Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Feb 2010, 14:03   #21
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by pipes:
incredibil........

What? Ai reusit sa numeri pana la infinit? De doua ori?
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2010, 18:04   #22
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Nu e nimic incredibil, de acest lucru cred ca isi putea da seama usor orice persoana care are o cultura generala minima . Sox tu ce parere ai? Ti-a placut aceasta asociere? Eu cred ca a fost una inteligent facuta, filmul a avut mult de castigat de pe urma ei. Si oricum e mult mai usor sa te inspiri dintr-o filosofie de viata, caracteristicile unei civilzatii si sa le modelezi putin decat sa vii cu ceva nou, care s-ar putea sa nu fie pe placul publicului.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2010, 18:21   #23
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by BLACK-SPIDER:
Sox tu ce parere ai? Ti-a placut aceasta asociere?

Sincer? Nu!

Civilizatia amerindiana ar trebui respectata si nu caricaturizata si expusa intr-un film precum Avatar...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2010, 19:22   #24
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Originally Posted by SoX:

Civilizatia amerindiana ar trebui respectata si nu caricaturizata si expusa intr-un film precum Avatar...
Eu cred ca depinde de fiecare spectator in parte cum il percepe acest film. Pe mine unul acest film m-a facut curios sa aflu mai multe despre adevaratii indieni si sa ii apreciez mai mult. Practic fiecare remake sau cum a fost in cazul de fata, prezentarea unei civilizatii ar trebui sa ne faca curiosi sa vedem filmul original, sa citim cartea respectiva sau sa ne dorim sa aflam mai multe lucruri din surse sigure despre civilizatia respectiva.
Si intradevar, aceasta civilizatie merita un deosebit respect, au fost prea mult timp prezentati doar ca fiind cruzi si salbatici in multe westernuri americane. Acesta e unul din motivele pentru care nu ii prea inghit pe americani dar fiecare popor are pacatele sale .
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2010, 23:20   #25
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Flap sau Ultimul Razboinic (denumirea la noi daca nu ma insel) cu Anthony Quinn. E dintre acele filme care te fac sa reflectezi la conditiile precare, la saracia si mizeria in care traiesc amerindienii actualmente, nefiind insa o drama, ci o comedie. E, as spune, in maniera lui Chaplin.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2010, 15:08   #26
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by BLACK-SPIDER:
Pe mine unul acest film m-a facut curios sa aflu mai multe despre adevaratii indieni si sa ii apreciez mai mult.

Daca intradevar te-a facut curios sa afli mai mult despre civilizatia amerindiana iti recomand cartile lui Karl May si filmele: Bury My Heart at Wounded Knee (2007),
Blueberry, l'experience secrete (2004) si desigur documentarele
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Feb 2010, 03:01   #27
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Karl May

Mare parte din cartile lui Karl May in special cele cu Winettou si Old Shatterhand le-am mancat pe paine in liceu Isi mai aminteste cineva ca dupa revolutie in Universul Copiilor apareau fragmente din Winettou? Ce vremuri... O sa caut si filmele, mersi de recomandari...Pe wikipedia de asemenea sa gasesc multe articole care pot fi parcurse cu usurinta, legate de istoria civilizatiei ameridiene si nu numai. Sox dintre toate triburile de indieni care crezi ca erau cele mai puternice? Apasi cel putin stiu ca au rezistat cel mai mult in razboiul de expansiune dus de armata Statelor Unite, iar Geronimo a intrat in legenda.
Pacat insa ca urmasii lor, care numai "indieni adevarati" nu pot fi numiti au ajuns sa joace si sa cante la colt de strada, mai ales vara, pentru cativa zeci de lei, pretul unui cd.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 12:14   #28
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Intradevar, triburile apase au fost cele mai curajoase din toata civilizatia amerindiana si in mare parte datorita conducatorului spiritual Geronimo prin aplicarea unor tactici de atac ce au derutat adversarul si profitand de subestimarea lor. Dar sa nu uitam ca ei au avut ca adversari mexicanii care din punct de vedere militar erau net inferiori fata de americani. Cu toate acestea, tin sa precizez faptul ca luptele dintre americani si triburile Siux au avut cel mai important rol in capitularea acestei civilizatii. Practic masacrul de la Wounded Knee a decis soarta pieilor rosii.
Cat despre amerindienii de astazi, din pacate unii dintre ei sunt nevoiti sa-si castige traiul prin castiguri contra expunerii culturii lor prin dansuri si cantece.
BLACK-SPIDER , cand ai pomenit de castiguri in lei pentru un cd, cred ca te-ai referit la manifestarile date in Romania care sunt realizate, intradevar, pe marginea drumului. Insa adevaratele concerte se dau in SUA mai ales in statele Arizona, Utah si Colorado. Aceste concerte si manifestari amerindiene reusesc sa stranga mii de spectatori din toata lumea, chiar s-a facut si un film pe tema asta dar nu-mi mai aduc aminte cum se numea...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2010, 15:06   #29
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
La un astfel de spectacol mi-ar placea si mie sa ajung Mi-am adus aminte de Maverick cu Mel Gibson, ce grozav ii fentau indienii pe turisti veniti sa guste atmosfera din Vestul Salbatic
Mi-a mai placut Thunderheart (1992) cu Val Kilmer si Graham Greene. Trebuie sa revad si Dance with the wolfs.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 14:55   #30
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by SoX:
BLACK-SPIDER , cand ai pomenit de castiguri in lei pentru un cd, cred ca te-ai referit la manifestarile date in Romania care sunt realizate, intradevar, "pe marginea drumului". Insa adevaratele concerte se dau in SUA mai ales in statele Arizona, Utah si Colorado...

Exemple:

http://www.youtube.com/watch?v=anYqf...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=16ANF...eature=related

Si cu ajutorul lui vave inca unu:

http://www.youtube.com/watch?v=kL5VjT002DM
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 24 Feb 2010 at 14:57.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 17:35   #31
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Super, mai ales ultimul. I love Tarja's voice Pacat ca a plecat de la Nightwish
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 18:54   #32
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
E de urmărit John Two-Hawks.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 19:07   #33
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
(Oleaca off-topic) vave, in legatura cu " ", e un tic sau ti se zbate un ochi?
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2010, 19:16   #34
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
You really are funny!
Nu mi se zbate nimic şi chiar nu cred că am ticuri nişte emoticonuri.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 09:46   #35
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Windom:
Terrence Malick - The New World

The New World = capodopera.
Dar totusi ma mir ca ti-a placut. Stiu ca nu prea digeri filmele "frumoase"
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 09:55   #36
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Precizare: nu suport "frumosul" kitsch-os . Poezia lui Malick am apreciat-o intotdeauna. Am si eu anumite slabiciuni, ce sa-i faci... (aici intra si The English Patient. Na, c-am zis-o ).
Nu as merge insa pina acolo incit sa numesc The New World capodopera. E un film frumos. Paleste insa in comparatie cu Days of Heaven, de exemplu. Ori comparat cu restul filmelor regizate de Malick, daca stau bine sa ma gindesc.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 10:08   #37
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Nu. Nu.
Chiar insist cu New world capodopera
dar English Patient e Tata kitchosului
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 10:19   #38
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Un "kitsch" frumos, insa. In plus, o are pe KST ce mi-a cazut cu tronc first time I saw her. Cine spunea ca nu se poate si frumusete si talent? Ca sa nu mai vorbesc de Ralph... Asa ca am iertat si lintoliul in bataia vintului, si secventa baii si tot restul.
E o placere vinovata, recunosc...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2010, 00:48   #39
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Into the west, e miniseria care reuseste sa te captiveze inca de la primele secvente, odata cu aparitia turmelor de bizoni. Pe langa minunatele cadre cu ''frumusetea salbatica'' a vestului, e una dintre cele mai obiective povesti, spusa din perspectiva a doua familii, una de colonisti albi si cealalta de ameridieni. Astazi am vazut primele trei parti si maine mai am inca atatea de vizionat.
M-a impresionat deoarece prezinta trairile, zbaterea, clocotul, durerea unui popor aflat intr-un razboi intern, puternic, pus sa aleaga intre : a continua sa traiasca asa cum strabunii i-au invatat sau sa se conformeze si sa accepte modul de viata al ''albilor".
Putini stiu sa spuna o poveste ca Spielberg !
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine

Last edited by BLACK-SPIDER : 04 Mar 2010 at 00:52.
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 07:23   #40
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Am terminat de vazut Into the west . E o serie care merita vazuta de orice iubitor de filme de western-uri. Practic e prezentata intreaga poveste a vestului salbatic, incepand cu plecarea lui Jacob Wheleer alaturi de Jedediath Smith in aventura vietii sale, continuand cu colonizarea Californiei, goana dupa aur, construirea cai ferate etc.
Paralel este prezentata viziunea pe care o are bunicul lui Loved by the buffalo, conform careia omul alb va pune stapanire pe pamanturile acestora, viziune pe care acesta incearca sa o schimbe.
Destinele lui Jacob Wheeler si a urmasilor acestuia se intersecteaza iar mai apoi se contopesc cu destinele tribului Lakota din care facea parte si Loved by the Buffalo.
Razboaiele celor din triburile Lakota, Cheyenne cu soldati americani par nesfarsite, este ilustrata si batalia de la Litlle Bighorn dusa de generalul Custer, care in nebunia si ura lui impotriva ameridienilor isi pierde orice urma de umanitate, ura care ii aduce si sfarsitul.
Buffalo Bill, e o alta legenda a vestului salbatic care este evocata si in seria de fata.
Destinul lui Loved by the Buffalo si al semintiei sale este unul tragic, in urma luptelor pierdute si a dominatiei omului alb, nu au alta alternativa decat sa incheie tratate cu omul alb, tratate si intelegeri care erau deseori calcate in picioare.
Dupa ce le sunt luate pamanturile, e randul copiilor sa fie luati, intr-o incercare a guvernului de integrare a ''salbaticilor'' in societatea americana. Cu o parte dintre acestia reusesc acest lucru insa cativa, printre care si George The Voices that Carry nu uita de unde au plecat, nu isi uita radacinile ancestrale, reusind astfel sa duca mai departe spiritul semintiei sale.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells