Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 May 2010, 20:57   #21
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by illotempore2002:
Ce treaba are familia americana, ca intamplarea aceea nefericita se putea intampla oricarei familii, din orice colt al lumii?
Intimplarea aceea se putea intimpla doar la hotelul ala. Altundeva era un simplu caz de violenta domestica

Originally Posted by illotempore2002:
daca ma intrebati pe mine, esentza moralizatoare o pot vedea, daca ma strofoc, in faptul ca relatia dintre cei doi soti se degradeaza. Ea este de fapt degradata de ceva vreme, dinainte de relocarea la hotel.
Este degradata de ceva vreme intr-adevar, cauza principala fiind alcoolul. Punctul culminat se inregistreaza atunci cind Jack ii rupe mina lui Danny, beat fiind. Renunta apoi la alcool iar lucrurile intra intr-o relativa normaliate. Hotelul devine catalizatorul tuturor pacatelor trecute, fitilul care provoaca detonarea acestei relatii subrede.

P.S. Ce schelete???
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:03   #22
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Asa. Imediat cu scheletele.

Ziceam ca "drama se putea intampla oricarei familii" si prin asta ma refeream bineinteles, ca in acelasi hotel, dar oriunde in orice colt al lumii. Adica ce, nu putea sa existe in Japan un hotel undeva intr-un pustiu, sau in Norvegia pe langa un fiord (ma rog, poate Norvegia e un pic cam micutza)???

Cu degradarea relatiei pana la final, prin hotel, cred ca ai vrut sa intaresti ce am spus io, ca am zis aceleasi lucruri, cu aproximativ aceleasi cuvinte, puse doar in ordine diferita.

Am zis eu ca scheletii erau gratuiti in film, undeva mai sus, in primul meu comentariu la film, iar Pitbull m-a corectat, ca se zice schelete, si ca pluralul scheleti e incorect.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:06   #23
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Da ce schelete ati vazut voi in film? Eu nu-mi aduc aminte de asa ceva...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:11   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
ei, au o aparitie scurta acesti scheleti, normal ca nu ti-ai amintit pt ca erau foarte inafara contextului, plasati acolo foarte neadecvat. Sunt undeva intr-o pivnita la subsol parca, apar si ei 5 secunde ca sa fie sigur Kubrik ca a folosit toate uneltele horror-ului
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:14   #25
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Don't try to bullshit a bullshiter. Am vazut filmul de vreo 10-15 ori si aia nici macar nu se apropie de vreo pivnita. In afara proverbialelor schelete din dulapul familiei Torrance, nici urma de asa ceva...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:17   #26
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244


Windom, nu ai observat ca au mai fost interlocutori care au vbit despre schelete? Uita-te la ce raspunde Marius_em, ca si el a vazut filmul tot recent, ca si mine. sunt niste schelete in film, ma jur.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:18   #27
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by marius_em:
Si da, illo, scheletii nu prea se incadreaza in ceea ce e filmul, decat daca-i privesti simbolic. E un mesaj aici, care sincer mi-a scapat la prima vizionare. Fiecare schelet era o reflexie in oglinda a lui Jack. Adica de fiecare data cand apare unul, e Jack care se uita in oglinda. .
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:23   #28
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
In the final scene, when Jack is pursuing Danny through the maze and Wendy is being confronted by some of the Overlook spooks, a short scene where she encounters a group of skeletons sitting at a table with a champagne bottle and glasses has been cut.
Ma bad. Ma duc sa ma uit la director's cut...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 21:29   #29
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Bine, dar vezi daca am ghicit filmul la ghiceste filmul dupa imagine....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 22:38   #30
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
(@illo.) Din cate am auzit eu, trimiterile satirice la cultura si civilizatia americane sunt aluzive si simbolice, atat de subtile ca tind spre subliminal. Ceva de genul... la interviul de la inceput directorul hotelului poarta culorile de pe drapelul US... si sunt si doua stegulete pe birou.( de la Rob Ager citire... ) http://www.collativelearning.com/the%20shining.html

In alta ordine de idei, "The Shinig" inseamna pt mine, printre altele, si una din culmile acting-ului.
Nicholson, dand primele semne ca cedeaza psihic cand il deranjeaza nevasta in timp ce scria la masina. E infricosator de genial!!!
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 22:42   #31
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Eu vorbeam de schelete la figurativ. Adica scheletele din dulapul lui Jack, materializate prin aparitiile himerelor mintii sale, mai ales femeia din dus. N-am vazut nici eu nici un schelet in oase si oase. Vorbesc aiurea de tot, daca n-am mai scris demult, imi pierd din aptitudinile de comunicare in scris. Sau chiar de intelegere a unui text. Scuze de confuzie.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 22:45   #32
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Da, am observat steagul american dar nu i-as da acestuia valoarea unui simbol dominant al filmului. Intr-adevar, steagul da o identitate.

Cat despre lectie de acting, fara dubiu jocul lui Nicholson este impresionant, atat de impresionant incat nu a mai fost nevoie sa mai mentionam valoarea lui, ca e de la sine inteles ca ne-a convins pe toti.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 22:47   #33
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by marius_em:
Eu vorbeam de schelete la figurativ. Adica scheletele din dulapul lui Jack, materializate prin aparitiile himerelor mintii sale, mai ales femeia din dus. N-am vazut nici eu nici un schelet in oase si oase. Vorbesc aiurea de tot, daca n-am mai scris demult, imi pierd din aptitudinile de comunicare in scris. Sau chiar de intelegere a unui text. Scuze de confuzie.


Adica nu ai vazut secventa cu scheletele, la propriu, din oase si oase? Evident ca nu as fi zis de cadavrul femeii din baie ca e in plus si nerelevant, ce dumnezeu!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 22:53   #34
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Referitor la jocul actritei principale, da, are o fata neobisnuita, dar nu asta m-a dezamagit. Ci pur si simplu cum joaca, e total necredibil. Pe mine m-a scos tot timpul din atmosfera, mi-a intrat in ochi. Adica il vad pe Jack cum e dement si sperie si rahatul din mine, mai ales ca-mi aduce aminte de taica-meu, si apoi o vad pe femeia asta care nu poate sa scoata un tipat ca lumea, care in scenele in care cica era speriata, e atat de pitigaiata si antipatica, nu pentru ca vrea sa fie, ci pentru ca asa e, ca nu-i iese.
Nu stiu daca e o nuanta intentionata de parodie, cum zice Pitbull, pentru ca nu-i vad rostul.

PS. Da, illo, am zis scuze. Iarta-ma, te rog.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2010, 22:58   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244


Ce sa iert, nu iert nimic.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2010, 07:57   #36
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by illotempore2002:
Eh, cam cheap explicatia
How about this: Evil has always existed and always will.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2010, 08:42   #37
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Pai asta e o generalitate extrem de truistica. E ca si cum ai spune ca apa e uda. Cam atat de fascinant adica. nu e nici o morala aici.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2010, 08:58   #38
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cine a zis ca trebuie sa fie neaparat fascinant sau sa existe o morala? E, intr-adevar, un truism, pe care insa il prefer decit sa caut neaparat nod in papura si sa stric tot farmecul. N-ai invatat lectia asta inca de la Lynch, wtf?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2010, 10:28   #39
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Pai asta am zis si eu, ca nu e musai sa fie o morala in film ca sa fie misto. The shining e misto si nu prea vad morala in el, am apucat pe drumul acestei discutii morale pt ca Disciple si cu Pitbull zic ca filmul are o morala abisala.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2010, 11:42   #40
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Pentru mine filmul asta e in primul rand despre violenta domestica, despre drama unui tata abuziv, egoist, narcisist. Din punctul asta de vedere vad un mesaj moralizator. Nu hotelul l-a innebunit pe Jack, ci doar i-a scos la suprafata adevarata sa natura. Se accentueaza clar faptul ca acesta a avut antecendente de abuz asupra fiului sau. De unde si sechelele astuia micu' sa vorbeasca cu degetul.

"Apa e uda" e un truism inocent, obiectiv. "Raul exista, si e parte din noi" e un truism greu de acceptat. E la fel cu "toata lumea moare". Toti stim asta, dar nu toti constientizam asta. E prea infricosator.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells