Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Feb 2012, 02:38   #2601
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Stai linistit ca lume care sa dea banii astia pe haine e destula.Iti sugerez ebay pentru haine,gasesti acolo tot ce vrei si la ce bani vrei.E mai nasol ca nu le poti proba,dar gasesti multe "bargainuri"
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 08:31   #2602
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Another man down One of the bravest.
http://btjunkie.org/goodbye.html
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 09:03   #2603
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
e down de duminica si la naiba, ultimul film pe care mi l-am luat sambata a fost Vampyr al lui Dryer. of, ce feng shui de Dryer am. si nici nu-mi place!
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 12:41   #2604
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
R.I.P bitjunkie.
@Chambord: Ti-am dat destule optiuni sa ai de unde sa iei filme in continuare,nu-i bai dar totusi,nasol ca s-au dus si astia.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 13:58   #2605
ProfetulTau
Junior
 
ProfetulTau
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 41
Originally Posted by aniela07:
e down de duminica si la naiba, ultimul film pe care mi l-am luat sambata a fost Vampyr al lui Dryer. of, ce feng shui de Dryer am. si nici nu-mi place!
mai sunt si altele
ProfetulTau is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 15:14   #2606
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
da, stiu ca mai sunt si altele. preferatul meu e un altul pentru ca eu imi caut mai mult carti. dar na, e urat ca s-a dus asta.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 15:15   #2607
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by aniela07:
da, stiu ca mai sunt si altele. preferatul meu e un altul pentru ca eu imi caut mai mult carti. dar na, e urat ca s-a dus asta.
Eu imi iau cartile de pe ala cu nume de .E plin ochi!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Feb 2012, 19:50   #2608
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
ma multumesc/ma resemnez si eu cu daimonul meu. carti mai scot si de pe library.nu. ca platforma foloseam torrentpond-ul, dar cum au mai disparut din trackere am renuntat. facea cautarea mult mai confortabila.

Last edited by charles : 07 Feb 2012 at 19:53.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 01:06   #2609
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
wah,
dar mirosu de hartie nu va mai place? de dat pagini? de iscalit cartea? nimic nimic.... offff

tehnologia asta...
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 17:10   #2610
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Dupa 11 ani de scoala in sfarsit ma enerveaza sistemul de invatamant romanesc unde nu suntem invatati aproape nimic care sa ne ajute in viata.

Am de invatat tot Luceafarul lui Eminescu doar pentru ca profesoara considera ca asa ii vom cunoaste mai bine vasta ( ? ) creatie. De ce am invata ceva care probabil n-o sa ne puna mancarea pe masa in viitor? Da, tre' sa studiezi literatura limbii care ai invat sa o vorbesti de cand te-ai nascut dar nici chiar asa.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 17:20   #2611
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
pai ceachi....

sti ca exista clasa profesionale? sau scolile de arte si meserii nu? licee industriale , etc
unde te invata o meserie, ba de motoare, ba de bucatar, ba tamplar... si dupa liceu, primesti atestat, cu, care pe viitor iti poti lua un job in domeniu, ca doar deh, esti calificat....
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 17:25   #2612
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Asa ziceam si eu cand eram in liceu despre unele obiecte... se pare ca pe o parte din ele chiar am ajuns sa ma bazez serios, iar pe altele as fi vrut sa le invat mai bine pentru mine. Ca tot se discuta cand era scandalul cu bacul, problema principala a invatamantului romanesc actual nu e faptul ca-i prea multa materie, ca-i prea multa teorie si prea putina practica, ci ca elevul nu-si mai da interesul. E si asta cu materia o problema care ar trebui rezolvata, la fel si problema profesorilor mai putin pregatiti, dar in principal e vina elevului. S-a creat o atmosfera si o conceptie eronata in mintea elevilor a ceea ce ar insemna invatamantul. Asa cum Romania a inteles gresit libertatea dupa revolutie, asa si elevul a inteles gresit scoala. Tocmai de asta a fost extrem de important ce a facut Funeriu anul trecut, elevul trebuie sa ia din nou scoala in serios, examenele ar trebui sa fie din nou teste adevarate, elevul trebuie sa realizeze asta. Ca ar trebui ca profesorii sa pregateasca serios elevul pentru asta e o idee, desi nu prea are cum in momentul de fata, un examen serios ar trebui sa sustina profesorul, iar apoi profesorul s-ar putea ca la randul lui sa poata pregati elevul pentru examen, daca acesta (elevul) ajunge sa prezinte un minim interes.

PS: Nu vorbeam despre tine mai sus, nu te cunosc indeajuns ca sa mi-o permit, doar prima fraza e indreptata direct spre tine.

PS2: +1 iiii
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 18:25   #2613
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Problema sistemului de invatamant din Romania e ca nu sunt destule categorii dintre care poate sa aleaga elevul si sunt obligati sa invete lucruri care ori nu-i intereseaza ori n-o sa le foloseasca la nimic in viata.
Mai bine sa excelezi la ceva decat sa fii mediocru la mai multe.Ca sa nu mai vorbesc de repartizarea prin calculator(inca se mai foloseste?)care e penibila.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 18:55   #2614
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Problema sistemului de invatamant din Romania e ca nu sunt destule categorii dintre care poate sa aleaga elevul

La ce te referi mai exact?

Originally Posted by Kriss_Kringle:
si sunt obligati sa invete lucruri care ori nu-i intereseaza

Imi pare rau, dar pe ei nu-i intereseaza nimic ce are legatura cu scoala.

Originally Posted by Kriss_Kringle:
ori n-o sa le foloseasca la nimic in viata.

E discutabil.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 19:07   #2615
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
deci....

in primul rand materia este foarte stufoasa, ma refer la materia din manuale.... think ca ce facem noi la matematica in clasa a 12 , profil mate info, fac studentii in anumite facultati din vest sau de peste ocean. si aici nu ma refern numai la matematica, ci si la fizica, chimie etc...

tin minte cand eram elev, si trebuia sa invat o gramada de formule la fizica sau la matematica, sau la chimie, formule care au intrat pe o ureche si au iesit pe alta, cand trecea lectia.... in cazul meu, trebuie sa recunosc ca nu mi-au folosit la nimic, dar absolut la nimic.

apoi ce zice amicul ceachi despre literatura... asa credeam si eu in liceu, nu intelegeam de ce ma punea profa sa invat luceafarul,, sau cand am avut glossa etc....
dar cand am ajuns la o varsta si macar ma pot lauda ca am citit luceafarul si ca am reusit sa inteleg, si am reusit sa citesc cu alti ochi si mai ales cu alta minte , mi-am dat seama cat de fraier am fost in liceu, ca nu am vb cu profesoara... nu am pus intrebari, nu m-am bagat in discutiile din clasa legate de opera respectiva... asa ca ceachi.... citeste cat mai mult, fi smart, (vezi ca pe viitor o sa te ajute cand mergi la facultate la cluj sau undeva... si o sa te dai cult, fetele love it ) si o sa ai numai avantaje, sfatu meu
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 19:12   #2616
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Acelasi lucru poate fi aplicat si pentru matematica/fizica/chimie. Si iti folosesc la ceva daca depui efortul sa le intelegi. Eu nu am facut-o la timp cu unele lucruri si acum tare mi-as fi dorit sa o fi facut.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 19:17   #2617
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
da liviu
dar daca fizica era de exemplu mai practica.... nu numai formule sofisticate pe tabla si rahaturi de genu.... poate ar fi fost alttceva.... sa vad eu tot sa imi arate mie in laborator ceva de gen... chesti cu ,curent prosti.

si la chimie la fel, mergeam la laborator si ne punea sa combinam 2 lichide de culori diferite si se faceau alta culoare! woooooooooooooooooow!!!!!
si in rest numai formule formule formule si invatat mecanic..... practica ciuciu

intelegi ce vreau sa zic Liviu?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2012, 21:13   #2618
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Ma enerveaza conducerea facultatii ca i-au decizii stupide in numele studentiilor.Am 2 examene picate si vroiam sa le dau in toamna.Seful de serie mi-a zis ca nu mai exista sesiune de toamna, aceasta fiind pusa in vara dupa cateva saptamani de la terminarea anului.De abia apuc sa termin facultatea care este tot mai stresanta.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Feb 2012, 16:37   #2619
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
ce mă enervează?
1.mă enervează când români care vorbesc cu ”mail-ul care ți l-am trimis ieri” și nu ”pe care ți l-am trimis ieri” pozează în corporatiști.
2. mă enervează că identificăm oamenii cu meseriile lor, iar despre calitățile lor nu am ști să spunem o vorbă, pentru că oamenii, dincolo de profesii, nu există.
3. mă enervează să știu că utilitatea unei chete se vede: nu am bani să-mi iau o lopată, dar dacă punem bani, tot blocul, luăm o lopată ca se deszăpezim în față. în schimb, utilitatea strângerii, în doze mărunte, a curajului din dotare, căci da, e în doze mici, doar nu vă așteptați să fim o națiune de supereroi, ei bine, aia nu se vede. sau poate că e bănuiala că celălalt pune mai puțin ca tine. banul se vede, că-s 2 lei, că-s 3, curajul însă nu se vede, e impalpabil, ținut cu grijă, băgat într-un ciorap imaginar până ți-l fac moliile ferfeniță și nu mai știi de unde să-l iei. și de curajul fiecăruia dintre colegii mei am nevoie acum, când fiecare se supără că primește prea puțin, dar li-i frică să zică.
4. mă enervează oscarurile care au loc fără ca bela tarr, cu calul lui, care-i mai breaz decât cel al lui spielberg, să fie menționat măcar la o categorie. urât și nașpa eveniment.

Last edited by Malombra : 09 Feb 2012 at 19:17.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2012, 12:15   #2620
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Vatmanii RATB care lasa usile deschise in statiile de tramvai desi nimeni nu mai urca /coboara . Terapie de soc la 2-3 minute . Daca mergi 10 statii ajungi ca Louis de Funès in Hibernatus .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells