Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

View Poll Results: Nouveau no. 1
François Truffaut 12 42.86%
Jean-Luc Godard 7 25.00%
Alain Resnais 4 14.29%
Claude Chabrol 0 0%
Jacques Rivette 0 0%
Éric Rohmer 2 7.14%
Jacques Demy 0 0%
Louis Malle 3 10.71%
Agnes Varda 0 0%
Voters: 28. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jul 2008, 20:04   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mai vezi-l o datä.
Si încä...
Eu si acum, la peste a 10-a oara, ma crucesc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 03:01   #62
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pitbull:
Mai vezi-l o datä.
Si încä...
Eu si acum, la peste a 10-a oara, ma crucesc.
Nouvelle blague
Nouvel mer :shock: ...de
Nu mai vreau sa ma uit.Nu sufar de incapatanare,dar poate il voi privi cand voi fi pregatita ,peste un timp,ani,niciodata...
Inteleg ca a reprezentat un fel de pionierat in cinema,ca a...deschis drumuri(n-am gasit alta rima),ca la vremea lui soca,desi,si el si Godard,au debutat spectaculos dupa ce s-au inspirat din"Touch of Evil"al lui Orson Welles.Mi-a placut cum a fost realizat,filmat...Nu mi-a placut raceala din scenariu si relatia dintre personaje...la vremea lui o fi socat,o fi impresionat,dar acum nu vad,ce si cum,ce va impresioneaza,toti spuneti ca ati plans,ca v-a impresionat(acum niste ani probabil,cu respect o spun),dar de fapt filmul acesta a capatat valoare dupa ce Truffaut nu s-a oprit aici si a facut si alte filme.Faptul ca a fost interzis(desi filmul chiar si pentru vremea aia intr-o Franta consevatorista cum o stim,formalista..) i-a adus beneficii.Filmul e unul personal,inspirat din biografia lui Truffaut,poate avea oarece valoare documentara,si eu am avut o perioada tulbure in adolescenta si multi dintre dumneavoastra,dar filmul acesta mi s-a parut ...fad, ca si mesaj.Cred ca "Poile de carotte "("Morcoveata" ,Jules Renard) era mult mai original,vrand sa ilustreze respingerea si torturarea de catre parinti(in speta relatia oribila cu mama) a unui copil.
In schimb abia astept sa vad"Jules et Jim",marea capodopera...
Voila le tourbillon de la vie:
http://youtube.com/watch?v=dcVcwwo8QFE
http://youtube.com/watch?v=vDg4kW8HHoY&feature=related

Nouveau vague a incercat sa perfectioneze neorealismul italian(pe undeva il consider superior)..destul de scortos.
Pentru mine cinema inseamna(exemple la intamplare)sa zicem emotia baroca a lui Fellini amestecata cu geniul lui Vincente Minelli cu opulenta actoriceasca si materiala de la Hollywoodul de Aur...geniul european combinat cu libertatea si emotia pe care o oferea numai Hollywoodul...Hollywood caruia din pacate ii lipsea genialitatea regizorilor europeni.In Europa in schimb era si este greu,sa te lovesti de atatea prejudecati,de lipsa libertatii...
Nu exista un echilibru in cinema,iar astazi , cu atat mai putin.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2008, 14:04   #63
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
europa? lipsa libertatii? poate aici, in tzaratul romano-bulgar. cinema-ul european occidental de dupa '60, nouvellist sau ne-nouvellist, e insasi expresia libertatii. kubrick si gilliam au sters-o din america, forman a regizat cele mai bune filme in cehoslovacia, iar fellini nu s-a format la hollywood.
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 13:20   #64
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by crissis:
europa? lipsa libertatii? poate aici, in tzaratul romano-bulgar. cinema-ul european occidental de dupa '60, nouvellist sau ne-nouvellist, e insasi expresia libertatii. kubrick si gilliam au sters-o din america, forman a regizat cele mai bune filme in cehoslovacia, iar fellini nu s-a format la hollywood.
Nu cred ca m-am exprimat prea clar: admir unele lucruri ale Hollywoodului clasic si genialitatea ideatica a regizorilor europeni.Dar niciodata nu s-a ajuns la un echilibru,nu s-a gasit formula perfecta in cinema.
Filmul noir atat de stilat al anilor '40,'50 e american si duce la paroxism expresionismul german,iar cele mai bune filme,reuseau sa le faca atunci...europenii emigrati.Cred ca Hitchcock si John Huston,Orson Welles i-au influentat in masa atunci pe europeni,si nu invers..Jules Dassin,Louis Malle,Visconti,Kurosava..
De aici incep neo-noir"Tirez sur la pianiste",Truffaut si A bout de souffle,Godard,(in ultimul, Jean Paul Belmondo e un alter -ego al lui Huphrey Bogart).Nu vad cum ar fi putut critica the french new wave cinema-ul american,imitandu-l..
Cinema-ul cehoaslovac,perfectioneza aceste tehnici si ce aduce nou e faptul ca se bazeaza pe povesti,scenarii autentice.Deja devine un manifest politic si e alta poveste.Nu se poate nega influenta hollywoodiana a lui Forman.Filmele realizate inainte de plecarea lui in America nu sunt cu nimic mai bune,si nici mai proaste decat cele facute in America,numai ca trateaza probleme diferite cu mijloace diferite.
Stanley Kubrik a colaborat f bine cu actorii europeni,cunoscute fiind radacinile sale evreiesti-austriace.S-a mutat apoi in Europa,filmand,dar cu ...finantari de la Hollywood,incercand sa faca filme asa-zis independente,producandu-si singur filmele,era alegrea personala,dupa succesele de la Hollywood.Si de altfel, despre capodoperele sale..(Dr. Strangelove,Portocala mecanica)nu cred ca are importanta ca au fost facute in Anglia,a continuat sa filmeze cu actori americani si s-a intors in America sa arate cat de departe a ajuns cu tehnica sa,in "Shining" de exemplu..Kubrik s-a miscat bine intre Europa si America,un exemplu de perfectionism..
Despre Terri Gilliam nu stiu prea multe,multumesc ca mi-ati spus,mi se pare absolut fabulos,cu desenele si lumea fantastica...
Am vazut doar "Fratii Grimm" ,sper sa-i vad filmele din anii'70,cand intr-adevar se faceau Filme adevarate.
Fellini...e unic si irepetabil,si merita un topic intreg.Nu pot sa uit insa pe sotia sa (nu in "La strada" nu in "Noptile Cabiriei") in "Ginger si Fred"...dansul acela,care spunea parca ,transmitea ca Hollywoodul are glamoure,iar Europa vede cu sufletul...
http://youtube.com/watch?v=-nrywgCvHAQ&feature=related
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 11:11   #65
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by illotempore2002:
considerati ca filmele Nouvelle Vague sunt filme clasice? Nu as fi facut topicul asta la forumul "Clasic". Pentru ca adevarul e ca nu e nimic clasic in nouvelle vague. Totul este nou (deh!), are loc o regenerare, poate chiar o zdruncinare a clasicului sau o reformulare a lui. Dar dincolo de teorie, de curent, e senzatia aia de prospetime, de energie care pune orice in miscare, de vitalitate actuala, moderna, prezenta care se intampla chiar acum, in momentul asta....cam asta imi spun mie filmele din nouvelle vague...nu l-as asimila deloc cu clasicul.

sa inteleg ca tu esti de parere ca de 50 de ani incoace nu s-a mai intamplat nimic semnificativ in cinema: nici stilistic nici din punct de vedere al naratiunii, nici din punctul de vedere al consturctiei personajelor? ar fi cam deprimant...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 11:46   #66
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am vazut aseara "Stavisky" al lui Alain Resnais.
Raman la parerea ca noul val francez a reprezentat ceva atunci, acum dupa suprasaturatia de filme(majoritatea proaste ,vanadabile) americane,dupa atatia descendenti si plagiatori ai noului val francez ,filmele astea nu mi se par mare lucru.S-a vrut o fronda la adresa filmelor comerciale americane.
Sa ma intorc la "Stavizky".Probabil si sper ca nu e cel mai bun film al lui Resnais.Filmat minunat ,dar subiectul tras rau de par,multe nepotriviri si confuzii,real amestecat cu fictiune,deformare,nu ma omor dupa...Jean Paul Belmondo (potrivit pt comedie,il iubeam in copilarie) mi s-a parut la fel de rus ca Imparateasa Chinei la JO.
Charles Boyer imbatranit...Silvia Badesco de care nu- si aminteste nimeni in film...fragmente.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:01   #67
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@ricutza

ma refeream la spiritul din filmele astea, la prospetimea si vitalitatea lor pe care nu s-a pus praful....ceva meta-tehnic sau meta-temporal....evident ca lucrurile au evoluat, bineinteles ca forma se schimba la fel si fondul....

ca sa fiu mai clara: daca ar face vreun regizor acum un film in maniera french new wave, eu una nu as avea senzatia ca ar fi un film demodat.....daca insa un regizor ar face acum un film neorealist sau expresionist, as sti cu siguranta ca nu apartine vremurilor noastre si as suspecta ca e facut in mod intentionat asa (pt aducere aminte)....

filmele nouvelle vague au o prospetime eterna si o naturalete hranitoare, mai ales prin intelectualismul pe care lumea il considera fortat sau emfatic, prin emotiile expuse atat de inteligent (iara nu siropos, bleg, lacrimogen, amar) si inedit si etc
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 12:12   #68
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
dar,Ricutzule ce zici de Fellini? Nu -i asa ca nu e sec deloc si nici snob? Ala cinema.Cine dracu' mai poate face asa ceva...nici Imitatorul Begnini...nimeni.In schimb oricine poate filma ca noul val,oricand.Ma parole,ma fifille.Justement.
Nouvelle gag.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 19:15   #69
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
Originally Posted by Pauline Kael:
Am vazut aseara "Stavisky" al lui Alain Resnais.


daca n-ar fi atit de transparente prejudecatile tale vizavi de noul val francez, ti-as spune ca ar merita vazute Anul trecut la Marienbad, Providence sau Mon oncle d'Amerique, mie mi-au placut mult
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 19:21   #70
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by crissis:
Originally Posted by Pauline Kael:
Am vazut aseara "Stavisky" al lui Alain Resnais.


daca n-ar fi atit de transparente prejudecatile tale vizavi de noul val francez, ti-as spune ca ar merita vazute Anul trecut la Marienbad, Providence sau Mon oncle d'Amerique, mie mi-au placut mult
Dumneata ai preconceptii semidocte si pseudo-rafinate si dai ochii peste cap la filme supraestimate,care au avut un rol candva si atat,scuze de agresivitate,asta era daca voiam sa jignesc ,vad ca se poarta pe forumul asta.Dar fiecare are preferintele lui,nu inseamna ca unu e mai prost ca iubeste neoclasicismul si altul post-impresionismul,sa nu privim asa unilateral.
Oricum ,multumesc pt ultimele trei recomandari,sper sa merite efortul.Convingeti-ma ca noul val era grozav.Ajunge doar o fraza.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 19:47   #71
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
hei, nu te ambala asa. nu ti-am recomandat nimic, n-are rost
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 19:51   #72
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Asa e n-are rost cand n-ai argumente.Nu stiu de ce,dar dumneata cred ca esti insolentul aici.Forumul e pt discutii(CU MAI MULTE PERSOANE) nu pt obsesii personale luate ca judecati generale de valoare.Nu esti singurul ..
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 22:01   #73
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Pauline Kael:
dar,Ricutzule ce zici de Fellini? Nu -i asa ca nu e sec deloc si nici snob? Ala cinema.Cine dracu' mai poate face asa ceva...nici Imitatorul Begnini...nimeni.In schimb oricine poate filma ca noul val,oricand.Ma parole,ma fifille.Justement.
Nouvelle gag.

Daca e sa ne batem in cine e mai deosebit, cred ca Resnais il bate pe Felinni, din simplul motiv ca era mult mai nebun. "Anul trecut la Marienbad" te lasa cu dureri de cap pentru ca nu poti sa iti explici cum de nu intelegi nimic.
Nu cred ca are rost insa sa ne aventuram in astfel de comparatii.
Din pucntul meu de vedere, sunt regizori care indiscutabil si-au pus amprenta pe cinema. Noul Val Francez a fost mai pedagogic, drept care inca mai vedem in filme o serie de procedee initiate de ei. Cinema-ul fara Noul Val Francez n-ar fi avut sare si piper. Este ultimul mare curent pe care l-a dat cinematograful european, si descoperirile facute atunci au luminat multi regizori.

Din pacate, pe mine sincer ma impresioneaza foarte rar filmele vechi (de pana in anii '70-'80). Pe majoritatea le vad intr-un scop pur educativ. Vad ca sunt valoroase, stiu ce au facut pentru cinema, cunosc contextul in care au aparut, le apreciez, dar foarte rar chiar le-as socoti printre filmele preferate.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2008, 22:19   #74
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Da,s-ar putea sa ma convingi Ricutzule.
N-am vazut " La derniere annee a Marienbad" si nici " Hiroshima ,mon amour".Ma atrag povestile de dragoste interrasiale,echivoce,adulterul,astea...cand am timp.
Mie imi plac filmele din orice epoca,numai ca astea frantuzesti(desi sunt francofila pana la moarte cu toate ca vad defectele francezilor)sunt reci,distante,didacticiste,exhibitionste" voila de vezi ce stiu sa fac"...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 10:44   #75
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Francois Truffaut

Francois Truffaud pentru:
Cele 400 de lovituri
Nu trageti in pianist
Jules ei Jim

A fost critic la "Cahiers du cinema"

Azi 14 august se implinesc 46 de ani, de cand Studiourile UNIVERSAL din Los Angeles a inceput munca la HITCHBOOK, documentul sonor considerat de multi "Biblia cinefililor" , care a insemnat vre-o cinci ani de vizionari, scrieri si transcrieri. Cercetare stiintifica serioasa, un dialog creator intre "maestrul suspansului Alfred Hitchcock si fanul sau Francois Truffraut
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 10:56   #76
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Hitchcock e mult mai tare.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 12:36   #77
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Re: Francois Truffaut

Originally Posted by mafalda:
Francois Truffaud pentru:
Cele 400 de lovituri
Nu trageti in pianist
Jules ei Jim

A fost critic la "Cahiers du cinema"

Azi 14 august se implinesc 46 de ani, de cand Studiourile UNIVERSAL din Los Angeles a inceput munca la HITCHBOOK, documentul sonor considerat de multi "Biblia cinefililor" , care a insemnat vre-o cinci ani de vizionari, scrieri si transcrieri. Cercetare stiintifica serioasa, un dialog creator intre "maestrul suspansului Alfred Hitchcock si fanul sau Francois Truffraut

Este vorba despre ecranizarea sau sonorizarea interviului luat de Truffaut lui Hitchcock, sau despre ce e vorba in acest documentar?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 09:24   #78
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
La a adoua vizionare Godard incepe sa-mi placa ,iar Truffaut sa ma plictiseasca.Asta inseamna ca trebuie sa ma mai uit o data:-P :mad: :rolleyes: :o
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2009, 23:08   #79
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
"Les Quatre cents coups"
Top 250: #249
MOVIEmeter: Up 204% in popularity this week.

Asta da procentaj.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 03:04   #80
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
nu nteleg, 400 coups ocupa locul 249 intr-un top 250?
cam defaimator, dar incredibil....si neplauzibil....ce top e asta, cine l-a facut?
care e sursa?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells