Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Aug 2004, 02:14   #1
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
what if ?

ma gandesc acum la acele filme care ar fi trebuit sa se faca dar, dintr-un considerent sau altul, au fost puse pe linie moarta...
care este proiectul cinematografic pe care il regretati cel mai mult?
eu unul ma gandesc la 'dune' regizat de alejandro jodorovsky, cu decoruri de h.r.giger, muzica de pink floyd + magma si cu salvador dali as the emperor.......
si cand ma gandesc la un astfel de proiect, parca mai tare imi vine sa vars cand imi amintesc ce a facut neputinciosul lynch cu acelasi subiect...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2004, 20:49   #2
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
desi nu cred ca a fost chiar asa rau dune,o versiune k colaborarea lui geiger si dali...dumnezeule mare!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!de ce prashtya mea nu s-a mai facut?in afara de faptul ca a decedat dali?
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2004, 10:35   #3
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Dali, un artist de mina a 14-a, nu si-a meritat degeaba anagrama Avida Dollars (by Andre Breton) pentru ca, foarte adesea, considerentele care il impingeau sa colaboreze la proiecte cinematografice erau de oridn pecuniar. Vezi in sensul asta cartea de memorii a lui Luis Bunuel (& J. C. Carriere), in care zice si de dorinta lui Dali de a realiza un sequel la Ciinele andaluz.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2004, 14:23   #4
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
a cam apus arta de dragul artei,nu-i asa?eu oricum nu sunt nici pe departe incintat de suprarealism,dar imi bag poola-n foc daca dali nu e artist mare.nevermind.oricum,de la el se astepta aici sa joace pe alde imparatu' si nu sa picteze...eh...dar cu geiger la comanda decorurilor...pentru cei care nu stiu cine-i giger recomand un album de arta sau,ceva mai rapid.sau poate va ducetzi aminte cum arata alien-ul din "alien"
http://www.giger.com/
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2004, 14:58   #5
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
talking about Giger...
in albumul HR GIGER ARH+ din '93 gasiti cateva schite de decoruri (viermii si castelul), plus un design special de mobilier pt jiltul Harkonen (mai tarziu pus in fabricatie in serie restransa)
talking about Dali...
pentru acest proiect onorariul batranului maestru a fost de nu mai putin de 100.000 parai pt. 30 de secunde, more than a lot pt. 1975!
in loc sa spuna merci pt salariu, Dali a inceput sa-l comenteze favorabil pe Franco, so he was busted by A.J. !!!
talking about Breton...
afirmatia lui Breton i-a convenit de minune lui Dali, care de altfel si-a tras un autoportret in chip de monalisa cu mustati (citat Deschamp, pour les connaisseurs..) si cu mainile pline de monede de aur (count them... no more and no less than 30 ! )
talking about this poll...
cum ramane fratilor cu subiectul propriu-zis al forumului ? :w00t:
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2004, 15:19   #6
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by keyzer soze:
bla bla bla


cum ramane fratilor cu subiectul propriu-zis al forumului ? :w00t:

Un regizor care face afirmatii teribiliste de genul (aprox.):"in timp ce alti regizori fac filme cu ochii, eu le fac cu testiculele" nu ma impresioneaza, cum de altfel nu m-a impresionat nici opusul lui impregnat cu simboluri religioase, Holy Mountain. Ca atare, raspunzind topicului: mare brinza ca nu s-a comis proiectul...
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 13:06   #7
moebius
Senior
 
moebius
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 84
Send a message via Yahoo to moebius
proiectul nu s-a comis pt ca incepuse sa suga mult mai multi bani decat erau dispusi producatorii sa dea... teoria conspiratiei zice si ceva de lipsa de simpatie a unora de la halivud pt o chestie europeana asa de anvergura
cele cateva decoruri, costume si asemenea care au apucat sa la faca (si pe care s-a dus cam tot bugetul alocat) s-au plimbat anul trecut ca expozitie prin belgia, franta and whatnot
oricum jean "moebius" giraud, o'bannon, chris foss, orson welles, david carradine, magma, floyd, tangerine dream... si se mai zvonea si de richard corben si henry cow :love:
__________________
Everything has a point, and if it doesn't, then there's a point to it.
moebius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells