Păreri The Matrix Reloaded

(2003)

Matrix - Reîncărcat

KRrom pe 10 Februarie 2003 00:00
Meita 3 stele pana acum din prisma primulUI film care a insemnta ceva din punct de vederea al efecteleor.
Sa citim articole despre matrix?? NU!Mai bine vizionati imagini din Trailerul SuperBowl 2003 si veti vedea ca e o porcarie,arata mai mult ca THE ONE!Imaginile dovedesc ca este doar un sequel s nimic mai mult.Se baet cu 50 de agenti Smith toti generati pe computer...ha ha ha. Audienta generala!!!
Injurati-ma insa Terminator3 are un scenariu care va rupe gura targului!
Matrix nu are un scenariu...are doar o poveste umflata!

Bogdan pe 06 Februarie 2003 00:00
Pentru toti care mai au indoieli : Mergeti ºi citiþi articolul publicat despre RELOADED în Newsweek acum vreo lunã jumãtate ºi n-o sã mai fiþi atât de neliniºtiþi (sau o sã fiþi ºi mai !!) Atunci o sã înþelegeþi de ce i-am dat cinci ... stele ... plus !
alexedi pe 04 Februarie 2003 00:00
A, si daca tot verificati mesajele pentru a impiedica onscenitatile pe site (laudabil), v-as ruga, daca e tehnologic posibil, sa mai trageti cu ochiul si la alt fel de obscenitati- lingvistice, le-am putea spune, de genul "asemenea porcari"... Scrise de unu' care a scuipat o steluta catre reloaded. desi nu l-a vazut. :)
alexedi pe 04 Februarie 2003 00:00
Mai fratilor, cum puteti da cinci stele unui film care nu a aparut nici macar ca dvdrip pe net :))))))???? Doar pe baza primului (care, la drept vorbind, nu a suportat mai mult de 3 vizionari- cel putin pentru mine)Matrix? Sau poate o fi aparut... Oricum, liderule, sa stii ca dune are cateva puncte foarte bune (scenografie, costume, actori) si a suferit f mult fiindca sfarsitul a fost comandat de producatori(adica de aia de vin cu banu\'. Si acum raman cu gura cascata la armata de fremeni calarind viermii... Nu zic, au evoluat treburile, dar depinde cum folosesti toate minunile astea tehnologice... Compara desenele animate de zeci de milioane din \"atacul clonelor\" (stupide) cu efectele (mecanice/fotografice- nu digitale)si machetele din \"odiseea spatiala 2001\" (exceptionale desi cu 34 de ani mai vechi)... Asta e SF \"as an art\", cum pretios spune aradeanu\' nostru ;). Toate bune! 0… citeşte
Lideru` pe 04 Februarie 2003 00:00
Cea ce se spune despre Matrix este ca a revolutionat industria filmelor SF. Daca cineva crede contrariul il intreb daca a vazut Dune. Daca da sa faca o comparatie in scenariu, efecte speciale, povestire, daca nu vede nici o diferenta, are probleme sau nu cunoaste SF-ul (este un simplu cumparator de efecte speciale, nu stie sa aprecieze SF-ul "as an art").
Despre Reloader cred ca va trebui sa fie minim la fel de spectaculos si macar cu o idee mai speciala asupra viziunii filmelor SF.
Sper sa fie cum se asteapta toti pasionatii de SF.

Sharkie pe 03 Februarie 2003 00:00
Pentru ,n-are rost sa compari matrix cu blade pentru ca..n-ai cu ce sa compari...poate a avut si blade ceva interesant dar pe langa matrix a fost varza..iar despre efecte...daca tu consideri star wars a batut tot cred ca n-ai vazut lord of the rings
skater pe 03 Februarie 2003 00:00
Primul mi-a placut, sper ca Reloaded si Revolutions vor depasi primul, aici ma refer la scenariu ca la efecte speciale nu se pune problema.
Pentru cei care critica efectele speciale din film (chiar daca nu le-au vazut inca), stiti ca efectele din prima parte s-au copiat in nenumarate filme si reclame.
Ca nu se poate mai bine de Star Wars 2?
Credeti ca cei care au impins mai departe efectele speciale in cinematografie, se vor plafona?
Oricum anul acesta vor fi cel putin 3 filme care vor depasi filmele anilor trecuti, in materie de efecte speciale (parerea mea evident):
Filmele Matrix, The Hulk
Nu credeti?
Vizitati linkul:

Bogdan Popescu pe 20 Ianuarie 2003 00:00
eu ia-m dat 2 stele ca sa ies in evidenta. am vazut ca majoritatea i-au dat, ba 5, ba 1. sincer, nu stiu ce se creeaza atata agitatie cu filmul asta, pentru ca ceva nou, cum am spune noi' edge of technology' nu are cum sa apara. efecte speciale mai tari ca in matrix, am vazut in orice film de genul asta din 2000 incoace. povestea nu mai poate aduce nimic nou. lupte mai tari ca-n blade n-o sa fie inventate niciodata, poate doar in daredevil vom mai vedea ceva, star wars atacul clonelor a cam batut tot ce se putea in materia de efecte vizuale si sonore, asa ca dati-l incolo de matrix, ca vine terminator 3.
p.s: si nu-l mai votati atata cu 5 stele, ca nu merita.

baidoc mircea pe 10 Ianuarie 2003 00:00
Cred ca ests un film mai bun decat prima parte.
Cosmin Farcau pe 06 Decembrie 2002 00:00
Din moment ce a suscitat atat pareri pro cat si contra,inseamna ca e "ceva" de filmul asta.Astept Reloaded,sper sa egaleze cel putin prima parte!
Cristian pe 04 Decembrie 2002 00:00
Acest film va fi cu siguranta o MARE PORCARIE ! Trebuie sa recunosc ca prima parte mi-a placut din cauza efectelor dar dupa ce am aflat despre ce vor continr continuarile mi-am dat seama ca vor fi niste mari porcari !
E CLAR nu merita vazut in cinema si nici macar votat !

Nash Sergiu pe 20 Octombrie 2002 00:00
BESTIAL>>Uitati-va la noile postere ale filmului.Bestial....Ashteptam filmu'...si oricum trebuie sa-l intelegeti ca sa dati verdicte,OK?
P.S. mersi Ghost Dog

Ghost Dog pe 18 Octombrie 2002 00:00
Nu prea stiu multe despre film dar ma tot bate la cap nash sergiu si imi dau si io cu parerea.

MATRIX RULESSSSS

COOOOOOOOOOOOOOOOL

Andrei Robert pe 04 Octombrie 2002 00:00
Matrix este cel mai rau film.Nu am mai vazut un film atat de rau decat Matrix.
Daca Matrix 1 nu a fost bun deloc Matrix Reloaded o sa fie si mai rau.

KROM pe 24 Septembrie 2002 00:00
Primul film a fost cel mai bun film SF al anilor 90'dupa Terminator2.
Sunt 100% convins ca Matrix Reloadead si Revolutions nu vor aduce NIMIC nou decat zburatori si acelasi efecte spuse altfel.Inca ceva..am auzit ca va fi o secvente de 25 de minute!!! cu urmariri de masini..asta denota ca va fi un flm doar comercial...
T3 va apare la anul si WarnerBros. au cumparat drepturile ca sa nu fie lansat in paralel cu Matrix...
T3 va fi ce a fost T2 in 1991!
THE END.

Nash Sergiu pe 06 Septembrie 2002 00:00
Mai e loc de cuvinte? Ceea ce se vede se impune.
Povestea continua intr-o nota mult mai alarmanta si actiunea este mult mai avansata in tactici "a la MATRIX"....
"Reloaded" si "Revolutions" sigur vor face furori peste tot in lume!!!

^tibi^-^neo^ pe 02 Septembrie 2002 00:00
sal sunt tibi si sunt un mare admirator MATRIX de unde stim daca nu numai faptura ochilor nostrii ne face sa vedem lumea asa cum o vedem ? tot ce ne-nconjoaraa este o pura intuitie a sufletelor noastre citat KANT salut tutror care au realizat acest film ^neo^
lazar florin pe 15 August 2002 00:00
matrix=cel mai tare
efectele speciale din filmul asta sunt cele mai adevarate si sunt folosite in premiera (care va sa zica e beton-armat)

2014 pe 12 Iulie 2002 00:00
Un film mai comercial decat Matrix nu am mai vazut de mult. Continuarea nu are cum sa fie altfel. In primul film singurul lucru bun era ideea (nu complet originala, tin sa mentionez), dar a fost folosita doar ca pretext pentru incasari spectaculoase. In Matrix Reloaded ideea e deja stiuta si nu este loc de alte speculatii cat de cat originale, deci... CONCLUZIA SE IMPUNE!
Alexandra B. pe 05 Iulie 2002 00:00
Filmul nu stiu cum e, dar actorii sunt excelenti!
Frânculescu Florin pe 02 Iulie 2002 00:00
Nu am nici un fel de hobby,si nu am crezut ca voi fii vreodata fun pentru ceva sau cineva anume...dar pot spune ca am devenit un fun pentru filmul The Matrix,si astept cu nerabdare partea adoua si a treia!!!!Felicitari celor de la "cinemagia.ro" pentru screnshot-uri!Efectul de matrice,si un filmuletz facut in flash cu efecte matrix le puteti gasi si pe site-ul meu la www.florinbv.dc.ro
diaconu doru pe 30 Iunie 2002 00:00
Imaginile prezentate sunt excelente si imi intaresc convingerea ca filmul este o continuare pe masura predecesorului ( sau poate il depaseste ). Cinemagia este un site care dovedeste ca tine stacheta sus . Sunteti tari si tineti-o tot asa!!!
Virgil pe 28 Iunie 2002 00:00
Super,fantastic,extraordinar,incomensurabil,cvasimarfa !
Klaus pe 27 Iunie 2002 00:00
Felicitari si jos palaria celor de la Cinemagia.ro! Acuma o saptamana am facut rost de un preview la Matrix II si III, dar aceste imagini palesc pe langa ce am vazut eu. Inca odata, tot respectul si sper ca urmatoarele episoade sa-l intreaca pe primul, care s-a dovedit o capodopera.
Salve!

manea mugurel pe 22 Iunie 2002 00:00
Ca si prima parte, sunt convins ca si continuarea(Matrix Reloaded)va fi cel putin la fel de buna.E pacat însa ca ea va fi lansata atât de târziu!... Si, ce e si mai pacat, este ca, la nici trei luni, va fi lansata si cea de-a treia parte!... Sper ca efectele speciale cu care acest film deja ne-a obisnuit sa fie si mai impresionante acum. În orice caz, filmul va avea cu siguranta un succes nebun si astept cu nerabdare sa apara si pe marile noastre ecrane.
A CLERIC pe 21 Iunie 2002 00:00
Efecte extraordinare, idee zero, faze care nu aveau ce cauta. Insa actiune brici.Tot ce se intampla acolo nu era dus de la o idee bine structurata.
mircea dragan pe 21 Iunie 2002 00:00
inspector gadget? poti fi mai prost de-atat? ia gandeste-te mai bine: care-i gluma? in primul rand, tu n-ai vazut filmul asta (t3). ********. ia sa vad. mai sunt fenomene ca tine pe forumul asta?

si chiar asa. ce legatura are mulholland drive cu forumul asta? du-te pe-un forum de-al lui kubrik si dicuta filmele astea.

catalin pe 21 Iunie 2002 00:00
Bre nea MIrcea, ti se pare matale ca stai de vorba cu unul care n-a vazut Fight Club?
Stai linstit, sunt mult mai departe decat poti tu sa citesti printre randuri. Fight Club e unul din filmele mele preferate, insa pun pariu ca faci parte din cei 90% care nu au inteles nimic din Mulholland Drive.

Oricum, cu gaura de iepure m-ai facut sa ma simt un pic de Alice in Tara Minunilor si nu pot decat sa-ti multumesc.

Somn usor!

A.I. pe 21 Iunie 2002 00:00
"The Matrix" este o adevarata capodopera, iar "The Matrix:Reloaded" este un film mult asteptat care merita toti banii.
andreea pe 21 Iunie 2002 00:00
Inca nu am vazut Matrix Reloaded, dar cred ca va avea cel mai mare succes. Dupa ce am vazut primul Matrix deja am urmari: sunt innebunita dupa el si fac tot posibilul sa fac rost si de Matrix Reloaded. Este un film BESTIAL!!!
Thalpha pe 21 Iunie 2002 00:00
Sa nu fim absurzi. Matrix Reloaded a fost bun. In opinia mea a fost la fel de bun ca si primul Matrix. Ca efecte speciale, este cam doi ani peste ce se scoate acum (vezi scenele de lupta). Dar nu numai efectele conteaza. Fata de primul Matrix, acesta a avut prea multe exagerari (si nu ma leg de cele din interiorul Matrix, care se scuza), vezi Zion. In plus, a pierdut un pic din acel farmec dat de rock-ul "nebun" din prima parte. Sincer sa fiu, am stat cele doua ore+ in cinema mai "prins" ca niciodata. Si chiar nu-i inteleg pe unii, de ce nu pot fi si Matrix si Terminator filme bune, de se tot cearta. Cocluzia: nu rupe gura targului, dar e bun, foarte bun. Parerea personala...
TLD pe 21 Iunie 2002 00:00
Pai tinand cont ca E 'RATED WITH 'R'' si uitandu-ne la banii pe care ia facut... mai mult decat multumitor. Cat despre film: nu a surprins la fel ca primul, dar merita 5 stele...
vasilescu marius pe 21 Iunie 2002 00:00
Pentru cei care batjocoresc acest film un singur mesaj: lasati-va de asemenea comentarii ca sunteti total aerieni, pacat de voi. Cat despre film e o capodopera la fel ca prima parte. Efecte speciale in premiera, scene de actiune cum nu au mai fost pana acum asa ca sa nu-mi spuna mie niste inculti ca filmul e o porcarie. Daca era o porcarie de ce a mai luat atatea oscaruri?
Igor Bustiuc pe 21 Iunie 2002 00:00
De cand asteptam continuarea lui Matrix. D.p.d.v al filmului de efect si despre cyberspace acest film este de departe cel mai reusit.

Adevarat!!!!!!!!

0==>1==>01001==>01<===11

Anitoaei Razvan Ion pe 21 Iunie 2002 00:00
Mirciulica draga ma dezamagesti!!!!! Daca nu-ti place tie acest gen de film asta nu-i treaba mea.....sau a altora....dar nu poti sa spui ca Matrix Reloaded este film prost sau alte calificative din astea...... M-am lamurit in ceea ce priveste retinerile tale pt. acest film si in concluzie ....NO COMMENT.....
razvan pe 21 Iunie 2002 00:00
Unii idioti nu pot sa inteleaga acest gen de film, totusi nu inteleg cine ii pune sa se uite. Matrix este un film nota zece din toate punctele de vedere.
David Marius pe 21 Iunie 2002 00:00
Am vazut filmul si a trebuit sa stau 2 ore sa-mi revin din soc. Pana acum credeam ca a merge la avanpremiera la Multiplex e un moft dar acum abia astept acea zi. Am crezut deasemeni ca ideea a fost consumata de Matrix 1, dar scenaristul e plin de surprize. Iar finalul... Desi se termina in coada de topor m-a lasat cu gura cascata. Pnetru cei ce n-au vazut filmul parerea mea e ca MATRIX RELOADED e cu MUUUUUUULT peste asteptari!
spartacus pe 21 Iunie 2002 00:00
Servus! Tocmai am citit ce spun unii colegi de site despre Matrix 2. Nu ma mira ca unii dintre ei au ramas cu ochii in soare si inca nu si-au revenit dupa ce au vazut filmul, deoarece acestia se numara printre cei carora le-a placut prima aparte la modul cel mai serios (in sensul ca apreciaza filmele din seria asta ca fiind cele mai bune realizate pina acum). Am vazut si eu M2 pe calc., via Internet, si vreau sa spun ca, desi nu se compara cu cinema-ul, mi-a placut. Intr-adevar, M2 este mai bun decit prima parte in efecte vizuale. Cit priveste parerea unui coleg de mai inainte care nu intelege unde este mesajul Matrix, ii spun eu acum: esenta este insasi filmul. Sa nu-mi spui ca M1 nu ti-a trezit niste intrebari acolo in subconstient!?!... Restul... este doar o incintare pt. ochii privitorului. Incercati sa urmariti filmul fara sa incercati sa gasiti vreun defect sau vreo alta hiba. Pe… citeşte
Istvan pe 21 Iunie 2002 00:00
Filmul este BRILIANT vreau sa spun ca si conceptie si realizare ! Pentru cine are habar despre un soft ! Adica stiti la ce ma refer baieti! Tot ce vreau sa va sfatuiesc este sa va faceti rost de bilete pt. ca aici in New York nu prea sunt nici astazi dupa trei zile de cind ruleaza filmul !!!
Nu prea dati atentie la ce scriu multi despre ..ca doar stii fiecare are o parere dar cine intradevar iubeste si-fi si actiunea e cool! Si ma rog ideea filmului e ....... !!!!!!
In final DU-TE FII ACOLO VINERI SI VEI VEDEA A MERITAT INVESTITIA!
Vizionare placuta!

Adrian aka KROM pe 21 Iunie 2002 00:00
Pe naiba Emanuel. Este deja din 15 mai peste tot pe net si l-am vazut aseara... este mai mult un joc video decat film si este mult mai slab din punct de vedere al script-ului decat primul.
Terminator 3: Rise of the machines il va zdrobi.

Serban Doru pe 21 Iunie 2002 00:00
De mult astept sa apara acesta parte adica Matrix-Reloaded.Este cu adevarat o obsesie pentru mine aceast trilogie si asta deoarece se bazeaza pe o idee nou noutza.Si daca nu ati observat chiar a fost folosita acesta idee si nu numai in o gramada de filme difuzate ori pe micul ecran ori pe marele ecran si cred ca va mai fii folosita si in alte filme acesta idee cu realitatea subreda(virtuala).Prima parte a fost cea mai tare si mi-a placut mai mult decat toate filmele vizionate pana atunci.Acest scenariu cred ca a revolutionat lumea filmului si a avut cele mai reusite efecte speciale.As putea sa vorbesc pana maine de acest film dar nu are rost pentru ca vorbele nu au valoare pentru acest film si sunt sigur ca si aceasta continuare va avea un impact enorm asupra cinefililor.
Enjoy MATRIX II (RELOADED)!!!!!!!!!!

SILAGHI IONUTZ pe 21 Iunie 2002 00:00
FANII DE SF SA FIE PE FAZA CA O SA FIE BETON.
cosmin742000 pe 15 Noiembrie 2012 13:48
Dupa ce am vazut partea 1 mi-am zis ca mai jos de atat nu se poate ajunge in ce priveste SF0ul . Uite ca se poate.
VIBERS pe 30 martie 2013 02:07
Ma intreb cum ai rezistat sa te uiti la o porcarie de asemenea amploare.Cred ca ai perdut vreun pariu sau ce.Mai oameni buni treziti-va.Pai daca din punctul meu de vedere filmul a fost o prostie, care de fel sunt destul de indulgent, tu Cosmine trebuia sa nu te uiti la acest film asta pt ca nu iti plac filmele de acest gen...................................................................Chiar nu te inteleg
andreiclawhamme pe 07 Ianuarie 2007 01:11
Capodopera fara discutie,revolutie a genului sf...punct.Cui nu-i place sa se uite la filme porno,ca habar n-are care e a 7-a arta!

------MATRIX OWNS!------

Bradley pe 25 Decembrie 2004 17:49
Iulia, PLICTISEALA, RUTINA.
Insa pot fi invinse usor.In Matrix? Nu!Totul era controlat.Ce este controlul??? :) Vezi Reloaded!

slipkn0t pe 18 Mai 2004 11:13
un keanu reeves cu expresivitatea unei aruncate intr-un morman de pantofi vechi - dar asta pare sa fie blestemul lui in multe dintre filmele in care cu onor (sau din greseal?) a fost distribuit - si un scenariu eclectic, transformat intr-o varza cu pretentii filosofice. pe scurt, pretentii multe... doua stele pentru efectele speciale
slipkn0t pe 21 iunie 2002 00:00
revin, era vorba de expresivitatea unei cizme. daca ar fi avut fatza lui fernandel, keanu ar fi murit de foame sau ar fi scuturat tava cu cartofi prajiti in vreun fast food
Taty pe 22 Septembrie 2003 11:27
Actorii acestia meritau mai mult, nu doar o fataiala teleghidata de catre computer prin fata ecranului..... si efectele astea... speciale au o limita frate...
Valentin pe 11 Octombrie 2002 00:00
Matrix este cea mai mare porcarie pe care am vazut-o vreodata.
O tampenie mai mare ca acest film nu exista pe fata pamantului.
Daca prima parte a fost de rahat imi dau seama ca celelalte vor fi si mai proaste.
O imbecilitate de film.

Gabi Buciumas pe 05 Iulie 2002 00:00
Cred ca Matrix a fost o porcarie deci Matrix Reloaded nu are cum sa fie mare surpriza. Imaginile obtinute de Cinemagia.ro sunt bune dar nu ne asigura de succesul filmului. Keanu Reeves nu are o treaba cu actoria si parerea mea e ca trebuia sa ramana in Liban. Ceilalti actori mai sunt cum mai sunt dar Reeves trebuia sa se faca bodyguard.
Sergiu.Lobont pe 28 Septembrie 2010 00:34
Din vreo 2000 de gloante cate s-au tras pe parcursul filmului unul singur isi atinge tinta. Decat sa foloseasca atatea gloante nu mai bine isi scoteau limba unul celuilalt, asa pagubele erau mai mari, macar se simteau jigniti. Dialogul "-I will have to choose the... or the... - No, you already made your choice" apare nu mai putin de 6 ori pe durata filmului.

P.S. Parerea mea ca pentru un film "bunicel" (asa cum l-ati numit voi) nu se da niciodata nota 9, nota 9 inseamna ca daca ai trait fara sa vezi filmul, ai trait degeaba. Sa fim seriosi.

Go 1 2 3 4 5 6