Păreri X-Men: First Class

(2011)

X-Men: Cei dintâi

walstar10 pe 13 Iulie 2011 18:55
X-Men fara Wolverine = zer0
nu are nici "sare nici piper "........................................................................
adycris pe 25 Iulie 2011 21:10
Acesta este nota mea, mi-a placut, ce pot sa zic merita vazut, insa numai odata ar trebui vazut la cinema.
Vizionare Placuta celor care nu l-au vazut!

catasmile17 pe 23 Iulie 2011 01:27
superb acest film !!!!! Nu ma asteptam sa fie asa de bun !!!! Povestea ii pusa bine la punct !!!! Merita vazut !!!!
cristinapascaliu pe 05 Iulie 2011 19:54
un x-men mai putin comercial
Inceputurile aventurilor eroilor cu puteri exceptionale este prezentat cu un stil si efecte speciale interesante, dar este tras indarat de un scenariu care vrea sa explice prea multe fire narative pe fondul real al Crizei rachetelor cubaneze din 1962 dintre SUA si Uniunea Sovietica! Desi poantele nu au lipsit (cea mai tare dupa cum au observat si altii: replica lui Wolverine ("Go f**k yourselves!")) nu au fost susinute de scenariul prea putin captivant; aceeasi problema am observat-o la Iron Man 2 (2010) si la Thor (2011).
am copiat de la un antevorbitor...pentru ca sunt de acord cu ceea ce a spus.

xerses pe 12 Iunie 2011 16:58
Mi-a placut, dupa cum ma si asteptam.Sunt fan al acestui film inca de la primul X-men.
Doar.Sucre pe 01 Mai 2011 21:22
Tot vreau!
Desi Hugh era omul pentru care dadeam ,,Porneste" la seria Oamenii X , hmmm , acuma ca numai este in distributie nu stiu ce sa spun . Adica ultimu Oamnii X a fost numai despre el , si cica nu a fost indeajuns (eu lam vazut de vreo 3 ori ,si tot consider ca nu a fost indeajuns) . Hmmm (din nou) astept filmul asta pe scurt , si o sa merg la cinema , pentru ca sunt printre fanii care vor sa il vada si pe Omul Lup pe ecran dar vor sa il vada si pe Profesorul X .
2themoon pe 29 Aprilie 2011 21:22
cred ca o sa fie interesant.am incredere in acest regizor
dlena pe 24 Septembrie 2011 22:38
indiferent de celalalte critici mie mi-a placut...... a fost un film frumos din toate punctele de vedere.....poate mai bun decat cele 3 X-men
Sorin87 pe 19 Iulie 2011 16:02
X-Men: First Class
Un film foarte reusit, cel mai mult am apreciat legaturile pe care le face cu celelalte pelicule ,,X-Men". Jocul actorilor a fost foarte bun, la fel si efectele speciale, asa ca ii ofer nota 10.
Ancient pe 30 Iunie 2011 23:05
Sunt singura care nu-l suporta pe Wolverine?:( Asa fericita am fost cand nu l-am vazut in lista de actori.Tocmai de aceea filmul asta e preferul meu din serie ( desi,marturisesc,nu le-am vazut pe toate,ci doar 2 parti)
alexxionut pe 29 Iunie 2011 16:05
cum era de asteptat,un film foarte frumos,nota 10,,,
cryvona pe 23 Iunie 2011 16:39
O poveste ampla cu inceputul lui X-men
X-Men:First Class este cu siguranta cel mai bun film din serie.
Înainte ca Charles Xavier şi Erik Lensherr să ia numele de Profesorul X şi Magneto, ei erau doi bărbaţi tineri ce descopereau puterile lor pentru prima dată. Înainte ca aceştia să devină rivali, au fost cei mai apropiaţi prieteni, care au lucrat împreună cu ceilalţi mutanţi (unii familiari, alţii noi), pentru a opri cea mai mare ameninţare pe care lumea a cunoscut-o vreodată. În acest proces, o ruptură între ei s-a deschis, care a dat startul războiului etern dintre frăţia mutanţilor de partea lui Magneto lui şi mutanţii-X aliaţii profesorului Xavier.

aayana pe 22 Iunie 2011 20:23
Mi s-a părut mai bun decât celelalte părți. Efecte speciale, personaje credibile și o mențiune specială: Xavier, interpretat de actorul James McAvoy. Foarte bună intrarea în rol, aș putea spune că-l întrece pe Patrick Stewart.
cristi23 pe 20 Iunie 2011 15:36
filmul e senzational....mai ales magneto.....tre sa il vedeti.........................e o experienta noua si fresh a lumii x-men
decathlon pe 17 Iunie 2011 15:09
bun bun...merita vazut..recomand......................
Marcel123 pe 11 Iunie 2011 03:15
x-men
excelent gindit si regizat cel mai bun film al seriei
Bayard pe 10 Iunie 2011 23:28
Reboot bun al seriei, sunt convins ca o sa-i faca o continuare..... dar considerand cum s-a terminat filmul asta, urmatorul o sa semene foarte mult cu primele 3..... acelasi conflict. Mai mult nu o sa spun
Manusa pe 10 Iunie 2011 18:04
Un film foarte foarte bun care mi-a placut mult si m-a lamurit in ceea ce priveste aparitia personajelor din celelalte serii ale filmului X-Men cum ar fi Charles, Mistique sau Magneto. Filmul are o actiune foarte buna si interesanta care merita vazuta neaparat.
ionychy pe 07 Iunie 2011 21:00
Toata seria X-Men mi-a placut.
....asa ca astept sa vad cum ''sta treaba'' si cu acesta...pacat ca Hugh nu este,dar ma consolez un pic cu James McAvoy si Kevin Bacon.
otonis pe 16 Mai 2011 22:11
Am si ochit cateva retardisme-n trailer. Astept filmul, ca nu vreau sa judec scos din context.

Later edit, june 06 2011
Trebuie sa recunosc ca nu m-am asteptat sa fie ceva de capu' lui, dar chiar mi-a placut, exceptand scenele irealiste, care, presupunand ca o persoana si-ar putea schimba forma, atunci cum dracu-si schimba automat si hainele (referire la mystique) ? Stupid, nu ? Dar magneto cand scoate submarinul din apa, nu s-ar fi transferat centrul de greutate pe supersonic si l-ar fi scufundat ? Ca doar nu erau propulsoarele supersonicului atat de puternice incat, pe langa faptul ca trebuiau sa mentina supersonicul in aer, mai ridicau si un submarin de sute de mii de tone ca sa-l mentina si p'ala-n aer. Inca o chestie ce-o vad in filmele de gen, cand personajele cu puteri d'astea au contact fizic cu explozibil/foc, ei nu patesc nimic, dar ce-i culmea e ca nici… citeşte

rubino pe 23 mai 2011 16:00
Ai mare dreptate,asteptam sa iasa peDvd...apoi comentam cu drag:)
Pancamo pe 19 Noiembrie 2011 03:17
Genial FILM !
ce se cearta pustanii astia eruditi in artele cinematografiei.....filmul este bun , se tine de povestea x-men , ce vroiati ? sa apara si 2 vampiri din Twilight ? spune povestea lui Xavier si a lui Magneto ....nu a lui Harry Potter (o alta porcarie)
MissBlossom01 pe 21 noiembrie 2011 19:35
ti-as fi dat like la comentariu, dar ultima parte m-a calcat pe nervi.
XxRedBullxX pe 16 septembrie 2014 00:20
Ești retardata femeie?
alyn92 pe 09 Iulie 2011 15:31
Wolverine
faza cu wolverine cand e la bar e bestiala.. am lesinat de ras :))
panda4ever pe 09 Iulie 2011 00:28
n-ai cum
cum sa traduci din first class in cel dintai =)) pe cuvant am vazut si la alte filme traduceri total aiurea asta care le face ar trebui dat afara :))
savageorge pe 19 Iunie 2011 15:01
nu va uitati e o prostie strica lumea va uitati si dupa aia faceti urat ca aia din film
andronicf pe 11 Iunie 2011 00:50
Mi-a placutfilmul si ideea de a se intoarce in trecut cred ca a fost destul de inspirata
alexsovaiala pe 10 Iunie 2011 21:44
filmul a fost tare dar s-au observat trucajele.Aceta a fost singurul dezavantaj al acestui film 7
ionutcatalin11 pe 07 Iunie 2011 22:15
tare faza când se întâlnesc charles și erik cu wolverine...păcat că el nu apare în film mai mult
Adry95 pe 29 Mai 2011 20:47
interesant2
sa speram ca o sa fie un film bun
celelalte au fost super sa speram ca se ridica la asteptarile noastre

mihamiha98 pe 27 Mai 2011 20:05
Am vazut toate seriale cu X-Men deabia astept sa apara..................................
deea_ubita25 pe 27 Mai 2011 13:57
intersant
interesant astept sa apara ......
sper sa fie la fel de bun k si celalate filme

kotor pe 27 Mai 2011 11:11
Chiar se simtea lipsa povestii dintre xavier si magneto, sper ca si actorii sa se ridice la inaltimea povestii.
gyxu78 pe 09 Iulie 2011 21:50
mi-a placut replica lu wolverine :) :)
erni pe 06 Iunie 2011 19:57
Super
merita vazut tot timpul esti tinut intr-un suspans ! Toata seria X-Men mi-a placut !
Gameandseth pe 12 Februarie 2011 10:21
tocmai am vazut trailerul oficial pe imdb,pare super tare din trailer
MissBlossom01 pe 12 februarie 2011 22:39
Atunci nu da o stea inainte sa-l fi vazut :))..
Gameandseth pe 13 februarie 2011 10:31
probabil din greseala
user-63b02ad8a0ee8 pe 06 Martie 2024 18:24
Un casting de nota 100000000000000000000 .........❤️ Adică : actorii au trăsături fizice FOARTE potrivite pentru personaje pe care le întruchipează !
forever_young_ pe 21 Decembrie 2020 22:39
FOARTE BUN !
un film care se merita vazut ...ca si toata seria !
El_KaPpa pe 27 Mai 2020 22:54
8,2/10
Dupa cat de modeste au fost "X-Men: The Last Stand" si "X-Men Origins: Wolverine", parea ca doar Bryan Singer este capabil sa faca ceva bun in acest univers. Surpriza a venit insa de la Matthew Vaughn care fara a beneficia de aportul unor piese importante a realizat cel mai bun film X-Men, cel putin pentru mine.
E singurul film din universul acestor mutanti la care chiar am simtit un scenariu muncit, foarte bine gandit si scris, integrat excelent in fundalul politic al anilor '60 si in acelasi timp reusind sa dea o baza solida personajelor si evenimentelor pe care le-am vazut in filmele precedente.
De asemenea, as spune ca-i cel mai uman film al seriei, fiind mult mai bine pus accentul pe personaje in detrimentul actiunii, asta fara a renunta la partile in care efectele acapareaza atentia.
Un prequel memorabil pentru acest univers si unul dintre cele mai bune filme cu supereroi vazute.

carmen_angelus_romila pe 25 Octombrie 2018 10:56
Dupa ce am "originile" in filmul anterior, noua realizare al fabuloasei serii "X-Men", ne prezinta perioada anterioara declansarii actiunilor cunoscute, precum si nasterea si sorgintea personajelor importante din indragita noastra poveste stiintifico-fantastica.
someone_who_dares pe 13 Iulie 2017 21:20
Mi se pare buna ideea de a ne arata un prequel la tot ce stim ca s-a intamplat in primele 3 filme aparute :) Actorii mi se par foaarte potriviti in rolurile lor si povestea reuseste sa umple poae niste goluri ramase din povestile stiute :)
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 15:55
X-Men: First Class
omucuvaloare pe 07 Mai 2015 21:36
Foarte interesant de vazut cum si-au descoperit ei puterile si cum a inceput toata povestea asta deja arhicunoscuta in toata lumea.
XxRedBullxX pe 16 Septembrie 2014 00:06
X-Men: First Class (2011)
A fost interesant sa aflu cum a început totul, puțin monoton pentru ca insista foarte mult pe tema războiului dintre Rusia si US, dar pe parcurs devine mai interesant.
O distribuție buna, nu duce lipsa mai de nimic...un film bun din seria X-Men, merita văzut.

radu3455 pe 19 August 2014 12:24
cel mai bun film din serie pana acum,foarte captivant iar Jennifer Lawrence a jucat foarte bine rolul lui Mystique
learntofly pe 02 Ianuarie 2014 15:39
Cel mai mult îmi place de Xavier și mă bucur că în acest film este cât de cât povestită o mică parte din viața lui. Mi-aș dori să apară X-men Origins: Xavier :(.. Dar probabil că nu o să mi se îndeplinească dorința. Oricum, DE VIZIONAT!
AndreBlack pe 29 Decembrie 2013 15:42
Este cel mai bun X-Men de pana acuma excluzand The Last Stand . Este incredibil filmul , atat efectele speciale , scenariul cat si jocul actorilor . Mi-a placut foarte mult filmul si de-abia astept ''Days of Future Past'' !
wings1104 pe 02 August 2013 11:34
Mie chiar mi-a placut filmul, mai ales ca are o distributie atat de interesanta. Astept cu nerabdare sa apara continuarea.
marian100 pe 07 Iulie 2013 16:19
hello
Alo
Nisa pentru a vedea profilul dvs. și am interesant să știi mai multe, e-mail meu este (maboumarian80@yahoo.com)
Dumnezeu să vă binecuvânteze
mulțumiri
MARIAN
....................................................................................................................................

hello
Nice to view your profile and am interesting to know you more,my email is(maboumarian80@yahoo.com)
may god bless you
Thanks
MARIAN

pisicuta1 pe 24 Martie 2013 19:32
nu mi a placut le prefer pe celelalte au fost mult mai bune!
MikkaelWolfganger pe 10 Martie 2013 17:47
Cam cel mai bun din serie....
Nu prea ma asteptam la cine stie ce, mai ales dupa ce am vazut Origins:Wolverine, dar filmul a reusit sa imi intreaca orice asteptare cu: un joc actoricesc perfect si extrem de credibil(foarte inspirate alegerile lui Fassbender, McAvoy si Bacon), niste efecte speciale ce ofera niste faze foarte epice(ridicare submarinului este totally awesome), un soundtrack exceptional(are Magneto o tema muzicala pe la inceputul filmului-miere), dar si cu niste scene de actiune cursive si bine inchegate.
Filmul are ceva lipsuri la constructia personajelor, asta fiind o problema generala cam pe la toate filmele X-Men, insa per total filmul este foarte bun, distractiv si nu dezamageste.8.

VIBERS pe 15 aprilie 2014 02:00
La ce capitol?
khamikoN pe 19 Septembrie 2012 06:40
X-Men First Class
e un film foarte frumos realizat pe alocuri....imi place ca povesteste trecutu cum au ajuns charles and magneto puternici...
Go 1 2 3 4