- Nikita Mihalkov: „Întreaga omenire îşi pierde imunitatea în faţa răului"
- De ce-l iubim şi, în acelaşi timp, urâm pe Unchiul Boonmee care-şi aminteşte vieţile anterioare
- Palme d'Or s-a decernat!
- Lambert Wilson: "îmi folosesc fiecare centimetru de piele, inimă şi creier în slujba personajului"
- Homosexualii îşi fac loc în palmaresul cannez
- Tournée, de Mathieu Amalric, ia Premiul FIPRESCI
- Premiile Un Certain Regard
- Cronică The Exodus - Burnt by the Sun
- Finlanda ia Premiul secţiunii Cinéfondation
- Primul premiu pentru România la Cannes: Căutare, de Ionuţ Piţurescu
Scandalosul Cannes...
de Gloria Sauciuc in 19 Apr 2010
Nu degeaba este festivalul de la Veneţia cel mai venerabil din lume: Cannes-ul a apărut ca un răspuns al ediţiei din 1938, când juriul Mostrei veneţiene a acordat premiul cel mare filmului de propagandă Olympia, regizat de Leni Riefenstahl, şi nu dramei anti-război a lui Jean Renoir, La grande illusion. După ce guvernul francez a ales mica staţiune Cannes drept gazdă pentru festival, lucrurile au decurs ca unse... Cu excepţia primei ediţii, al cărei debut a coincis cu invadarea Poloniei de către Germania pe 1 septembrie 1939.
Prima ediţie organizată cum se cuvine a avut loc în 1946, când cinefilii au putut vedea crema regizorilor de la Hollywood alături de cei mai renumiţi cineaşti europeni. Deocamdată scandalurile s-au lăsat aşteptate, notează cei de la Total Film, dar lucrurile nu au întârziat să se devină tot mai interesante.
Primul scandal veritabil l-a stârnit chiar Brigitte Bardot, pe atunci necunoscută şi... brunetă, care a găsit nimerit să se plimbe pe plajă doar într-un bikini. Un an mai târziu, Simone Sylva a mers mai departe: a uitat şi acest mic accesoriu acasă. La o temperatură asemănătoare a urcat modelul Yasmine în 2008, când o rochiţă vaporoasă, fluturată cu încăpăţânare de posesoarea ei, a dezvăluit lipsa lenjeriei intime în câteva fotografii de pe covorul roşu pe care nu am îndrăznit să le ataşăm acestui articol. Le găseşti pe google...
În anii '50, festivalul avea deja parte de o mulţime de detractori, mai mult sau mai puţini celebri. Printre ei, François Truffaut, criticul de film de la Cahiers du Cinema, care declara în stânga şi-n dreapta că festivalul e blestemat. La ediţia din 1958 Truffaut a venit deşi nu i se acordase o acreditare, iar un an mai târziu avea să primească un premiu de regie pentru debutul său în lungmetraj, Cele patru sute de lovituri. Ca să vezi ce repede se uită la Cannes...
Devenit un reper cinematografic internaţional, festivalul are parte de un tumultuos deceniu al şaselea, în timpul căruia apare un obicei cultivat la Cannes (şi ăsta e un lucru foarte bun) chiar şi azi: huiduielile! Sala de cinema unde se proiecta L'avventura, filmul din 1960 al lui Michelangelo Antonioni, s-a zguduit din cauza huiduielilor şi fluierăturilor jurnaliştilor, ceea ce nu a împiedicat ca L'Avventura să fie considerat o capodoperă câţiva ani mai târziu. La sfârşitul deceniului, Dennis Hopper, Peter Fonda şi Jack Nicholson au venit să promoveze Easy Rider, dovedind că americanii sunt neîntrecuţi în ceea ce priveşte distracţia: alcoolul şi drogurile au transformat participarea lor la Cannes în... anarhie.
Obiceiul festivalului de a-şi şoca privitorii cu cele mai neconvenţionale filme s-a consolidat în anii '70, când Marea crăpelniţă şi japonezul Ai no corrida nu s-au şters prea curând din minţile criticilor, aceştia grăbindu-se să le desfiinţeze. Deceniul al şaptelea este şi cel în care un Palme d'Or a ajuns la Martin Scorsese pentru Taxi Driver, în ciuda protestului preşedintelui juriului din acel an (1975), Tennessee Williams, împotriva violenţei, spunea el, exagerate a filmului.
O sămânţă de scandal a început la Cannes în anii '80, un deceniu în general liniştit, când prinţesa Diana şi prinţul Charles au venit pe Croazetă în 1987, iar presa britanică a observat răceala dintre cei doi. Nenumărate supoziţii despre viitorul casei regale britanice au apărut în mai toate ziarele lumii.
Anii '90 au venit cu o răbufnire a lui Lars von Trier: atins de faptul că juriul condus de Roman Polanski nu i-a acordat trofeul Palme d'Or pentru Europa, l-a făcut "pitic" pe regizorul polonez şi a refuzat şă-şi accepte premiile pentru contribuţie artistică deosebită. Şi Bruce Willis s-a supărat pe critici când aceştia au râs la "moartea" sa din filmul Armageddon.
Începutul mileniului a fost dominat de reacţiile categorice ale criticii în ceea ce priveşte filme şocante precum Irreversible sau, chiar anul trecut, Antichrist.
Spune-ţi părerea
Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.Categorii articole
Gossip
-
Ce face Adam Sandler în timpul liber: oficiază nunţi
Actorul a ajutat să spună "da" unul dintre cele mai mediatizate cupluri de pe glob - A jucat într-unul din cele mai populare seriale şi acum livrează colete pentru a se întreţine
- Ce îl înspăimântă pe Tom Hanks
- Ce franciză (nu) are Steven Spielberg la suflet
- Ce părere are Robert Downey Jr. despre influenceri
Ştiri cinema
-
Avalanşă de omagii pentru Dolly Parton
Regina muzicii country a murit ieri, la vârsta de 80 de ani - Când se lansează Michael 2 şi cum va trata filmul problemele cu legea ale megastarului
- Barbie 2 în pericol? Echipa nu e mulțumită de oferta salarială
- A murit Hayden Panettiere. Află-i povestea
- Motivul neaşteptat pentru care studiourile nu vor să finanţeze noul film al lui Lilly Wachowski
Producţie
-
Intră în producţie Vacanţa lui Vasile, un neo-noir despre problemele sistemului de justiţie
Filmul lui Bogdan Theodor Olteanu arată ce se întâmplă când anchetarea unei crime începe să deranjeze - Schimbări în oferta DC Studios după eşecul lui Supergirl?
- Lumea lui Barbie nu mai e roz, ba e chiar albastră
- Ştiai că se face un nou film cu Harap-Alb? Iată detalii
- Se face în sfârşit un film biografic despre Fred Astaire!
Cronică
-
Statham împarte pumni, nu cuvinte - Trădare la nivel înalt
După ce i se înscenează moartea șefului său miliardar, Cole Reed este nevoit să fugă din Thailanda, însă ajunge în mijlocul unei conspirații internaționale - Insidious: Out of the Further, sau cât de înfricoșătoare poate fi o vizită la dentist
- Toată lumea face greșeli - Patrula cățelușilor: În lumea dinozaurilor
- Un basm țăcănit: Gail Daughtry - Liber la sex cu vedete
- Capătul străzii Stejar: când dinozaurii îţi rezolvă problemele de familie
Dosarele X
-
A încercat să asasineze un preşedinte ca să o impresioneze
O nouă filă în dosarul unuia dintre cele mai şocante momente din istoria Hollywood-ului - Viitorul NU sună bine: lumi totalitare în cinci seriale (potenţial) memorabile
- Povestea unui film "blestemat": 90 de membri ai echipei au făcut cancer
- Comportament neaşteptat al Generaţiei Z pe platformele de streaming
- Cineaştii spun că experienţa la cinema ar trebui să fie mai bună pentru spectatori
CineCloud
Filme pe genuri
- Acţiune
- Animaţie
- Aventuri
- Comedie
- Crimă
- Documentar
- Dragoste
- Dramă
- Familie
- Fantastic
- Film noir
- Horror
- Istoric
- Mister
- Muzică
- Muzical
- Război
- Romantic
- Scurt metraj
- SF
- Stand Up
- Thriller
- Western
- Taguri filme
- Taguri stiri
- Arhiva stiri
- Program TV
Premii filme
Filme noi
- Filme 2028
- Filme 2027
- Filme 2026
- Filme 2025
- Premiere cinema
- Filme la TV
- Filme pe DVD
- Filme pe Blu-ray
- Filme româneşti
- Filme indiene
Filme 2026
Index filme
Program cinema
Premiere cinema
În curând la cinema
- Cars
- Fall 2: Deadpoint
- Handbook for Superheroes
- Sacrifice
- Don't Look Back in Anger
- By Any Means
- Le crime du 3e étage
- Dosarele orașului alb
- Practical Magic 2
- Coyote vs. Acme
- Iertarea
- Redoubt
- Cats in the Museum: Treasures of Egypt
- 3 zile în septembrie
- Resident Evil
- Heart of the Beast
- Runner
- Los domingos
- Atlasul Universului
- Hope
- Avengers: Endgame
- Gentle Monster
- Calle Málaga
- Verity
- Girl in the Clouds
- Digger
- Little Syria
- The Social Reckoning
- The Stranger
Filme noi în SUA
- Sense and Sensibility
- Clayface
- Forgotten Island
- The Legend of Aang: The Last Airbender
- Other Mommy
- Street Fighter
- The Cat in the Hat
- Ebenezer: A Christmas Carol
- The Hunger Games: Sunrise on the Reaping
- Focker-in-Law
- Game of Power
- Violent Night 2
- Zero A.D
- Avengers: Doomsday
- Dune: Part Three
- Werwulf
- The Angry Birds Movie 3
- Jumanji: Open World
Program TV
Termeni şi condiţii | Contact | Politica de confidențialitate | A.N.P.C
Scandalosul Cannes...
Părerea ta
Spune-ţi părereaCe sa-ti povestesc... Dar pe Jojo goala ai indraznit acu' cateva zile. Din grandoare in pudoare.
Dar na, asa cap, asa (intre)picioare
Oricum, reusite pozele de pe google...mai avea aputin si putea obtine un control ginecologic doar din poze
Nuditatea nu este degradantă, imorală sau indecentă, este o stare naturală, deoarece omul se naşte în stare nudă.