Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Mar 2009, 22:02   #21
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Foarte pertinente observatii a facut Polifanathic in prima postare.
Pitbull,slaba cronica,singurul lucru memorabil pe care l-am retinut,a fost ca Pollack si Minghella au murit ,RIP.Progermanismul(ca sa nu zic altele) tau se vede cu ochiul liber si il agreseaza rau in pupila.
Nu mi s-a parut partinitoare sau acuzatoare viziunea pe care o ofera filmul in ceea ce priveste pe Hanna,ci f ,dezamagitor de superficiala.Ca poveste romance(apropos de predilectia ei pt ascultatul cartilor de gen) a excelat,dar ca redare istorica si coerenta canci.
O poveste esuata(si "Orele" mi s-a parut la fel,partea despre Virginia Woolf,finalitatile).De retinut ca si in "Orele" si aici,sinuciderea care curma o suferinta bizara,nu atat launtrica,ci mai ales dependenta de ceva(de lume,si judecata ei,de o boala incurabila in "Orele").
Cumva Michael a reusit dupa 20 de ani de inchisoare s-o ucida pe Hannah cu o propozitie,transferandu-si si lui sentimentul culpabil.Si mai ramane intrebarea: de ce n-a vorbit inainte de verdict ca Hannah e analfabeta,a incercat "s-o ajute sa inteleaga"?Si atunci obsesia lui e una morbida,pt ea.
Interesant cum Lena Olin asaza cutia de ceai a nazistei (oare l-ar fi exterminat si pe Michael daca i-ar fi citit in lagar,si s-ar fi iubit?)langa poza familiei ucise...un fel de iertare,acceptare a implacabilului.
The Reader mi s-a parut o reusita poveste de dragoste,despre o femeie,mai putin despre tragedia si absurditatea exterminarii evreilor de catre nazisti.
Mai multa sensibilitate ,decat morala.Mi-a placut mai mult decat tampenia de "Slumdog Millionaire".
Dar,si viata PARE la intamplare,speram ca macar in filme cu pretentii intelectuale (doar Cehov si Homer,si inca putin din D H Lawrence"e scarbos,dar continua"si un rand din Tolstoi...) sa aflam niste raspunsuri
Winslet are un profil si trasaturi de admirat,de remarcat ca fara machiajul glamour e mai frumoasa,classic beauty.

Last edited by Pauline Kael : 28 Mar 2009 at 22:07.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 10:43   #22
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ma bucur ca n-a jucat Kidman in film(i-ajunge Dogville,cand era si ea umana...),sau Marilon sau Naomi, si Ralph a fost atat de convingator si negativ in Schindler...dar ma rog,el niciodata nu joaca un personaj absolut pozitiv,un arhetip.In the Reader mi s-a parut chiar aiurea cand a intrebat-o pe Hanna"Te-ai mai gandit la ce a fost?"...adica o intrebare acuzatoare si cam nelalocul ei,fiind pusa ca din pom,nu la momentul potrivit.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 11:03   #23
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Cartea e oarecum reversul medaliei fata de film, nu impresioneaza ca poveste de dragoste si mi-a placut tocmai pentru ca reuseste sa abordeze teme mari fara sa le banuiesti la inceput, apoi le dezvolta tot si tot mai mult pe parcurs. Filmul nu prea reuseste asta, prima . E normal ca filmul sa-mi placa mai putin ca romanul, avand in vedere ca l-am citit inainte, but then again, romanul asta chiar avea potential si nu-mi place cum l-au exploatat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 11:09   #24
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Esti o fericita ca ai citit cartea,nici filmul nu e prost,dar e incomplet.N-o sa teoretizam acum care e mai bun cartea sau filmu',ecranizarea ,gaina,oul...
"Sophie's choice '(despre vina si alte lucruri ambigue) a lui Styron(cartea) e super,dar filmul reuseste sa concentreze,sa contracte ceea ce era mai important,mesajul nu se pierde,din contra e unul f clar.
* The kid era inca minor cand au filmat scenele nud,asa ca au asteptat sa faca 18.Imita binisor accentul nemtesc,nu ma deranjeaza limba si accentele.Probleme legale,si ar fi o treaba sa stim ce cred femeile despre relatia asta(Michael,15,Hanna,35)si ce cred barbatii(cei din urma o dezaproba).
Bineinteles ca pitecantropii care se uitau la film comentau" el e frumos si tanar si se reguleaza tot filmul cu o baba".Cand fazele erotice s-au terminat au plecat f veseli,inainte de partea interesanta a filmului.

Last edited by Pauline Kael : 29 Mar 2009 at 11:15.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 10:16   #25
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
mi-a placut foarte mult filmul. si mie mi s-a parut ca in prim plan e o poveste de dragoste - am fost socata sa citesc cronica lui ebert in care relatia e numita 'for sure not love'. dovada ca unii chiar au inteles total altceva decat mine din momentul final in care michael isi aduce fiica la mormantul hannei. s-o fi adus acolo ca sa ii spuna 'draga mea, uite ce se poate intampla daca nu esti atenta!'? nu stiu, da' eu am vazut alt film, and i am happy with that.

sunt de acord cu multe din observatiile lui pitbull, mai putin cu cele in care spune ca filmul trebuia schimbat pe ici pe colo (mie mi s-a parut perfect! - si mai putin si cu comparatiile istorice, dar ma rog, l-a luat valul legatura cu steinhardt e trasa de par!). dar da, si mie partea de inceput a filmului mi s-a parut frumoasa cum nu s-a mai vazut...

mi-a placut si ce a zis pauline mai sus. si eu m-am intrebat in ce masura contribuit micheal la sinuciderea hannei....
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 19:50   #26
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Europe, nagyon szeretlek.
Da,probabil ca era singurul care ar fi putut s-o atinga la sentiment pe Hanna,era destul de rigida,nu la pat,bineinteles.:oops:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2009, 23:54   #27
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
da, culmea, si mie mi s-a parut mai curand un foarte reusit si ingenios film de dragoste, cu drame proprii unui film de dragoste, decat un film de reflectii politice.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 23:10   #28
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Pauline

btw, apropo de diferenta de varsta: treaba a mers si pentru ca desi in film se zice ca Michael are 16 ani, arata totusi de un 20... asa mai merge... ;-)
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 00:27   #29
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Suntem complet pe lângă subiect - dar nu mă pot abţine ...
</P>
</P>
Originally Posted by Floydman:
mestere, ma tem ca perceptia TA este profund gresita, in ceea ce priveste RUSIA.</P>
</P>
Capacitatea industriala a unui imperiu conteaza, dar nu e hotaratoare, atunci cand decalajele pot fi rapid recuperate pentru a face fata efortului de razboi. Cum le-a recuperat rusia intre 1940 si 1941.</P>
</P>
De ce le-a recuperat? Pt ca Rusia avea resurse teritoriale, demografice si economice imense (practic nelimitate comparat cu nemtii) ceea ce intr-adevar a contat.{...}
</P>
</P>
Singura "resursă" cu adevărat imensă a ruşilor a fost ... teritoriul ( deşi şi aici a contat mai degrabă stupiditatea lui Hitler de a ordona începera planului Barbarossa cu întârziere după operaţiunilor necesare "curăţirii Balcanilor" ).</P>
În rest ... demografic URSS-ul nu stătea nici pe departe aşa de bine cum a reuşit propaganda sovietică să inducă ideea : în momentul atacului din 1941 populaţia era sub 160 de milioane ( cât exact sub nu se ştie deoarece o statistică pregătită să fie publicată în 1938 care reflecta efectele teribilei foamete din timpul colectivizării staliniste forţate şi se pare că indica o populaţie în scădere - pe la 155 de milioane - a fost cenzurată şi responsabilii trimişi în Gulag pentru "atitudine defăimătoare" ). Comparativ cu o Germanie care după Anschluss avea </P>
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 10:07   #30
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by europe_east:
Pauline

btw, apropo de diferenta de varsta: treaba a mers si pentru ca desi in film se zice ca Michael are 16 ani, arata totusi de un 20... asa mai merge... ;-)
Merge si e si legal
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 10:35   #31
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Interesant e cä actorul avea 17, si au fost nevoiti sä-i astepte majoratul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 10:40   #32
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Am scris asta,dar nu citesti tu postarile unora .Adevarul e ca si eu m-am grabit si-am zis ca nu e grozava cronica ta,dar de fapt e destul de buna,putin subiectiva,atat.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 09:57   #33
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Nu am apucat sa citesc tot ce ati zis voi pe acest topic, am vazut filmul azi noapte la ora 3-4 (ma rog, azi-dimineata), dar va rog, va rog sa ma lamuriti: este strigator la cer, de ce mama ma-si Michael nu spune adevarul la proces pt a o salva pe femeie pe care o iubise, prima lui iubire, de la inchisoare pe viata?

Cum poate fi credibil ca cineva stie un adevar salvator dar il ascunde, cu efectul atat de dezumanizant al inchisorii pe viata? Domnule, nu merge asa, nu se justifica, e fortzat, la naibii e FAKE. Nu e credibil, e subred, am fost si sunt scandalizata de un asemenea personaj. Nu de moralitatea lui ci de inconsistenta lyui ca personaj al unui scenariu. E o lacuna imensa, e o mare gaura prin care se vede tot.

In rest: sunt uimita de jocul lui Kate. Dumnezeul, ce actrita, am ramas inmarmurita! Ce joc senzational in scena judecatii ei la tribunal, ce personaj sinistru - ati perceput-o si voi usor nebuna, usor desprinsa de realitate, usor incapabila sa vada consecintele propriilor fapte, cu o afectivitate blocata, cu complexe atat de adanci (si insignifiante pt noi) incat o fac desfunctionala?

M-a cutremurat scena de aproape de final, cand el se duce dupa 20 de ani la inchisoare la ea (inainte de eliberarea ei): el nu are pic de intelegere, empatie, caldura pt ea ceea ce o face sa comita actul final, suicidal.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 13:16   #34
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Pitbull,

am citit acum cronica ta. Mi-a placut imens, e exact genul de cronica de film pe care imi place sa o citesc, foarte foarte documentata, te trimite la date istorice si sociale, problematizeaza relatia dintre poveste si realitatea in care este evocat. Mi-a placut la nebunie, si am aflat o multime de lucruri noi!

Totusi, nu ai perceput gaura aceea imensa pe care am perceput-o si eu? Acuma am ramas obsedata, pe bune, de ce rahat Michael tace? Nu poate fi credibil un astfel de personaj in vecii vecilor. Cum ramane cu justificarea fiecarui act al personajelor intr-un scenariu?

Exceptionala echipa de lucru a filmului, nu apucasem sa aflu cine sunt in spatele lui.
Ce mi-a mai placut: cele doua personaje, el si ea, se aseamana foarte mult: amandoi sunt blocati intr-o anume stare de necomunicare, ea dintotdeauna, el abia mai tarziu, odata cu acuzarea ei in tribunal. Poate asta explica esecul relatiei. Amandoi se izbesc de un prag - pragul ei il inteleg, dar pe al lui nu. Nu ma pot impaca cu asta!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 13:17   #35
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by illotempore2002:

M-a cutremurat scena de aproape de final, cand el se duce dupa 20 de ani la inchisoare la ea (inainte de eliberarea ei): el nu are pic de intelegere, empatie, caldura pt ea ceea ce o face sa comita actul final, suicidal.

Acesta crezi tu ca este motivul sinuciderii? Atitudinea lui?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 13:25   #36
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
sigur
la inceputul discutiei din cantina, cand el vine in inchisoare sa o vada, ea ii intinde plina de speranta si afectuoasa, mana, pentru o atingere calduroasa. el ii refuza afectivitatea, si atunci totul ia o turnura dramatica, cu adevarat dramatica, mai dramatica decat tot ce fusese pana atunci in film. el ii spune odiosul "we'll do everything quietly". dupa mine, scena aceea este cea mai incredibil de dureroasa scena.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 14:50   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by illotempore2002:
nu ai perceput gaura aceea imensa pe care am perceput-o si eu? Acuma am ramas obsedata, pe bune, de ce rahat Michael tace? Nu poate fi credibil un astfel de personaj in vecii vecilor. Cum ramane cu justificarea fiecarui act al personajelor intr-un scenariu?
Sigur cä am "perceput-o", dar nu ca "gaurä imensä" - poate, mai degrabä ca "gaurä neagrä", în sensul POZITIV al cuvântului: adicä, punctul de MAXIMA DENSITATE al scenariului. Justificarea acelui act est tocmai VERIGA CARE UNESTE CELE DOUA PERSONAJE, este CHEIA INTREGULUI FILM.
Pentru ea, analfabetismul era un motiv de rusine ucigätoare. Mai degrabä se lasä condamnatä la o pedeapsä mult mai asprä decât merita, decât sä-si recunoascä nestiinta de carte. In aceastä dilemä sfâsietoare se adunä toate firele dramei: demnitate sau libertate? închisoare sau umilintä? IN ACEST SCOP s-a constituit toatä partea esentialä a povestirii, cea cu CITITUL CARTILOR, cu rolul CITITORULUI. Dacä la proces nu se punea acea problemä, totul devenea inutil. Iar dacä Michael o "rezolva", divulgând adevärul dezonorant dar salvator, totul se ieftinea, devenea "Schimb valutar" (stricat de Märgineanu printr-un happy-end pentru subrete, dupä ce Voican îl scrisese firesc, nemilos si semnificativ).
Atitudinea lui e decisivä (în sens moral), tocmai fiindcä îi întelege alegerea si i-o respectä, desi pretul e cumplit pentru amândoi. Si, evident, sä nu uitäm epoca si locul unde ne afläm: Germania, jumätatea secolului XX. Acolo, chestiunile de onoare erau sacrosancte; ar fi fost o dizgratie totalä, o TRADARE DE NEIERTAT, dacä el trecea peste vointa ei si-i obtinea disculparea, cu pretul divulgärii.
De fapt, toate observatiie tale de caracterizare a celor douä personaje completeazä perfect profilurile psihologice conjugate care justificä alegerea ambilor - care umplu cu masä stelarä hiperdensä spatiul care tie ti s-a pärut, pânä acum, "gaurä imensä"...

Last edited by Pitbull : 27 Apr 2009 at 14:52.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2009, 14:54   #38
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
hai ma Pitbull.....pe bune, te autosugestionezi.
Repet, pe ea o inteleg in toate alegerile pe care le-a facut, Hannah este depasita de propriile complexe care se vor hrani din suferinta ei. Dar pe EL nu il inteleg, nu pot sa cumpar asta cu "ii respecta decizia". Am vazut in ochii ei ca ii cerea ajutorul in sala de tribunal, vroia sa fie salvata si se prabuseste de oroare cand afla ca va face inchisoare pe viata.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 12:35   #39
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
michael e un pampalau
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2009, 13:09   #40
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce bine-ar fi ca autosugestia mea sä fie atât de puternicä, încât sä i se poatä transmite prin telepatie, în trecut, lui Schlink, dictându-i romanul...!
Sau, mai stii...? Poate peste ani, dupä ce se va inventa cälätoria în timp, eu mä voi întoarce si voi scrie "Der Vorleser", iar Schlink mi-l va cumpära si publica sub semnätura lui! Ca-n epsodul äla din "Twilight Zone", când James Coco, mare admirator al lui Shakespeare, se-ntoarce în Anglia secolului al XVI-lea ca sä-l cunoascä - si gäseste un actor betiv si cam bätut în cap care, când aflä ce-i rezervä viitorul, îi stricä tipului masina timpului si-l sechestreazä acolo, ca sä-i scrie opera. Sau în "Cum a fost descoperit Morniel Mathaway", de William Tenn - unde pictorul ia masina timpului cu care a venit expertul-fan si fuge în viitor, sä culeagä roadele, iar expertul, prizonier în trecut, e nevoit sä se-apuce sä-i picteze tablourile, ca sä aibä din ce träi... Sau.. nu, gata! Stiu! Favorita mea! "Behold the Man", a lui Moorcock, cu Karl Glogauer, cel care se întoarce în Galileea romanä ca sä-l întâlneascä pe Iisus...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells