Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Dec 2012, 19:53   #1541
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Le-a facut bucatarul de la Trattoria il Calcio. Great food.
Alea-s scoici, da. Am avut ocazia sa mananc si stridii, dar nu m-am putut apropia. Sunt prea gretoase.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 20:00   #1542
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Chiar ma gindeam aseara ca nimeni nu mai pune poze cu mincare. Asa ca am facut eu niste poze la masa mea de seara. Preparare: 3 minute





__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 20:05   #1543
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Pfai, arata grozav. Daca te hotarasti vreodata sa deschizi un restaurant in Romania, ai un client fidel asigurat.
Apropo, alea pot fi sarmalute reinventate (a la anaemona), ca tot vorbeam de ele.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2012, 20:13   #1544
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mersi Namaste La cit de lenesa sint, daca as deschide restaurant, probabil l-as tine in renovare 5 zile pe saptamina. Poate o cafenea Daca sint vrednica azi, fac dulciurile mele preferate la cafea, care nu-s prea spectaculoase si probabil ca nici nu sint chiar asa apreciate de altii
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2012, 18:28   #1545
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Vreau sa va spun ca am fost harnica ieri si azi la cafea am avut scones cu mere si ginger (preferatele mele sint pere si ginger dar m-am adaptat majoritatii care nu prefera perele)



And the making of scones





__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2012, 16:07   #1546
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Masa noastră internaţională de Crăciun:
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2012, 18:46   #1547
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
vave, daca tot ai dat startul, sa continui si eu:
mai traditional de-atat, nici ca se putea....
IMG_0002.JPG
IMG_0005.JPG
IMG_0015.JPG
IMG_0004.JPG
IMG_0013.JPG
deja mi-e dor de obisnuitele mele mese cu paste..
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2012, 19:23   #1548
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Sarmalele si friptura aia arata fantastic.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2012, 20:54   #1549
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
bag și eu niște cidru mokai? dar arată așa ascetic..
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2012, 23:43   #1550
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Sarmalele si friptura aia arata fantastic.
merci. sper sa fie o apreciere OBIECTIVA, avand in vedere ca nu sunt nevasta ta...
@mal, imi plac chestiile ascetice. sunt un protest delicat impotriva consumerismului de tip traditional-comunist!
in alta ordine de idei, cand era foametea cea mare, coada porcului era delicatesa mea preferata. si tot ascetica era si ea saraca. porcu' nu punea deloc grasime pe ea, numai sorici...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 21:05   #1551
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
anaemona, ce sunt alea scones? Adica teoretic m-am prins - ceva produs de patiserie dulce din aluat crescut, dar cam cu ce seamana - chestii romanesti si cu ce se mananca ? Si mai am o nelamurire despre ale meleaguri pe unde banui ca esti - ai gustat corn syrup? Cu ce se poate inlocui - e similar cu mierea au ba? Thanks!


Iata cu ce m-am delectat eu dupa ce sotiorul a taiat porcusorul - sticky spare ribs - coaste:

__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 27 Dec 2012 at 21:14.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 23:15   #1552
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mona, nici eu nu-s sigura de scones, n-am facut search. Dar am auzit vorbindu-se de ele doar in medii britanice, asa ca banuiesc ca ar fi un produs de patiseri specific lor. Cauta niste retete. Sint foarte usor de facut, cred ca se aseamana cu aluatul fraged romanesc, ideea de baza e ca se foloseste unt foarte rece, care face ca aluatul sa fie fraged si pufos, nu dens ca aluatul de chec, de ex.Cele mai bune sint cind le maninci imediat. A doua zi, hmmmm, nu mai au acelasi gust.

Am facut si eu cozonaci, ca in mai toti anii, dar fara poze. Gustul, foarte bun, ca de obicei, dar de cind m-au aprins avinturile astea revolutionare, de a nu mai folosi faina alba traditionala, cozonacii mei nu mai cresc la fel de pufosi - nici drojdie proaspata n-am avut, am folosit o drojdie veche de un an (de la ultima sarja de cozonac) tinuta in congelator.

Am facut si sarmale rvn, ale tale arata superb. Eu dupa prima sarma pe care am rulat-o imi venea sa-mi trag un glonte in cap, asta mi se intimpla de fiecare data cind fac. Am trecut testul de rabdare si-acum sint foarte multumita ca nu m-am lasat prada disperarii, pentru ca in ultimele 4 zile nici c-am mai gatit altceva trebuie sa recunosc ca sarmalele sint foarte handy atunci cind preferi sa nu intri macar citeva zile in bucatarie.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2012, 23:22   #1553
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mona, am uitat de intrebarea cu corn syrup. Fereste-te de el cit poti de tare. Nu, nu-i deloc ca mierea, e cel mai ieftin indulcitor, folosit pe scara industriala, la ora actuala. Probabil e din porumb modificat genetic, ceea ce il face si mai rau, dar chiar de-ar fi porumb adevarat, nu, n-are nici pe departe valoarea nutritiva a mierii nepasteurizate. Inteleg ca te tenteaza sa-l folosesti in prajituri. Mierea nu e indicat s-o incalzesti peste 40 Celsius, deci iese din discutie s-o bagi in cuptor. Tot zaharul din trestie de zahar sau alte surse ramine cel mai bun daca vrei sa gatesti cu el. Preferabil nerafinat. O sursa excelenta de zahar e din nuca de cocos, dar e absurd de scump.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2012, 10:09   #1554
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Christmas pasta



(for a disbeliever: see, see? I can do it )

Last edited by Namaste : 29 Dec 2012 at 10:19.
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2012, 17:39   #1555
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
pasta de toate zilele...
IMG_0075.JPG
IMG_0083.JPG
IMG_0088.JPG
@Namaste, bag seama ca esti mare amatoare de ele. si mie imi plac, nu gatesc paste fiindca este o scuza pentru a avea rapid ceva bun de pus pe masa. pastele au un mare avantaj; doar fierte sau fierte si apoi gratinate, se pot combina cu tot felul de minunatii, ierburi aromate, legume de tot soiul, peste, sunca afumata....totul este sa lasi imaginatia sa lucreze. rezultatul va fi uimitor de bun.
@ Ana,
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2013, 14:28   #1556
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Am gatit pt prima data mancare dulce- friptura de curcan cu portocala- care mi-a si placut; reteta e aici iar mie mi-a iesit cam asa





Anaemona, ce ai gatit mai exact in post-ul din 20 decembrie? Arata foarte bine. Sarmale?

Last edited by jansic : 01 Jan 2013 at 14:32.
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 11:51   #1557
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by anaemona:
Mona, am uitat de intrebarea cu corn syrup. Fereste-te de el cit poti de tare. Nu, nu-i deloc ca mierea, e cel mai ieftin indulcitor, folosit pe scara industriala, la ora actuala. Probabil e din porumb modificat genetic, ceea ce il face si mai rau, dar chiar de-ar fi porumb adevarat, nu, n-are nici pe departe valoarea nutritiva a mierii nepasteurizate. Inteleg ca te tenteaza sa-l folosesti in prajituri. Mierea nu e indicat s-o incalzesti peste 40 Celsius, deci iese din discutie s-o bagi in cuptor. Tot zaharul din trestie de zahar sau alte surse ramine cel mai bun daca vrei sa gatesti cu el. Preferabil nerafinat. O sursa excelenta de zahar e din nuca de cocos, dar e absurd de scump.


Nu vreau sa folosesc corn syrup in loc de zahar; vreau sa fac figurine pentru torturi - fondant si multe retete contin asa ceva. Oricum in ro nu se gaseste nici asa ceva, nici shortening (grasime?!), insa am facut rost din Germania de niste Palmin (grasime din palmier?! sau tot un fel de shortening) si reteta este cu corn syrup. As folosi miere in loc... In rest - nu as pune asa ceva in prajitura, nici shortening. Prefer untul sau chiar untura. Nu stiu daca ati vazut filmul cu Queen Latifa si Depardieu unde zicea bucatarul interpretat de cel din urma ca untul in bucatarie trebuie folosit la greu.
Mersi si pentru informatiile despre scones. Nu cred ca o sa fac daca zici ca a doua zi nu mai sunt grozave.

Am aniversat cei 6 ani ai fiica-mi mijlocii si i-am facut (iar!) tort castel, iar de revel am facut un Bienenstich (intepatura albinei) - un tort nemtesc cu crema de vanilie si migdale caramelizate deasupra. Yummi!!



__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 13:29   #1558
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
una dintre propunerile interesante din turneul de la Iconoclast a apartinut lui Robert Sandu si cand am privit pozele tale, Mona, gandul mi-a zburat la filmul lui de Palma si imaginea Romjinei in lenjeria intima alba. cam asa arata si tortul gatit pentru ziua fiicei tale. felicitari!
si ca sa fac o mica comparatie (in contextul a ceea ce am spus mai sus), m-am convins a nu stiu cata oara ca, totul, dar absolut totul, devine chestie de imagine. in conditiile astea, mai conteaza ceea ce avem pe dedesubt, daca ceea ce se vinde este stratul de deasupra?

asadar, un amarat de kg de cartofi la cuptor. banal, ingrozitor de ieftin si mai ales DELICIOS, daca mai intereseaza pe cineva chestia asta...
IMG_0103.JPG
IMG_0112.JPG
IMG_0119.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2013, 21:14   #1559
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Cartofii astia intra la categoria bucuria lucrurilor simple. Sunt sigura ca sunt deliciosi.

Si ai dreptate cu aspectul - toti copiii au fost incantati de aspect, dar tot am aruncat azi ultimul sfert din tortul castel (sa nu mai vorbim de farfuriile din care majoritatea kinderilor au mancat cel mult jumatate...). Pe cand tortul al doilea, desi nu arata la fel de frumos, s-a ras rapid! Pe de alta parte, stii reclama aia, "bucuria copilului tau - inestimabila" (parca asa ceva era).
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin

Last edited by MariaMona : 02 Jan 2013 at 21:16.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2013, 22:46   #1560
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
tot din categoria lucrurilor simple:
IMG_0050.JPG
IMG_0055.JPG
IMG_0057.JPG
IMG_0062.JPG
spre rusinea mea, n-am gatit andive pana azi. am spart gheata, dar, nu am ramas atat de incantata de gustul lor.asa cum a fost autoarea retetei gasita pe net.

Last edited by rvn : 08 Jan 2013 at 22:48.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells