Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Aug 2011, 15:48   #1501
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Da, cum sa nu...
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2011, 18:41   #1502
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
Originally Posted by danonino:
E bine ca s-au discutat 2000 de pagini despre Dumnezeu, dar cred ca discutia s-a abatut prea mult, pierzand contactul cu realitatea.


Din paritura "Dumnezeul Romaniei"

1
2
3
4

Nu putem uita si sfintirea injectoarelor. Se stie!
N.b: Masinile cu instalatie GPL nu se sfintesc.



Sa nu uitam si de crucile puse langa oglindizile masinii. Acum trebuie doar sa te uiti in fata, Dumnezeu se uita in spate.




Biserica si oamenii de valoare.

Quote:
Pentru ca l-a sustinut pe Stefan cel Mare in campania "Mari Romani", Vlad Craioveanu, realizator, alaturi de Mihaiu si Dobrovolschi, al emisiunii "Guerrilla de dimineata", a primit Diploma de Onoare "Stefan cel Mare si Sfant". Titlul i-a fost oferit "in anul mantuirii 2006, luna octombrie, ziua 22" de Mitropolia Moldovei si Bucovinei.
click

El e Vlad Craioveanu.. (ala cu vocea)

NU IMI PLACE CAND LUMEA ISI LIPESTE 10000000 DE CRUCI PE PARBRIZ (CRED CA ACEI OAMENI SE GANDESC CA CU CAT AU MAI MULTE CRUCI CU ATAT ESTE MAI MARE CREDINTA?) ESTE O PROSTIE SINCER
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2011, 13:43   #1503
xerses
Veteran
 
xerses
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 176
Originally Posted by halebardul:
Tema topicului e in titlu. Mai mult n-am ce sa zic.
E vreo tema de cercetare pe aici?
xerses is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 10:15   #1504
emanuel123
Novice
 
emanuel123
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Liviu-:
ai de unde alege. Dar un lucru care nu-mi plac e denigrarea stiintei si sustinerea unor mentalitati medievale in ceea ce o priveste.
PS2: Toata chestia asta cu credinta vs ateism vs alte chestii de genul mi se pare ca un joc de copii. Pur si simplu sentimentul meu.
idem si la fel.
fiindca ai credinta in ea si-n descoperirile ei.si tu esti unul care va apela la stiinta,nu la rugaciuni si apa sfintita,ca sa salvezi viata cuiva.

Draga rvn razvan daca nu ma insel vreau sa te anunt ca oamenii din zilelenoastre mor cu stiinta langa ei si degeaba o au si vreau sa iti mai spun ca acu cu 2000 de ani in urma cn vindeca cu stiinta? Ei dear se rugau si posteau si ai aduceau daruri de multumire lui Dumneze care acesta dinainte sa ii aduca darurile ii salva/vindeca.Si drept sa-ti spun draga rvn caci la spitalele din zilele noastre daca nu dai vrio 1.000 de lei spaga nici nu se uita la tine dapoi sa te mai baga si la aparatasa te vindece.Concluzia este ca Dumnezeu nare deaface in nici intr-un fel cu caufeaua,ghiocul,cititul in palma etc.Si te sfatuiesc sa crezi in Dumnezeu mai mult ca in oricina caci eliti da putere.
emanuel123 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 10:23   #1505
emanuel123
Novice
 
emanuel123
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Originally Posted by danonino:
E bine ca s-au discutat 2000 de pagini despre Dumnezeu, dar cred ca discutia s-a abatut prea mult, pierzand contactul cu realitatea.


Din paritura "Dumnezeul Romaniei"

1
2
3
4

Nu putem uita si sfintirea injectoarelor. Se stie!
N.b: Masinile cu instalatie GPL nu se sfintesc.



Sa nu uitam si de crucile puse langa oglindizile masinii. Acum trebuie doar sa te uiti in fata, Dumnezeu se uita in spate.




Biserica si oamenii de valoare.

Quote:
Pentru ca l-a sustinut pe Stefan cel Mare in campania "Mari Romani", Vlad Craioveanu, realizator, alaturi de Mihaiu si Dobrovolschi, al emisiunii "Guerrilla de dimineata", a primit Diploma de Onoare "Stefan cel Mare si Sfant". Titlul i-a fost oferit "in anul mantuirii 2006, luna octombrie, ziua 22" de Mitropolia Moldovei si Bucovinei.
click

El e Vlad Craioveanu.. (ala cu vocea)




Draga domnule vreau sa va anunt ca ati spus o prostie mai amre ca dumeanvoastra daca dumneavoastra ati gasit pe youtube cateva filmari si o poza in care era ceva normal sa sfinteasca o masina asta nu inseamna ca toti preotii romani sunt la fel.Si vreau sa te anunt ca sa fii preot nu este ushor si sa iti vezi de treaba ta tu lasai pe ei sa-si faca treaba da??1.cum ar fi putut sfintii ei aacea partie? din avion din elicopter din ce? si daca acei oameni isi dadeau coate asta nu inseamna ca preotii sunt ei de vina ci oameni sunt fara simt caci asa e Romania bunului nesimt dumnezeu este la fel da bun si de mare pentru toti preotii sunt niste alesi a lui Deumnezeu care lucreaza cu un anumit har cu care dumneata nici macar nu te poti gandi la el.Atat am avut de spus
emanuel123 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 10:52   #1506
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
As putea sa pariez ca am vazut cel putin 2 virgule in biblie.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 10:59   #1507
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by emanuel123:
preotii sunt niste alesi a lui Deumnezeu care lucreaza cu un anumit har cu care dumneata nici macar nu te poti gandi la el.Atat am avut de spus

no shit

si tu esti unul de ala cu"har"? cati bani ceri pentru o inmormantare? sau pentru un botez?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 11:12   #1508
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Te inseli, rvn nu vine de la razvan, ci de la raven si e de sex feminin. Nu degeaba e scorpia cinefiscalitatii. Legat de stiinta, nu a aparut dintr-odata, ci a evoluat pe parcursul a sute de ani. In Asia deja de prin secolele XV-XVI incepuse sa se puna bazele medicinei traditionale. Da, se vindeca cu stiinta inca de pe atunci, dar vorbim aici de o stiinta intr-o forma "prematura", fiindca omul inca nu avea cunostiintele necesare nici macar pentru a identifica diversele boli, ce sa mai zicem pentru a le trata. Ma indoiesc ca faceau doar asta, la urma urmei Crestinismul a luat amploare destul de tarziu, pana atunci paganismul si credinta in mai multi zei era la ordinea zilei.

Intr-adevar, miracolele exista. Cunosc destule cazuri in care medicii dadeau sanse 0 de viata si totusi persoanele respective au supravietuit. Avand credinta in Dumnezeu, simt ca uneori a avut si el ceva de-a face in asta. De multe ori cand lumea are necazuri, le spun ca ma voi ruga pentru ei. Rugaciunea nu te salveaza de la moarte, dar iti da speranta ca te vei salva tu singur/ca vei fi salvat, pentru ca atunci cand te rogi, o faci fiindca iei inca in calcul posibilitatea de a supravietui, fiindca nu ai renuntat inca la lupta. Pentru mine, rugaciunea e o mostra de speranta care ii imbarbateaza pe oameni. Eu de multe ori spun ca pana sa vina ajutorul de sus, trebuie sa te ajuti tu singur. Dumnezeu te ajuta, iti arata usa, dar nu-ti pune nimic in palma, nici nu te impinge spre ea.

Oricat de credincios ai fi, mi se pare nedrept sa discreditezi stiinta in totalitate. Eu de exemplu nu sunt de acord cu labelingul copiilor ca fiind "mentally disordered" fara sa li se faca teste amanuntite si tratarea lor cu medicatie psihiatrica, care poate avea efecte periculoase pe termen lung. Totusi, unde am fi noi fara stiinta? Oamenii continua sa moara datorita bolilor, dar ar muri infinit mai multi daca stiinta nu s-ar afla in stadiul in care se afla astazi.

Cred in Dumnezeu, dar cred si in stiinta. Oamenii mor cu stiinta langa ei, pentru ca in multe cazuri, nu isi permit tratamentele/operatiile respective sau pentru ca boala a fost depistata prea tarziu si nu se mai poate trata. In putin timp probabil ca vom avea vaccinuri chiar si pentru cancerul de toate tipurile. Nu inteleg de ce vezi stiinta ca fiind evil, doar pentru ca exista niste oameni evil care lucreaza in acest domeniu. Intr-adevar, daca vrei sa fii ingrijit cum trebuie, cam trebuie sa bagi niste bani in buzunare, desi din ce in ce mai multi tineri doctori chiar te refuza daca vrei sa le dai bani extra.

Concluzia este ca rugaciunea te ajuta, dar nu e singurul lucru care te ajuta. Bine, unii considera ca rugaciunea nu-i ajuta deloc - I'm fine with that, I'm not a preacher nor a judge. E decizia lor si o respect, sunt o persoana rezonabila; fiecare are dreptul de a crede in ce vrea sau de a nu crede in nimic. Dumnezeu in primul rand ne indeamna la toleranta, indiferent de religia celuilalt.

Pentru un bun credincios, te aprinzi cam repede. Invata sa respecti opinia fiecaruia, chiar daca difera de a ta si incearca sa renunti la agresivitate; cumpatarea pana la urma este si ea o virtute. Din pacate la impartirea anaforei lumea se calca in picioare mai ceva ca la concerte, dar hai sa nu fim ipocriti, nu toti preotii sunt usi de biserici si nicidecum alesi ai lui Dumnezeu, asa cum interpretezi tu. Preotii sunt oameni alesi de oameni, avand rol de intermediari intre crestini si Dumnezeu. Preotii il aleg pe Dumnezeu si nu invers, ca doar nu pune mana pe ei si le spune: "Tu trebuie sa fii preot! Si tu! Si celalalt!". Nu trebuie sa iei totul ad litteram, preotii sunt alesii lui Dumnezeu ca fiind cei care sa-i dea cuvantul mai departe, dar nu ii alege El in particular.

Quote:
As putea sa pariez ca am vazut cel putin 2 virgule in biblie



Originally Posted by liviu-:
Eu am o intrebare simpla, cum se face legatura intre aceste tipuri de personalitati si astrele? Ca doar nu se uita pe cer si scrie acolo ca cine e in zodia Y e o persoana desteapta. Cum s-a dedus aceasta legatura?

Habar n-am, nu sunt prea pasionata de astrologie, chit ca destule persoane care sunt, au reusit sa-mi nimereasca diverse trasaturi, doar stiind data mea de nastere, asa ca it does work . Cautand trasaturi specifice zodiei mele, aproape toate mi se potrivesc. Un google rapid mi-a relevat asta:


Strength Keywords:
- Analytical
- Observant
- Helpful
- Reliable
- Precise

Weakness Keywords:
- Skeptical
- Fussy
- Inflexible
- Cold
- Interfering

Traits

Modest and shy
Meticulous and reliable
Practical and diligent
Intelligent and analytical

On the dark side....

Fussy and a worrier
Overcritical and harsh
Perfectionist and conservative

Din listele astea as putea elimina doar fussy,worrier, harsh, cold si eventual adauga loyal & lazy . In rest, chiar toate mi se potrivesc.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 27 Aug 2011 at 11:27.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 20:51   #1509
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by emanuel123:
cum ar fi putut sfintii ei aacea partie? din avion din elicopter din ce?

Asta e de pus in rama si atarnat pe perete, demna de a fi data mai departe viitoarelor generatii.

Cum zicea si un clasic in viata: "Unele lucruri sunt de nepretuit, pentru toate celelalte exista MasterCard"
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2011, 21:19   #1510
danoninoo
Novice
 
danoninoo
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 9
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by emanuel123:
cum ar fi putut sfintii ei aacea partie? din avion din elicopter din ce?

Asta e de pus in rama si atarnat pe perete, demna de a fi data mai departe viitoarelor generatii.

Cum zicea si un clasic in viata: "Unele lucruri sunt de nepretuit, pentru toate celelalte exista MasterCard"
Am vrut sa zic Visa nu MasterCard
danoninoo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2011, 21:21   #1511
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Quote:
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by danoninoo:
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by danoninoo:
Am vrut sa zic Visa nu MasterCard
Tu vrei sa zici multe, pacat ca ai gura plina.
Imi place sa ma contrazic.Ma cheama danonino si ma cert cu toata lumea pentru ca viata e un mare kkt

Bai, sincer, ma asteptam mai mult de la tine. Vad ca incerci sa ma copiezi dar nu-ti iese. Tu mai incearca, nu te da batut. Daca reusesti, sa inchizi ochii si sa deschizi gura, am o haita de caini care abia asteapta sa te premieze.
N-am slujba nu am nimic.Toata ziua stau pe forum si frec menta.Cateodata incerc sa ma bag in seama cu unele fete.Dar nu imi reuseste.
Tu persevereaza, nu te da batut.

Last edited by danonino : 04 Sep 2011 at 12:21.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2011, 10:28   #1512
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ţi-aş da like da nu ştiu cum... loool
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2011, 15:38   #1513
danoninoo
Novice
 
danoninoo
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 9
Originally Posted by dragonfly_drk:
ţi-aş da like da nu ştiu cum... loool
esti superba
danoninoo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2011, 19:51   #1514
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by danoninoo:
esti superba

de-ai fi si tu, papuse.

Nu ma intelege gresit, sunt surprins de faptul ca iubesti natura dupa tot ce ti-a facut.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2011, 20:13   #1515
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Oh God, please, stop him. Acum stiu ca danonino nu are prea multi fani pe forum, dar chiar atata il uraste lumea incat a trebuit sa se recurga la asemenea metode de sacaire? This is really lame. Macar danonino nu se streseaza prea tare , desi pentru binele moderatorilor, ar trebui sa il ignore. Am o vaga banuiala de cine ar putea fi vorba, dar fara dovezi nu pot arata cu degetul .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2011, 20:41   #1516
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by buticut:
Oh God, please, stop him. Acum stiu ca danonino nu are prea multi fani pe forum, dar chiar atata il uraste lumea incat a trebuit sa se recurga la asemenea metode de sacaire? This is really lame. Macar danonino nu se streseaza prea tare , desi pentru binele moderatorilor, ar trebui sa il ignore. Am o vaga banuiala de cine ar putea fi vorba, dar fara dovezi nu pot arata cu degetul .
Oare cine ma sacaie si incearca sa ma copie? Daca il prind il lovesc cu putere.

Originally Posted by buticut:
Oh God, please, stop him. Acum stiu ca danonino nu are prea multi fani pe forum, dar chiar atata il uraste lumea incat a trebuit sa se recurga la asemenea metode de sacaire? This is really lame. Macar danonino nu se streseaza prea tare , desi pentru binele moderatorilor, ar trebui sa il ignore. Am o vaga banuiala de cine ar putea fi vorba, dar fara dovezi nu pot arata cu degetul .

Vrei sa spui ca lumea nu ma iubeste? Nu exista asa ceva.



Originally Posted by danoninoo:
Oare cine ma sacaie si incearca sa ma copie? Daca il prind il lovesc cu putere.

manca-te-ar tata de complexat. Nu te enerva ca faci riduri.

Ma enervez des pe altii dar fierb in sinea mea.Sunt tanara si nu am riduri.

pisi, ce vrei acuma? Naomi e pe nisa ta, asta e.

Sunt barbat si am capul luminat.Toti barbatii suntem la fel.Puternici

Ce dragut esti ma! Te consideri barbat Ptiu, sa nu te deochi. Inca nu ai invatat sa faci pipi din picioare dar vrei sa petreci cu adultii. Nu-i nimic pustiule, roaga-te la Dumnezeu poate te ajuta un pic.

Da sunt barbat si incerc sa merg in fata oricum am muschi si bat pe toata lumea.Si fac pipi din picioare.

Originally Posted by danoninoo:
Da sunt barbat si incerc sa merg in fata oricum am muschi si bat pe toata lumea.Si fac pipi din picioare.

Perfect. Bate-o si tu pe ma-ta bine, bine, sa fim siguri ca nu mai face altul ca tine.

Last edited by vave : 04 Sep 2011 at 23:45.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2011, 21:48   #1517
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by danoninoo:
Da sunt barbat si incerc sa merg in fata oricum am muschi si bat pe toata lumea.Si fac pipi din picioare.

Perfect. Bate-o si tu pe ma-ta bine, bine, sa fim siguri ca nu mai face altul ca tine.

Keep Trolling guys! e loves you
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2011, 22:02   #1518
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Mods don't . Astea o sa ajunga la Azilul Off-topic, imi cer scuze pentru contributie. danonino, don't feed the trolls. Danoninoo evident te vrea banat si vad ca face tot posibilul sa te ademeneasca in cursa. E ultimul meu mesaj off-topic destinat conversatiilor voastre (Really!), m-am gandit sa intervin si eu scurt cu un sfat prietenesc si bineintentionat .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2011, 08:00   #1520
RCA_Constanta
Novice
 
RCA_Constanta
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 6
Da! Sigur ca Da!
__________________
Calculator RCA
RCA_Constanta is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells