Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Oct 2005, 09:51   #1
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
DOOM 2

cititi si va cruciti.
http://www.evz.ro/diverse/?news_id=201397
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 15:52   #2
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
In ce hal am ajuns.Prostia devine lege.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 16:31   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Le-am trimis urmätorul räspuns:

* * *

Doamna Rogalski de la Scoala Centralä le-a spus elevilor cä si Academia are bisericutele ei, si toate chestiile astea depind doar de cine-i mai tare-n clantä. Just.
Mai la obiect, Je spune cä distinsii academicieni sunt INCULTI, AGRAMATI, totalmente TANNPITI, si FUDULI ca niste SCROAFE URCARE IN COPAC. Politruci adusi cu pluta pe conductä si fäcuti pe puncte la Stefan Gheorghiu. Pun pariu cä cel putin în cazul unui sfert din ei se aplicä regula "partea cea mai bunä din el s-a scurs pe picioru' lu' ta-su'", iar pentru o treime, "pe pärinti îi chema la el si-nainte de nuntä!"
Cum nu vii tu, Tepes Doamne...!
Mai ducä-se zurück de unde-au venit. Eu, unul, voi continua sä scriu CORECT în limba românä, lua-mi-ar boii de la bicicletä (cä tot am semnätura pe foaia de gardä a vreo sase sute de volume)!

* * *

Acuma sä vedem dacä-l aprobä!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 17:00   #4
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Cui spui de doamna Rogalski si Scoala Centrala? :w00t: Rogaslki e o profesoara foarte buna,nu am cum sa neg, dar persoana mai fudula si mai cu nasul pe sus nu am cunoscut in viata mea.Probabil ca de aceea e single.
In alta ordine de idei, si mai on topic,eu nu voi lua in considerare ce spune DOOM 2.Sa fim seriosi, "nicio" in loc de "nici o".Scart, never!
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 20:38   #5
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
DOOM2 sper ca e capodopera gameristica care mi-a mancat mie 3 tastaturi. ca ma fut in el de pictzionar.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 01:14   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by st3fan:
Cui spui de doamna Rogalski si Scoala Centrala? :w00t: Rogaslki e o profesoara foarte buna,nu am cum sa neg, dar persoana mai fudula si mai cu nasul pe sus nu am cunoscut in viata mea.Probabil ca de aceea e single.
Je conne, je conne! E profa favoritä a lu' fi-miu (mä rog, si el e elevul ei favorit din clasä, asa cä marea iubire mare e împärtäsitä reciproc-mutual-bilateral-biunivoc din ambele douä pärti). Mereu îmi povesteste de ea - în AMBELE (douä) ordini de idei.
Originally Posted by st3fan:
In alta ordine de idei, si mai on topic,eu nu voi lua in considerare ce spune DOOM 2.Sa fim seriosi, "nicio" in loc de "nici o".Scart, never!
Cate-GORIC! E si ilogic, si ridicol - si, culmea, nici mäcar nu e uzitat! Cred c-am väzut "nicio" si "niciun" în 0,2% înscrisuri - TOATE, nivel avizier al asociatiei de locatari. Ceea ce aratä cä bezmeticii ästia nici mäcar REALITATEA SOCIALA n-o cunosc, oricât se dau ei rotunzi cä au folosit criteriul "uzitärii". HABAR N-AU CUM VORBESTE SI SCRIE LUMEA. Totul e un delir halucinant - fantasmagoriile care le trec lor prin cap, care-n vilele cäpätate cä-si turnau colegii la partid, care-n garsoneriile boeme de 'telectuali alcoolici.
O adunäturä care calcä-n picioare limba si cultura românä, mai cä nu-ncep sä mä gândesc si-aici la vreo "teorie a conspiratiei".
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 01:20   #7
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Dar astea cum sunt decise? Asa gen "Eu m-am plictisit. Hm. Hai sa schimbam limba romana cu chestii tampite si inutile menite doar sa ameteasca lumea".
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 08:57   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo,
Prin 1987, dacä mai tin bine minte, am scris o piesä SF intitulatä "Somnul cel lung". Avea o naturä de "atelier", în sensul cä un numär de actori, distribuiti multiplu, interpretau foarte multe personaje arhetipale cu aparitii de micä întindere. Subiectul era urmätorul:
În zilele noastre, un extraterestru venit ca emisar constatä cä de fapt omenirea încä nu e pregätitä pentru contactul cu civilizatia lui, asa cä-si induce un somn artificial de un mileniu, în asteptarea momentului când vom fi potrivit de evoluati. În timpul somnului lui, are loc ascensiunea unei dictaturi militariste, se declanseazä un räzboi care se mondializeazä, finalizat printr-un W.W.G., dupä holocaustul nuclear vestigiile omenirii decad în barbarie, apoi îsi revin încet-încet, iar peste o mie de ani, când personajul nostru se trezeste în sfârsit, gäseste societatea exact asa cum o läsase, si nu mai întelege nimic.
Ei bine, în perioada de barbarie post-nuclearä, când cultura reîncepe sä evolueze folosind diverse cunostinte mostenite de la vechea civilizatie, unele cuvinte degenereazä. Unul dintre acestea (cel mai semnificativ, pentru cä se referä la clädirea în care, färä stirea nimänui, vegeteazä personajul principal), este "monoment", folosit initial de niste ciobani, Spre final, regäsim termenul "monoment" în contexte de limbä evoluatä si oficialä - ca un semn al degenerärii subtile ce marcheazä omenirea.

Exact asta îmi inspirä si opera acestor distinsi täntäläi. Nu fac decât sä acrediteze o degenerare lingvisticä grotescä si monstruoasä. Nu degeaba se numeste porcäria produsä de ei "DOOM". Oh, yes, it's our language's Doom all right!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 09:09   #9
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
de acord cu faptul ca "nicio", "niciun" sint timpenii absolute (ca si "odata ce", "odata cu", ca si cum ai spune "demult ce"). Dar, pe de alta parte, eu am spus intodeauna "capsuni" si "gogosi", nu capsune si gogoase, desi am spus si voi spune in continuare "cirese" si nu "ciresi", care-s copacii (ciresi ca fructe poate in Ionel Teodoreanu mai gasesti). De asemenea, am spus si scris "avataruri" si nu avatare, si am ignorat toujours tembelismul "ignoreaza". Am mai zis "foarfeca" si nu foarfeci. What does that make me?
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 09:19   #10
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
am ris la comentariul unuia:

"Ce-i amuzant este traducerea englezeasca a lui DOOM:
1.Distrugere (ruina) inevitabila
2.Soarta cu "nuanta" tragica
3.Osinda"

__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 11:06   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Acuma sä vedem dacä-l aprobä!
Pusu-l-au! Päcat doar cä singurii care citesc sunt altii ca noi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2005, 10:26   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Gata, mi-am gäsit menirea! I SAW THE LIGHT!!! In fiecare zi postez acolo câte un mesaj, sä-i fac pe äia albie de porci. Am pus trei pân-acum!
Haideti mä si voi, nu fiti!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells