Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 May 2005, 19:12   #1
valyionsc
Novice
 
valyionsc
 
Join Date: May 2005
Posts: 1
Doresc sa aflu titlul unui film vechi.

Doresc sa aflu titlul in limba engleza al unui film vechi, pe care l-a difuzat TVR-ul pe timpul lui Ceausescu. Nu sunt sigur, dar a fost tradus parca ceva de genul "Suspendati de un fir" si in care actiunea se petrecea intr-o telecabina blocata undeva pe la jumatatea drumului dintre cele doua puncte de trafic de pe un munte.


Intrucat am observat ca in urma postarii mele au aparut ceva comentarii, iar eu, spre rusinea mea, nu am mai trecut de mult timp pe aici, simt nevoia sa clarific situatia. Dupa cativa ani de cautari am aflat cu se numea filmul cu telecabina si anume Hanging By A Thread (1979), iar ulterior l-am si revazut. Este un film facut pentru televiziune avandu-l ca producator pe renumitul Irwin Allen supranumit si "master of disaster movies" care si-a pus amprenta asupra celor mai celebre filme cu dezastre din acea perioada, cum ar fi: The Towering Inferno (Infernul din zgarie nori), When Time Ran Out (Vulcanul), The Poseidon Adventure, Beyond The Poseidon Adventure, The Swarm, etc. Hanging By A Thread a aparut de aproximativ un an pe dvd si se vinde pe amazom.com cu 16,49 $.

Last edited by valyionsc : 18 Jun 2011 at 09:37.
valyionsc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 00:43   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Auleooo....
Da, mamä, mi-l amintesc... A fost prin ianuarie 1975 sau '76, când trei sferturi dintre CineMagisti nu erau nici mäcar scrisori de dragoste... Släbut, foarte släbut... final anticlimctic... trucaje de doi lei (la pretul de-atunci)... clisee de personaje disparate grupate fortuit într-o situatie limitä... Singurul mai acätärii era hotul de buzunare, unu' care aräta cam ca Nightwane înainte sä se tundä. Da' cum îl chema de la mama lui (pe film, nu pe hot), dracu' mai stie... Mäcar dac-ar fi jucat vreun actor cunoscut, ceva, sä-i scormonim CV-ul, da' toti erau numai Papili Panduri, Nicolai Pomoji si Viorei Comänici americani...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 04:00   #3
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
L-am vazut si eu, dezastru retetar gen Aeroportul.

p.s.
La fel de prost.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 17:36   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ei, hai sä fim obiectivi...
"Aeroportul" äl dintâi, dupä romanul lui Arthur Hailey, era chiar bun. El a deschis seria. Pe urmä, a venit cäcäläu Märia-Ta de "aeroporturi" (numerotate cu ani!!!), unul mai idiot ca altul. Mi-l amintesc pe äla ('75-u') de o cretinätate absconsä, în care Karen Black pilota avionul.
Totusi, unele dintre retetele catastrofelor au reusit (în special cele produse de Irwin Allen). All times favoritul meu rämâne "The Poseidon Adventure" (Lewis Teague, pare-mi-se...?) - sechelat cu laba tristä "Noi aventuri pe vasul Poseidon". Nici "The Towering Inferno" nu-i de lepädat, al lui Guillermin. Sau, mai încoace, "Dante's Peak". Dar astea räsäreau ca mägarii printre oi ca "Vulcanul" äla cu Paul Newman (ENERVANT de prost!), "Vulcanul" ästälalt mai nou, când spârcâie lava-n Los Angeles, "Flood", "Suspendati de un fir", si multe altele.
A, si sä nu uitäm recentul trend cu asteroizi. Pânä si "Armageddon", care era bun, era prost!
Si, evident, nenumäratele "Titanic"-uri. Ca valoare absolutä, favoritul meu e "A Night to Remember", dupä cartea lui Walter Lord.
Plus o notä bunä pentru secventa zglobiu-catastroficä din finalul lui "Silver Streak", de Arthur Hiller.
Si, evident, träsnitoarele "Airplane I" si "II", care-l täiau pânä si pe Mel Brooks!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 May 2005, 22:07   #5
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
@Pit

http://www.imdb.com/title/tt0065377/

Pe mine ma amuza astea. Pana la un punct ...
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2005, 10:37   #6
sunmoon
Novice
 
sunmoon
 
Join Date: May 2005
Posts: 1
filmul pe care-l cauti cred ca e Skyway to Death, 1974, si in memoria mea e mult prea vag ca sa-mi amintesc daca mi-a placut sau nu
sunmoon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2005, 02:20   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, dom'le! Asta e!
Tineam minte cä prin distributie era un singur nume cunoscut - un actor dintr-un serial TV la modä atunci - da' care anume... pas! Acum am verificat - si mi-am amintit. Era Joseph Campanella, pe care-l stiam din "Mannix" (Lou Wickersham, sefu' lui Mannix, din prima parte a serialului).
E, o rezolvaräm si pe asta.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2005, 16:07   #8
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Pitbull:
Auleooo....
unu' care aräta cam ca Nightwane înainte sä se tundä.

ADICA? :?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2005, 16:17   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Adicä pletos, bonom, si foarte mult.
Mai avea si o bärbutä rarä nonnightwaneianä.
Buzunäritul era Joseph Campanella, care avea si o nevastä. Când sä le-arate plozii colegilor de telecabinä îmburdatä-n cer - hait! Portofelu', ia-l de unde nu-i! Da' hotu', care era bäiat bun - ca Nigthwane înainte sä se tundä (si dupä) - i-l dete îndäräpt, cä acuma erau în aceeasi barcabinä (ATENTIE! Moment filosofic adânc!).
La sfârsit, când se debarcau la poalele montaignului, hotul, iar c-un portmofel sträin în buzunar. Cä adicä, acuma, gata.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jul 2005, 20:09   #10
wellington
Senior
 
wellington
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 83
Re: Doresc sa aflu titlul unui film vechi.

Originally Posted by valyionsc:
Doresc sa aflu titlul in limba engleza al unui film vechi, pe care l-a difuzat TVR-ul pe timpul lui Ceausescu. Nu sunt sigur, dar a fost tradus parca ceva de genul "Suspendati de un fir" si in care actiunea se petrecea intr-o telecabina blocata undeva pe la jumatatea drumului dintre cele doua puncte de trafic de pe un munte.

campanella asta era omul rolurilor mici prin dallas si days of our lives. cam greu sa dai de un Film folosindu-i numele. am epuizat sinonimele engleze ale funicularului si am gasit mega-realizarea tv Skyway to Death(1974). sper sa-ti foloseasca la ceva. noroc cu memoria lui pitbull.
__________________
http://tinypic.com/8xiwet.gif
wellington is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2005, 00:27   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, acuma nici nu se mai zice "memorie de elefant", se zice "Pit memory".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 16:49   #12
iantzzu
Novice
 
iantzzu
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 2
Doresc sa aflu titlul unui film vechi.

Daca ati putea ma ajutati sa aflu titlul unui film vechi in care personajul afla ca este otravit , la un control medical, si ca mai are de trait cateva zile. in acest rastimp incearca sa afle motivul si cine are de castigat de pe moartea lui. mentionez ca personajul era ori un profesor, ori un notar sau avocat.
multumesc anticipat. incerc de mult timp sa aflu filmul dar nu am nici un indiciu despre actori. nu este Crank!
iantzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 17:37   #13
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Premisa seamana cu cea a unui film pe care l-am vazut, presupun ca-i remake-ul: D.O.A..
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2013, 19:45   #14
iantzzu
Novice
 
iantzzu
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 2
Multumesc! Asta e.

Last edited by iantzzu : 01 Oct 2013 at 15:19.
iantzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2014, 17:52   #15
pama_ciocolata
Novice
 
pama_ciocolata
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 2
seara buna,am vazut acum cateva saptamani un fragment dintr-un film mai vechi cu Tom Skerritt pe TVR1 ,parea din anii 80 ,fiica lui era indragostita de un fel de guru si apoi dispare,din pacate nu reusesc sa il identific ,cine ma ajuta ? multumesc !
pama_ciocolata is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells