Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Nov 2003, 22:24   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Cinemaiubit

Pentru toti CAV-istii (si prietenii lor care scriu mai bine ca ei, si vor sa-si trimita scenariile pe numele lor), Cinemaiubit organizeaza concurs de scenarii. Deadline - 17 noiembrie.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 14:01   #2
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Deci noi n-aveam voie? Care erau conditiile? Tu ai reusit sa pacalesti pe cineva? Fa-ti, mai, o prietena la CAV! :wink:
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2003, 15:54   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alice_Fluture:
Deci noi n-aveam voie? Care erau conditiile? Tu ai reusit sa pacalesti pe cineva? Fa-ti, mai, o prietena la CAV! :wink:

Fa-ti tu o pretena la CAV! Eu n-am reusit sa pacalesc pe nimeni pentru ca, dupa cum ti-am zis, nu ma intereseaza sa fac filmuri si sa scriu scenarii. V-am dat informatia asta voua, alora interesati.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2003, 17:41   #4
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
De luni incepe Festivalul CineMAiubit: http://www.cinemagia.ro/v1/?page=art...wsitem&ID=1161
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2003, 22:51   #5
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Si a inceput cu un "moment artistic" apoi cu o prezentare lunga, plictisitoare si sub orice critica. Spre surprinderea mea totusi...din scurt-metrajele de luni au fost 2 care chiar mi-au placut. Bine, puteau sa iasa si mai bine dar oricum, merita sa le mentionez.

Apartamentul 1” – UNATC
2003, 35 mm, alb/negru, 6’
Scenariul & Regia,: Marika Mandil
Imagine: Mihai Costea
Montaj & Sunet: Mircea Olteanu

si

Ideile bune vin de sus” – UNATC
2003, 35 mm, alb/negru, 10’30”
Scenariul & Regia: Marius Olteanu
Imagine: Adrian Voicu
Montaj & Sunet: Alexandru Radu

Mi-a mai placut si titlul unui alt film romanesc. "Free your mind" - tradus - "Da-ti drumul la minte"
Iar dintre cele straine mi-a placut varianta bulgareasca la "Batranul si Marea" dupa Ernest Hemingway.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2003, 23:08   #6
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Apartamentul 1 mi-a adus aminte de un banc cu iepurasu':

Iepurasul dorea sa faca vreo 20 de clatite. Avea ingredientele, tot ce-i trebuia...in afara de tigaie. Se gandeste sa ceara de la urs.
Merge el in drum spre urs, prin padure, si se gandeste el "daca o sa vrea si ursul 5 clatite, lasa ca eu sunt mic, imi ajung 15, dar daca vrea 10, lasa ca imi ajung si 10, dar daca o sa vrea 15 sau chiar 20?"
Intre timp ajunge la usa ursului, bate la usa, iese ursu', la care iepurasu':
-Bey ursule stii ceva, eu imi bag pula in tigaia ta!
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2003, 23:35   #7
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Si a continuat marti cu inca un scurt-metraj reusit:

Daca aveti un minut…foarte bine” – UNATC
2003, 35 mm, alb/negru, 10’
Scenariul: Vlad Lazar
Regia: Ivo Baru
Imagine: Stefan Stefanoski
Montaj & Sunet: Silvia Matei

A..si trebuie sa mentionez si faptul ca in rolul principal a jucat Andi Vasluianu...nu de alta dar s-ar putea sa ia premiul pentru interpretare.

Nici...

Calatorie la oras” – UNATC
2003, 35 mm, color, 19’
Scenariul & Regia: Corneliu Porumboiu
Imagine: Bogdan Talpeanu
Montaj: Roxana Szel
Sunet: Alexandru Dragomir

...n-a fost rau.

Iar dintre cele straine mi-au placut cele rusesti. In special:

Okno (window)” – The Russian Federation State Institute of Cinematography–VGIK Moscova– Rusia
2003, 35 mm, color, 10’
Scenariul: Lu Chun Dzi
Regia: Olga Smirnova
Imagine: Maxim Shinkorenko
Montaj & Sunet: Tatiana Tiurin
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2003, 23:55   #8
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
s-au dat si premiile la Cinemaiubit...asa cum Danny a anticipat, Andrei Vasluianu a luat pentru a treia oara premiul pentru cel mai bun actor...si chiar a meritat! Premiul pentru interpretare feminina i-a revenit frantuzoacei care a jucat in Focus (nu-i mai tin minte numele!)..."Cuibul Salbatic" a castigat Marele Premiu si premiul pentru montaj...n-as putea intelege de ce! mie nu prea mi-a placut.
"Calatorie spre oras" a castigat vreo doua premii printre care cel pentru cel mai bun scenariu. nici acest film nu pot spune ca m-a impresionat in mod deosebit.
Premiul de popularitate l-a castigat cu o diferenta covarsitoare fata restul filmelor, "Daca aveti un minut...foarte bine"...chiar si-a meritat premiul!
Premiul pentru regie l-a castigat "De unde vin ideile bune" si din nou am fost de acord cu membrii juriului...
Au mai fost si cateva premii speciale pentru Alexandru Ionescu, al carui film mi-am placut foarte mult (oricum mi se pare ca e un tanar care promite destul de mult...l-am remarcat inca de anul trecut pentru ca i-am vazut numele pe foarte multe filme...si isi scrie si scenariile, se ocupa si de sunet. a participat si la concursul de fotografii.), si Elisabeta Bostan care si-a donat premiul copilului care a jucat in "Cuibul Salbatic"...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2003, 23:54   #9
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by ricutza:
Premul pentru regie l-a castigat "De unde vin ideile bune" si din nou am fost de acord cu membrii juriului...
"...


Cred ca ai vrut sa spui "Ideile bune vin de sus" cand vorbeai de premiul pt. regie.
Iar "Calatorie la oras" a luat premiu pentru scenariu si premiul criticii. Meritat.
Cat despre filmul lui Alexandru Ionescu asta...si anume "Poveste neterminata" mi s-a parut mai mult decat plictisitor. Dar daca tu crezi ca e bun doar pentru ca i-ai vazut numele scris de mai multe ori in program..no comment. Premiul special pe care l-a luat eu unul il consider de consolare!
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2003, 01:51   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
da, Danny ai dreptate in ceea ce priveste numele filmului: "Ideile bune vin de sus"...
nu insa ai dreptate in ceea ce-l priveste pe Alexandru Ionescu dar ma rog...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2003, 08:27   #11
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Am fost la Cinemaiubit in special pentru a vedea filmele rusesti de la VGIK. Supriza - filmele nu erau traduse. Ce a pazit echipa care s-a ocupat de organizarea festivalului? In fine, unele nu aveau prea multe dialoguri, dar filmul din studentie al lui Tarkovski tocmai pe asta se tinea. Bine, ca si fara dialoguri iti puteai da seama ca sunt filme inspirate, dar totusi, daca tot organizam festivaluri de film, sa le organizam ca lumea.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2003, 04:14   #12
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
care film din studentie al lui tarkovski ? s-a dat ubijtsi ?
__________________
Everything has a point, and if it doesn't, then there's a point to it.
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2003, 23:13   #13
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by lynx:
Am fost la Cinemaiubit in special pentru a vedea filmele rusesti de la VGIK. Supriza - filmele nu erau traduse. Ce a pazit echipa care s-a ocupat de organizarea festivalului? In fine, unele nu aveau prea multe dialoguri, dar filmul din studentie al lui Tarkovski tocmai pe asta se tinea. Bine, ca si fara dialoguri iti puteai da seama ca sunt filme inspirate, dar totusi, daca tot organizam festivaluri de film, sa le organizam ca lumea.

azi am afalt si eu de la un prieten ca filmele rusesti nu au fost subtitrate pt ca au ajubns infiorator de tarziu...si pe mine m-a deranjat faptul ca nu am inteles nimic din jumatate din ele...si cel mai interesant a fost cand la unul dintre ele, anumite persoane din sala erau pe jos de ras iar eu nu pricepeam nimic...macar la cele egiptene nu intelegea chiar nimeni nimic....
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2003, 13:54   #14
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
O fi fost tarziu pentru subtitrare dar nu cred ca era tarziu ca sa fie pusa o fata din Basarabia cu un microfon care sa traduca in direct ca la Cinemateca.
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2003, 14:33   #15
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Leonard Pyron:
o fata din Basarabia cu un microfon


Asta e pleonasm tautologico-redundant.

--------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells