Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Sep 2003, 13:05   #41
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
cind 'umorul' ( :o ) este atit de chinuit, a nu ride la el este o dovada de bun simt; si de bun gust.

cit despre cartea elenei dulgheru - faptul ca o consideri 'minunata' (imi) spune totul... intr-adevar, n-avem ce discuta.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2003, 13:33   #42
mamamia
Novice
 
mamamia
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
Fara nervi!

Fara nervi, d-le a.l.s. ! Mai bine incepeti sa va obisnuiti de pe acum cu ideea ca intr-o buna zi n-o sa mai fiti la moda; agresivitatea d-voastra teribilista n-o sa mai faca doi bani nici in ochii copiilor care - fara voia lor -va gidila orgoliul, extaziati, cu ochii holbati. N-o sa mai fiti la moda si tonul sententios, de mic Dumnezeu a-toate-filmele-judecator, n-o sa mai impresioneze pe nimeni. Dar cartea Elenei va ramine. Sunteti inca tinar. Pacat. Pe unii ii pacaliti, pareti promitator, asa incoruptibil cum va ziceti. V-am mai spus ca va admir. Acum, la tinerete. Altfel, timpul va trece si odata cu virsta veti deveni penibil.
PS - Ti-am vorbit folosind pluralul de politete si n-ai fost nici o clipa jenat de asta. In plus, privirea de sus crezi ca e cea mai fireasca pe care poti sa o ai. Regret ca am intrat in aceasta (credeam) polemica. Acolo unde argumentele nu mai fac fata vad ca treci la jigniri. Asa ca am iesit din polemica si ai intrat intr-o zona in care te invit sa ramii. Singur. Din partea mea, numai regrete...
mamamia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2003, 21:01   #43
themoviegrinder
Novice
 
themoviegrinder
 
Join Date: Jul 2003
Location: in locatie
Posts: 2
lumea in general, are nevoie de film. Romanii au nevoie de film.
Problema este daca romanii sint in stare sau nu sa produca filme de care lumea are nevoie.
Pina acum se pare ca nu.
Un film, inainte de toate este o incercare de a prezenta spectatorilor o viziune personala sau colectiva, abia dupa aceea ea se materializeaza in succes de casa sau in succes de presa.
Aparent cineastii romani nu au inteles acest lucru si extrem de putinele succese romanesti sint de fapt niste rarisime accidente.
Filmul devine industrie deabia in momentul in care este prezentat intr-o forma profesional corecta. Imi pare rau sa o spun dar in filmele romanesti lipsa de profesionalism si amatorismul se disting de la mare distanta. Luptele din culisele CNC-ului sint doar pentru bani si pentru orgolii nu au nimic de a face cu arta sau cu publicul. Iar acum problema devine : daca este nevoie de filmul romanesc ca sa spalam bani (si am inclus aici si micile firme care se ocupa de piata de publicitate) ?
__________________
Imi dau si eu cu parerea.
themoviegrinder is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2003, 08:36   #44
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
(ultimul mesaj pt 'mamamia')
well, time will tell - won't it?
'cartea elenei va ramine' pt ca 'la moda' vor fi semi-doctismul, cultura dupa ureche si o lipsa totala de gust, subtilitate & rafinament - care pe mine ma sperie de acuma... cunosc genul (intimplator, o cunosc si pe e.d., care mi-a fost studenta, asa ca-i stiu bine si calitatile - ambitia, harnicia - si defectele - cele deja enumerate), imi displace profund - dupa cum imi displac cei care nu fac efortul de a merge sa vada un film (romanesc!) pe marile ecrane, il recupereaza pe tv si-apoi dau verdicte :o nu dle, daca esti cinefil adevarat - si nu cinefag! -, vezi filmul pe marele ecran, asa cum l-a gindit regizorul, neintrerupt de reclame! mi se pare indecent sa faci caz de 'a saptea arta' si sa o tratezi - de fapt - ca pe a treia orfelina...!
si - in fine - nu ma intereseaza sa am o coterie de fani - ba kiar, 'fac totul' sa o pierd :wink: ; dar cu cei intr-adevar inteligenti ma-nteleg bine btw, so...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2003, 10:09   #45
mamamia
Novice
 
mamamia
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
Pentru linistea lui a.l.s.

Pentru linistea ta - filmele despre care am vorbit aici le-am vazut la cinematograf. In general nu vad filme la tv. decit daca n-am incotro, altfel, daca n-au aparut pe vreun ecran. Iar la tv. le vad in sensul ca pe un ecran de televizor, evit posturile de televiziune. Detest televiziunea. Din televiziune traiesc. Totusi, te-ntreb : eram impreuna cind am vazut la tv. filmele cu pricina ? Mincai popcorn alaturi ? Vad, nu te poti abtine...

Personal, n-o cunosc pe Elena. Nu ma pot lauda cu faptul ca mi-a fost studenta. Ca ti-a fost studenta mi se pare irelevant, sa o judeci pentru ca o (si) cunosti personal. Mi se pare indecent. Decent este sa fie judecata (daca este decent sa judeci pe cineva ?) prin prisma cartii, altfel spus, decent este sa fie judecata cartea. Dar din partea ta, usurinta verdictului a devenit regula, asa ca nu ma surprinde nimic.
Faptul ca nu sunt singurul care judec, dupa cum spui, fara gust, fara rafinament si fara suport cultural, nu te pune pe ginduri ? Citeste mesajul de mai sus... De fapt, nu-l citi : suntem mai multi buni de-mpuscat. Si toti, de catre unul singur : a.l.s. Ma ofer voluntar.

Asta cu "nu ma intereseaza sa am o coterie de fani - ba kiar, 'fac totul' sa o pierd" este ca aia in care spuneai ca singur ai lansat zvonul precum ca esti homosexual ca sa-l poti controla(pe zvon)... Sa i-o spui lu' Mutu! Pentru mine este suficient : numai si dupa aceste doua infantile afirmatii te plasez in elita culturala romaneasca. Parol!

Recunosc, la rindul meu, n-am rezistat tentatiei de a raspunde la aceste ultime acuzatii din partea lui a.l.s. A fost pentru ultima data. Prea a devenit o poveste personala sa mai merite continuarea intr-un loc public.
mamamia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2003, 12:17   #46
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
[quote="mamamia"]Trec peste zgomotul motorului si nu va raspund ca nu-i problema mea de telespecatator incompetenta lor (tehnic vorbind),

1. oare ce se poate deduce din citatul de mai sus? intrebare retorica, fireste; dar, pt ca ma acuzai pe mine ca 'rastalmacesc' vorbele tale - poftim dovada!
2. cred ca-ti inchipui ca nu stau sa verific de fiecare data - cuvint cu cuvint - ce scrii?! cind te-am 'citat' cu parerea ta ca dialogurile din 'marfa...' sint 'debile' (in timp ce tu ai scris 'banale'), am retinut ideea ca erau - oricum - proaste (dupa standardele tale)... nimeni nu are timp sa revina asupra mesajelor precedente decit in mare - este regula acestui forum (si al altora): se retine - daca se retine! - ideea, nu (in mod pedant) termenul x sau y; plus ca (recunosc) am citit destul de distrat, pe diagonala: argumentele tale oricum nu stateau in picioare. dar, pt ca invoci 'banalitatea' unor replici din 'marfa...' (oare de ce ma implic atit in apararea acestui film? regizorul oricum nu mi-e foarte simpatic :o ), ti-as atrage atentia ca este vorba despre o banalitate voita: oare cum ar fi trebuit sa stea de vorba doi pusti din constanta - ca in 'jurnalul de la paltinis'? semnificatia rezulta din punerea cap la cap a acestor frinturi de banalitate, altminteri orice replica - scoasa din context - poate sa para banala (am dat kiar aici pe forum un exemplu din proust)...
3. cum ramine cu afirmatia ta - repetata - ca vrei sa termini o data si pt totdeauna o polemica pe care o consideri degradata?? parca ma acuzai pe mine ca vreau sa am 'ultimul cuvint'...? nu, nu tin sa-l am; dar exista derapaje - logice, factuale, ca sa nu mai spun: de ton! - cu care nu pot fi de acord...
4. exista o prejudecata familiara celor care se vor 'intelectuali': aceea de a considera ca totul intra sub incidenta dubitativului ('eu cred ca...', 'parerea mea e ca...' etc); asta este o forma, un procedeu retoric de multe ori - adesea ipocrit! -, cu care poti fi de acord sau nu; fondul problemei este ca - cel putin in materie de gust - trebuie sa-ti asumi pozitia si s-o spui raspicat si fara menajamente, altminteri nu faci decit sa lasi lucrurile incurcate, prilej de confuzie si... rastalmaciri :wink:
cred - da, cred! - ca trebuie sa existe o etica a discutiilor; mai cred ca - intr-o polemica - aceasta etica este greu de pastrat (data fiind pasionalitatea parerilor contradictorii), dar este cu atit mai necesara... poate ca am exagerat in anumite luari de pozitii (de moment) si te-am jignit - lucru pt care imi cer scuze; insa modul absolut distorsionat in care tii sa-ti impui punctul de vedere - trecind de la una la alta, amalgamind totul si ducind totul intr-o zona cenusiu-cetzoasa care nu are legatura cu filmul - ma fac sa cred ca exagerarile mele erau justificate :cry:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells