Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jan 2002, 11:33   #1
mac1951
Novice
 
mac1951
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 8
Sunt perfect deacord cu cei care au scris despre acest site ca fiind un extrordinar substitut al revistelor de cinema. Din pacate eu sunt mai conservator si desi utilizez cu placere internetul,prefer sa citesc o revista buna de cinema,care din pacate nu exista.
Acum despre filmele propuse:marturisesc ca am unele nedumeriri legate de prezenta in top a unor actori sau regizori care s-au remarcat prin absenta in anul 2001 de pe ecrane.Si ,apoi, cum de apare Sondebergh preferat ca regizor ,cind niciunul din filmele prezentare pe ecrane in acest an (Dansind cu noaptea si Trafic)nu figureaza in top?Dragilor marturisesc ca nu pricep nimic din topul acesta!Las la o parte ca nu toate parerile trebuie sa coincida dar nu cred ca nivelul cinematografic al publicului care intra pe acest site se limiteaza numai la preferinte comerciale ,nici acestea macar remarcabile prin altceva decit incasari .
mac1951 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2002, 13:41   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
In primul rand vreau sa te asigur ca top-ul publicat de noi este unul corect. Acestea sunt preferintele celor care au votat. Si pe noi ne-au surprins castigatorii, dar astea-s gusturile... nu puteam sa schimbam in nici un fel castigatorii, si nici nu aveam de ce sa facem acest lucru.
In ceea ce-l priveste pe Steven Soderbergh el a regizat doar Traffic, Dansand cu noaptea fiind al lui Lars von Trier.

Iata spre exemplu cateva top-uri ale anului trecut: in top-ul criticilor se situeaza pe primul loc In the Mood for Love. In top-ul spectatorilor Hannibal. In cel al incasarilor, Mumia Revine...
Ce spui de aceste rezultate?...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Feb 2002, 14:22   #3
mac1951
Novice
 
mac1951
 
Join Date: Jan 2002
Posts: 8
Multumesc pentru raspuns.Scuze pentru eroarea facuta legata de regizorul filmului <dansind cu noaptea>.Legat de topuri am aceasi parere pe care au avut-o multi critici de film sau literari atunci cind supui unei mase informate sau mai putin informate un numar de productii si le ceri sa faca o ierarhizare. Ce poata sa iasa din asta decit ceva absolut subiectiv,in care te poti sau nu regasi in ceea ce priveste propria optiune.Acum citiva ani Alex Leo Serban a facut un astfel de sondaj in Dilema ,cerind parerea mai multor critici de film si apoi publicului.Imi amintesc ca am trimis si eu mai multe topuri de filme clasate pe categorii(filme de arta,serie B,comerciale ,romanesti, etc.).Chiar si pe site-ul cimemagia exista astfel de incercari. Citindu-le imi fac o parere despre fiecare ,privind gusturile,asteptarile,etc.si marturisesc ca-mi face placere.De fapt, am mai spus,acest site suplineste (cu succes recunosc)ceea ce ar putea oferi o revista de cinema pentru marele public.Cred insa ca pentru multi utilizatori ai acestui site mai utila ar fi o revista specializata de cinema cu critica adevarata nu de intimpinare.
Legat de film,marturisesc ca merg destul de des la cimematograf dar numai dupa ce fac o selectie foarte riguroasa a filmelor care merita sa fie vazute,si aici ar fi foarte utila o revista cu critica de intimpinare .
Salutari,
Marian
mac1951 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells