Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Oct 2012, 22:17   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Turneu Iconoclast III - The Grandmother (1970) David Lynch

La categoria Scurt Metraj, loud.rocks ne propune The Grandmother (1970) de David Lynch



Se poate vota pana pe 14 Noiembrie

Saptamanal se trage la sorti un film ce va fi afisat intr-un thread propriu. Thread-ul ramane deschis pentru votare doua saptamani.
Oricine poate participa la discutii si poate vota, cu conditia de a-si justifica votul printr-un comentariu.
Sistemul de votare:
4 stele = 4 puncte - excelent, 3 stele = 3 puncte - bun, 2 stele = 2 puncte - merita incercat, 1 stea = 1 punct - slab, 1 bila neagra = 0 puncte - foarte slab
Se pot da si note intermediare, de exemplu 2.5 stele.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 21:36   #2
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mi-am amintit cu aceasta ocazie de faptul ca trebuie sa vad mai multe scurtmetraje, nu doar cele facute de Lynch, dar si asa... in general.

"The Grandmother" are o poveste destul de usor de urmarit, dar ceea ce frapeaza este modul in care Lynch o prezinta, amestecand momente animate cu filmari in alb-negru si high-speed, efecte speciale vizuale carnoase, viscerale si efecte sonore brutale. Sunt si cateva momente infricosatoare pe parcurs, precum momentul in care copilul este efectiv atacat de parintii sai onopatopeice inspre finalul filmului sau acea secventa creepy in care fluieratul bunicii muribunde nu se mai opreste.

Nu ma impac eu tocmai bine intotdeauna cu cinema-ul experimental, dar "The Grandmother" este reprezentativ pentru perioada de inceput a lui Lynch, care va culmina cu "Eraserhead" (pe care eu inca il consider cel mai bun film al sau). Si, macar de data aceasta, este un film care se incadreaza perfect in categoria iconoclast.

3,5 stele
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2012, 20:52   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
MinRep, cred ai scris tot ce era de scris despre filmul acesta.
Mai nimic de adaugat. Poate doar observatia ca filmul are o morala. In ciuda faptului ca e vorba de o alta lume, o alta planeta poate, unde oameni (sau fiintele acelea, cum s-or fi numind) se reproduc ca niste plante, comunica prin alte sunete decat cele articulate, se hranesc cu alte chestii (nu se prea intelege ce), etc., recunoastem atat de bine tipul de familie disfunctionala, cu un tata agresiv si cu mama dezabuzata si isterica. In care copilul, maltrat si lipsit de dragostea parinteasca, gaseste alinare alaturi de unul dintre bunici.


2.5 stele
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2012, 19:03   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
I-ar fi stat mult mai bine ca un short de 3 minute. Sau chiar 3 secunde.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2012, 13:29   #5
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
^Infrascriu. Alt film irelevant.
(sa-i distraga cineva atentia lui Windom, imploru-va, ca ma linchaza daca m-aude... dar de-o fi sa mor sa-i spuneti c-am vazut Inland Empire pana la urma si ca m-a dat pe spate )

PS: Twinsen, nu te impacienta ca sunt de acord cu tine. Am vazut si The Taste of Tea si sunt de aceeasi parere. Scuze. Nu vrei sa intru-n detalii. De fapt nu vreau eu. Adica nici nu cred c-as fi in stare)
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 07 Nov 2012 at 13:32.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2012, 23:36   #6
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
...
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2012, 23:56   #7
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
...
Asta e exact reactia mea dupa cele 5 minute in care am privit la Bunicuta! E un record pentru un film de turneu, nu cred ca a mai fost vreunul care sa aiba un efect de respingere atat de rapid asupra mea.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 00:08   #8
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by Mercutio:
...
Asta e exact reactia mea dupa cele 5 minute in care am privit la Bunicuta! E un record pentru un film de turneu, nu cred ca a mai fost vreunul care sa aiba un efect de respingere atat de rapid asupra mea.

gresisem topicul. nu era o afirmatie sau ceva.

te-ai gandit ca poate autorul chiar asta a vrut sa transmita? o senzatie dezagreabila, de respingere, de repulsie.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 09:12   #9
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
te-ai gandit ca poate autorul chiar asta a vrut sa transmita? o senzatie dezagreabila, de respingere, de repulsie.
Nu, dar m-am gandit ca poate autorului i-ar fi prins bine un job la McDonalds, ca sa inteleaga cum se castiga banii pe care i-a primit ca buget pentru artsy-fartsy-ul lui.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2012, 22:30   #10
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
nu autorului, ci celor care au acceptat să-l finanţeze (afi washington).
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2012, 16:07   #11
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Malombra:
nu autorului, ci celor care au acceptat să-l finanţeze (afi washington).

And blessed be their hearts for that, vorba lu' Lynch. Stiu ca-s nou pe aici, dar nu ma rabda... Voi priviti totul dintr-un unghi gresit. Nici eu nu-s fan The Grandmother. Experimentul asta n-a fost gindit, conceput pentru a face placere ori a multumi pe cineva. E o chestie realizata in perioada de tranzitie a lui Lynch, cind omul era indecis, pictura tragea in stinga, filmul in dreapta, nu stia exact what's on the next corner. E ceva intre cristalida si fluture, it wasn't made for public consumption. E un prototip a ceea ce avea sa vina. Filmul contine germenii unor laitmotive lynchiene, insa e mult prea abstact pentru a-l lua la intrebari...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Nov 2012, 09:55   #12
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Nu mi-a placut scurt metrajul, dar am apreciat efortul lui Lynch.
Singurul lucru care mi-a placut a fost atmosfera de vis-cosmar creata cu anularea vorbirii articulate, frumos construita pentru a reda situatia de bestialitate parentala. Bine, si imbinatia dintre film si animatie. Slava domnului ca subiectul a fost destul de usor de inteles, ceea ce m-a ajutat sa il urmaresc pana la sfarsit.

2,75 stele
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2012, 22:54   #13
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
La fin des votations!


MinRep - 3.5
Mercutio - 2.5
aniela07 - 2.75

Total 8.75
Medie 2.92
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells