Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 May 2002, 18:07   #1
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Pentru ca deja unii din noi l-au vazut, consider ca nu e prea devreme sa propun acest subiect. In data de 10.05.2002 o sa fac un scurt comentariu asupra filmului.


__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2002, 12:08   #2
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Primele impresii dupa vizionare: E mai bun decit toate celelalte SW. Foarte dinamic, multe scene de lupta extraordinare, ceva romance ( nu uitati cind se intimpla actiunea si care copii trebuie sa rezulte), una peste alta un film excelent. Hint: Dupa ce-l vedeti, spuneti-mi dace scenele din oras nu par luate dintr-un alt film...
Nu spun mai mult pentru a nu va strica placerea vizionarii.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 01:29   #3
Peter
Novice
 
Peter
 
Join Date: May 2002
Posts: 2
Ne spui si noua cum de ai vazut tu Episode II? Eu unul stiu ca are lansarea mondiala pe 16...
Peter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 08:55   #4
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Heh, undeva pe BBC News estima un tip din domeniu ca aproape 1 milion de oameni au vazut filmul inainte de a fi scos pe piata...
So, cit de bine se vedea bootleg-ul? Report before The Force strikes you...! :smile:
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 09:11   #5
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
O sa va dezamagesc, dar pe 9 mai, la una din salile de la mall, a avut loc proiectia SW - avanpremiera la avanpremiera....Am auzit ca a aparut si pe net, tocmai sapam pentru a-l da jos...Pi-am permis sa spun ca e super misto pentru ca la mall se vede si se aude impecabil..Pe computer, tras din sala (probabil) nici macar stereo nu e.
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 10:43   #6
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Corect.
Ma miram eu de ce mi s-a raspuns vineri la telefon, de la Mall, ca pot sa cumpar bilete pentru Joi (avanpremiera) oricind am chef...
Cit e biletul (any record-breaking in this department)?
Si asa, ca o chestie de distractie, nu stiu si cit de "legala" a fost proiectia asta in superavanpremiera...
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 13:45   #7
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Inainte de toate pentru toni: nu te mai lauda atat. Ai vazut Star Wars inaintea tuturor pentru ca asa au vrut distribuitorii si te-au chemat si pe tine la aceasta vizionare care a avut loc la Mall.
Explicatia acestei vizionari, la care am participat si eu, este urmatoarea: la TOATE filmele care apar pe ecrane au loc vizionari private impreuna cu comisia de rating si cu ceilalti distribuitori. Asta pentru a stabili detaliile tehnice si a putea vedea daca filmul merita sa fie adus pe ecrane sau nu. Astfel toate filmele care vin pe ecrane se vad de catre distribuitori cu mult timp inainte, unele chiar cu luni intregi inaintea lansarii in SUA (cum este de exemplu cazul filmului de animatie "Lilo si Stitch" care in SUA apare in luna iunie dar el a fost deja vizionat de comisia de rating din Romania de o luna!...).
Asa ca aceasta vizionare care a avut loc la Multiplex cu filmul Star Wars a fost perfect legala, si mai mult nu a avut acces nici un strain la ea, in afara de distribuitorii de film si cativa ziaristi de baza.
Asa ca sa lasam laudarosenia la o parte pentru ca nu ne foloseste la nimic...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 14:19   #8
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
ok, poate am sarit calul un pic...si-mi cer scuze..dar ai putea sa comentezi review-ul meu..tie cum ti s-a parut filmul?
Quote:
On 2002-05-13 14:45, emanuel wrote:
Inainte de toate pentru toni: nu te mai lauda atat. Ai vazut Star Wars inaintea tuturor pentru ca asa au vrut distribuitorii si te-au chemat si pe tine la aceasta vizionare care a avut loc la Mall.
Explicatia acestei vizionari, la care am participat si eu, este urmatoarea: la TOATE filmele care apar pe ecrane au loc vizionari private impreuna cu comisia de rating si cu ceilalti distribuitori. Asta pentru a stabili detaliile tehnice si a putea vedea daca filmul merita sa fie adus pe ecrane sau nu. Astfel toate filmele care vin pe ecrane se vad de catre distribuitori cu mult timp inainte, unele chiar cu luni intregi inaintea lansarii in SUA (cum este de exemplu cazul filmului de animatie "Lilo si Stitch" care in SUA apare in luna iunie dar el a fost deja vizionat de comisia de rating din Romania de o luna!...).
Asa ca aceasta vizionare care a avut loc la Multiplex cu filmul Star Wars a fost perfect legala, si mai mult nu a avut acces nici un strain la ea, in afara de distribuitorii de film si cativa ziaristi de baza.
Asa ca sa lasam laudarosenia la o parte pentru ca nu ne foloseste la nimic...
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 14:42   #9
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Ma rog, daca nu e vreo taina, cine sint ziaristii "de baza" care au privilegiul de a vedea filmele in ante-avanpremiera?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 15:09   #10
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
eu zic ca am deviat de la subiect..

Quote:
On 2002-05-13 15:42, horatiu wrote:
Ma rog, daca nu e vreo taina, cine sint ziaristii "de baza" care au privilegiul de a vedea filmele in ante-avanpremiera?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 15:39   #11
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Nu, n-am deviat deloc! Chiar vreau si eu sa stiu! Ori chemi toti ziaristii la o vizionare pentru presa, ori nu mai chemi niciunul, nu?
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 15:45   #12
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
O.K. Imi cer scuze si eu pentru tonul "agresiv" dar am vrut sa lamuresc problema...
Comentariul tau la adresa acestui film mi s-a parut O.K. Si eu sunt de parere ca este mai bun decat primul, mult mai dinamic si mai tensionat, dar parca totusi are prea multe asemanari cu alte filme...
Oricum Star Wars ramane un mit si o serie de filme pe care o poti revedea oricand cu deosebita placere, ele stabilind noi limite pentru filmul SF din toate timpurile. Sunt tare curios cum va iesi aceasta premiera mondiala si ce incasari va avea in primul week-end. Il va detrona oare pe Spider-Man? (114 mil.$ in 3 zile)... Ce zici? Ceva pariuri?..
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 15:48   #13
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Revenind la subiectul cu ziaristii, cei care au fost chemati, fac parte si din comisia de rating... asa se explica prezenta lor la o astfel de vizionare.
Filmul nu va avea nici o conferinta de presa... spre deosebire de alte filme.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: emanuel pe 2002-05-13 16:49 ]</font>
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 15:48   #14
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
..se pare ca cei de la intercom gindesc altfel...
Quote:
On 2002-05-13 16:39, Poison wrote:
Nu, n-am deviat deloc! Chiar vreau si eu sa stiu! Ori chemi toti ziaristii la o vizionare pentru presa, ori nu mai chemi niciunul, nu?
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 15:52   #15
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
hm...nu e evident de ce lansarea se face world-wide?..cred ca in europa vor fi la fel de multi spectatori ca si in America...daca spider-man a avut 114 mil, sw-II va avea de 2-3 ori pe atit..
Quote:
...Sunt tare curios cum va iesi aceasta premiera mondiala si ce incasari va avea in primul week-end. Il va detrona oare pe Spider-Man? (114 mil.$ in 3 zile)... Ce zici? Ceva pariuri?..
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 15:57   #16
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Emanuel, nu ai raspuns la intrebarea: cine sint ziaristii "de baza"?
Daca n-o fi cu banat, mai am o intrebare: ce este comisia de rating si ce face ea?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 16:39   #17
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Imi cer scuze pentru exprimarea gresita. Am spus ziaristi de baza pentru ca ii tot vad pe la aceste vizionari. Eu ii cunosc numai din vedere..
Comisia de rating este cea care vizioneaza filmele impreuna cu distribuitorii si atunci se stabileste ratingul fiecarui film (vezi Cinedex), calitatea sunetului si imaginii, durata si lungimea in metri a fiecarui film.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2002, 18:54   #18
Daydream
Junior
 
Daydream
 
Join Date: May 2002
Posts: 31
Mi se pare mie sau in State ziua de joi (16 - premiera) nu se ia in calcul pentru recordul over the weekend?
Si daca iarasi nu mi se pare, numarul de ecrane de proiectie e mai mic in cazul AOTC fata de Spider-Man (again, in State)... Or not? Parca asa am citit pe undeva prin lumea larga... Deci, cum stam cu pariurile pentru recorduri? :smile:
Daydream is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 09:43   #19
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Quote:
ii tot vad pe la aceste vizionari. Eu ii cunosc numai din vedere

Numele lor?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2002, 11:43   #20
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Lucas a spus clar ca nu-l intereseaza competitia cu Spider Man (care a sarit deja de 200 de milioane). El va lansa pe mai putine ecrane in State pentru ca il intereseaza calitatea proiectiei si, deci Atacul... va fi doar in cinematografe dotate cu echipamente de prima mina.

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Poison pe 2002-05-14 12:43 ]</font>
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells