Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Dec 2010, 07:57   #81
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
@SMC

Mai încerc o dată. Acţiunea filmelor minimalisme se petrece în unităţi de timp reduse, mici. Unitate de timp, adică oră, zi, săptămână, lună, an, deceniu, secol. Acţiunea filmelor minimaliste se desfăşoară în unităţi mici de timp, adică ore, zile, săptămâni. Sau, mă rog, intervale de timp, dacă preferi, mici, reduse. Deci, nu largi.
Eşti de acord cu asta?
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 08:32   #82
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Depinde cum interpretam lucrurile: unitatea de timp poate sa fie considerata si "larga" daca ne referim la dilatarea timpului, fapt ce se intimpla frecvent in filmele minimaliste. Iar o unitate de timp scurta intr-un film poate fi interpretata ca o concentrare a timpului real: atunci cind actiunea se desfasoara intr-un interval de o saptamina, sa zicem, dar este prezentata pe ecran intr-o jumatate de ora. Asadar, "largire", cu sensul de dilatare si "scurtare" cu sensul de concentrare. Cel putin asa vad eu lucrurile...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 09:46   #83
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Windom, dacă ai citit puţin înainte, în lipsa datelor concrete, aş încerca să stabilim împreună care sunt caracteristicile filmelor minimaliste. Am început aşa:

Minimalism, caracteristicile filmelor minimaliste

1. Fimele minimaliste se fac cu un buget redus.

2. Acţiunea se petrece în unităţi de timp şi spaţiu reduse.


Mă refer la acţiune, nu la timp filmic. Nu e vorba de dilatări, contracţii etc. Mie mi se pare că acţiunea filmelor minimaliste se desfăşoară într-un interval de zile, săptămâni, sau cel mult luni. Sunteţi de acord că asta ar fi o caracteristică a filmelor minimaliste? Dacă nu, haideţi să căutăm filme considerate minimaliste în care se întâmplă altfel!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 10:13   #84
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Da, eu sint de acord ca e o caracteristica a filmului minimalist, principalul scop fiind accentuarea realismului. Cred ca asta e o alta trasatura a majoritatii filmelor minimaliste: totul sa fie redat cit mai real,renuntindu-se la alte mismasuri...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2010, 20:13   #85
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Windom incepe sa-si dea seama...!
Ma bucur nespus ca n-am vorbit in van.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 10:08   #86
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
În concluzie, putem adăuga ca o caracteristică a filmului minimalist realismul? Înainte de a vorbi despre cum redau filmele minimaliste realitatea, haideţi să stabilim despre subiecte. Putem spune că tratează subiecte aparent reale, din viaţa de zi cu zi, că genul predominant este drama? Ştiţi SF minimalist, poliţiste, comedii etc?
În paralel cu lista caracteristicilor filmului minimalist, cred că am putea demara şi o listă a filmelor considerate minimaliste.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2010, 17:25   #87
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Revive this thread ! ! !

Frumoase posturi si interesant redactate..
Felicitari pentru initiativa si sper ca nu sunt singurul care asteapta lista filmelor "minimaliste'
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2010, 12:01   #88
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by c.ghevara:
Ştiţi SF minimalist?
Solyaris? Moon? Le-am putea zice SF-uri minimaliste?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2010, 13:39   #89
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
N-am văzut Moon.
În mod interesant, deşi nu l-am văzut nicăieri catalogat drept ”minimalist”, poate că am putea să-l introducem pe Solyaris în categorie. Totuşi, trebuie să remarcăm că din punctul de vedere al procedeelor artistice nu are nimic în comun cu ceea ce considerăm azi ”minimalism”. Modul de exprimare e unul de film ”normal”, filmările sunt convenţionale.
Judecând după resursele materiale folosite pare minimalist, dar n-am idee dacă în 1972, bugetul de aproximativ 1 milion de ruble era mic sau mare.

Am putea începe lista filmelor cu cele certe (şi româneşti), dar să nu uităm de lista caracteristicilor minimalismului cinematografic.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 10:11   #90
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Daca ne-am lua dupa caracteristicile enuntate de C.ghevara si anume:

1. Fimele minimaliste se fac cu un buget redus.

2. Acţiunea se petrece în unităţi de timp şi spaţiu reduse.

Am putea zice ca Moon e un film minimalist pentru simplul fapt ca actiunea se petrece aproape doar in interiorul navei si numarul mic de personaje contureaza si mai mult idea de minimalism..

Oare numarul mic de personaje e inca o caracteristica a minimalismului?

Parca stiam ca e un film independent dar nu ma interesat niciodata ce buget a avut si nici macar nu mi se pare ca asta ar fi demna de o caracteristica a minimalismului in cinematografie

DESI

Stay pure.. Stay poor (Less is More)
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 14:03   #91
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by c.ghevara:
În concluzie, putem adăuga ca o caracteristică a filmului minimalist realismul? Înainte de a vorbi despre cum redau filmele minimaliste realitatea, haideţi să stabilim despre subiecte. Putem spune că tratează subiecte aparent reale, din viaţa de zi cu zi, că genul predominant este drama? Ştiţi SF minimalist, poliţiste, comedii etc?
În paralel cu lista caracteristicilor filmului minimalist, cred că am putea demara şi o listă a filmelor considerate minimaliste.

Unele dintre cele mai minimaliste filme pe care le-am vazut vreodata: "Elephant" , "Gerry" si "Last Days" - toate de Gus van Sant. Primul sunt sigur ca e o capodopera si e unul din preferatele mele all time; la celelalte am incercat niste senzatii derutante, nu am reusit sa imi dau seama de ce parte a "subtirei linii rosii" dintre sublim si ridicol se situeaza.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 15:32   #92
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Stellet licht (2007) - cel mai minimalist film pe care l-am vazut anul asta, un Marti, dupa Craciun un pic mai poetic. Sobru si aseptic precum un Dreyer...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 15:36   #93
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Windom:
Stellet licht (2007) - cel mai minimalist film pe care l-am vazut anul asta, un Marti, dupa Craciun un pic mai poetic. Sobru si aseptic precum un Dreyer...
Minunat film ,cinema de arta pe ruta Dreyer -Bergman - Malick -Tarkovski
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 15:39   #94
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Mai minimalist decat Buried (2010) nu cred ca exista. Un singur personaj intr-un sicriu, sau ce-i ala.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2010, 15:50   #95
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Daca o sa luam minimalismul asta la disecat o sa observam ca e cam 70% feeling si doar vreo 30% mijloace de implementare a acelui feeling. Havin' a dude in a coffin isn't necessary minimalism. It could be just a dude in a coffin...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2010, 01:21   #96
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
tot citind topicul acesta am ajuns sa inchiriez si eu in sfarsit moartea domnului lazarescu. am avut mai multe tentative esuate - subiectul fiind atat de deprimant. dar subiectul pana la urma, tema se poate spune, salveaza curul filmului (cum spun americanii). cu forma nu sunt neaparat de acord. e de inteles ca drama umana este deja prezenta in poveste si nu e nevoie de prea multe mijloace cinematografice pentru a accentua dramatismul. daca mai adaugi niste close-up-ri cu fata suferinda a domului lazarescu si o muzica trista pe fundal, incepe sa semene a film indian. totusi, asa cum mentiona cineva mai devreme pe topic, metoda minimalista poate fi usor luata drept diletantism la un moment dat. are cu alte cuvinte doua taisuri. de exemplu nu inteleg care e ideea de a filma o scena statica intr-o incapere cu camera in mana tremurand. toate scenele de interior sunt filmate asa si nu vad care e efectul scontat. mie nu mi-a sugerat nici pe departe realism gen reportaj sau cineverite, ci pur si simplu amatorism.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2010, 02:46   #97
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-a zis nimeni cä e un film accesibil, comod, usurel...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2011, 11:54   #98
psihologu
Senior
 
psihologu
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 100
Minimalismul se referă la acele mișcări sau stiluri în diverse forme de artă și design, în special arte vizuale și muzică, unde lucrarea de artă este redusă la părțile fundamentale. În alte domenii ale artelor, minimalismul caracterizează nuvelele lui Ernest Hemingway, piesele de teatru ale lui Samuel Beckett, filmele lui Jean-Pierre Melville și Robert Bresson, poveștile lui Raymond Carver și chiar planurile de automobile ale lui Colin Chapman.

Wikipedia
__________________
DVM QVOD NOS IVNGIT IVNGAT, NIHIL IMPOSSIBLIS ERIT
psihologu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2011, 19:11   #99
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
minimalism.jpg_thumb.jpeg
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2011, 19:08   #100
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Vedeti ca nu-i asa de greu ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells