Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Aug 2006, 16:40   #21
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Mai bagati update-uri fratilor. ca doar nu sunt klein si emanuel singurii cu net din toata delta.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 15:19   #22
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
da, dar e groaznic cu netul. pustimea a pus stapanire pe calculatoare. va sfatuiesc sa negogiati cu ei, ca altfel nu merge.

am vazut toate lung metrajele. doua mi-au placut foarte mult Offside ei aseara "Mutual appreciation". l-am vazut aseara in sala si nu am prins discutiile din campus. despre ce s-a vorbit?
"Mutual.. " a fost un film atasant din primele minute. aerul ala din anii 60 nu numai a personajelor ci si a imaginii a felului de a filma m-a facut sa ma gadesc la unul din primele filme ale lui Forman din SUA: Taking off. Nu ca subiect ci ca atmosfera. actorii sunt seducatori si naturali. Filmul asta se potriveste cu festivalul.

in rest, 'legaturile...' dulceag si incert (lumea l-a placut ; s-ar putea sa ia premiul publicului)
filmul mexican "battle in heaven", cel cu scandalul felatiei la Cannes foarte foarte prost. film cu pretentii, obositor, lent.. groaznic :sick:
"Heaven's door": si asta destul de incarcat mai ales ca a incercat schema cu trei povesti separte si amestecate, bla, bla. personaje inexpresive, greu sa intri in film.

Filmele romanesti au fost o mare surpriza, adica una buna
"Cum mi-am petrecut ..." excelent: subiectul, imaginea, personajele. Doroteea petre e superba De unde a aparut si fata asta? Pustiul la fel. are o figura de milioane. cateva chestii care mi s-au parut la limita credibilitatii: vezi faza cu cantatul la chitara in scoala profesionala si ar mai fi si altele dar ma preseaza pustimea de la net.
cine stie catecul "tara noastra-i tara noastra" eu am crezut ca a fost special conceput film, dar se pare ca e autentic comunist.

"A fost sau n-a fost" surprinzator. hilar am ras in hohote :lol: mi s-a parut prea scurt. as fi vrut sa mai dureze emisiunea.

"Hartia..." nu mi-a placut. poate si proiectia proasta din sala a contribuit. nu intelegeam aparoape nimic din dialoguri.

Marilena... bun si asta. pe aceeasi directie a filmelor noastre: realitati contemporane presarate cu umor negru.

trebuie neaparat sa spun ca dupa ce am vazut si scurt metrajul lui Mungiu, curcanii nu zboara, actritele noastre care joca roluri de tarancute, n-au trecut in viata lor pe la tara. Si asta se vede de la o posta. Daca iti faci codite si iti pui un batic pe cap asta nu inseamana deloc sa fii taranca. dimpotriva, azi fetele de la tara vor sa arate cat sunt de emancipate, se fardeaza se dichisesc mai mult decat alea de la oras
e izbitoare impresia de fals in filmul asta. la fel si in italiencele, in legaturi bolnavicioase, in ajutoare umanitare, in mai care...? cred ca mai sunt

Presiuni mari ca sa ii las sa joace need for speed most wanted.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2006, 16:05   #23
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
klein, vezi pe mesaje private, ca ti-am dat un mesaj.

eu am scris despre ce am mai vazut zilele astea pe blogul meu:
http://viatadecinefil.blogspot.com/
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells