Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Jan 2010, 07:59   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
"The Road"

The Road (2009)
Regia: John Hillcoat
Cu: Viggo Mortensen, Charlise Teron, Robert Duvall

Cand am inceput sa-l vad stiam ca am in fata un film trist, intunecat si fara speranta. Cu toate astea pe tot parcursul lui nu am incetat sa fiu uimit cat de crud, trist, intunecat si fara speranta poate intr-adevar fi (ca film cu larga distributie). O imagistica post-apocaliptica bantuitoare poarta ultimele suflari ale Omului care dezbracat de tot ceea ce il facea sa fie om, bantuie de colo colo asteptand sa moara. Samburele de speranta (sau groaznicul cinism ? ) din final si candoarea copilului (singurul care, in inocenta lui, mai pastreaza umanitatea, sau “flacara” cum ii spune el) sunt singurele elemente care indulcesc putin acest ocean amar.
Un film dupa care te vei simti norocos (no, make that: recunoscator !) ca tocmai ai mancat bine, ca stai la caldura si ca privind pe geam vezi oameni care nu te cauta sa te manance.

Nota: 8 / 10 (bun)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 08:28   #2
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
L-ai vazut deja?????? Unde???? Vreau si eu...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 09:39   #3
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
De ce ma mai intrebi ?! Tu unde ai vazut A Serious Man ay ? Deci tot acolo Ce sa le fac daca nu il aduc la timp
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 09:46   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Intrebam pentru ca voi, astia mai descurcareti, mai mergeti incoace-incolo, pe la un festival, pe la o gala... Eu inca nici la TIFF n-am ajuns.
Pe net am gasit si eu o versiune dar e cam nasoala si am zis ca mai astept o tzira...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 11:53   #5
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Chambord:

Un film dupa care te vei simti norocos (no, make that: recunoscator !) ca tocmai ai mancat bine, ca stai la caldura si ca privind pe geam vezi oameni care nu te cauta sa te manance.

Nota: 8 / 10 (bun)

Mai, exact - da' exact - asta am simtit si eu citind cartea. Iti asasineaza orice urma de vanitatate instantaneu. Inseamna ca e bine daca au reusit sa recreeze atmosfera romanului.
Eu o sa-l astept pana-n primavara.

PS: E nedrept ca nu au nominalizat soundtrackul la Globuri; poate la Oscar...
http://www.youtube.com/watch?v=RBHcmUlm4LY
Nu e cu nimic mai prejos decat castigatorul: http://www.youtube.com/watch?v=93jxkqG0gWc
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 15:34   #6
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Sper sa ma uit si eu azi candva la el.
McCarthy i-a dedicat "The Road" fiului lui de 11 ani. Avad in vedere ca a scris cartea pe la 70 de ani, ma face sa cred ca felul in care a ilustrat relatia tata-fiu e mult mai personal decat mi-a parut initial.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jan 2010, 21:24   #7
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Vazut. Mie mi-a placut destul de mult desi e extrem de depresiv. Poate cea mai buna redare a unei atmosfere post-apocaliptice (vizual si auditiv).

<Funny mode on>

Rezumatul filmului facut de un user de pe IMDB:

"WTF is there to understand? Walk here, walk there, get eaten, don't get eaten, boo hoo hoo, my wife left, harsh world, harsh world, blah, blah, blah. There is no effing setting, so no metaphor; there is about fifteen minutes of dialog, mostly the dumb kid whining for his stupid father not to kill everybody. The voice-over is so arty that I was praying for the damn end of days. Yeah we get it: planet goes boom, people get nutty and awful, track you down, wanna feast on your innards, ambiguous ending, whoopee doo. What did I miss? Oh yeah, old man ass twice. Real intelligent. "

LOL
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 09:34   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Lmao
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 09:42   #9
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pe pariu ca Avatar i-a placut?
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 10:01   #10
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
I say he was kiddin
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 12:12   #11
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
L-am vazut ieri, mi-a placut aproape la fel de mult ca romanul, cam asa mi-l inchipuiam si eu. E totusi destul de greu sa dai note ecranizarilor extrem de fidele. Nu m-ar fi deranjat deloc niste mici abateri, atata timp cat le-ar fi pastrat in spiritul cartii. 8/10 si de la mine.

On a side note, daca e un lucru minunat pe care l-a facut Peter Jackson, atunci e faptul ca i-a (re)lansat cariera lui Viggo Mortensen.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2010, 17:21   #12
piratuX
Novice
 
piratuX
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3
Beton filmul!

Un film apocaliptic super misto.
piratuX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 10:46   #13
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by bremen1980:
Film bun ,carte buna insa nu vad sa merite atata ovatii.Tema (foarte la moda in anii '50 ) este atat de tocita incat ma si mir ca mai vine cineva in 2010 cu asemenea minuni.Cred ca s-au scris mii de nuvele si carti S.F. si s-au turnat duzine de filme privind lumea postatomica.Hai sa fim seriosi:dezastru atomic ,putini supravietuitori ,canibalism ,pierderea umanitatii-unde vedeti voi nouatatea ??Poate doar stitul utilizat sa aduca o gura de oxigen in acest domeniu pe care-l credeam ingropat sub o groasa cenusa radioactiva..Chiar vad ca este acum foarte la moda sa scrii (filmezi) foarte simplu lucrurile si toti sa cada pe spate. 7/10
Si daca tot vreti imagini terifiante va dau ceva vechi de mii de ani : Deuteronom 28 :53-58
''53. Şi vei mânca tu rodul pântecelui tău, carnea fiilor şi fiicelor tale, pe care ţi-i va fi dat Domnul Dumnezeul tău în timpul împresurării şi al strâmtorării cu care te va strâmtora vrăjmaşul tău.
54. Bărbatul tău, cel răsfăţat şi trăit în alintare, va privi cu ochi nemilostivi la fratele său; la soţia de la sânul său şi la ceilalţi copii ai săi, care îţi vor rămâne.
55. Şi nu va da nici unuia din ei carne din copiii săi, pe care îi va mânca el, căci nu-i va mai rămâne nimic în vremea împresurării cu care te va strâmtora vrăjmaşul tău în toate cetăţile tale.
56. Femeia ta, trăită în belşug şi răsfăţ, care nu şi-a pus piciorul său în pământ din pricina traiului alintat şi îndestulat dinainte, va privi cu ochi nemilostivi pe bărbatul de la sânul ei şi la fiul său şi la fiica sa,
57. Şi nu le va da fătul, care a ieşit din coapsele sale şi copiii, pe care i-a născut, pentru că ea, din pricina lipsei de toate, îi va mânca pe ascuns în timpul împresurării şi al strâmtorării cu care te va strâmtora vrăjmaşul tău în cetăţile tale.
58. De nu te vei sili să împlineşti toate cuvintele legii acesteia, care sunt scrise în cartea aceasta şi nu te vei teme de acest nume slăvit şi înfricoşător al Domnului Dumnezeului tău, .........................................
..........................
........................................''

Slavit si infricosator pe de o parte, iertator si milostiv pe de alta... Ar fi trebuit sa se hotarasca cei care au scris "scenariul" asta cum stau lucrurile cu respectivul, sa nu ne mai bage in ceatza...
On topic: filmul nu si-a asumat originalitatea povestii, ceea ce e important e modul cum e adusa ea pe ecran.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 11:09   #14
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by bremen1980:
Ca sa citez din mine insumi :''Poate doar stilul utilizat sa aduca o gura de oxigen in acest domeniu....''


Ete si ceva infricosator si slavit (de catre cinefili ) :
http://www.dailymotion.com/video/x96...ish_shortfilms

Chiar ma intrebam cum ar arata acele imagini terifiante zugravite de tine mai sus transpuse pe ecran de un Tarantino...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 11:19   #15
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by bremen1980:
Ar fi misto sa regizeze Lynch si scenariul sa-l faca Tarantino.Filmul sa fie despre o cetate asediata (si au fost sute de cazuri in istorie ,cel mai recent Leningradul ) in care apare disperarea si canibalismul.

Tarantino si Lynch se potrivesc precum apa si uleiul. Lynch nu e in elementul lui cu o asemenea poveste. Ma gindesc, eventual, la un Mel Gibson...
Dar transpunerea Bibliei pe ecran de catre Tarantino suna interesant.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 11:40   #16
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
windom, de ce citezi mesajul imediat anterior in intregime? nu e logic ca la el te referi?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 11:48   #17
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ba da, dar de multe ori, pina compun eu raspunsul, se intercaleaza alt mesaj si riscam sa apara confuzii.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 12:15   #18
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mai multa incredere in viteza ta, uite ca in ultimele trei cazuri nu s-a "bagat" nimeni. ideea e sa nu lungim thread-urile degeaba...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 12:24   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Windom:
Ba da, dar de multe ori, pina compun eu raspunsul, se intercaleaza alt mesaj si riscam sa apara confuzii.
Am pätit-o si eu, de multe ori (mai ales cä adesea scriu mesaje lungi).
Atunci, fac asa: intru pe mesajul destinatarului cu "Quote", dar nu postez - îl preiau doar în memorie (copy), cu tot cu codurile de citare; apoi, intru prin "Edit" la mine si introduc (paste) citatul astfel devenit necesar între timp.

Poti si invers, mai simplu: începi ca tine, cu citat. Iar dacä dupä postare constati cä nu s-a intercalat nimic, intri iar prin "Edit" si scoti citatul nejustificat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2010, 12:55   #20
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by bremen1980:
Film bun ,carte buna insa nu vad sa merite atata ovatii.Tema (foarte la moda in anii '50 ) este atat de tocita incat ma si mir ca mai vine cineva in 2010 cu asemenea minuni.Cred ca s-au scris mii de nuvele si carti S.F. si s-au turnat duzine de filme privind lumea postatomica.Hai sa fim seriosi:dezastru atomic ,putini supravietuitori ,canibalism ,pierderea umanitatii-unde vedeti voi nouatatea ??Poate doar stilul utilizat sa aduca o gura de oxigen in acest domeniu pe care-l credeam ingropat sub o groasa cenusa radioactiva..Chiar vad ca este acum foarte la moda sa scrii (filmezi) foarte simplu lucrurile si toti sa cada pe spate. 7/10
'
You make some fair points, dar eu tot sunt de parere ca elementul central in povestea asta postapocaliptica nu este dezastrul in sine, ci relatia parinte-copil, prezentata aproape arhetipal, intr-un context nou. In asta consta abordarea originala, cel putin asa vad eu lucrurile.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells