Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Jan 2005, 14:46   #21
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Cel mai inteligent lucru pe care l-am citit despre Blowup( dumnezeu stie pe unde) e ca e un film pentru ochi nu pentru creier.
Antonioni face ce se pricepe mai bine- 'fotografiaza' stari & atitudini . In speta personajul ar fi un exponent a tot ce insemna neimplicare si lipsa de reactie.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2005, 21:05   #22
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by MinRep:
Totusi, in inceputul filmului, pana cand Vanessa Redgrave apare in studioul lui Thomas, vedem viata acestuia impartita intre munca de fotograf, oportunitatile de afaceri cu imobiliare ( cum suna chestia asta) si flirturile cu femei de care nu ii pasa (top-modelul, vecina, proprietara magazinului de antichitati, chiar si Vanessa Redgrave in parc)... O viata oarecum indepartata de esenta.

apropo, asta este un lucru la care m-am gandit si eu - ca acest thomas este un inadaptat insensibil, incapabil sa iubeasca, sa simta altceva decat orgoliu sterp. si as zice ca, in final, cade victima propriei mandrii, este infrant de situatie: nu a reusit sa opreasca omorul, nu a reusit sa pedepseasca ucigasii, s-a vazut invins de alte 'puteri' (hazardul, haosul, intrigile). si stim cu totii ca o asemenea 'infrangere' (in propria vanitate)este probabil cea mai dura.

am simtit, pe undeva, ca personajul lui hemmings se aseamana cu guido anselmi din superbul fellinian '8 1/2'. 'arta cinematografica', dupa cum am spus, mult mai reusita. amandoi au acelasi orgoliu, aceeasi pasiune pentru propria munca (ulterior transformata in obsesie) si sunt niste invinsi, deoarece realizeaza ca, din punct de vedere emotional, au fost sterpi.

daca ma intrebi ce parere am de acest thomas, as zice... ca victima, ar trebui sa epatez, dar... totusi, n-am reusit. cred ca a meritat lectia hazardului.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 07:32   #23
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by notorious:
am simtit, pe undeva, ca personajul lui hemmings se aseamana cu guido anselmi din superbul fellinian '8 1/2'. 'arta cinematografica', dupa cum am spus, mult mai reusita. amandoi au acelasi orgoliu, aceeasi pasiune pentru propria munca (ulterior transformata in obsesie) si sunt niste invinsi, deoarece realizeaza ca, din punct de vedere emotional, au fost sterpi.
Mi-e un pic greu sa fac legatura intre cei doi... Bineinteles, se pot stabili aceste asemanari intre ei, dar filmele sunt destul de diferite... Thomas e exponentul generatiei sale, iar Guido reflexia regizorului-autor. La baza, ei sunt cam acelasi tip de personaj, dar natura specifica fiecarui film ii deosebeste pana la urma.



P.S.: Mi-e un pic greu sa vorbesc despre "8 1/2" comparandu-l cu "Blowup" (pentru ca pierde )... Ce ziceti de un topic la "Clasic"?
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 07:38   #24
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Mala Portugal:
Cel mai inteligent lucru pe care l-am citit despre Blowup( dumnezeu stie pe unde) e ca e un film pentru ochi nu pentru creier.
Claire Clouzot - Pozitia de observator a regizorului intr-o tar a straina, profesiunea eroului sau si faptul ca aici Antonioni isi continua cercetarile asupra culorii [...] , toate concurala a face din acest film o creatia a ochiului si apoi a creierului. (eu am luat din "Un secol de cinema")


Am oarecare rezerve in privinta acestei interpretari, dar in general sunt de acord: "Blowup" e un film pe care trebuie sa-l privesti si, eventual, sa-l analizezi dupa aceea...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 17:57   #25
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by MinRep:
P.S.: Mi-e un pic greu sa vorbesc despre "8 1/2" comparandu-l cu "Blowup" (pentru ca pierde )... Ce ziceti de un topic la "Clasic"?

nu la Clasic. eu nu intru acolo, ca mi se pare strigator la cer faptul ca infectul AB e moderator. dezvoltati subiecte aici, e libertatea noastra.
cred ca cel mai potrivit moderator la Clasic ar fi MinRep. esti pe faza, Emanuel?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 22:57   #26
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by herbert:
eu nu intru acolo, ca mi se pare strigator la cer faptul ca infectul AB e moderator. dezvoltati subiecte aici, e libertatea noastra.

hai, herbert, nu mai fii asa pudibomba ! AB se baga pe-acolo destul de rar, dar pe forum oricum bate vantul pt ca nu multi au tupeul sa intre...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2005, 23:07   #27
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
notorious, bai Andrei, lasa-ma frate sa fiu principial, sa-mi respect cuvantul, daca voi n-ati auzit inca de solidaritate... mi se pare degradant sa ma asezi la masa cu un vidanjor care nu s-a spalat... de pacatele profesiei...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 10:32   #28
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
nu trebuia s-o iei la modul asta. eu am zis sa-l bagi pe AB undeva daca il detesti atata, si intra pe forumul ala, ca sunt topic-uri k lumea. dar putina lume se avnta pe-acolo, iar tu ai avea ceva de zis.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 13:24   #29
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
De ce se pune problema de 'tupeul sa intre acolo' ? Chiar asa infricosator e?...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 13:54   #30
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by BeNnY:
De ce se pune problema de 'tupeul sa intre acolo' ? Chiar asa infricosator e?...

nu e infricosator ci mai degraba ne-condimentat
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 15:27   #31
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
nu trebuia s-o iei la modul asta. eu am zis sa-l bagi pe AB undeva daca il detesti atata, si intra pe forumul ala, ca sunt topic-uri k lumea. dar putina lume se avnta pe-acolo, iar tu ai avea ceva de zis.
Iar te guduri ca o tarfa ...
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 17:47   #32
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nume l-ai mai injurat in 49387756876 de thread-uri, daca ai vazut ca baiatul nu te baga in seama de ce il tot intepi peste tot? Eventual fa un thread la cafenea si injura-l acolo cat poti si cat vrei ca oricum vad ca lui nu prea ii pasa (baiat destept). Apreciez.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 18:38   #33
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Citesti prost, mai rasfoieste.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 19:15   #34
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Din lipsa de alta ocupatie hai sa-ti arat ca nu citesc prost si ti-am urmat sfatul.

Originally Posted by Pe topicul asta, nume:
Iar te guduri ca o tarfa ...

Originally Posted by Pe Alexander de Oliver Stone, nume:
Numai notorious e un varzuit notoriu, un lingau penibil, care tine neaparat sa-si dea cu parerea peste tot, sa se bage ca musca-n ... treaba.

Originally Posted by Pe 'Snuff'-urile - topic nou, nume:
Dedicatie speciala pentru notorious, de la domn' Doctor, fara numar !
Acolo unde se avanta vulturii

Originally Posted by Pe Le Charme Discret de la Bourgeoisie, nume:
Se scrie Dumnezeu, manca-mi-ai p*** !

Originally Posted by Pe Asociatii...diverse, nume:
the motherfucker - notorious


Originally Posted by Pe Pentru tine, filmule drag, fac orice!, nume:
Ia in mm un dictionar, invata cine sunt respectivii, citeste-le cronica si operele, sterge-te de muci , dupa care vino sa vorbesti cu mine. Penalule.

Ma rog, plus altele care mi-e lene sa le mai pun aici. Deci, citesc prost?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 22:09   #35
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Multumiri pentru superbul rezumat ! Se vede ca esti plictisit ...
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2005, 22:26   #36
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nume, cred ca e timpul sa renunti la limbajul prea descheiat. faci nota discordanta acum cand s-au mai linistit apele, cand Ambra s-a socializat putin, avand si el ceva responsabilitati in fata comunitatii...
nu impresionezi pe nimeni injurand si etichetand, dimpotriva...
notorious mi se pare un tip destul de cumsecade. cand glumeste si arunca ironii (uneori chiar autoironii - de apreciat!) e chiar simpatic. scrie bine, are bun-gust si ne asigura ca invata mereu...

a fost asa, o preocupare marturisita pt lista celora pe care as vrea sa-i respect...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 00:41   #37
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Plictisit sunt, dar am dreptate, nu?

~Scuzati off-topic-urile~
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 07:52   #38
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Ai ratat ce era mai valoros, pe cele de la cinematografia romaneasca si de la colateral. Fa treaba pana la capat daca tot te-ai apucat.

Cand o sa am nevoie de un avocat am sa te contactez. :hmm:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 18:23   #39
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Nume l-ai mai injurat in 49387756876 de thread-uri, daca ai vazut ca baiatul nu te baga in seama de ce il tot intepi peste tot? Eventual fa un thread la cafenea si injura-l acolo cat poti si cat vrei ca oricum vad ca lui nu prea ii pasa (baiat destept). Apreciez.

benny, tu incepi sa-mi fii kiar simpatic ! ma crezi ca imi trecuse prin cap sa fac pe cafenea un topic intitulat 'thread pe care nume sa-l injure pe notorious' ? ca sa nu mai ruineze nume topic-uri pe care se vb despre film in forma inalta ? (v. interventiile lui minrep, ricutza, herbert, cinefili de calibru) am renuntat la gand, zicandu-mi ca nume o sa se opreasca. my bad...

p.s.: multumesc pt 'the motherfucker - notorious'. l-am scapat pe asociatii diverse.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jan 2005, 18:26   #40
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@nume

apropo de gudurat - formulele pe care le-ai depistat tu acolo erau doar niste dovezi de respect (reciproc) intre mine si herbert. cu care, de altfel, m-am si certat - v. shyamalan si bashescu.

sper ca nu te comporti ca o tarfa cu mama si tata.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells