Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Sep 2009, 15:28   #41
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Aia a fost cireasa de pe tort
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 18:48   #42
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Am citit toate cele 4 volume Twilight, cel mai mult mi-au placut New Moon si Eclipse, dar in ultimul volum au fost exagerate prea mult calitatile Bellei, care de la fata neindemanatica si impiedicata care nu poate fi lasata singura pentru ca in mod sigur viata ii este in primejdie, ajunge sa fie unul dintre cei mai puternici vampiri, poate sa se lupte chiar si cu clanul Volturi care este vechi de mii de ani si are puterea de a se abtine de la a bea sange uman chiar daca este "nou-nascuta". Am inteles ca asta este si scopul copertii cartii Breaking dawn, transformarea Bellei din "pion" in "regina", din simpla muritoare intr-un vampir foarte puternic (exagerat de puternic).


In privinta filmului, am remarcat ca imaginea personajelor este realizata foarte, foarte bine. Sunt respectate toate detaliile prezente in carte, de altfel cand am vazut casa si masina Bellei erau exact asa cum mi le imaginasem. De asemenea imaginea tuturor celorlalte personaje corespunde celor din carte. Dar cred ca atat. Actiunea parca ar lipsii....nu reuseste sa transmita pasiunea pe care o facuse Bella pentru Edward, perfectul Edward :X Ceea ce a reusit insa este sa declanseze o adevarata isterie in randul adolescentelor pentru Robert Pattinson care este infatisat perfect, atat prin frumusete cat si prin romantism, sensibilitate si toate celelate calitati pe care fetele le adora (aici includ si faptul ca nu facuse sex timp de 80 de ani).
In concluzie consider ca filmul parca ar fi compus din mai multe "poze" ale personajelor.
Cred ca vor avea ceva probleme cu ecranizarea partii a patra si din cauza faptului ca este scrisa pe doua planuri narative, si pentru ca vor trebui sa utilizeze anumite efecte pentru Renesmee.
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2009, 20:13   #43
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Tocmai Breaking Dawn imi place mie . Cred ca acolo e apogeul , acolo totul se concretizeaza , exista mai multa tensiune .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 02:34   #44
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
Este creata o tensiune iar conflictul este rezolvat ca un joc al mintii, am citit pe site-ul autoarei ca a conceput "razboiul" acesta intre clanul Volturilor si familia Cullen ca pe un joc de sah, rezolvat fara lupte ci doar pe plan mental.
Dar totusi, sunt exgarate calitatile Bellei
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 16:41   #45
adhpliz
Novice
 
adhpliz
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 18
twilight........................hmmm as putea spune multe despre aceste carti...... eu am citi cartile anul trecut pe vreamea asta...... cand nu era lansat filmu asa ca mie mi s-au parut ok.... o carte care are ceva actiune un pic de suspans si un pic de "romance"......
Filmul ..... ei bine pe mine nu m-a impresionat (fara sa fiu critica) dar a lasat de dorit , se putea lucra un pic mai mult mai ales la mimica si spontaneitatea personajelor............... sper ca in noul film va fi mai spontan ...... mai viu...... oricum tarailer-ul promite multe ..................... om vedea in 20 noiembrie.......
P.S. cartea me preferata din cele 4 e Eclipsa
adhpliz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 21:34   #46
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Mie imi place Eclipse doar de partea cu Jasper. In sfarsit reusim sa aflam mai multe despre el .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 23:18   #47
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Mikala:
Tocmai Breaking Dawn imi place mie . Cred ca acolo e apogeul , acolo totul se concretizeaza , exista mai multa tensiune .
Este apogeul penibilului.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2009, 23:27   #48
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Parerea ta . Daca asa crezi tu , nu o contest.
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 00:29   #49
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
nu mai tin minte, despre jasper si viata lui nu se spun mai multe in partea a 3a, cand se lupta cu victoria? cand spune el ca se luptase cu multi nou-nascuti?
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 14:27   #50
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Da
Ma rog .. o sa arate flask back
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2010, 22:42   #51
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Twilight este un film destul de dragut,adik nu e horror sau altele.Filmul se cocentreaza mai mult pe povestea de dragoste si cum trec ei peste anumite obstacole!Cu vampiri adik sange alea alea mai da aroma filmul ca sa mai atraga si alti iubitori mai hardcore de film!In rest,mai bn mergi cu iubita dak nu esti un fan al seriei
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 14:14   #52
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
Thumbs up claudiu-daniel lugoj

Prima parte este ok,a doua este mai slaba.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2010, 14:23   #53
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Chestia asta puteai s-o exprimi pur si simplu dandu-le note. Cred ca Pitt a observat asaltul de posturi de genul asta si vroia sa te faca sa scrii si tu niste pareri mai complexe, nu 10 la 3 lei

on: Seria Twilight in general mi se pare clar dedicata adolescentilor. Filmul se bazeaza pe un oaresce simt estetic,fiecare cadru fiind presarat cu un stil romantic-gotic. Acest element nu este totusi de efect pentru ca este prea lipsit de substanta. Pentru mine intra la categoria filme repede uitate, la care te uiti de chestie.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2010, 10:00   #54
danny18
Novice
 
danny18
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 7
Foarte frumos filmul, imi place enorm de mult...abia astept sa vad Eclipse !
danny18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 18:37   #55
alexcretu75
Junior
 
alexcretu75
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 25
Post

Unul dintre cele mai proaste serii pe cale le-am vazut si auzit dintre toate.Rahat Turcesc si Britanic
alexcretu75 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2010, 11:10   #56
WildR0se
Senior
 
WildR0se
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 75
Am citit toate cartile si am vazut cele 3 ecranizari de pana acum. Slab, foarte slab... cel putin din punctul de vedere al unui fan al genului, mie nu mi-au placut.
Cartile sunt foarte siropoase, scrise intr-un stil gen Sandra Brown sau Sidney Sheldon. Le salveaza un pic ideea indienilor care se transforma in lupi (si putin volumul patru prin schimbarea punctului de vedere de la Bella la Jake). Ideea in sine nu e rea... poate ar fi iesit mult mai bine din mana unui scriitor cu mai mult talent.
Filmele sunt si ele destul de slabe, fiind salvate doar de efectele speciale. Partile a doua si a treia sar foarte brusc de la un cadru la altul, daca n-as fi citit cartile mi-ar fi fost dificil sa inteleg legaturile lipsa. In plus, nu inteleg ce naiba gasiti asa sexy la Pattinson ala, ca arata jalnic (si la figura si la fizic)... mai bine arata Taylor Lautner (Jake).
WildR0se is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 12:13   #57
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
Primul - asa si asa
Al Doilea - hmm...
Al treilea -
Al Patrulea
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells