Valerian and the City of a Thousand Planets
(2017)Valerian și orașul celor o mie de planete
![]() |
|
Sinopsis Valerian and the City of a Thousand Planets
Mai mult
"Valerian și orașul celor o mie de planete" este noul film de aventuri SF al lui Luc Besson, legendarul regizor al unor filme care au făcut istorie, precum Leon, Al cincilea element, sau Lucy, și se bazează pe seria de benzi desenate-cult cu același nume, care au inspirat o generație de artiști, scriitori și cineaști.
În secolul 28, Valerian (Dane DeHaan) și Laureline (Cara Delevingne), formează o echipă pentru operațiuni speciale, însărcinată cu menținerea ordinii în teritoriile locuite de oameni.

"Valerian și orașul celor o mie de planete" este noul film de aventuri SF al lui Luc Besson, legendarul regizor al unor filme care au făcut istorie, precum Leon, Al cincilea element, sau Lucy, și se bazează pe seria de benzi desenate-cult cu același nume, care au inspirat o generație de artiști, scriitori și cineaști.
În secolul 28, Valerian (Dane DeHaan) și Laureline (Cara Delevingne), formează o echipă pentru operațiuni speciale, însărcinată cu menținerea ordinii în teritoriile locuite de oameni.
Cei doi sunt trimiși de Ministerul Apărării într-o misiune în uimitorul oraș Alpha, o metropolă care e în expansiune continuă, și unde specii din toate colțurile universului și-au dat întâlnire pentru a împărtăși cu ceilalți cunoștințele, informațiile și cultura.
În centrul metropolei, însă, și-a făcut loc o forță întunecată și misterioasă care amenință existența pașnică a Orașului celor o mie de planete, iar Valerian și Laureline trebuie să pornească într-o cursă contracronometru pentru a identifica și anihila amenințarea, și pentru a proteja, astfel, Alpha, dar și viitorul Universului.
![]() |
O nominalizare
Academia Europeana de Film Vezi toate premiile |
![]() |
Se difuzează la TV.
Film Now
Duminică, 03 Aug 20:00 Luni, 04 Aug 08:30 Film Now HD Duminică, 03 Aug 20:00 Luni, 04 Aug 08:30 |
![]() |
Cara Delevingne Laureline | ![]() |
Dane DeHaan Valerian | ![]() |
Rihanna Bubble |
![]() |
Ethan Hawke Jolly | ![]() |
Clive Owen Arun Filitt | ![]() |
Rutger Hauer președintele World State Federation |
![]() |
John Goodman (voce) | ![]() |
Elizabeth Debicki Haban Limaï (voce) | ![]() |
Mathieu Kassovitz |

Caseta tehnică
AKA
- Valérian
Produs de
EuropaCorpTip Ecran
3D, 4DXDistribuitorul international
EuropaCorp USADistribuit in Romania de
Ro Image 2000 , ProromȚara
FrantaSite oficial
Valerian and the City of a Thousand PlanetsBox office Valerian and the City of a Thousand Planets

-
listă cu 100 filme, creată de rothmans pe 3 Ianuarie 2018
-
listă cu 151 filme, creată de Cretzulynne pe 31 Mai 2013
-
listă cu 30 filme, creată de Razvan600 pe 29 Decembrie 2016
Articole despre film
-
European Film Awards. Start vot pentru People's Choice Award 2018
-
Recomandări TV. Personaje ieșite din comun, în filmele săptămânii
-
Luc Besson continuă seria thrillerelor cu eroine de acţiune. Detalii despre Anna
-
Cele mai spectaculoase personaje create pe calculator în 2017
-
Succesele şi eşecurile majore ale anului cinematografic 2017
Vezi toate articolele »
Filme de urmărit la TV
![]()
PRO TV
00:15
|
Terminator Salvation(2009)Terminator - Salvarea
|
![]()
PRO TV
21:30
|
3 Days to Kill(2014)Condamnat să ucidă
|
![]()
Pro Cinema
20:30
|
Captain Phillips(2013)Căpitanul Phillips
|
CineCloud
Filme pe genuri
- Acţiune
- Animaţie
- Aventuri
- Comedie
- Crimă
- Documentar
- Dragoste
- Dramă
- Familie
- Fantastic
- Film noir
- Horror
- Istoric
- Mister
- Muzică
- Muzical
- Război
- Romantic
- Scurt metraj
- SF
- Stand Up
- Thriller
- Western
- Taguri filme
- Taguri stiri
- Arhiva stiri
- Program TV
Premii filme
Filme noi
- Filme 2027
- Filme 2026
- Filme 2025
- Filme 2024
- Premiere cinema
- Filme la TV
- Filme pe DVD
- Filme pe Blu-ray
- Filme româneşti
- Filme indiene
Filme 2025
Index filme
Program cinema
Actori populari
- Nicholas Hytner
- Naomi Watts
- Nicole Kidman
- Monica Bellucci
- Joseph Gordon-Levitt
- Heath Ledger
- Născuţi azi
Trailere filme
Filme populare
Premiere cinema
În curând la cinema
- Weapons
- Freakier Friday
- Dolphin Boy 2
- Materialists
- Nobody 2
- Das Licht
- Splitsville
- Bald is the New Black
- And the Rest Will Follow
- The Roses
- Smurfs
- O familie aproape perfectă
- Untitled Sony/Blumhouse Insidious
- Caught Stealing
- The Myth of Marakuda
- Egy százalék indián
- Sorry, Baby
- The Conjuring: Last Rites
- Everybody Loves Touda
- Etiologia unei crime
- Christy
- The Long Walk
- Sneaks
- Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Infinity Castle
- Downton Abbey: The Grand Finale
- Tata
- Dragoste fără cuvinte
- Goodbye My Friend
- The Blue Trail
Filme noi în SUA
- Experiment 77
- Red Sonja
- Grand Prix of Europe
- Starbright
- The Toxic Avenger
- Jessica Frost
- A Big Bold Beautiful Journey
- One Battle After Another
- Saw XI
- The Strangers: Chapter 2
- Tron: Ares
- The Black Phone 2
- Gekijô-ban Chensô Man Reze-hen
- The Negotiation
- Predator: Badlands
- Now You See Me: Now You Don't
- Zootopia 2
- Wicked: For Good
Program TV

Termeni şi condiţii | Contact | Politica de confidențialitate | A.N.P.C
Film Valerian and the City of a Thousand Planets
Părerea criticului
Valerian și orașul celor o mie de planete, o space opera cu aer adolescentin, idei trăsnite, captivantă vizual
Inventivitatea mereu surprinzătoare a lui Luc Besson s-a centrat aproape exclusiv și în cele mai mici detalii pe aspectul acestor noi lumi pe care le descoperim pe parcursul filmului și pe aspectul personajelor (rezultatul a patru ani de munca a unei întregi echipe de ilustratori, desenatori care au predat un storyboard după care au lucrat departamentele de scenografie, costume, efecte speciale etc). E o defilare captivantă de planete, spații futuriste, extratereștri, o exhibare a virtuozitătii… citeşte
Părerea ta
Spune-ţi părereaSe va repeta istoria ? Va fi un nou film-cult dat de Besson, dupa Al cincilea Element din '97 ?
Personal, nu am citit benzile, dar, din trailer imi dau seama ca este un film din categoria lui Ender's Game (2013) si Jupiter Ascending (2015), insa de proportii epice, mai mari decat ale lui Star Wars si Star Trek la un loc. Sa speram ca si calitatea va fi pe masura.
Update:
Raspunsurile mele pentru intrebarile de mai sus: Nu.
"După ce James Cameron l-a invitat pe Besson pe platourile de filmare la revoluționarul Avatar, regizorul francez s-a hotărât. „Când a sosit Avatar, totul a fost posibil. Îmi amintesc că mă gândeam: Într-o zi voi reveni la S.F. cu aceste instrumente noi, unde singura limită este imaginația ta. Atunci am decis să fac Valerian”."
(cinemagia)
Vorbe prea mari pentru ce a iesit.
Păcat
Chiar am vrut sa imi placa acest film
In primul rand sa va spun ce a fost bun la acest film: CGI siiiiii cam atat.
Acum ca am terminat cu aspectele pozitive ale filmului sa trecem la partea hidoasa. De ceva timp am observat ca mai toti regizorii trebuie sa treaca prin anumite filtre pana la productia propriu zisa. Ca tine de cine finanteaza filmul, diverse organizatii tembele de minoritati sau miscari la moda nu mai conteaza. Ce conteaza este produsul finit care a devenit o reteta acra dupa care toti "bucatarii" se inspira pentru ca e la moda domle...
Din primele secvente ale filmului se observa ca actorii principali sunt "varza" pentru rolurile respective. Replicile sunt slabe si fara sare si piper. Chimia dintre cei doi este inexistenta. Parca am asistat la dragostea… citeşte
Un film usor, de vara, foarte colort (atat vizual cat si din punct de vedere al personajelor), actiune, umor si efecte vizuale 3D senzationale.
Am iesit bine dispus de la film. Dau doar 7 stelute pentru ca n-am scapat de clisee.
Dane DeHaan face un rol foarte bun in A CURE FOR WELLNESS, o surpriza pentru mine, un film pe care il recomand.
Secolul 28
Chiar e frumos filmul
Pur si simplu e un film cu subiect usor, are multa actiune si cu o imagine absolut minunata. Mi s-a parut un fel de "The Fifth Element" pe parte de actiune, cu o lume fantasy gen "Avatar", deci cui i-au placut cele doua, cu siguranta le va placea si acest film.
E un SF scris dupa benzile desenate franceze "Valérian et Laureline", in regia lui Luc Besson, deci nu prea inteleg indivizii care s-au asteptat sa merga sa vada "2001: A Space Odyssey" in loc.
E un summer blockbuster destinant yougsterilor si celor pasionati ori de benzi ori de acest tip de SF.
Dragi concetateni, calibrati-va asteptarile in mod realist la ce va este prezentat... :)
Sublim
De la mine are nota 10 cu steluta .
Foarte fain filmul!
Depinde de astepari
Ca si prestatie doar Cara mi s-a parut...bai, ca sa fiu cat mai ok, total paralela. E extrem de fortata si se vedea de la o posta ca ea doar recita o pagina nu de replici, nu se identifica cu un personaj cum ar trebui sa faca un actor. Asta se intampla cand popularitatea iti `descopera` si `talente ascunse`. :)))
Per total e un film ok care-si merita vizionarea doar in cinema datorita posibilitatii 3D, acasa la laptop sau ceva nu l-as recomanda, nu merita totusi timpul.
Merita văzut in 3d la cinema
Matrix a zis in mare parte ce aveam de spus, total de acord cu el. Nu am văzut demult o asemenea CLARITATE la un film artistic ( nu animatie!)
Mie chiar imi place cum joacă Cara, am văzut-o si in Paper Town si alte roluri mai mici.
Si parca am mai vazut acest film.
Primul lucur ce m-a frapat e varsta actorilor. Inconjurata de vapori irizati e pustoaica Cara Delevingne in rolul Laureline, o actrita putin trecuta de 20 de ani; cu ochii albastrii sidef, desi mai trecut ca varsta, Dane DeHaan, 30 de ani, insa cu o infatisare de adolescent din Beverly Hills 90210, ce nu ii tradeaza catusi de putin adevarata etate. Pustiul e maior in filmul asta, asta ca sa fim respectuosi cu gradele si cu cei in functii de conducere. E un trend acum sa transformi protagonistii in niste intruchipari infantile ale eroilor seriosi de… citeşte
Spune-ţi părerea despre Valerian and the City of a Thousand Planets
Pentru a scrie un review trebuie sa fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.