Păreri The Hobbit: An Unexpected Journey

(2012)

Hobbitul: O călătorie neașteptată

andyy pe 03 Martie 2013 23:45
Un film care merita toti banii, adica se vede investitia facuta in acest film, in fecare secunda. Merita vazut.
tony_mondyalu pe 14 Mai 2013 22:03
sa inteleg ca va exista o continuare a acestui film, destul de bun filmul insa din pacate prea lung....pe alocuri se lungeste prea mult actiunea si tinde a plictisi, merita vazut acest film, astept cu mare drag continuarea...
Blog de Carte pe 22 Decembrie 2012 09:13
Cea mai asteptata calatorie a anului
[...] Personajele noastre preferate s-au intors! Nu toate, e drept, dar cele care au facut-o, au adus si intariri. Se resimte lipsa lui Aragorn, Legolas, Frodo si a celor trei muschetari hobbiti, dar nu in asa masura incat sa stirbeasca din farmecul celei mai asteptate calatorii a anului – The Hobbit: An Unexpected Journey. [...] citeşte
Thoughts about nothing… pe 20 Decembrie 2012 16:15
Hobbitul si neasteptata calatorie
Am vazut Hobbitul. Mi-a placut. Mi-a placut foarte mult, desi nu am fost eu pasionata de Stapanul inelelor. Ba chiar m-am chinuit sa vad mult-prea-laudata trilogie. Prea lungi filmele pentru gusturile mele. Hobbitul insa a venit cu ceva, nu stiu exact sa spun despre ce e vorba, dar parca altfel m-a tinut in scaun. Trecand [...] citeşte
The Hobbit: An Unexpected Journey – depasind cele mai ridicate asteptari | Raluk.ro - Filme, restaurante, cafenele, ceainarii, baruri din Bucuresti
[...] spun ca The Hobbit este un must-see pentru Sarbatorile 2012 ar fi prea putin. Caci ce cadou putea fi mai frumos de [...] citeşte
lolosu pe 21 Martie 2013 14:10
poate urmatorul...
Sincer.. ma asteptam la mai mult,in anumite momente a batut pasul pe loc,abia in spre jumatatea filmului s-a mai dezmortit putin..
10 pt efecte

DragonMaster pe 25 Ianuarie 2013 17:41
Nu a fost asa de rau cum spun altii
Este adevarat ca este sub trilogia The Lord Of The Rings si nu a avut atata actiune dar mi-a placut foarte mult coloana sonora,peisajele si povestea de unde au inceput toate.Sa nu uitam totusi ca acest film a luat 3 nominalizari Oscar cea ce este ceva si chiar sunt meritate.Eu ofer nota 8 acestui film si sper ca partea secunda va avea mai multa actiune iar pentru fani le recomand acest film deoarece merita.
Jigorugu pe 28 Februarie 2013 00:08
Cu toate ca am citit multe recenzii negative , si eram pregatit sa vad un film nu asa de reusit ca si LOTR , chiar nu mi-am imaginat ca dupa o jumatate de ora o sa opresc filmul . Exceptand povestea ( de la inceputul filmului ) cu gnomii izgoniti din regatul lor , care era promitatoare , filmul e un lung sir de taraganari si umpluturi (...) scena cand gnomii se pun sa cante e de-a dreptul aiurea .
Pierdere de timp pentru cei de peste 14 ani :))

crysteamyhay pe 02 Ianuarie 2013 01:04
uimitor
Lord of the ring a fost foarte bun filmul nu ma mai saturam sa ma uit la el ma uitam de doua ori pe saptamana la cele 3 parti :) cand am vazut the hobit am fost foarte intuziasmat de ce se va intampla The Hobbit va intrece toate filme care sau facut pana in prezent dar si in viitorul apropiat
Teh pe 20 Decembrie 2012 20:54
Mi-a plăcut mult filmul. Nu mă așteptam, însă este o reușită. Merită atenție!
Octaz pe 19 Decembrie 2012 21:05
Parca am vazut "Lord of the Rings"
Poate cel mai asteptam film al anului (spun "poate" din cauza unor filme precum : "The Avangers" sau "Dark Knight Rises") Asteptarile au fost la fel de mari . Poate ca s'au ridicat la assteptari, insa deseori aveam impresia ca urmaream "Lord of the Rings", firul povestii este cam acelasi, cel putin ca al primei parti... Insa pentru genul Fantastic... da, pot spune ca e o capodopera. Peisaje fantastice, personaje de fel de fel... Totusi faptul ca toate actiunea s'a petrecut pe muchie de cutit, iar de fiecare data cand unul din personaje era pe duca... cineva se gaseste sa ii salveze.. exact in acel moment ... stiu ca e gen Fantastic .. dar mi s'a parut cam exagerate unele scene. 14 suflete infruntand sute de orci si pe toti sa ii invinga fara victime ... mi s'a parut cam tras de par :) Dar ne'am obisnuit deja din trilogia trecuta cu acest lucru. Ma decid intre un 8 si 9 ...
VampiresOnly pe 19 Decembrie 2012 10:53
Superb !
Ma bucur ca a fost facut in 3D pentru ca filmul este mult mai realist . Cele doua ore jumatete au trecut foarte repede , multa actiune si te lamureste in legatura cu multe lucruri prezentate in Lord Of the Ring, cum ar fi gasirea inelului de catre Bilbo si peripetiile acetuia. In concluzie The Hobbit este un film obligatoriu de vazut!
viobogdan pe 13 Ianuarie 2013 10:22
Bun din toate punctele de vedere (luate separat) dar ca intreg (ca si celelalte de altfel) nu da nimic extraordinar. De altfel nu am inteles de ce au obtinut OSCAR. Mai bine va uitati la Upside Down mult mai interesant.
fgkkj pe 09 Ianuarie 2013 17:06
Imax 48 fps?
In imax ruleaza la high frame rate?
Multumesc!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rockstar pe 08 Ianuarie 2013 14:59
Un film cu multe efecte speciale,clar merita vazut!
danipetrica pe 04 Ianuarie 2013 10:59
foarte reusit filmul..... mici scapari , dar foarte reusit ..... ar fi fost filmul perfect daca ar fi fost putintel mai scurt, pt ca la un moment dat te incurci de tot in actiunea filmului, cat despre tehnologia cu 48 de cadre pe secunda jos palaria cu toate ca iesi putin ametit din sala de cinema... per total foarte bun filmul cred ca este favorit la oscar
Lemonadelime pe 23 Decembrie 2012 11:36
Mi-a placut foarte mult filmul.La inceput,este putin monoton,sunt descrisi 13 gnomi cu tot cu istoria lor(pe care o veti descoperi voi).Dupa ce treceti de acest inceput,filmul incepe cu adevarat.Actiunea-ea se petrece inaintea actiunii din Stapanul Inelelor(60 ani inainte)- este foarte bine gandita si se invarte in jurul unui hobbit numit Bilbo Baggins.Cu siguranta veti fi incantati sa revedeti personaje ca Frodo,Gimli,Gandalf sau Galadriel!Nu ratati acest film,va promit c-o sa va placa !! :D
delibeee pe 17 Decembrie 2012 17:12
rezervare la cinema
cum imi fac rezervare la film de pe www.cinemagia.ro? :D
vlado_ pe 17 Decembrie 2012 08:14
Un film care trebuie vazut obligatoriu la cinema, in cele mai bune conditii (eventual IMAX).
Domolul pe 25 Decembrie 2012 23:27
Ce are nou ?
Glume, mai multe poante, vrea sa fie funny , uneori reuseste.
Cantece . Personajele se apuca sa faca niste cantari !
Frame-uri/ sec : nu m-am prins de miscarea asta. In schimb niste personaje se misca sacadat pe ecran si nu fluent ca altele. V-ati prins, este vorba de cele desenate.
Alti actori principali ! Desi incearca sa ii lege de actorii vechi , Frodo are o aparitie.Saruman si Cate Blanchet nu l-au lasat la greu.
Lipseste fratia personajelor din LOTR. Ba chiar se cearta .
Filmul are in schimb si multe calitati.

cosmin_kedii pe 23 Decembrie 2012 10:17
"Hobbit" este un film minunat de la început până la sfârșit care transportă cu adevărat publicul intr-o aventura magica.Există cu siguranță unele personaje minunate noi - Richard Armitage a fost unul dintre actorii mei preferati de ani de zile, și rolul lui Thorin este foarte puternic
rares67 pe 22 Decembrie 2012 23:06
pentru mine este un film de nota 10 ( probabil nu este dar banuiesc ca asta e treaba criticilor) chiar azi lam urmarit la cinema, si ce pot spune este exact ca trilogia LOTR, ( inainte de a merge la film cu 2 zile in urma mam mai uitat o data la trilogie), inca de la inceput te capteaza filmul, te retine atent la poveastea lui fara sa iti zboare gandul la altceva, iar la filnal pur si simplu iti lasa aceesi senzatie la fel ca la trilogiile LOTR, tiai fi dorit sa dureze mai mult povestea:D il recomand tuturor.
Wesux pe 19 Decembrie 2012 00:02
Exceptional...superb realizat.
Filmul este o incantare , mai ales pentru fanii seriei LOTR.Totul,de la personaje , muzica , decor si poveste, te transpun pur si simplu in atmosfera "Pamantului de Mijloc"...nici nu mi-am dat seama cand au trecut 3 ore...
Ce sa mai spun...umor, aventura, actiune...un Martin Freeman genial , gnomi simpatici si bine conturati...si un Gollum de zile mari....ce mai , un "must see" ...si neaparat la cinema...

enola pe 18 Decembrie 2012 23:22
Daca as putea sa cer ca un film sa dureze 10-11 ore neintrerupte pe asta l-as vrea ! A fost genial! Pana sa il vad nu imi dadusem seama cat imi lipsise poveste din Lord of the Rings. Sper sa apara la Oscar in 2013 ca merita din plin.
Ozzy77 pe 7 ianuarie 2013 13:18
Da, dacă se organizează un Oscar al copiilor de grădiniță, cu siguranță Hobitul e favorit
catasmile17 pe 18 Decembrie 2012 23:15
Un film absolut superb. Va recomand cu cladura se mergeti la cinema sa-l vedeti. Merita. Urmatoarele 2 vor fi si mai bune, presimt asta.
Flavio pe 01 Martie 2013 21:17
Pierdere de timp
o porcarie de film, o idiotenie,pierdere de timp... nici nu ma asteptam sa fie ceva de capul lui, l-am luat ca prea se omora lumea dupa el si am zis sa vad ce si cum. acu spun NU,ms.
Srdjan pe 06 Ianuarie 2013 20:43
A fost bun
Mi-a placut Hobbit-ul, nu la fel de mult ca Stapanul Inelelor, insa e greu sa recreezi o serie legendara ca LOTR. As fi vrut sa vad mai multi paianjeni in grote :D. Oricum astept partea a 2-a
alin.cristian pe 28 Iulie 2012 10:58
Vazand trailer, sunt sigur ca va fi, asemenea seriei LOTR o adevarata capodopera si un spectacol cinematografic nemaivazut. Tolkien este un geniu, iar secolul ne permite sa reprezentam povestea romanelor sale asa cum nu a fost posibil pana acum. Asa ca, deabea astept, cu o distributie ca aceasta, si cu regizorul seriei LOTR, nu stiu ce ar putea merge prost:D!
MrsUnderhill pe 20 Iulie 2012 14:17
"Marile sperante"
Si eu, ca altii sunt un mare fan ce a citit cam tot ce tine de Pamanturile de Mijloc (Hobbitul, Stapanul Inelelor si Silmarillion) si care a indragit filmele LOTR. Insa, filmele LOTR au fost atat de bune incat vor fi greu de depasit. Toata lumea se asteapta ca Hobbitul sa se ridice la nivelul LOTR si sper ca o s-o faca insa daca filmele vor fi doar cu putin inferioare LOTR toata lumea imi e ca o sa sara ca arsa. In fine. Eu sper ca o sa fie foarte bine. Mie cel mai mult mi-a placut "Fratia inelului"care se aseamana cu Hobbitul avand mai multa aventura.
O sa schimb nota dupa ce vad filmul.

radu96 pe 14 Mai 2012 11:25
Cred ca o sa fie interesant dar sincer nu ma astept sa fie ceva care sa ma impresioneze lafel de mult ca Lord of the Rings.
catrina_george_madalin pe 08 Octombrie 2022 11:52
Da. Un film de aventura senzațional. O ecranizare de excepție a romanului . Peisajele superbe ,personajele construite sa se potrivească perfect cu acțiunea. Un film de văzut intr-un weekend cu toată familia ,de la mic la mare . Este cam lung ,puțin peste 3 ore ,dar merita .nota 9
G4BR1EL4 pe 31 Iulie 2021 19:39
Formidabil!Stapanul inelelor și Hobbitul sunt filmele mele preferate pe care la revăd de cate ori am ocazia ca și cum ar fi prima oara!10+
user-5feb00a98818f pe 29 Decembrie 2020 12:20
Cum trebuie să procedez să îl pot viziona și eu, ca in afara de trăire nu reușesc....
forever_young_ pe 28 Decembrie 2020 15:45
FOARTE BUN !
Filmele se aseamana foarte mult cu ...mancarea ... daca pui un vegetarian sa-ti dea o recenzie despre o friptura , aceasta poate sa fie gatita la cel mai bun restaurant cu stele michelin si tot i se va parea o catrastofa ...aici fiecare isi varsa naduful din punctul lui de vedere si fiecare are desigur o alta parere despre un film dar asta nu inseamna ca este catastrofa daca 2 din 1000 zic asta ...daca cititi recenziile de pe un site cu vanzari on line la fel...3-4 sunt contra ...restul pro ...oare produsul merita cumparat ? :)
Totusi ...putea sa fie mai scurt cu 45 minute :))

adelin2k19 pe 14 Iunie 2019 10:11
Unul dintre cele mai bune trilogii din lume, bineinteles, alaturi de lord of the rings
6Patronul9 pe 29 Octombrie 2018 12:51
"So,this is the hobbit..."
Obiectiv privit,filmul este foarte frumos realizat.Reuseste sa ramana fidel spiritului cartii lui Tolkien,oferind in acelasi timp niste interpretari de mare clasa de la actori precum Martin Freeman,Richard Armitage si bineinteles Ian McKellen ca batranul Gandalf.Regia este in spectaculosul stil Peter Jackson iar coloana sonora este superba.Subiectiv privit,filmul m-a dezamagit prima data cand l-am vazut,datorita asteptarilor mele colosale.Dupa ceva ca trilogia Stapanul Inelelor,ma asteptam ca Jackson sa ne ofere inca o capodopera de proportii similare.Au fost niste asteptari total gresite si nu cred ca sunt singurul care s-a pacalit cu ele,multi altii fiind,din cate vad,dezamagiti.Adevarul este ca acesta e un film de aventura/fantezie foarte frumos,si trebuie urmarit fara asteptari sau cu asteptarile de rigoare.9/10 !
MrHolmes pe 03 Ianuarie 2017 09:21
Inceputul aventurii
Foarte bun, nu cred ca se face comparatia cu LOTR pt ca The Hobbit urmareste alta actiune si pune in alt mod povestea premergatoare LOTR.
Freeman, ca de obicei, extraordinar.

gamblerrambler pe 23 Iulie 2016 14:03
Iepuri, giganti din piatra, vulturi, trolli, barbi in forma de testicule si pitici
Parea sa aiba potential, dar asta e , filmul s-a dovedit a fi dezastruos de plictisitor.
Singura parte oarecum buna a fost scena comica de la masa si atat. Piticii sunt haiosi si Martin Freeman presteaza excelent in rolul de Bilbo tanar.
Sunt bagate la greu faze reciclate din LOTR.
Vrajitorul ala fumator de iarba care merge cu o sanie trasa de iepuri nu prea avea ce sa caute in film.
Macar actorii joaca bine si vizual , filmul arata fantastic. Si mai fantastic e ca povestea incepe la minutul 43.

AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 19:58
The Hobbit: An Unexpected Journey
Mr.Halloween pe 22 Noiembrie 2015 13:08
Nu stiu de ce, dar simt nevoia sa comentez filmul asta...
Un film pe care nu o sa-l vad niciodata. Poate intr-o alta viata...
mihai_barbu pe 15 Noiembrie 2015 00:30
acest film este foarte bun recomand uitati-va cu incredere. Peter Jackson dupa trilogia stapanul inelelelor vine cu o noua trilogie cool :))
Kuhaylan pe 22 Ianuarie 2015 12:54
.....................................................
negrillah pe 21 Ianuarie 2015 21:41
efecte si poveste ok dar cam plictisitor parerea mea.
catalin_ionut_23 pe 28 Decembrie 2014 18:24
foarte bun ,recomand!
un film foarte bun de aventura ca re mi-a placut il recomand nota mea 10
diciluma pe 26 Decembrie 2014 22:42
6 stele insemna bunicel.... L-am urmarit odata , ok , dar nu cred ca as mai pierde 3 ore inca odata.
chiba_florin pe 26 Decembrie 2014 17:49
Fain !
Frumosa punerea pe micul ecran, iar ce mi-a placut este ca nu si-a uitat "radacinile". Sper ca continuarea sa fie dupa asteptarile mele, chiar nu se lasa ! Abia astept continuarea !
Iulidesprefilme pe 26 Decembrie 2014 12:56
Pentru fanii genului, nu se putea ceva mai nimerit...ca nuca în perete !
radu3455 pe 29 Noiembrie 2014 14:02
un film fantastic si la propriu si la figurat mi-a placut teribil de mult si regret ca nu l-am vazut cand a aparut,are de toate nu te plictisesti o secunda nota 10
dragomir_alina pe 01 Noiembrie 2014 16:44
Bunicel
Mdaaa, aporoape ca si in carte, bunicel filmul ...
omucuvaloare pe 20 August 2014 18:37
Go 1 2 3 4 5 6