12:50   #203
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Ce mai poate descoperi?Vreo cicatrice de la ultima operatie estetica a lui Russel Crowe?
Acum pe bune,eu n-as putea,efectiv n-as rezista sa vad un film de atatea ori chiar si destul de rar ca frecventa!m-ar plictisi ingrozitor,nu m-ar mai surprinde cu nimic,as ajunge sa mi se faca lehamite....
Singurul film pe care,cred ca l-am vazut de vreo patru ori a fost Pacientul englez..L-am apreciat pentru realizare artistica pe ansamblu!A fost un film reusit la toate capitolole,dar muzica,imaginile de vis si mai ales povestea au fost intr-adevar atat de captivante,incat m-am uitat de fiecare data cu mare placere!Kristin Scott Thomas nu este un fotomodel,este o actrita profunda ,am urmarit-o in mai multe filme si cred ca s-a potrivit la fix cu Ralph Fiennes de aceasta data.Desi, Binoche a fost cea mai apreciata.....
Dar,uite ,gasesc interesanta ideea asta:de ce ne uitam de atatea ori la un film?ce ne uimeste de fiecare data?ce ne face sa ne reintoarcem spre el?ce asteptam sa regasim intr-un film vazut si paravazut?
puteti sa explicati aceste nedumeriri ale mele?ar fi interesant de aflat....

Last edited by rvn : 19 Apr 2010 at 13:08.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 13:10   #204
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Inspiratie, motivatie, meditatie si sunt sigur ca daca as sta putin sa ma gandesc as gasi si alte motive.

De ce le-ar cauta cineva in Gladiatorul e alta poveste, dar e treaba persoanei respective.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 13:30   #205
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Liviu,stai atunci si gandeste-te,te rog!Gaseste si alte motive.poate dai chiar un exemplu personal,daca nu este prea....personal...
Eu nu vorbeam numai de Gladiatorul,puneam problema in general...
Sunt filmele capabile sa ne schimbe viata,nu stiu...sa ne scape de vicii...sa ne determine sa ne sinucidem sau din contra ,sa vrem sa traim...
Adica le revedem din pura plictiseala sau dintr-o motivatie interioara mult mai profunda?Asta era ideea!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 13:33   #206
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by rvn:
Ce mai poate descoperi?Vreo cicatrice de la ultima operatie estetica a lui Russel Crowe?
Acum pe bune,eu n-as putea,efectiv n-as rezista sa vad un film de atatea ori chiar si destul de rar ca frecventa!m-ar plictisi ingrozitor,nu m-ar mai surprinde cu nimic,as ajunge sa mi se faca lehamite....
Singurul film pe care,cred ca l-am vazut de vreo patru ori a fost Pacientul englez..L-am apreciat pentru realizare artistica pe ansamblu!A fost un film reusit la toate capitolole,dar muzica,imaginile de vis si mai ales povestea au fost intr-adevar atat de captivante,incat m-am uitat de fiecare data cu mare placere!Kristin Scott Thomas nu este un fotomodel,este o actrita profunda ,am urmarit-o in mai multe filme si cred ca s-a potrivit la fix cu Ralph Fiennes de aceasta data.Desi, Binoche a fost cea mai apreciata.....
Dar,uite gasesc interesanta ideea asta:de ce ne uitam de atatea ori la un film?ce ne uimeste de fiecare data?ce ne face sa ne reintoarcem spre el?ce asteptam sa regasim intr-un film vazut si paravazut?
puteti sa explicati aceste nedumeriri ale mele?ar fi interesant de aflat....

Pai anumite filme doar nu le pricepi dupa prima vizionare gen:Memento,Mulholland Dr..Nu zic ca Gladiatorul o fi mare filozofie de film(na,l-am vazut si io de 2 ori si nu m-a uimit,mi se pare prea "over-rated",imo).
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 13:36   #207
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ia baga tu un David Lynch si vei primi raspunsuri la toate. Eraserhead, Mulholland Drive, Inland Empire, la fiecare vizionare e ca si cum le-ai vedea pentru prima data. Revad oricind cu placere Twin Peaks pur si simplu deoarece vreau sa vizitez oraselul ala iar si iar, sa intru in atmosfera aia unica. Desigur, filmele care-ti dezvaluie totul de la prima vizionare nu prea iti dau ghes la re-vizionare. Asta cu exceptia capodoperelor.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 13:40   #208
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Originally Posted by Windom:
Ia baga tu un David Lynch si vei primi raspunsuri la toate. Eraserhead, Mulholland Drive, Inland Empire, la fiecare vizionare e ca si cum le-ai vedea pentru prima data. Revad oricind cu placere Twin Peaks pur si simplu deoarece vreau sa vizitez oraselul ala iar si iar, sa intru in atmosfera aia unica. Desigur, filmele care-ti dezvaluie totul de la prima vizionare nu prea iti dau ghes la re-vizionare. Asta cu exceptia capodoperelor.

Cea mai corecta afirmatie.
PS:rvn,ia uite-te tu la 2001:Odiseea Spatiala si explica-mi finalul dptdv daca nu l-ai vazut pana acuma

Last edited by alextreme93 : 18 Apr 2010 at 13:43.
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 13:48   #209
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
The Passion of the Christ. De la aparitia lui, mi-am facut obiceiul ca in fiecare an sa-l vad inainte cu o zi de ajunul Pastelui, pentru a intra mai intens si spiritual in atmosfera sarbatorilor pascale.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 14:15   #210
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pai eu vorbeam doar de Gladiatorul? Cred ca am fost destul de clar cand am zis "De ce le-ar cauta cineva in Gladiatorul" ca cele enumerate de mine nu se refereau la acest film.

Am zis inspiratie, motivatie, meditatie si altele. Deci cu siguranta nu e legat de plictiseala, nu in toate cazurile cel putin. Si daca nu e prima varianta, atunci e a doua.

Nu stiu de ce presupui ca nu am stat si m-am gandit. Primele 3 motive date sunt deja destul de importante. Daca vrei mai adaug din ce mi-a venit pe moment, speranta si regasirea.

Exemplu personal? Sa zic Into the wild pentru ca l-am revazut mai recent. Ma regasesc cumva in filmul ala, chiar daca nu am facut ce a facut personajul principal. Si chiar daca stiam foarte bine filmul, prin aceasta regasire si prin meditatie mi-a ridicat moralul intr-un moment in care nu ma simteam prea bine. Exemple mai sunt cu siguranta, nu ma apuc sa le insir pe toate.

Filmele iti readuc senzatii foarte placute cateodata, pe care poate nu le poti simti in realitatate in acel moment. Aceste senzatii le poti percepe mai bine dintr-un film pe care deja l-ai vazut decat in altul nevazut. Pe langa asta mai e si incertitudinea. Pentru ca despre un film pe care nu l-ai vazut nu poti sti ca te va face sa simti ce te face cel deja vazut.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 14:34   #211
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by Liviu-:
Am zis inspiratie, motivatie, meditatie si altele.

As mai adauga si refugiu sau deconectare de realitate pentru a te introduce intr-o lume din care ti-ai fi dorit sa faci parte.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 14:52   #212
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Și dacă te deprimă faptul că nu poți să trăiești în acea lume?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 14:56   #213
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Partea plina a paharului e si ea goala, lipsa sperantei e cea mai crunta boala.

Aceasta intrebare e pusa pentru oameni slabi, deci nu pot sa-ti dau un raspuns concis.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 18 Apr 2010 at 14:59.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 15:34   #214
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Baieti,am asteptat parerile voastre.Recunosc,mi-a placut sa va provoc putin!Erau raspunsurile la care ma asteptam,in mare parte!
Pai,atunci n-ar fi mai simplu sa spunem ca filmul este ca un drog?de ce ar fi el diferit de marijuana, de exemplu?sau de haroina,cocaina...nu stiu,extasy...?
Filmul creaza dependenta?Oare dorinta de a revedea un film se poate asocia cu dependenta de un drog?
Ei,ce aveti de gand sa raspundeti la intrebarea asta?

Last edited by rvn : 18 Apr 2010 at 15:46.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 15:35   #215
Animalutz10
Junior
 
Animalutz10
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 70
Cam da...Odata ce am vazut un film caut sa vad cat mai multe in prostie
Animalutz10 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 15:37   #216
otonis
Junior
 
otonis
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 26
Arrow

Imi place sa revad o data pe an filmele care mi-au placut de la prima, sau a doua vizionare.
Ex. 30 days of night; P.S. I love you; Alien; Underworld (1-2, fara 3); Harry Potter...
Nu pot sa vizionez acelasi film de mai multe ori intr-un interval scurt de timp. Doar filmele pe care nu le inteleg din prima vizionare le revad imediat, si daca-mi plac, le adaug in colectie, si le revad anual, cand am chef de ele.
Singurele "filme" de care nu ma satur oricat le-as revedea, sunt cele funny, de pe YouTube.
otonis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 15:44   #217
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
otonis,este ceva normal,asta!Orice om ,vrea sau nu vrea, se uita la un film de cateva ori!Este inevitabil!dar ,nedumerirea mea se refera la dorinta de a revedea un film de un numar exagerat de ori!
si mai ales,intrebarea:ce resort ascuns al fiintei noastre ne determina sa facem asta?
Tu ,ai ceva de spus in sensul asta?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 15:45   #218
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Originally Posted by Pitbull:
Nu dati cu rosii-n mine!
"Un comisar acuzä" - de 14 ori, la... 14 ani!
Eram mic si prost, ca tot omu'...

Dupä care, färä sä le mai fi tinut evidenta, dar sigur de peste cinci ori fiecare:
"Piesä neterminatä pentru pianinä mecanicä"
"Stalker"
"Sibiriada"
"Citizen Kane"
"One Flew Over the Cuckoo's Nest"
"City Lights"
"8 1/2"
"Blowup"


...evident, nu le pun la socotealä pe cele pe care si le punea Collins la video de zeci de ori, când era mic, iar eu lucram în aceeasi camerä, deci pe jumätate le mai si urmäream; îmi vin în minte: "Some Like it Hot", "Front Page", "The Great Dictator", "Pulp Fiction", "Death Becomes Her", "Titanic", "Back to the Future" (toate), "Star Wars"-urile, "Batman"-urile, "Mihai Viteazul", "Forrest Gump", "Cabaret"... si mai bune, si mai rele...
Daca ai fost mic si prost ca tot omu de ce tot te iei de mine si eu am acum 14 ani !
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 15:50   #219
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pitbull a facut o lista pe categorii de varste!bine s-a gandit!dar,daca te uiti mai atent la filmele din lista lui o sa vezi ca are unele obsesii!!!!si a ramas profund marcat!!!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 15:51   #220
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by rvn:
Baieti,am asteptat parerile voastre.Recunosc,mi-a placut sa va provoc putin!Erau raspunsurile la care ma asteptam,in mare parte!
Pai,atunci n-ar fi mai simplu sa spunem ca filmul este ca un drog?de ce ar fi el diferit de marijuana, de exemplu?sau de haroina,cocaina...nu stiu,extasy...?
Filmul creaza dependenta?Oare dorinta de a revedea un film se poate asocia cu dependenta de un drog?
Ei,ce puteti raspunde la intrebarea asta?

Poate s-ar putea spune si asa, doar uneori. Prima diferenta pe care o gasesc e ca filmele iti dau raspunsuri sau te motiveaza sa cauti raspunsuri, nu reprezinta doar o cale de evadare.

Daca filmele creaza dependenta? Filmele nu fac altceva decat sa-ti trezeasca simtiri si ganduri. Prin relatia asta de cauzalitate e ca si cum ai spune ca "Nu e meditatia/regasirea/iubirea/speranta etc. un drog?". Senzatia pe care o ai revazand un film nu e prea diferita de cand l-ai vazut prima data, dar prin experientele stranse de ultima data cand l-ai vazut te raportezi altfel la el, de asta as zice ca gasesti ceva nou in el de fiecare data.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells