Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Mar 2009, 20:30   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
AMENDAMENTELE LUI MUNGIU

Cristian Mungiu – Constatari dupa concursul de selectie a proiectelor cinematografice organizat de catre C.N.C. – sesiunea decembrie 2008.(Document pus la dispozitia jurnalistilor astazi, in cadrul conferintei de presa organizat la sediul CNC)

"1. Despre notele scenariilor. Exista proiecte in acest concurs pe care unu sau doi membri ai juriului le-au apreciat cu note de 2 sau 3 iar ceilalti membri ai juriului cu 8 sau 9. Am solicitat ca macar in cazurile unor asemenea discrepante cei care au dat notele sa faca o apreciere publica despre scenariul respectiv , care sa expliciteze nota pe care au dat-o. Nu este o obligatie a membrilor comisiei de selectie prevazuta in lege sau regulament dar ar fi spus mult despre buna credinta a membrilor juriului in aprecierea proiectelor. Acest lucru nu se va intampla. In ce ma priveste, eu am sa imi asum o asemenea apreciere publica pentru toate proiectele care au fost declarate castigatoare.
2. Despre momentul desecretizarii. S-au adus date suplimentare care au completat declaratiile aplicantilor dupa momentul desecretizarii dosarelor, invocandu-se faptul ca datele respective fusesera ratacite prin birouri si au fost gasite ulterior.
3. Despre punctajul etapei a doua a concursului: calitatea producatorului si calitatea regizorului. Verificand punctajele aplicantilor, eu am ajuns la cu totul alte rezultate decat cele socotite initial in cadrul Centrului National al Cinematografiei. Comparand rezultatele, am constatat ca fie anumite capitole ale fisei de punctaj erau interpretate gresit, fie multe date din doasarele candidatilor nu erau adevarate. A iesit la iveala ca etapa a doua a concursului – calcularea punctajelor din dosarele aplicantilor - nu este precisa ci interpretabila in functie de cine socoteste punctajul.
4. Despre fisa de calcul a regizorului debutant. Fisa de calcul a regizorului debutant a fost interpretata gresit generand punctaje mai mari decat maximum posibil. Este posibil ca aceasta fisa sa se fi interpretat gresit de cand exista regulamentul actual. Se poate verifica.
5. Despre aprecierea bugetelor. CNC a decis la ultimele concursuri sa solicite unor experti o recalculare “corecta” a bugetelor aplicantilor. Se taie din bugetele candidatiilor la libera apreciere a acestor experti, influentandu-se decisiv rezultatul concursului, devenind irelevant pe ce loc te-a clasat comisia de selectie. Am solicitat in scris sa fie facute publice criteriile comune dupa care judeca acesti experti insa acest lucru nu s-a intamplat.
6. Despre mecanismul de decizie al Consiliului de Administratie al CNC. C. A. este cel care valideaza creditele alocate fiecarui aplicant desi nu citeste scenariile si nu analizeaza bugetele. Ni s-a explicat ca ia aceasta decizie pe baza recomandarilor comisiei de selectie si a expertilor financiari. In cazul nostru, la sedinta de validare a creditelor alocate fiecarui proiect, C.N.C. nu a permis prezenta comisiei de selectie in sala de sedinte atunci cand expertii financiari au facut propunerile referitoare la creditul de alocat fiecarui proiect.
7. Despre contestatii. Prin regulament, notele scenariilor nu se pot contesta. Se pot contesta doar punctajele producatorului si regizorului sau cuantumurile financiare alocate de catre C.A. In mod normal, rezultatele definitive ale concursului ar trebui sa se dea dupa ce se analizeaza contestatiile. Cand un proiect castiga la contestatie inseamna ca el ar fi trebuit sa se fi aflat pe lista castigatorilor si ca a fost declasat din greseala de catre C.A. al C.N.C. permitand finantarea in schimb unui alt proiect care nu ar fi trebuit sa fie finantat."
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 09:19   #2
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Mungiu face praf concursul CNC

Florentina Ciuverca, joi, 05 Martie 2009


Regizorul premiat cu Palme d’Or va trimite Ministerului Culturii un raport cu toate neregulile constatate la concursul recent încheiat, din juriul cãruia a fãcut parte.
„Un alt concurs cu prezentul regulament nu mai poate avea loc”, a declarat Cristian Mungiu ieri, la conferinþa de presã în care au fost fãcute publice rezultatele concursului de proiecte al Centrului Naþional al Cinematografiei (CNC). Nemulþumit de lista finalã a filmelor care primesc finanþare, stabilitã de Consiliul de Administraþie al CNC, cineastul a refuzat sã o semneze, asumându-ºi doar ierarhia datã de notele pentru scenarii. Mungiu a fãcut parte din juriul pentru ficþiune, alãturi de Doru Mitran, Radu F. Alexandru ºi Alexa Visarion. Partea de documentar ºi animaþie a fost jurizatã de Alexandru Solomon, Viorica Bucur ºi Constantin Pãun.

Radu Muntean, cea mai mare finanþare


În capul listei de 8 lungmetraje (finanþate în total cu 7,9 milioane de lei) s-a plasat Radu Muntean, cu filmul „Marþi, dupã Crãciun”, care va primi 1,36 milioane de lei, urmat de Dan Piþa cu „Chira Chiralina”, o adaptare dupã celebra carte a lui Panait Istrati (1,29 milioane). Horaþiu Mãlãele a câºtigat cu „Funeralii fericite”, Nicolae Mãrgineanu cu proiectul „Tatãl”, iar Igor Cobileanski va regiza pelicula „La limita de jos a cerului” (un scenariu co-semnat de Corneliu Porumboiu). Lista include ºi un nume aproape nelipsit dintre câºtigãtori la orice sesiune, deºi filmele sale au fost desfiinþate permanent de public ºi criticã: Adrian Popovici, cu „Se cautã o mamã”. Producãtorul este acelaºi Artis Film, al controversatei Cornelia Paloº, fost consilier la Ministerul Culturii ºi Cultelor. „Am fost puþin mai curios decât alþii ºi am studiat procesul din interior cu mai multã aplecare. De aceea, o sã-mi asum o apreciere publicã pentru toate proiectele declarate câºtigãtoare, aºa cum cred eu cã se vor transforma în filme. Voi depune la Ministerul Culturii un raport detaliat cu toate constatãrile mele ºi cu aceste aprecieri”, a precizat Cristian Mungiu.

Date false, interpretãri greºite

Acesta acuzã conducerea CNC cã refuzã sã facã publice criteriile dupã care se iau anumite decizii ºi cã rezultatele finale sunt modificate în funcþie de interesele unora. Punctajele acordate pentru calitatea regizorului ºi cea a producãtorului (care conteazã în ierarhie), spune Mungiu, sunt calculate arbitrar. „Verificând punctajele aplicanþilor, eu am ajuns la cu totul alte rezultate decât cele socotite iniþial în cadrul CNC. Comparând rezultatele, am constatat cã, fie anumite capitole ale fiºei de punctaj erau interpretate greºit, fie multe date din dosarele candidaþilor nu erau adevãrate”, a detaliat cineastul. El a dezvãluit totodatã cã, dupã desecretizarea scenariilor, „s-au adus date suplimentare la dosarele candidaþilor, invocându-se faptul cã acestea au fost rãtãcite prin birouri ºi au fost gãsite ulterior” ºi cã juriul nu este consultat de Consiliul de Administraþie atunci când acesta din urmã stabileºte finanþãrile, deºi regulamentul o cere.

Pentru cã unele scenarii au fost notate cu 2 sau 3 de unii dintre membrii juriului, iar de ceilalþi cu 8 - 9, Mungiu le-a cerut colegilor sãi o apreciere publicã asupra proiectelor, lucru care nu s-a întâmplat. Observaþiile sale au fost depuse oficial ºi la CNC, care nu le va da însã publicitãþii: „Nu am considerat necesar sã facem public documentul lui Cristian Mungiu, pentru cã noi nu suntem de acord cu el!”, a exclamat Eugen ªerbãnescu, directorul CNC, care a recunoscut cã multe dintre observaþii sunt „pertinente”.

„Vã las pe voi sã trageþi concluzia”

Un alt motiv de disputã a fost eliminarea de pe lista filmelor finanþate a unui proiect de Radu Jude, „Toatã lumea din familia noastrã”, calificat iniþial pe locul al doilea. Motivul Consiliului de Administraþie a fost faptul cã producãtorul era Ada Solomon, soþia lui Alexandru Solomon, care se afla în juriul pentru documentare. „Sesizarea asupra unui posibil conflict de interese am fãcut-o chiar eu, la prima mea întâlnire cu domnul ªerbãnescu, însã CNC-ul nu s-a sesizat nici la înscriere, nici când s-au deschis plicurile, ci abia în ultima clipã, când s-a vãzut cã proiectul era pe locul doi. Pânã atunci n-a deranjat cu nimic. Vã las pe voi sã trageþi concluzia”, a explicat Alexandru Solomon, adãugând cã retragerea acestui film a fãcut posibil includerea altora. În sprijinul sãu a intervenit Mungiu, care este de pãrere cã, „atâta timp cât nu s-a materializat acest posibil conflict de interese, Alexandru Solomon fiind în celãlalt juriu, pentru documentare, proiectul nu trebuia retras”. Ada Solomon, de la Hi Film Production, a anunþat cã va face contestaþie.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 14:45   #3
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
INTERVIU - Nu am acceptat, deocamdatã, nicio propunere de proiect din strãinãtate (Cristian Mungiu)

Regizorul Cristian Mungiu, al doilea român, dupã Ion Popescu Gopo, care a câºtigat prestigiosul Palme d'Or al festivalului de la Cannes, mãrturiseºte, într-un interviu acordat NewsIn, cã primeºte constant propuneri din strãinãtate, însã nu a acceptat, deocamdatã, niciuna dintre ele.

Reporter: La ce proiecte lucraþi in prezent?

Cristian Mungiu: În clipa de faþã, finalizãm proiectul "Amintiri din Epoca de Aur", în care sunt implicat ca scenarist, producator ºi co-regizor. Copia standard va fi pesemne gata pânã la sfârºitul acestei luni. Este vorba despre un film de lung metraj colectiv, alcãtuit din episoade de 20-30 de minute, în care, pe lângã mine, sunt implicaþi ca realizatori Hanno Hofer, Rãzvan Mãrculescu, Constantin Popescu ºi Ioana Uricaru. Vorbim aici de o comedie, de un film de public, ºi nu de festival, film care ecranizeazã cele mai cunoscute legende urbane ale epocii "de aur".

Totodatã, am început lucrul la scenariul pentru urmãtorul meu proiect de autor dupã "4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile".

Reporter: Cum le veþi materializa, în contextul economic delicat al acestui an?

Cristian Mungiu: Pentru "Amintiri" am reuºit sã obþinem finanþãrile necesare ca sã terminãm proiectul. Legat de urmãtorul meu proiect de autor, e încã un pic devreme sã discutãm. Cel mai probabil, însã, nu va mai fi posibil sã-l finanþãm doar cu fonduri din România ºi va trebui sã ataºãm unul sau mai multi coproducãtori externi. Deocamdatã, amintirea Palme d'Or-ului e încã vie ºi sunt foarte mulþi producãtori importanþi care îºi doresc sã ne fie parteneri, iar asta chiar înainte sã fi citit scenariul. Totodatã, am multe propuneri de a lucra în afara României. Primesc constant propuneri ºi scenarii din Statele Unite ºi Anglia, dar nu am acceptat, deocamdatã, vreo ofertã.

Reporter: Veþi înscrie vreun proiect la festivalurile din acest an?

Cristian Mungiu: Wild Bunch (o importantã companie de distribuþie - n.r.) este agentul de vânzãri al filmului "Amintiri din Epoca de Aur", iar politica lor este ca participarea peliculei în festivalurile dintr-o anumitã þarã sã fie decisã de distribuitorul care a achiziþionat drepturile pentru acea þarã. Deci nu înscriem noi, ca producãtori, filmul în festivaluri. Noi vom pãstra doar drepturile pentru România, unde filmul va avea premiera naþionalã la Cluj, în cadrul TIFF.

Reporter: Iar în cinematografe, când va putea fi vãzut "Amintiri din Epoca de Aur"?

Cristian Mungiu: Cel mai probabil, filmul va rula începând din septembrie. E posibil, însã, ca o difuzare în regim de avanpremierã sã aibã loc deja începând cu luna iunie. Filmul este foarte lung ºi studiem posibilitatea de a-l difuza sub forma a douã filme: "Amintiri din Epoca de Aur 1" ºi "Amintiri din Epoca de Aur 2". Nu am hotãrât încã dacã aceste filme ar trebui sã ruleze concomitent sau consecutiv. Studiem, de asemenea, interesul local în oraºele fãrã cinematografe, pentru a vedea în ce mãsurã se justificã organizarea unei noi caravane, cum a fost cazul cu “4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile”.

Reporter: Apropo de faptul cã amintirea Palme d'Or-ului e încã vie, veþi participa ºi anul acesta la Cannes?

Cristian Mungiu: În situaþia în care "Amintiri din Epoca de Aur" va fi prezentat la Cannes, voi însoþi filmul, desigur. E însã greu sã fii selecþionat cu un film colectiv în marile festivaluri - în cel mai bun caz ele putând fi prezentate în afara competiþiei, în secþiuni paralele. Ar fi ºi asa grozav, þinând cont cã niciunul dintre cei patru co-realizatori ai mei în acest proiect nu a debutat încã în lungmetraj.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 19:10   #4
m3lku
Junior
 
m3lku
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 64
din ce stiu eu, al doilea roman care a castigat palme d'or-ul e Mitulescu
m3lku is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 19:55   #5
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
nedumerire

am si eu o chestie care ma framinta

dupa ce am vazut declaratia din presa botezata "amendamentele lui Mungiu" ma asteptam sa vin pe Cinemagia si sa gasesc o furtuna de comentarii, sau macar sa vad pe cineva constatind, poate chiar apreciind, gestul unuimembru al comisiei care pentru prima data de cind exista consursul CNC a avut curajul sa ia o atitudine publica, serioasa, documentata si sa-si puna in joc numele si reputatia si relatia cu onor CNC-ul declarind ca un asemenea concurs "nu mai poate avea loc".

de la o comunitate care s-a obosit sa redacteze si publice o petitie privind concursul CNC, zau ma asteptam la mai mult decit precizari legate de faptul ca, atentie, Mungiu NU E primul cistigator roman al Palme D-Or-ului.

mi se pare cam dezolant.
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 20:05   #6
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
pãi deocamdatã nu aflãm nimic concret din amendamentele sale.
ce sã comentãm?
cã se fac mânãrii, ºtiam.
poate dacã am avea acel raport detaliat înaintat ministerului, cu date relevante, am avea ce sã analizãm, pe cazuri concrete.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 20:23   #7
transilvana
Junior
 
transilvana
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 58
excuse me?

am aflat ca exista macar o persoana onesta care e gata sa-si faca temele cum se cuvine si sa arate cu degetul unde sint fisurile in sistem. Poate ca "stiati" ca se fac minarii, dar acum exista niste constatari foarte clare ale cuiva "dinauntru"

in mintea mea, se cerea imediat un val de sustinere si simpatie publica din partea celor care vor ca sistemul sa se schimbe la adresa unui membru al comisiei care se ofera sa incerce sa schimbe ceva.

repet, tacerea molcuta si mioritica de pe acest forum (si din presa) imi miroase fel de fel de lucruri neplacute - de la "stai sa astpetam sa vedem ce se mai intimpla" la " a, pai nu, daca era protestul nostru ne bagam, da asa, daca e intiativa celui de-al doilea, posibil al treilea cistigator al Palme D'or-ului, nu se merita" la " e na, ce sa zic, s-a gasit Mungiu sa faca dreptate. Sigur are el niste interese ale lui!"

poate lucrurile vor evolua intr-o directie buna. eu atita am avut de zis deocamdata - mare dezamagire din partea acestei comunitati.
__________________
"In life you get what you settle for" (Louise)
transilvana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 20:34   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä pur si simplu ti-ai fixat un palier subiectiv de asteptare si esti dezamägitä cä noi nu ne înscriem aidoma în el.
Mä bucur (sincer) cä vezi forumul CineMagia ca pe o comunitate atât de reprezentativä, energicä si onestä, si nu spun cä n-am fi, în linii mari, astfel - dar coeziunea noasträ e totusi mai slabä, suntem mai mult un conglomerat de personalitäti distincte, decât o asemenea entitate coerentä.
Oricum, evident cä suntem aläturi de Mungiu din tot sufletul si-i asteptäm raportul detaliat. Dacä se vor produce tensiuni si conflicte, e de la sine înteles cä-l vom sustine. Dar abia au trecut 24 de ore si un pic - si, oricum, nimeni nu i-a särit la beregatä. Ieri, la C.N.C., atmosfera a fost cât se poate de pasnicä. Asa cä reactionäm si noi în ton cu temperatura fireascä a momentului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 22:38   #9
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Blah blah.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 22:55   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lugu lugu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2009, 23:30   #11
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by Mungiu:
"Existã proiecte în acest concurs pe care unul sau doi membri ai juriului le-au apreciat cu note de 2 sau 3, iar ceilalþi membri ai juriului, cu 8 ºi 9.
Exact aºa a apus ºi Tudor Caranfil, dar exact aºa, când a fost în juriu. ªi nu s-a schimbat nimic. ªi aºa va fi mereu. Pentru cã nu existã niºte criterii de evaluare, în primul rând.
Eu sunt unul dintre pãþiþi, în anii trecuþi. Cine mi-a apreciat fantezia mi-a dat 9, considerând cã scenariul trebuie promovat pentru cã aºa ceva nu s-a mai realizat în România, iar cine nu, mi-a dat 2, pe considerentul cã aºa ceva nu se realizeazã în România. Ca sã ºtim cine a apreciat bine, ar trebui ca juriul sã fie format din 50 de membri, pentru ca media acestor note sã fie una obiectivã.
Cum în þara asta nu se urmãreºte promovarea scenariului, respectiv a scenaristului, ci a regizorului, care este deja scenarist, lucrurile vor rãmâne cum am stabilit.

Am constatat târziu cã se discutã în douã locuri acelaºi lucru.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2009, 13:07   #12
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pai nu asa e si la cnc?!?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 18:03   #13
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Cristian Mungiu îi sugereazã lui Paleologu sã degreveze CNC de sarcina concursului de proiecte

Regizorul Cristian Mungiu apreciazã, într-o scrisoare deschisã adresatã ministrului Culturii, Theodor Paleologu, cã organizatorul selecþiei proiectelor de film, Centrul Naþional al Cinematografiei (CNC), ar trebui sã fie degrevat de aceastã sarcinã.

Potrivit lui Mungiu, selecþia ar trebui fãcutã de un organism independent, pe baza datelor puse la dispozitie de CNC.

Regizorul filmului "4 luni, 3 sãptãmâni ºi 2 zile" aduce ca argumente, în principal, deficienþele constatate dupã ce s-a aflat în juriul selecþiei din sesiunea decembrie 2008, pe care, de altfel, le-a fãcut publice, în majoritate, la anunþarea câºtigãtorilor, pe 4 martie 2009.

Cristian Mungiu propune, astfel, ca tuturor membrilor din comisiile de selecþie sã le fie solicitate declaraþii pe propria rãspundere, în care aceºtia sã precizeze dacã s-au fãcut presiuni asupra lor de a favoriza anumite proiecte. Membrii comisiei ar mai trebui, în opinia lui Mungiu, sã aibã obligaþia de a face o apreciere scrisã despre proiectele câºtigãtoare, urmând ca ei sã nu mai facã parte din viitoare comisii de selecþie in cazul în care carierele publice ale filmelor notate de ei diferã semnificativ de estimãrile pe care le-au fãcut.

În opinia lui Mungiu, este necesarã ºi o recalculare a punctajelor aplicanþilor la concursurile CNC anterioare, cu aplicarea strictã a regulamentului ºi folosirea doar a datelor care se confirmã din declaraþiile candidatilor, recalculare ce ar putea furniza, în unele cazuri, rezultate semnificativ diferite faþã de cele care au desemnat câºtigãtorii.

În aceeaºi scrisoare deschisã, Cristian Mungiu apreciazã cã, pe termen scurt, regulamentul de concurs trebuie modificat în sensul revenirii la spiritul sãu iniþial, acela de a sprijini valoarea probatã prin succese incontestabile în festivaluri de prestigiu incontestabil, prin vânzãri ºi încasãri probate prin returnãri de fonduri cãtre CNC.

Regizorul mai spune cã este preferabil ca membrii comisiei de selectie ºi experþii comisiei financiare sã nu fie aleºi de CNC, iar verificarea dosarelor, inclusiv a bugetelor candidaþilor, trebuie fãcuta înainte de concurs, în aºa fel încât etapa a doua a concursului sã nu fie interpretabilã.

Printre sugestiile în atenþia ministrului Theodor Paleologu se numãrã ºi aceea ca decizia finalã privind câºtigãtorii concursului sã fie luatã dupã ce au fost
judecate eventualele contestaþii depuse de aplicanþi.

Scrisoarea deschisã redactatã de Cristian Mungiu vizeazã, în afara selecþiei de proiecte, ºi alte probleme ale CNC ºi ale cinematografiei româneºti. "Apreciez cã misiunea CNC ar trebui sã fie mult mai amplã decât gestionarea concursurilor de proiecte ºi cã, în general, în acest moment: CNC nu are reacþie faþã de faptul ca România are cel mai mic numãr de sãli de cinema din Europa raportat la populaþie; nu existã o strategie în privinþa distribuþiei de film în România; nu existã o strategie în privinþa scãderii dramatice a numãrului de spectatori în sãlile din România; pirateria este copleºitoare în privinþa produselor video ºi nu existã niciun plan vizibil de combatere a fenomenului; majoritatea celor care iau credite pentru producþie de la CNC nu returneazã niciodatã aceste credite", mai spune regizorul, în scrisoarea deschisã publicatã pe site-ul casei de producþie Mobrafilms.

Organizarea ºi desfãºurarea concursului de proiecte organizat de CNC au fost criticate de mai mulþi regizori de top. Printre aceºtia s-a numãrat ºi Radu Muntean, care a obþinut, la începutul lunii martie, cea mai mare finanþare din sesiunea noiembrie-decembrie 2008, respectiv 1,36 milioane de lei, pentru filmul "Marþi dupã Crãciun". "Regulamentul concursului de proiecte este foarte vag în calcularea punctajelor pentru regizori, case de producþie ºi, implicit, pentru proiectul cinematografic respectiv. ªi asta îl face foarte interpretabil, la discreþia Consiliului de Administraþie ºi al preºedintelui acestui consiliu. ªtiu regulamentul, am participat la jurizare în sesiunea din vara anului trecut, de atunci ºtiu cã sunt multe probleme punctuale. Lista de festivaluri agreate de CNC este conceputã aberant, scurtmetrajele puncteazã la fel ca lungmetrajele, în fapt nu existã o comisie tehnicã menitã sã calculeze profesionist punctajele concurenþilor. Totul se face la botul calului ºi se calculeazã pe loc, cu comisia de faþã, când în mod normal, toate informaþiile furnizate de casele de producþie ar trebui verificate pe îndelete. ªi, nu în ultimul rând, trebuie desecretizat concursul, pentru cã nu este un cenaclu literar, ci o competiþie de proiecte cinematografice, aºa cã e nu numai normal, dar ºi util ca, atunci când juriul judecã un scenariu, sã cunoascã ºi regizorul care-l va filma", a declarat, pentru NewsIn, Radu Muntean.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 18:39   #14
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Nicolaescu: “Cinematografia trebuie sã þinã de Parlament”

Despre deficienþele concursului CNC, în forma sa actualã, vorbeºte ºi regizorul Sergiu Nicolaescu. Acesta anticipeazã însã, în calitate de parlamentar, soluþionarea tuturor problemelor printr-o nouã lege a cinematografiei. "Una dintre greºelile acestui concurs al CNC este faptul cã proiectele sunt secrete. În realitate, numele regizorului, al scenaristului ºi numele actorilor garanteazã pentru un film. Secret ar trebui sã fie juriul, nu cei care participã la acest concurs. Noi, parlamentarii, avem în vedere o nouã lege a cinematografiei, pe care sperãm sã o depunem în cel mult douã luni la parlament. Pe de altã parte, apartenenþa CNC la Ministerul Culturii este, ea însãºi, o catastrofã. Cinematografia trebuie sã þinã de Parlament", spune Nicolaescu.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 20:13   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Serj:
Una dintre greºelile acestui concurs al CNC este faptul cã proiectele sunt secrete.
Bullshit. Nu sunt secrete (decât de jure), sunt publice (de facto). E o gresealä doar în sensul cä oferä paravanul unei minciuni, pentru mânärii.
Originally Posted by Serj:
În realitate, numele regizorului, al scenaristului ºi numele actorilor garanteazã pentru un film.
Adevärat - cu un amendament: numele regisorului, al actorilor, al producätorului "garanteazä", în sensul în care rolul lor abia începe, si nu putem decât SPERA cä vor face o treabä bunä (si de data asta - în cazul celor ale cäror antecedente, într-adevär, "garanteazä").
Cât priveste scenaristul, NUMELE lui nu "garanteazä" nimic, în fond - fiindcä, la momentul discutiei, rolul lui s-a încheiat: nu mai e necesarä nici o garantie, hârtiile vorbeste. Scenariul în cauzä e fie BUN (chit cä l-a scris Tudor Voican sau Nea Nae din Pascani), fie PROST (indiferent dacä l-a scris Daneliuc sau Dom' Gogu din Ciorogârla).
Originally Posted by Serj:
Secret ar trebui sã fie juriul, nu cei care participã la acest concurs.
Singurul adevär pe care-l spune. Da, asta ar schimba înt-adevär ceva - mä întreb, însä, CUM s-ar putea face...?
Originally Posted by Serj:
Noi, parlamentarii, avem în vedere o nouã lege a cinematografiei, pe care sperãm sã o depunem în cel mult douã luni la parlament.
Brava, copii! La mai mare!
Originally Posted by Serj:
Pe de altã parte, apartenenþa CNC la Ministerul Culturii este, ea însãºi, o catastrofã.
Nu - catastrofa e relatia dintre C.N.C. si micile gästi mari din cinematografie.
Originally Posted by Serj:
Cinematografia trebuie sã þinã de Parlament."
Muci în fasole, pour la bonne bouche.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 21:23   #16
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Originally Posted by Pitbull:
numele regisorului, al actorilor, al producätorului "garanteazä", în sensul în care rolul lor abia începe, si nu putem decât SPERA cä vor face o treabä bunä (si de data asta - în cazul celor ale cäror antecedente, într-adevär, "garanteazä").
Cât priveste scenaristul, NUMELE lui nu "garanteazä" nimic, în fond - fiindcä, la momentul discutiei, rolul lui s-a încheiat: nu mai e necesarä nici o garantie, hârtiile vorbeste.

Dupa castigarea concursului cam jumate din scenarii sunt “reparate” (intro masura mai mare sau mai mica) de diversi scenaristi. Autorii cu proptele STIU ca scenariul lor NU poate fi filmat in forma cu care s-au prezentat la concurs, insa au aranjamentul facut ca sa castige si vor plati un scenarist ulterior (cu banii de la CNC, normal).

Au existat cazuri cand, in urma unui concurs, un scenarist tanar care a luat 6 la un proiect (si deci nu a primit finantare) a fost angajat de un producator/regizor castigator (notat de aceeasi comisie) cu nota 8, rezultatul fiind o poveste mult diferita de ce s-a prezentat la concurs.
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 21:34   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
I-auzi, i-auzi, i-auzi...! :w00t:
Foaaarte interesant!
Chiar nu-mi pusesem problema asta - da' acum, c-ai zis-o, mi se pare de "bun-simt" (vorba vine!)
Ceva cazuri concrete - în mäsura posibilului?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2009, 23:01   #18
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Citiþi integral aici scrisoarea deschisã adresatã de Cristian Mungiu ministrului Culturii ºi Cultelor, Theodor Paleologu, ºi anexa ei, cu deciziile juriului referitoare la situaþiile conflictuale din recentul concurs:

http://www.evz.ro/media/other/3d0a5a...55605105eb.pdf
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 01:26   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mmdamm...
Mersim, 'Aestre - chiar aveam nevoie aici de documentul ästa.
Cristi le zice clar, concret, si dur - asa cum era nevoie.
Devine din ce în ce mai clar cum se foloseste paravanul de fum al "regulamentului" pentru blaturile de tot felul - si cä Serbänescu nu e doar prost, ci si un hot ordinar, la modul cel mai flagrant: efectiv, gireazä cohortele de furturi pe fatä, mintind cu zâmbetul pe buze.
...Acum sä vedem ce-o sä se întâmple.
Din ce spune tembelul de Mos Serj, cum cä "pregätim o nouä lege a cinematografiei", pute destul de tare a ripostä: vor sä contraatace la nivel de Parlament, ca sä se blindeze împotriva ofensivei pe care ar putea (în orice caz, ar trebui) s-o anunte demersul lui Mungiu.
(Nu îndräznesc sä sper cä a fost mai mult decât o simplä coindicentä, si micuta noasträ petitie online, cu cei maximum 205 de semnatari ai ei, a avut si ea mäcar o minimä contributie.)
Oricum, de-acu-ncolo, e cazul sä fim pe fazä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 07:52   #20
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Ce face Mungiu e demn de admirat si merita suport din partea oricui e de buna credinta si ii pasa de soarta cinema-ului romanesc. Incearca sa scoata afara sobolanii din orasul filmului. A intrat in juriu, a vazut din interior cum merge toata daravela si acum da in stanga si-n dreapta, argumentat, avizat, pe puncte, logic.
Poate ar merita inca o petitie de sprijin, sa nu se simta singur in viesparul ala.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells