Păreri La piovra

(1984)

Caracatița

RomaniaMare pe 18 Mai 2010 02:30
Imi spunea mama,ca atunci cind a aparut in Republica Moldova -1993 ,la ora difuzarii serialului nu gaseai oameni pe strada.
mary-mar pe 14 august 2011 16:09
asa este
cosmin_kedii pe 04 Martie 2013 12:54
cel mai tare serial care la au făcut italieni si ce cel mai tare din toata europa ,nu cred ca exista asa ceva mai mare decât serialul asta,,Părerea mea,,,
la vremea aceea era ceva de neegalat

ankadiana pe 29 Mai 2010 19:17
super film super.
aveam cativa anisori cand ma uitam la filmul asta.curios, tin minte aproape tot. asta si Nord si Sud sunt doua filme pe care le-am vazut de copil fiind ..aa si Dallas. super filmul, mi-a placut mult. febletea mea Corado Cattani pfai ce imi placea de el:)))))))))))))am plans cand l-au ucis mafiotii:)))))))))
cezarika21 pe 02 Ianuarie 2013 16:52
Fața urâtă a corupției
Realizat și difuzat în 1984, într-o perioadă în care corupția atinsese cote enorme în Italia, iar scandalurile politice țineau capul de afiș al ziarelor, miniserialul „La piovra” a încercat prin cele șase episoade ale sale să atragă atenția asupra fenomenului, localizându-l în Sicilia, dar arătându-i conexiunile cu administrația centrală de la Roma. Deși nu era primul film despre Mafie, realizarea și difuzarea miniserialului „La piovra” a reprezentat un gest curajos al realizatorilor.

Aș dori să explic mai bine contextul. Patru funcționari superiori implicați în lupta antimafia din Sicilia fuseseră asasinați în anii 1979-1980: Boris Giuliano, șeful echipei mobile din Palermo, Cesare Terranova, judecător de instrucție la Tribunalul din Palermo, Piersanti Mattarella, prefectul regiunii Sicilia, și Gaetano Costa, procuror-șef al… citeşte

cristinel89 pe 04 Mai 2010 01:33
care vrea sa vada seria la piovra....sa imi dea un mesaj privat...k le am eu :)...
yustyro pe 30 iunie 2010 11:50
buna cristinel89 as dori si eu seria la piovra cum am putea proceda sa mi-o dai si mie multumesc frumos astept rasp aici sau cel mai bine pe id:yustyro@yahoo.com.mc
Andrei.I pe 9 august 2014 02:18
Buna, vad ca ai o strans o gramada de doritori in timp. As dori si eu seria. Te rog sa ma contactezi la andreii.ardelean@yahoo.com O zii buna !!!
margott pe 15 Septembrie 2012 23:41
Michele Placido, in ciuda filmografiei impresionante, isi datoreaza popularitatea acestui serial care l-a facut cunoscut in toate tarile in care s-a difuzat. Din cate vad, se redifuzeaza la AXN, ceea ce inseamna ca in continuare se bucura de succes si ca n-a fost uitat odata cu trecerea timpului.
donucrina pe 25 septembrie 2012 15:35
as vrea sa vad serialul si nu stiu de pe ce program pot sa il descarc va rog ajutati-ma,multumesc
sergina pe 20 Martie 2012 13:17
cel mai bun
facut ca la carte si actori de talie mondiala

Munster pe 21 Februarie 2009 01:42
As dori si eu sa achizitionez serialul ORIGINAL toate cele 10 serii impreuna cu subtitrari(romana / engleza, de preferat romana). Eu am deja trase primele 9 serii si ma indrept in a o downloada pe a 10. Pentru primele 4 serii am subtitrarile in limba romana, dar nu si pentru seriile 5-10. Daca ma poate ajuta cu subtitrarile in limba romana sau eventual engleza astept un raspuns pe mail Munster@gmail.com
geniza_us pe 9 iulie 2009 04:39
Te pot ajuta cu un program de euro-translator...la schimb cu o copie la ce ai... Nu trebuie sa-mi platesti nimic pt program Eu, evident platesc dvd-urile ( pt ca totul costa in lumea asta)...Dar nu cum cineva cerea pe-aici cateva sute de roni...Nu cer un original...Ma multumesc cu o copie doar pt ca apreciez foarte mult acest serial...si am pierdut multe episoade... Daca mai esti interesat(a).. e-mailul meu e geniza_us@yahoo.com Daca te intereseaza schimb de filme...si asta se poate... Si lista e mare...Singura problema, nu poti face copie dupa ce-ti trimit. Pt. La Piovra, nu ma intereseaza sa fac alte copii. Filmul e doar pt familia mea.
nicukent pe 13 Martie 2021 17:54
Foarte bun filmul,cine doreste sa il revada,veniti pe grupul nostru de filme

user-5c58aa4170a35 pe 04 Februarie 2019 23:12
Salutare cine ma poate ajuta si pe mine cu toate sezoanele? Ma puteti contacta pe daciana_ionut@yahoo.com
Multumesc

negru_dragan_yahoo_com pe 17 Noiembrie 2018 13:49
un film serial pe care la-m vazut prima data in ani 90 prin 1992,1993 cand eram copil si aveam 10 ani ,si tin minte ca pur si simplu nu ma puteam dezlipi de pe ecranul televizorului in timpul desfasurari acestui serial ,este un serial care ma tinut in suspans , nu este deloc plictisitor cum sunt multe seriale americane , desi dura cam 45 de minute mi se parea ca treceau doar 15 minute atat de interesant era ,avea parte de multa actiune de calitate ,era pur si simlu epic iar actori au jucat impecabil , pe departe cea mai buna productie italiana din istorie din punctul meu de vedere , cu toate ca italieni nu fac filme grozave tot timpul asta este chiar magistral ,acum in revad din nou pe tvr 2 si imi aduc aminte de periaoda cand il vizionam cand eram copil ,si imi creeaza acelasi… citeşte
Sp33dy1989 pe 7 ianuarie 2019 22:13
are doar un singur sezon?
carmen_angelus_romila pe 23 Septembrie 2018 18:26
Un serial italian foarte bun, care debuteaza, in prima serie, cu lupta autoritatilor italiene impotriva clanurilor mafiote, implicat in mod direct fiind inspectorul de politie Corradoi Cattanni, interpretat maiestos de actorul Michele Placido.
mari56x pe 23 Februarie 2015 17:29
Ce l-am mai urmarit, plangea lumea cand l-au impuscat pe comisar.
Alina pe 09 Februarie 2009 01:04
Buna!

Daca se poate sa mai impartasiti cu cineva bucuria de a avea seriile din La Piovra, vas fi recunoscatoare. Adresa mea de e-mail maflidina_20@yahoo.com.
Din coplilarie traiesc cu imagini din film si muzica de la coloana sonora imi rasuna in minte cateodata. Ciudat cum un film din care nu imi aduc aminte f multe si-a lasat o amprenta sa puternica!

emanuel pe 15 Februarie 2008 13:57
cel mai bun film
Loghin Petronela pe 08 Februarie 2007 15:20
Un film de nota 10..numai ca nu l-am mai vazut de cand eram f. mica...sper sa mai am ocazia sa il mai vad difuzat la TV la diferite posturi de televiziune... dar pana atunci poate fac rost de macar primiile serii, sa le am si eu pe cd.
mu_zz_i pe 02 Februarie 2007 00:51
Un film superb ca de altfel majoritatea celor cu mafie.
dinescu alex pe 18 Ianuarie 2007 19:44
cel maoi bun film posibil doresc sa achizitionez seria7 si 8
keepwalking pe 22 Decembrie 2006 16:40
superba si coloana sonora semnata de ennio morricone!
Iulidesprefilme pe 24 Iulie 2013 21:52
Cred că a fost unul dintre cele mai bune seriale difuzate pe la noi...
monicarusu25 pe 16 Ianuarie 2013 09:31
E un serial care reflecta teme precum mafia care se gaseste inca in Italia de astazi. ii acord 9.
Dar_kvampire pe 14 Mai 2012 15:08
Vuzut filmu de mult nu mai tin minte ce se petrece in el dar stiu ca e un film minunat
Ellena_Gabriella pe 27 Ianuarie 2012 19:01
Bun serial...la vremea lui...!!! Cred ca as vrea sa mai revad..!
cetateanu pe 15 Septembrie 2010 21:34
Nu am pierdut nici un episod din acest serial , pacat ca nu avem si noi in Romania un ComisarCorrado Cattani ca mafie avem mai tare ca in film.
nyck80 pe 04 August 2010 21:49
vreau si eu filmul plzzzzzzzzzzzzzzzz ....nota ptr acest film? nu exista nota.este incalificabil...nu se poate da o nota este un film de exceptie.pacat k nu s a continuat noi serii la acest film
lili22 pe 11 August 2015 06:46
un serial acceptabil
Daca ne gandim in ce an a fost realizat, oricum, mult mai bun decat mizeriile cu care suntem invadati acum.
matew10 pe 08 Martie 2012 11:47
O epica politista palpitanta invaluita in mister .A fost unul din serialele copilariei mele, la fel ca al multora in primii ani dupa revolutie. Mi-au placut primele doua serii.
ciprian34 pe 25 Decembrie 2011 17:59
Corrado Cattani,ne uitam la el ca la o icoana,interesant serial despre mafia italiana
bmihaig79 pe 13 Noiembrie 2011 18:25
Comisare Corado Catani
daca nu era comisarul Corado Catani poate ca nu era asa de inetresant, mai ales in randul femeilor.
IOANA pe 13 Februarie 2009 23:49
TE ROG TRIMITE SI MIE FILMUL
giorgicajalba pe 12 Februarie 2009 13:12
SSSUUPER Marfa De mult nu s-a mai facut un film asa.Daca ma poate ajuta si pe mine cineva sa dowl.tot pachetul...LA PIOVRA...TANKS
Septimiu pe 20 Ianuarie 2009 10:37
Si eu sunt interesat de serialele Caracatita daca poate sa ma ajute si p min cineva ar fi ok :-p septi_adr_junioru@yahoo.com
Cristi pe 07 Ianuarie 2009 23:24
Madalina eu sunt interesat de Caracatita daca e sa vrei sa ma ajuti adresa mea de mail este:

cristi_turcu88@yahoo.com

multumesc

Madalina Dan pe 02 Decembrie 2008 17:35
Daca mai e cineva interesat de serialul caracatita, il am eu pe dvd! Sa lase o adresa de mail. Am sezoanele 1-8, sunt dvd originale, nu au subtitrari in romana! Numai bine!
RamoZou pe 13 aprilie 2009 15:06
Salut si eu sunt interesanta de Seriale caracatita daca poate cineva sa ma ajute adresa mea de mail este: ramoZou@web.de multumesc
RamoZou pe 13 aprilie 2009 15:10
Salut Madalina imi poti trimite te rog si mie serialul adresa mea e RamoZo@web.de mersi
Dan-Pop Madalina pe 02 Decembrie 2008 12:42
Buna la toata lumea,
daca e cineva interesat de achizitionarea serialului Caracatita, sezoanele 1-8 (originale),format dvd, le am eu de vanzare. Costul este 450 roni cu transportul inclus.Le trimit cu plata ramburs. Cei interesati sa ma contacteze pe mail madalinaruxandra@yahoo.com, pt a va trimite poze cu boxsetul! Numai bine!

cosmin popescu pe 29 Iunie 2008 16:20
Am seria 1, 2, 3,4,5,6,7 pe CD. Seria 8 am primele 2 episoade, seria 9 nu am nimic, seria 10 am primul episod. Este cineva interesat de un schimb care sa-mi permita sa-mi completez toata seria?
valy pe 25 Aprilie 2008 15:23
vreau serialul la piovra sa il achizitionez..dau oricat si sper sa fie cineva care sa mi-l ofere..pe cd..dvd..nu conteaza..astept seriozitate..
geniza_us pe 9 iulie 2009 05:15
daca dai "oricat"... il poti cumpara de pe e-bay..
svetca burca pe 21 Aprilie 2008 19:20
NEMAIPOMENIT!!! filmul la care nu gasesc cuvinte sal descriu asa cum as dori SUPER !!!
Barbu Claudiu pe 12 Martie 2008 21:42
Ma adresez celor cu tv tunner. Sunnt un mare fan al acestui film, in special seriilor 5 si 6. As dori sa stiu daca are cineva episodul numrul 45 adica primul episod din seria a 5-a deoarece eu l-am ratat luni noaprte setand ora de inregistrare pe PM nu AM. Asa ca daca e cineva care l-a inregistrat, va rog sa lasasti un reply sau sa ma contactati la claudiu_barbu_11@yahoo.com
jackall pe 03 Decembrie 2007 17:14
cei cu tv tunner...e foarte simplu ...luati un laptop, instalati softul si unde veti merge de revelion este imposibil sa nu fie antena :)...bafta multa...cei care au toata toate episoadele conractati-ma si pe mine la thejackall19@yahoo.com ...am si eu TV tunner dar am aflat tarziu ca se da din nou pe TVR Cultural.
marcel dumitrescu pe 03 Decembrie 2007 11:16
cristian . ma ofer sa trag eu pentru tine acele episoade deoarece si eu inregistrez serialul si ti le voi trimite postal . doar ca as dori sa ma ajuti si tu cu o parte din episoadele care le ai tu . nu toate doar o parte . multumesc . daca vrei sa colaboram da-mi un mail la danamarcel@yahoo.com
iti garantez seriozitate .

Cristian pe 24 Noiembrie 2007 23:31
Eu am tv tunner si pana acum am inregistrat toate cele 17 episoade pe care le-a dat tvr cultural.Sper sa le pot inregistra pe toate dar mi-e teama la revelion caci va fi in weekend si o sa fiu plecat de acasa.As putea sa-mi programez calculatorul din bios sa se deschida automat la ora cand incepe serialul si sa inregistreze in ziua de 29 decembrie adica sambata dar pt. duminica nu stiu ce sa fac ca nu stiu daca se poate sa se programeze calculatorul din bios sa se aprinda de mai multe ori in mai multe zile.Stie cineva sa ma ajute?
dumitrescu ramona gabriel pe 29 Octombrie 2007 11:29
Cel mai tare serial politist!Actorii au jucat remarcabil, in special Michele Placido si Vittorio Mezzogiorno...Cei care spun despre "La piovra" ca nu are nimic special, ar trebui sa deschida bine ochii si sa-l urmareasca cu atentie,avand in vedere ca tvr cultural il transmite acum in fiecare weekend!Felicitari pt cei care au regizat acest serial, si pt actorii care au jucat minunat!Si eu as vrea sa am toata seria ,este cineva care o are?Daca da, rog contactati-ma pe dumitrescuramonagabriela@yahoo.com.Ce mai...?Nota 10 pentru "La piovra"!
Sheva pe 02 Iunie 2007 20:09
Un film de referinta al cinematografiei europene.Chiar daca l-am vazut in 2006,mi-ar place sa-l am in colectie,in format DVD sau avi,dar nu l-am gasit.
Destinul tragic al lui Cattani si interpretarea extraordinara a acestui personaj de catre Michele Placido,face din acest film sa devina o capodopera.

sili octavian pe 07 Martie 2007 03:02
As dori sa cumpar toate seriile filmului CARACATITA cu traducere romina sau rusa cine ma poate ajuta scrietimi.
Andrei Petrisor pe 04 Martie 2007 18:26

Filmul se poate cumpara de aici(e site-ul Rai Uno-cel care l-a produs)!
La banii astia,calitate DVD,eu zic ca merita sa-l ai daca esti fan inrait!!!
V-am gasit link-ul...go ahead:)
Succes!!!

lungu mihai florin pe 29 Ianuarie 2007 23:00
Vreau si eu filmul caracatita . e super tare mi`l doresc foarte mult .. trimiteti`mi si mie un mail .. si spuneti`mi de unde pot sa il iau ..
Dary pe 25 Ianuarie 2007 19:42
era la mare cautare in anii '90.
un serial destul de bun dar ar mai incapea...

rotariu pe 24 Ianuarie 2007 23:54
buna tuturoor este pt prima data cind intru si va rog pe toti care stiu sau au filmul caracatita sa il putem vedea si noi eu l-am vazut cind eram mic si chiar doream sa il revad ca nu mi-au ramas multe amintiri va multumesc tuturor si daca ma puteti ajuta intrati pe idul meu si acolo discurtam idul:: nicurot20 eu daca fac rost promit ca il voi da tuturor
delia pe 10 Ianuarie 2007 12:20
poate cineva sa-mi spuna cate serii are serialul Caracatita? am impresia ca seria a 10-a nu este sfarsitul serialului...si inca ceva ...cine este personajul in varsta care apare la sfarsitul ultimului episod din seria 10?