Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Nov 2009, 22:47   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"New Moon"


Bampirici şi Werecolache - "New Moon"
Insuportabil de prost

Mă simt aproape tentat să-mi fac mea culpa mai ceva ca speakerii de la Telejurnal în 22 decembrie 1989, când văd ce binevoitor şi optimist mă pronunţam acum aproape un an cu privire la aşa-numita "Twilight Saga", în analiza filmului introductiv - dar adevărul e că primul "Twilight" chiar se ţinea binişor în chingi. N-am să mai repet tot ce-am spus cu acel prilej, aşa că trec direct la subiect: praful s-a ales de toate speranţele de-atunci. Obiectul care rulează acum pe ecrane e atât de tâmp, încât zici că aşa ceva nu se poate.
Cine nu l-a văzut pe primul, şi deci n-are nici un motiv de curiozităţi morbide (şi la propriu, şi la figurat), poate să stea liniştit acasă, şi-i mai câştigat. Aceia, însă, care ţin morţiş să afle cum se continuă povestea, se pot linişti încă de pe-acum: e o leşinătură atât de dezlânată şi plicticoasă, încât dacă după primul sfert te-ntrebi ce cauţi acolo tu, om serios, cu nevastă şi copii (dacă nu alături, dacă nu acasă - măcar în perspectivă, sau în principiu, barem), de la jumătate-ncoace se prea poate să-ncepi să urli.
De ambiţia Stepheniei Meyer de a depăna o poveste non-horror cu vampiri s-a ales praful. Toate elementele de conţinut (sentimentale, morale, umane în general) care fuseseră postulate iniţial degenerează aici în cele mai superficiale clişee, îmbinând schematismul searbăd cu căutările scremute ale originalităţii cu orice preţ. Personajele au devenit greoaie, anchilozate, false şi antipatice, (atunci când nu cad de-a dreptul în ridicol), sunt puse în situaţii stătute şi forţate, urmăresc motivaţii simpliste şi au nişte reacţii efectiv puerile - parcă într-o caricatură deliberată a intenţiilor scriitoarei.
În cazul primului film, regia Catherinei Hardwicke avusese indiscutabil nerv şi stil - acum, din păcate, Chris Weitz (care, culmea, se descurcase admirabil cu "The Golden Compass"!) duce povestea mai departe fără pic de vână, într-un ritm narativ tărăgănat şi obositor. Singurele care ies în evidenţă sunt unele cadre de o vizibilă expresivitate plastică - dar care, din nefericire, nu spun nimic şi nu reuşesc să salveze sub nici o formă haosul din plan epic. Şi până şi pe astea le subminează penibilul "lupilor" în care se metamorfozează aşa-numiţii "vârcolaci" (la drept vorbind, altă Mărie werevolf, cu o pălărie, aşa, mai est-europeană - mă gândesc tot mai serios dacă n-ar fi cazul să-i traducem prin "werecolaci", ca să împăcăm şi luna plină din Apus, şi pe-asta nouă de la noi). În treacăt fie zis, deşi stau la baza unui sub-plot important, werecolacii nu aduc nimic nou în poveste - iar relaţia lor conflictuală cu vampirii e jalnic de anticlimactică.
Aşa că, dacă tot am ajuns aici, nu ne rămâne decât ne întrebăm ce fel de vecini misterioşi vor complica lucrurile în următoarele două filme - eventual, nişte zombişori pasionaţi de filmele lui Antonioni, în "Eclipse", şi oarece strigoi fani de-ai lui Jean Gabin, în "Breaking Dawn". Măcar să ştim o socoteală!

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
25 noiembrie, 2009, h. 22:00-22:33
Bucureşti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 01:21   #2
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Pai asta e cea mai mare problema cu Twilightul, ca nu are plot. Plotul e un fel de pretext pentru a taragana relatia celor doi protagonisti si de a ii trece printr-o gama de sentimente cat mai cliseice, fara a ii duce concret undeva. SI pe langa faptul ca nu are plot, nu are nici personaje. Totul e butaforie, despre ce naiba ar putea sa vorbeasca Bella si Edawrd cand stau singuri pe o banca in parc? Pe ce se bazeaza de fapt iubirea lor mistuitoare?
Altfel de abia astept sa vad pe ce culmi ale tampeniei au ajuns cu New Moon.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 09:21   #3
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ha ha ha!

Ha ha, ati fost la cinema sa vedeti Twilight!
Ha ha ha ha ha hahah hahahahahhahahhahhahahhhahhahhahhahahahhahhahahhha h!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 09:24   #4
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by marius_em:
Ha ha, ati fost la cinema sa vedeti Twilight!
Ha ha ha ha ha hahah hahahahahhahahhahhahahhhahhahhahhahahahhahhahahhha h!
What's wrong with you ?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 09:35   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä nu era gratis, PLUS popcorn si cola din partea casei, PLUS afise la discretie, sä le dau la buticarii si cârciumarii din Militari, ca sä strige dupä mine când uit sä-mi iau restu', nu-mi sacrificam alea douä ore.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 09:53   #6
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Acum inteleg ...
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 09:54   #7
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Pitbull:
Dacä nu era gratis, PLUS popcorn si cola din partea casei, PLUS afise la discretie, sä le dau la buticarii si cârciumarii din Militari, ca sä strige dupä mine când uit sä-mi iau restu', nu-mi sacrificam alea douä ore.

Toate vizionarile sint gratis pentru critica?
Pai asa merita sa mai inghiti si cite un New Moon sau 2012, macar pentru popcornul ala...
By the way, la vizionarile astea speciale participa si "oficialitati" din partea distribuitorilor pentru a observa reactiile?
Era Nicolaescu in sala la Carol cu prilejul acelei manifestari de dezgust?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 10:01   #8
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
toate vizionarile sunt gratis, doar ca la unele ar trebui sa mergem doar platiti

uneori echipa filmelor romanesti e in sala, dar cel mai adesea regizorii si ceilalti vin doar la conferinta de dupa
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 11:29   #9
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Ba anumite filme nu merita tot pocornul (oricum da dureri de stomac) si toata cola (idem, basca ca e diluata) din lume.

Filmele romanesti (alea proaste) ar trebui sa fie un deliciu la vizionarea de presa (cum se-ntampla la Cannes sau Berlin cu toate filmele proaste), dar nu sunt... Cei mai multi se abtin de la a da cu parul sau de la a rade prea tare. Cum s-a intamplat la Supravietuitorul, la care singura interventie veritabila i-a apartinut unui domn care l-a declarat ca fiind "printre cele mai bune filme de actiune ale lumii".
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 11:49   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cred cä te referi la Grid Modorcea, care l-a declarat "Capodopera filmului de actiune românesc!"
La "Dincolo de America" a fost circ (cu regret, am lipsit... dar am fost la premierä, unde se râdea în hohote când sufereau, sau mai si mureau, personagiile).
La "Carol I" n-am fost (nici nu mai stiu - nu eram în Bucuresti, sau nici n-a avut vizionare de presä...?), asa cä am sacrificat 10 ron (cred) si räcnetul l-am scos într-o salä cu încä doi speriati (speriindu-i si mai tare). La fel a fost si la "O secundä de viatä".
Daneliuc s-a prins cum stä treaba, asa cä nu mai face vizionäri de presä (päcat, eram pregätit sä dau tonul la show...) "Marilena" am prins-o la comisia de rating C.N.C. (mistoul a fost crunt - l-am descris în introducerea cronicii), iar "Cele ce plutesc", la premierä (niste aplauze anemice, apoi bairam la un restaurant, de la care-am zis pas).
Mä tem cä nici Serban Marinescu, cu "Tanti", nu va face vizionare de presä (nici la "Ticälosii" n-a fäcut). Si nici Adrian Popovici, cu "Liceenii mileniului III" (cä si "Un acoperis deasupra capului" l-a scos pe sest.)
Cel mai onest a fost Petre Nästase, cu "Dragoste pierdutä" - dupä proiectie, ne-a zis în fatä: "Mi-a iesit asa de prost, cä nici eu nu mai suport filmul ästa, asa cä dati-o naibii de conferintä si hai aläturi la o gustäric."
Deci, nu pot decât sä sper la vreo Nichitutä - când o fi sä fie...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 11:54   #11
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Evident ca la Modorcea ma refer si n-ai fost atent. Formularea e fost "Capodopera filmului romanesc de actiune ba, indraznesc chiar, unul dintre cele mai bune filme de actiune facute vreodata. Va multumesc, domnule Sergiu Nicolaescu" (si-apoi a dat-o cu cat e de diferita "capodopera" de mizeriile din ultimii ani). Iar musiu VS, altfel foarte bataios, a tacut chitic. A fost atat de deprimant, incat la vizionari cu filme romanesti n-am mai calcat. Se vad mai bine acasa...
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 12:09   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sunt convins cä am fost atent (când Grid a dat drumul ineptiei, ar fi trebuit sä fiu brain-dead ca sä nu-mi lungesc antenele!) - da' la fel de clar e cäci continuarea am uitat-o.
Hai facem un pact: când se mai anuntä vizionäri cu dude duduibile românesti, ne-ntelegem sä mergem împreunä (da-n secret), si punem la cale o strategie, ceva, sä le duduim.
Mi-am mai amintit si Gabrele recente. La "Cocosul decapitat" i-am recunoscut virtutile plastice, apoi am trecut la platitudini, pleonasme si redundante - iar Gabrea, clipind din ochi, a admis cä "putem avea opinii diferite", în vreme ce la "...Gruber", dupä ce am confirmat acuzatia de mistificare a istoriei lansatä de Ion Coja, m-am luat de liniaritatea a ceea ce se voia ditamai drama, si de fâsâiala finalului - de-a särit Räzvan Rädulescu cä nu, dom'le, nici vorbä, asa e bine, cum au fäcut ei!
Rezultatul a fost cä cineva, care pusese de-un gheseft cu Gabrea, a-nceput sä mä facä antisemit - si de-aici, tot täräboiul din toamnä.

Last edited by Pitbull : 26 Nov 2009 at 12:42.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 12:21   #13
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
A merge la prostii romanesti si a le huidui echivaleaza cu a le da mai multa atentie decat merita.

Din pacate, sunt din zona Iasului, bunicii au fost martori la cele intamplate, si inclin balanta catre viziunea Gabrea, sorry. Privesc filmul nu (doar) ca pe o productie cinematografica (cu defecte si calitati, desigur) ci (si) ca pe un remeber necesar, si-l consider printre filmele romanesti bune ale anului.

Anyway, discutia e off topic.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 12:21   #14
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
ioi ce dezamagire cu new moon...
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 16:59   #15
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Ce dezamagire ca vizionarile de presa in loc sa genereze prin cronicile ulterioare un reper demn sau nu de luat in considerare de viitorii spectatori devin se pare, din cele de mai sus, loc de reuniune bascalioasa, cu plan de actiune si desfasurator, numai bun de mancat si baut popcorn gratis ca la pomana...Cronica vine sau nu vine, e facuta de persoane cu sau fara inclinatie si atentie distributiva, da' macar popcornul si cola raman pe principul "death and taxes"
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 17:11   #16
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
hai sa terminam cu off-topicele
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 17:50   #17
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Filmul se vede din afis cat de prost e.Doar te uiti la fele lor si daca ai vazut prima parte iti dai seama sigur ca New Moon e mai aiurea decat prima.

Eu nu stiu ce or vrea ei sa arate cu fetele alea ....."aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa"
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2009, 17:57   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Faenor:
Ce dezamagire ca vizionarile de presa in loc sa genereze prin cronicile ulterioare un reper demn sau nu de luat in considerare de viitorii spectatori devin se pare, din cele de mai sus, loc de reuniune bascalioasa, cu plan de actiune si desfasurator, numai bun de mancat si baut popcorn gratis ca la pomana...Cronica vine sau nu vine, e facuta de persoane cu sau fara inclinatie si atentie distributiva, da' macar popcornul si cola raman pe principul "death and taxes"
Ai dreptate, la multe filme rusinoase asa se întâmplä - cäutäm chiar si pe cäi mai putin ortodoxe sä oferim viitorilor spectatori reperele demne sau nu de luat în considerare. Ar fi didactic, präfuit si nedemocratic sä ne rezumäm la un simplu si explicit: "Bä, nu vä duceti la clisma asta, c-o sä plângeti dupä bani, timp si sinapse!" - îndemn, de altminteri, 100% aplicabil în cazul "Lunii noi".
Pe de altä parte, folosirea judicioasä a unor semi-off-topicuri, în regim atent controlat, poate tine viu thread-ul unui film näscut mort.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2009, 09:20   #19
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
La cate controverse, suparari si extazuri a nascut filmul asta si seria asta in general, mort sau viu artistic nu cred ca are nevoie de cine stie ce "proptele" sa tina thread-ul viu ...au grija fanii si haterii de asta pe orice site, la orice ora, in orice conditii
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2009, 11:37   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Corect, da' mai facem si noi, criticii, misto de el - asa, de-amuzament.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells