Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Jan 2011, 00:05   #1
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Dezamagirile anului 2010!

Anul 2010 a venit cu numeroase surprize neplacute, pentru fiecare in parte, sunt sigur. Propun Top 10 si aici!

Al meu:

1. Inception - unul dintre cele mai dezamagitoare filme pe care le-am vazut in viata mea, serios, l-am asteptat intens, i-am mai dat o sansa, mai rau l-am criticat dupa.

2. Shutter Island - Scorsese arata ca nu se pricepe la thriller/ horror sau ca nu mai e la varsta la care ar fi putut sa se avante pe un astfel de teritoriu dificil.

3. Sherlock Holmes - mult prea blockbusterizat, prea putin creier si inventivitate in ciuda unor calitati care il fac sa stea in picioare.

4. Predators - plictisitor, previzibil, fara sarm, Predatorii sunt aici niste bestii proaste, nici macar efectele speciale nu salveaza. Brody o da in bara din nou! Pentru a cata oara?

5. Legion - alt film care se dorea un blockbuster cinstit si interesant. Abis intunecat!

6.Harry Potter 7 - Nimic consistent! Cu exceptia catorva secvente se putea si fara el.

7.Cop Out - Unde a disparut Kevin Smith, cel pe care il stim noi?

8. Robin Hood - Scott nu stiu cum sa ne mai spuna ca i-a trecut vremea. Pacat! Cu dramele inca se descurca dibaci.

9. The Social Network - Multe decizii inutile, multa vorbaraie, fara rost. De ce acum? Omul ala inca traieste! Un tot mai vadit interes financiar. Fincher inca mai are timp sa vina cu ceva bun.

10. SALT - Dupa primele 30 de minute, efectiv se da cu capul de pereti.

ROMANESTI:

1. Luna Verde - Alexa Visarion o comite intr-un "mare" fel! Regizorii romani au impresia ca stiu ce e aia "sa fii tanar". Not!

2. WebSiteStory - Si Dan Chisu are impresia ca stie cum sta treaba cu tinerii. Sa iti tai venele si nu altceva!

3. Despre alte mame - Cu 2 regizori la purtator, avem de-a face cu un film care nu spune absolut nimic in ciuda unor calitati care l-ar face respectabil in fata unor fani ai filmelor romanesti.


Asta a fost al meu. Rugamintea mea ar fi ca topul principal sa fie alcatuit numai din filme aparute pe ecrane. Daca vreti si din cele care nu au aparut, va sugerez top separat. Cam atat.

Last edited by Disciple : 16 Jan 2011 at 02:32.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 01:47   #2
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
lol @ some of those names... anyway...

1. Tron Legacy
2. Robin Hood
3. Machete
4. A Nightmare on Elm Street
5. Predators
6. Clash of the Titans
7. The Last Airbender
8. Cop Out
9. The Tourist
10. Legion
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 02:06   #3
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
- Robin Hood din motive lesne de inteles
- Tron pentru ca e un videoclip
- Enter the Void pentru ca e o pacaleala lenesa si dezlanata
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 02:31   #4
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Miercuri: In prima jumatate, "Enter the Void", este foarte bun. Dar practic, dupa ce personajul isi viziteaza trecutul si cumva pe cei dragi din prezent, atunci o ia razna si se lungeste inutil. Sunt de acord cu ideea ca nu trebuie sa il futi pe spectator inca 90 de minute doar ca sa arati tu ca vrei sa il tulburi excesiv.

Rifa: totusi, "The Tourist" a iesit anul asta la noi. Zic sa ne limitam doar la 2010.

Last edited by Disciple : 16 Jan 2011 at 02:33.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 07:56   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pentru ca evit, pe cit posibil, sa fiu dezamagit cind vine vorba de filme, alegindu-le cu grija, n-am de unde sa scot un top 10. Marea Dezamagire, filmul care mi-a inselat crunt asteptarile anul trecut, ramine My Son, My Son, What Have Ye Done.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 09:56   #6
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Disciple:
inca 90 de minute doar ca sa arati tu ca vrei sa il tulburi excesiv.

Pe mine m-a plictisit excesiv Iar prima parte a fost ok doar pentru ca inca asteptai povestea si nu avusesi timp sa te plictisesti de windows media player, care inca era elementul de nou in film si singurul care a mai trezit atentia. Si mie mi-au placut primele 10 minute din punctul asta de vedere...

E clar ca Enter the void e pe lista mea de dezamagiri. Adaug Uncle Boonmee who can recall his past lives fata de care intr-o prima instanta aveam rezerve, adica atunci cand a castigat la Cannes. Dupa am mai tot vazut lucruri bune despre el si sperantele mele au crescut... din pacate.

As pune si Scott Pilrim, cu marea diferenta ca asta chiar mi-a placut, doar ca nu atat de mult pe cat as fi sperat. Foarte posibil sa-i mai acord si o a doua vizionare.

Dupa cum a zis si Windom, filmele au fost alese mai cu grija, deci mai greu sa fiu dezamagit. Asta in conditiile in care mi-au si placut filmele foarte "hyped" de anul asta, adica Inception, The Social Network, Toy Story 3 pe care o sa le vad foarte mult in topicul asta, mai ales primele doua.

Originally Posted by Disciple:
2. Shutter Island - Scorsese arata ca nu se pricepe la thriller/ horror sau ca nu mai e la varsta la care ar fi putut sa se avante pe un astfel de teritoriu dificil.

Mie mi s-a parut unul din cele mai bune filme ale anului. Dar chiar de n-o fi asa, tot e un film macar bun, poate nu o fi printre cele mai importante ale lui Scorsese, dar nu cred ca se poate spune ca nu se pricepe la thriller (pentru ca elemente horror nu prea a avut).

Last edited by Liviu- : 16 Jan 2011 at 10:04.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 10:08   #7
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Pai nu are elemente horror, pentru ca nu ies horror la Scorsese. Nu e felia lui, desi se vede ca apasa pedala pe ea.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 14:23   #8
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Reiau:

5. Robin Hood
4. Stone
3. Scott Pilgrim vs. the World
2. Machete
1. My Son, My Son, What Have Ye Done
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 15:56   #9
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
1.The wolfman
2.Predators
3.Robin Hood
4.Splice
5.Wall street:Money never sleeps
6.Machete

Last edited by KrissKringle : 16 Jan 2011 at 23:09.
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2011, 16:10   #10
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Greu de pus o ordine, dar îmi trec și eu dezamăgirile:
Antichrist, singurul film la care am ieșit din sală.
Inception n-are prea multă logică, vise în vise cu zăpadă și mitraliere în loc de plajă și rachete. Degeaba jumătate din film sunt explicații la ce se petrece că tot fără sens a rămas.
Shutter Island, lung, lent și fără ceva interesant care să merite urmărit.
Easy A, ăsta chiar mi-a plăcut, de fapt e și în top 10 filme, dar așteptările mele erau mai mari, vroiam să fi la nivelul lui Heathers ori Mean Girls, dar e departe.
Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu, lung cu mult prea multe scene plictisitoare.
Date Night, cum se poate ca Steve Carrel și Tina Fey să facă un film la care să râd mai puțin decâît la oricare episod din serialele lor.
L'Illusioniste și ăsta e foarte bun din punctul meu de vedere, de fapt cred că e mai bun decât orice desen animat american din ultimii 15 ani, dar tot au fost destule lucruri care n-au funcționat, mai ales în a doua jumătate a filmului.
Nine, au fost câteva scene muzicale bune, vreo 5-6, dar povestea a părut că n-are noimă, iar de Daniel Day Louis pot spune că nu mi-a păsat
Micmacs a tire-larigot,
Nowhere Boy
The A-Team
Robin Hood
Wall Street: Money Never Sleeps
Și desigur Avatar, eu l-am văzut în 2010
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2011, 09:43   #11
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Scuze.. Nu am vazut nici un film bun in 2010
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 12:31   #12
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
1. Scott Pilgrim vs the World
2. Clash of the titans
3. The Wolfman
4. The Expendables
5. Sex and the City 2
6. The Ghost Writer
7. Alice in Wonderland

Au fost filme mult mai proaste anul asta, insa la ele ma asteptam, pe cand la cele din lista ma asteptam la ceva mai bun.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 16:27   #13
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
1. The American
2. The American
3. The American
4. TRON: Legacy
5. Robin Hood
6. Antichrist
7. The Tourist
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 18:36   #14
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
V-ati uitat la The American precum chestia aia care se uita la poarta noua si n-ati priceput nimic. E unul dintre filmele anului. Clar.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2011, 20:22   #15
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Bravo, Windom!
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 18:16   #16
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
În "The American", nu e nimic de înţeles, nu e nimic subtil, practic filmul e un nimic, destinat publicului semidoct. Vizionarea acestui film, ar putea fi o metodă de combatere a insomniei. E doar Clooney într-un bar.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 18:56   #17
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Originally Posted by SMC:
Bravo, Windom!

Originally Posted by R_Afc:
În "The American", nu e nimic de înţeles, nu e nimic subtil, practic filmul e un nimic, destinat publicului semidoct. Vizionarea acestui film, ar putea fi o metodă de combatere a insomniei. E doar Clooney într-un bar.

Bravo R_Afc !
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 20:45   #18
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by R_Afc:
E doar Clooney într-un bar.
...iar Passion of the Christ e doar despre un tip pe cruce, 127 Hours, despre un tip care si-a taiat mina pentru ca n-a putut sta acasa si tot asa... Depinde acum de ochelarii de cal ai fiecaruia (marime, transparenta etc.)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2011, 23:24   #19
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Nu cred că eşti atât de idiot, încât să nu îţi fi dat seama, la ce mă refeream când am spus ca "e doar Clooney într-un bar".
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2011, 07:32   #20
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nici eu nu cred ca esti atit de idiot incit sa vezi doar un Clooney intr-un bar in filmul asta.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells