Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Aug 2007, 11:55   #41
seven7seven
Veteran
 
seven7seven
 
Join Date: Jul 2007
Location: Dej, RO
Posts: 194
Din filmele beton pe care le aminteºti, doar Se7en mi-a plãcut (era destul de evident.. ), restul m-au amuzat (Saw 2 nu l-am vãzut, mi-a fost destul primul :happy: , deci e posibil sã fie o capodoperã ºi sã nu ºtiu eu..).
__________________
Your eyes are weary from staring at the monitor. You feel sleepy. Notice how restful it is to watch the cursor blink. Close your eyes. The opinions stated above are yours. You cannot imagine why you ever felt otherwise.

*snap fingers*
seven7seven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2007, 12:15   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: "1408"

Originally Posted by Andy69:
Ei ce zici?
Zic cä tot efortul täu de a argumenta sustinerea filmului nu face decât sä-mi dea dreptate, în ultimä instantä. Se integreazä perfect în contextul discutiei pe care am avut-o pe pagina anterioarä cu razvan.gabriel: al problematicii drumului de la intentie la realizare. Si tu observi anumite intentii (de pildä, latura psihologicä a relatiei dintre camerä si personaj - dar si multe altele), läudabile în fond, si nu reusesti sä percepi mecanismul care duce la ratarea lor (si care, aici, e determinat de o lipsä totalä de originalitate si creativitate, pe fondul unui scenariu haotic, dezorganizat, care încearcä sä spunä prea multe si sä întindä tentacule în toate pärtile). Pe aceastä cale, as putea lua punct cu punct toate exemplele tale, disecându-le - dar consumul de timp ar fi prea mare pentru un asemenea film, si de fapt am si fäcut-o anterior, partial (atât în analizä, cât si în dialogul cu razvan.gabriel). Mai bine citeste-le din nou, încet, atent, confruntându-le punctual cu referirile tale.
As mai avea de fäcut niste observatii, dar sunt foarte severe, asa cä astept pentru când ne vedem (poate mâine sau poimâine, la Mall). Dacä ti le spun între patru ochi, vei sti cä-s bine intentionate, si n-ai sä te superi; dar în public, ar da nasol.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2007, 12:18   #43
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
hopa..ce e maine sau poimaine la Mall? u made me curious
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2007, 12:40   #44
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu mai stiu... Ala coreeanu' mi se pare, zi-i pe nume... N-am retinut precis, tre' sä-ntreb iar.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2007, 18:35   #45
Andy69
Junior
 
Andy69
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 35
Re: "1408"

Originally Posted by Pitbull:
As mai avea de fäcut niste observatii, dar sunt foarte severe, asa cä astept pentru când ne vedem (poate mâine sau poimâine, la Mall). Dacä ti le spun între patru ochi, vei sti cä-s bine intentionate, si n-ai sä te superi; dar în public, ar da nasol.
suna cam ciudat, dar astept cu interes.
e poimaine.
__________________
Be you.
Andy69 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 09:40   #46
distroe
Junior
 
distroe
 
Join Date: Oct 2006
Location: Bucuresti
Posts: 25
Send a message via Yahoo to distroe
Atentie unde va cazati

Dupa Green Mile, mi-a placut una peste alta filmul asta ca ecranizare dupa King. Sincer,am trecut prin ceva asemanator ca Enslin - m-am asezat pe scaun convins "iaca din nou un horror plicticos, un cap de drac si putina magie neagra". Numai ca dupa ce in fata lui Cussack dispar ferestrele si se trezeste intr-o gaura in spatiu,ma trezesc ca o tin de mana pe prietena mea ( iar ea se tine strans de sticla de icetea). Chestia cu falsa evadare e reusita, se leaga de scena inecului de la inceputul filmului - imi place si partea cu realitatea alternativa - sotia interpelata pe messenger spune ca a verificat deja hotelul si camera,deci Enslin ar fi proiectat intr-un univers paralel. O treaba ar mai fi mers - si nu e - un flashback cu inceputul povestii,ceva de genul unui manager zidit intre peretii camerei 1408 care sa se ranjeasca macabru dintre flacarile de la sfarsit... In fine, ca poveste de groaza gives shiver...Una peste alta,un 9.50
distroe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 14:27   #47
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Re: "1408"

Toti ceilalti, fiind obligati de camera sa faca asta, au ales calea cea mai usoara: moartea. Ori Enslin asta avea cojones cat casa, altfel claca. Cam asta e morala.
Ei ce zici? [/quote]

Pe mine tocmai asta m-a deranjat la film : ca e moralizator; mi-a dat frisoane in schimb imaginea in oglinda, proiectata la fereastra de vizavi de 1408; mi s-a parut pe cat de ilar-ludica oarecum, pe atat de creeepy
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 17:39   #48
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cele mai bune ecranizari dupa King le consider a fi cele care o au in distributie pe Kathy Bates (Misery si Dolores Clairborne) - o actrita careia i se potriveste ca o manusa universul lui King.
Trebuie amintit desigur si THE SHINNING, cel mai bun film facut dupa un roman de King in opinia mea. Paradoxal, avem de-a face cu o capodopera a genului horror tocmai datorita faptului ca regizorul si-a impus propria viziune si nu prea a tinut cont de roman decit in linii generale. Mai recent, o ecranizare fidela a romanului intr-o miniserie TV, sub stricta supraveghere a lui King se prezinta mult sub valoarea artistica a capodoperei lui Kubrick. Poate si datorita regizorului, Mick Garris, a carui unica contributie cu adevarat importanta la revigorarea genului horror a reprezentat-o producerea seriei Masters of Horror.
Ma intreb, ce film ar iesi daca un regizor priceput ar realiza o ecranizare dupa Gerald's Game? Mi s-a parut un roman foarte reusit si, in timp ce-l citeam, mi-o tot imaginam pe Laura Dern in rol principal. :D
L-a mai citit cineva?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 17:54   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eu n-as fi väzut o actritä de tip Laura Dern sau Cate Blanchett acolo, ci mai degrabä o Annette Benning (!!!), eventual Demi Moore sau Julia Roberts... Desi, dacä stau bine sä mä gândesc... ACTORICESTE, Cate ar merge bine pe rol; dar e prea frumoasä. Eroina din "Gerald's Game" ar trebui sä fie mai banalä, mai o femeie ca oricare alta.
Romanul te zguduie, te ia si te duce cu el, în toatä partea care se petrece în cabanä - mai ales momentul äla incredibil când cutu bagabont începe sä pape din räposatu'. Din päcate, partea cu nebunul e complet redundantä; si cum spre final regäsirea äluia, "ca sä-l priveascä în ochi" (si astfel sä se "vindece de angoasä") confiscä atât de aiuristic firul epic, dac-as face filmul as construi cu totul altfel ultima parte (ducând pânä la capät povestea deja începutä - cu imobilizarea). Pe urmä, King s-ar supära pe mine, ar iesi iar cu scandal, si mi-ar face publicitate.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2007, 18:14   #50
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am citit undeva ca se pregateste o ecranizare a romanului A BAG OF BONES. Nu l-am citit, din pacate, dar se zice ca ar fi unul dintre cele mai bune romane pe care le-a scris King dupa accident. Apropo de accident, din cite stiu eu, prima carte pe care a scris-o King dupa respectivul eveniment a fost Dreamcatcher, care, sa spun sincer, mi s-a parut un roman foarte slab. Am detectat o schimbare in stilul sau de a scrie, dupa accident, parca nu mai are verva pe care o avea odata. Poate ma insel...
Urmeaza sa citesc acum THE DARK HALF, cu o stringere de inima, deoarece filmul nu prea m-a impresionat.
Mi-a placut intotdeauna legaturile pe care le face King intre romanele sale. De ex. eclipsa, care apare atit in Gerald's Game cit si in Dolores.
Imi amintesc de vremurile cind citeam The Shinning, Christine, Misery si nu le puteam lasa din mina. Din pacate, in ultima vreme nu prea am mai avut parte de asemenea experiente.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2007, 02:12   #51
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Re: "1408"

Originally Posted by Gloria:
Pe mine tocmai asta m-a deranjat la film : ca e moralizator

Oh do explain.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Sep 2007, 19:16   #52
costash
Guest
 
costash
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 6
foarte bun filmu..cu toate ca actiunea se desfasoara intrun spatiu restrans reuseste sa mentina suspansul..
costash is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2007, 17:00   #53
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Dragutz filmul..J.C unul dintre preferatii mei...Stephen King la fel...insa,sincer, ma asteptam la mai mult dupa ce am vazut trailerul! 8) :?
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jul 2008, 22:34   #54
dryna
Novice
 
dryna
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 11
indeed

reusit film.nu ma asteptam sa ma tina in asa suspans avand in vedere k toata aktiunea se petrece intr o kamera d hotel. e interesant momentul in kre se intoarce el in mare unde aproape k se ineaka si krede k tot haosul din kamera d hotel a luat sfarsit si d fapt se intoarce tot akolo
dryna is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2008, 13:16   #55
nary
Guest
 
nary
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 35
hmmm... nu o fost cine stie film dar ma rog a fost ok
nary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2008, 15:03   #56
yssis
Senior
 
yssis
 
Join Date: Jul 2008
Location: bucuresti
Posts: 105
Send a message via Yahoo to yssis
eu una am vazut filmul de 2 ori si mia placut cat de cat...
yssis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 21:45   #57
criss robi
Senior
 
criss robi
 
Join Date: Aug 2008
Location: Petrosani
Posts: 109
Send a message via Yahoo to criss robi
Este tare sa-l vezi pe John Cusack jucand in horror-uri.Apropo reusit film. :w00t:
criss robi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2008, 13:02   #58
Senseless
Junior
 
Senseless
 
Join Date: Feb 2008
Location: cluj
Posts: 68
nashpa :o
Senseless is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2009, 23:20   #59
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Da e super filmul .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2009, 23:20   #60
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Imi aduce aminte si de " Number 23 " cu Jim Carrey .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells