Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jul 2013, 17:47   #3221
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Namaste:
reclamele.

Eu folosesc Firefox ca browser si exista un plugin AdBlock care iti blocheaza toate reclamele astea si iti incarca pagina curata, fara pop-upuri si alte dracii.
Eu nu vad nicio reclama dupa posturi cum am mai auzit ca va plangeti.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2013, 18:05   #3222
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cam asa ceva mi se intampla mie cand dau de colegi de generala pe care nu i-am mai vazut de 10 ani.Unii se schimba mult in perioada asta,in timp ce altii mai putin.Mai conteaza si daca te intelegeai bine cu ei,ca sa fie un minim de interes despre soarta lor intr-o posibila discutie,dar dupa 20 de ani poti sa zici ca ti-e complet straina persoana respectiva.

De curand imi daduse add pe Facebook o fata cu care am fost coleg de clasa si de banca pana in clasa a 4a.Imi parea cunoscuta,dar n-am stiut de unde s-o iau,asa ca i-am trimis mesaj daca ne cunoastem si m-a lamurit.A ramas in lista de "prieteni",insa la urmatoarea curatenie cred ca dispare.

P.S: Exista AdBlock si pentru Chrome si functioneaza la mine.N-am mai avut probleme cu reclamele pe cinemagia sau in alte parti datorita lui.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 12 Jul 2013 at 18:07.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2013, 18:06   #3223
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by varu:
Originally Posted by Namaste:
reclamele.

Eu folosesc Firefox ca browser si exista un plugin AdBlock care iti blocheaza toate reclamele astea si iti incarca pagina curata, fara pop-upuri si alte dracii.
Eu nu vad nicio reclama dupa posturi cum am mai auzit ca va plangeti.

Merge si in Chrome AdBlock.

Pe mine ma enerveaza "prietenii"care imi spun "M-am suparat pe tine" si cand ii intrebi de ce iti spun ca ar trebui sa stii de ce...
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2013, 18:44   #3224
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by varu:
AdBlock
Da, stiu. Si eu il folosesc, doar ca acum scriu de pe alt laptop.
Oricum, problemele ar trebui rezolvate, nu?

MM, cati ani au prietenii tai? Si...sigur sunt femei, nu? Numai noi facem asa.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2013, 20:07   #3225
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
La capitolul "tehnicalitati" ma enerveaza ingrozitor la forumul cinemagiei SPAM-ul asta perpetuu de creare de noi topicuri de catre boti. Chiar nu se poate rezolva defel problema?
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2013, 20:38   #3226
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
S-ar putea bloca ip-urile sau clasele de ip-uri, nu? Doar ca n-ar fi o solutie prea eficienta pe termen lung. Singura optiune viabila ar fi intrebarea de verificare pentru noile conturi.
Mi-e greu sa cred ca site-ul n-are admini priceputi care sa poata rezolva imediat problema...or fi prea ocupati sa alerge dupa contracte de publicitate.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2013, 22:12   #3227
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by Namaste:
Originally Posted by varu:
AdBlock
Da, stiu. Si eu il folosesc, doar ca acum scriu de pe alt laptop.
Oricum, problemele ar trebui rezolvate, nu?

MM, cati ani au prietenii tai? Si...sigur sunt femei, nu? Numai noi facem asa.

Sigur sunt femei, iar ultima la care ma refer are varsta mea - 36 de ani... Adica WTF?? Suntem copii de 10 ani?! Chestia e ca in ultimul timp s-a intamplat asa de des cu unele tipe ca m-am decis sa nu mai imi pese... Adica prietenii mei adevarati ii am si ii stiu de zeci de ani, de ce sa imi bat capul cu oameni redusi doar pentru ca stam pe aceasi strada sau ca avem copii la aceasi gradinita. Dar tot ma enerveaza pe moment si dupa aia incerc sa aplanez niste conflicte inexistente, dar chiar ca I've had enough! Basta.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 20:10   #3228
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
idioţii care nu şi-au luat bacul. de ce? simplu. dovedeşte că trăim într-o ţară de analfabţi cocalari.
să-mi bag piciorul, când am văzut ce specimene am cu mine în sală ( la limba română ) îmi venea să mă dau cu capul de bancă. tona de gel în cap, cămăşi roz şi freze asimetrice + bronz de solar

dafuq is wrong with this country?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 20:31   #3229
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by chuckyfan:
idioţii care nu şi-au luat bacul. de ce? simplu. dovedeşte că trăim într-o ţară de analfabţi cocalari.
să-mi bag piciorul, când am văzut ce specimene am cu mine în sală ( la limba română ) îmi venea să mă dau cu capul de bancă. tona de gel în cap, cămăşi roz şi freze asimetrice + bronz de solar

dafuq is wrong with this country?

Google te ajuta: http://www.realitatea.net/fsli-un-pr...e_1218466.html

Cati de la voi din clasa nu au facut meditatii ?

Iar daca crezi ca banul si salariul nu are nici o legatura, o sa iesi din facultate nepregatit pentru piata neagra si mizeriile care se intampla in domeniul privat. Lasa grija de tara si pune mana sa inveti ceva util in timpul facultatii pentru ca la facultate e pierdere de vreme intr-o mare proportie.

Suntem o tara cu printzipuri inalte si potential dar sistemul e de rahat si se schimba de la an la an. Cata pasiune ai pune cand esti platit ca un maturator de strada ? Nu prea mult. Cu pasiunea nu iti iei casa, nu cresti un copil si nu mai pui bani deoparte. Nu s-au nascut romanii mai prosti ca altii doar ca la noi cei care ar putea sa faca o schimbare se muta catre alte domenii care pot aduce mai multi bani.

PS: Bine ca nu traiesti aici: http://www.guardian.co.uk/culture/20...n-refugee-camp Se poate mai rau decat tara asta jegoasa. Se poate si mai bine bineinteles dar nu se ajunge acolo cu salariile actuale din sistemul de invatamant si medical.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 13 Jul 2013 at 20:46.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 20:47   #3230
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
eu şi încă doi colegi. restul toţi au luat meditaţii şi unii şi-au luat bacul cu notă mai mică decât noi, ăştia fără meditaţii. sistemul ca sistemul, dar pe elev îl tâmpesc alţi factori "externi", cum ar fi mass-media. toţi vor să-şi ia ferrari şi câte-o bombă sexy / fotbalist.

cam asta spune tot ce ar trebui să scriu eu în următoarele 20 de rânduri:
http://www.piticigratis.com/2013/07/...-si-facultate/
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 21:08   #3231
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Da, sunt niste pasaje adevarate dar majoritatea sunt cele care probabil rezoneaza cu un public de liceu dar luand in considerare tot ce este in afara scolii, lucruri pe care nimeni nu le poate schimba, scoala si sistemul de invatamant este singura variabila care se poate schimba.

Sunt parinti prosti, parinti destepti, parinti indiferenti, parinti preocupati. Nu ai ce sa faci si nu e de datoria statului sa repare orice deviatia de la un curs care il poate ajuta pe copil.

Nu sunt de acord cu partea in legatura cu profesorii decat ca rezultat al unui sistem de rahat si nu ca un rezultat al unei rea vointe. Invatamanul nu atrage oameni care vor sa te rupa la picioare ci atrage pe cine este dispus sa fie platit mizerabil, astfel se face selectia si da, apar oameni dezinteresati. Respectivul crede ca ridicarea de umeri ajuta cumva in discutia pentru un sistem mai bun. Nu face decat sa arate cu degetul si cam atat. Am avut profesori de rahat iar lucru asta trebuie schimbat. Respectivul doar se plange ca o tata in fata portii si da sfaturi de pe genunchi.

Ai grija ce pareri le preiei ca ale tale si incearca intotdeauna sa vezi si cealalta parte a discutiei si daca nu o gasesti inseamna ca nu te-ai gandit destul sau ca e prea devreme. Momentan poate este suficient ce spune Costica ala. Ma scuzi daca uitandu-ma la site-ul respectiv si continutul lui nu mi se pare altceva o incercare de umor de gradinitia si daca ar exista un motiv pentru care lumea ar trebui sa faca mai multa scoala ar fi sa nu ajunga ca respectivul.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 22:24   #3232
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by chuckyfan:
idioţii care nu şi-au luat bacul. de ce? simplu. dovedeşte că trăim într-o ţară de analfabţi cocalari.
să-mi bag piciorul, când am văzut ce specimene am cu mine în sală ( la limba română ) îmi venea să mă dau cu capul de bancă. tona de gel în cap, cămăşi roz şi freze asimetrice + bronz de solar

dafuq is wrong with this country?

what about our future

Dupa vreo 5-6 paragrafe vine vorba si de bac. Mie interesante mi se par comentariile. Adevarul e ca e foaarte grav ce se intampla cu bacul si e o chestie ce pe mine ma pune pe ganduri...

Bine, la scoala unde merge fiica-mea si unde vor merge si celelalte doua in Timisoara, la Lenau, rezultatele din ultimii ani sunt peste 95% admisi - inainte nu prea m-am uitat dar tot e unul din liceele bune din oras. Eu sper ca ale mele sa ia bacul peste 9 ani si fara meditatii sau cel mult la mate sa ia cateva luni cum am luat eu in 94. Dar asta e cazul familiei mele...

Grav e ca cei care azi si anul trecut nu au luat bacul sunt generatia de maine. Si daca doar asta avem, suntem in deep shit. O sa ma duc inapoi in Germania, mama ei, ca aici se pare ca e tot mai rau.... SI poate fiicele mele vor da Abiturul si vor lua 1! (nota maxima din DE)
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 22:57   #3233
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Eu nu inteleg la cate materii s-a dat BAC-ul anul asta. Vad 3 materii din care se face media. BAC din 3 materii pe care-l pica jumatate dintre elevi? Gizas, e groasa rau.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 23:17   #3234
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Toata lumea aici e dupa blocurile gri ? Nu are nimeni o ruda pe la tara ceva ? Sa vezi acolo mediu propice invatatului, nu prin orase. A fost cineva prin sudul Romaniei sau spre mare ? Exista doua Romanii, una de la sate si una de la orase si singura solutie pentru a avea un rezultat pozitiv nu este ridicarea de ziduri ci contribuirea catre zonele care au nevoie cu planuri locale si nu parculete sau piscine, cum s-a intampla sub comanda capitanului de nava si a curvei sale blonde. Dezvoltarea Romaniei din parti. Daca organele ce tin de fiscalitate se vor uita atent catre Timisoara si Cluj, jumatatea din firmele care activeaza acolo lucreaza prin sustragerea de la taxare, in modul cum isi platesc angajatii. Marele boom al programatorilor romani este o semi-minciuna pe care o accepta toti ca sa nu creasca numarul de somaj. In schimb respectivii arunca cu voturi spre evazionistii de la PDL ca apoi in raspuns, cei care nu au nimic sa voteze PSD. Un joc de tampiti cu un final incert. Deocamdata unii s-au ars. Poate raman arsi si vor disparea si cei care acum se fac ca muncesc in timp ce mentin la putere latraii regimului anterior care, surpize, fac parte din sistemul juridic, cel mai corupt sistem din Romania si care are si banii sa o dovedeasca ca o poveste de succes. Notarita lui Baselu e femeie de succes pana la urma. Nimeni nu are insa o problema cu asta deci e in regula.

http://stirileprotv.ro/bacalaureat/r...teractiva.html

Se pare ca a fost mai bine anul asta decat anul trecut, in general.

Fatalitatea asta insa nu mi se pare ca are baze reale pentru ca fiecare traieste un bula lui unde el este cel mai competent si altii sunt mai prosti. Cand a fost ultima oara cand cineva a spus ca el merita mai putin ? Niciodata. Deocamdata suntem sclavi ai externalizarii muncii din Europa. Cand nu o sa fim competitivi se vor muta in alta parte sau se vor asigura ca cei de aici de pe plantatie sa accepte situatia actuala ca sa isi mentina costurile mici, asta fiind is argumentul "formatiei de dreapta" care vrea sa se formeze cu aceasi jegosi dar cu alte nume.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 14 Jul 2013 at 14:01.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2013, 23:25   #3235
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Revenind la subiect:

Mi-am adus aminte de ceva. De 1 Iunie la McDonalds, un bunic isi invata progenitura cum sa taie coada si nu schita ca l-ar deranja ca nepotul lui incercase anterior sa mai taie coada la 3 cozi diferite.

Ce o sa vina nu stiu, dar cu siguranta ce a fost inainte nu-a fost un proiect asa reusit, chiar poate cu BAC-ul trecut sau ce era atunci.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2013, 20:52   #3236
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Sa ridicam stacheta
Omu' asta cred ca stie ce spune. Depsre BAC
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2013, 10:57   #3237
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Dupa un milion de ani am prins si eu stirile aseara pe ProTv . M-a mirat prima stire care a fost tratata indelungat : vizita lui Gerard Butler in Romania .Dupa vreo 10 minute de urmarit ''aventurile '' acestui mare actor de mana a doua si a capritei lui negre ( Madalina Ghencea) , am aflat ceva si despre accidentul feroviar din Spania . Nu putea sa lipseasca traditionalul '' din fericire printre morti /raniti nu s-a aflat nciun roman '' .
Am aflat ca ProTV-ul nu mai este bagat moca in grila si se pregateste sa negocieze in forta cu cablistii pentru o suma detul de maricica . Vrei ProTv -platesti . La asa programe si filme , eu nu prea vreau sa platesc . Mai bine ma lipsesc . E destul de bun si Digi 24 si nici nu risc sa-mi rup gatul urmarind caprite cu glezne fine pe stanci ( finaciare ) ametitoare .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2013, 18:19   #3238
Geary
Junior
 
Geary
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 26
Check-in freaks. Pe cine intereseaza ca ai fost tu la bodega X-ulescu acum 10 minute si ca ai ajuns la bodega Y-ulescu acum 2 minute.
Geary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2013, 20:13   #3239
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Forumul cinemagiei a devenit un fel de alimentara comunista . Intra lumea , vede ca nu e carne in carlige si pleaca injurand . Probabil ca fiind vara , a trecut lumea pe fructe si legume dorind sa scape de kilogramele in plus . Dieta de vara cu pepene , porumb fiert si cat mai putine semipreparate si carnuri .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2013, 23:36   #3240
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by bremen1980:
Forumul cinemagiei a devenit un fel de alimentara comunista . Intra lumea , vede ca nu e carne in carlige si pleaca injurand . Probabil ca fiind vara , a trecut lumea pe fructe si legume dorind sa scape de kilogramele in plus . Dieta de vara cu pepene , porumb fiert si cat mai putine semipreparate si carnuri .

Oricum pe forumul asta is momentan mai multe muste, salmonela si alte bacterii neplacute decat orice fel de proteine. Cred ca intru in silenzio stampa.

(mira-m-as ca cineva de la tehnic sa plece urechea la ironia mea deloc subtila)

Last edited by varu : 04 Aug 2013 at 23:50.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells