Păreri The Hobbit: An Unexpected Journey

(2012)

Hobbitul: O călătorie neașteptată

cojocariu.cristian pe 05 Ianuarie 2013 01:35
xx
Am fost si am vazut filmul la Samsung IMAX . Parerea mea ca filmul e sub nivelul trilogiei LOTR. Partea de inceput este exagerat de lunga iar scenele de actiune sunt putine. Daca nu ar fi fost in format 3d si peisajele spectaculoase filmul ar fi fost si mai slab. Daca sunteti fan LOTR mergeti sa vedeti filmul in rest nu recomand.
delfitexas pe 22 Martie 2013 14:22
Obligatie
Ma tot bate cineva la cap ca "hai sa vedem filmul asta" si am cedat si am sperat...Desene animate si atat, frumoase desene, dar atat, pe langa Lord of the Rings se vede ca este facut pentru a stoarce $ din cele 3 filem si povestea acestora, un fel de Star Wars, Piratii lui Depp, si alte saga de gen.
AM pierdut 2 ore la cinema si drumul degeaba, mai bine era daca ... orice altceva sa fac in timpul ala :)

ciobotaru pe 06 Martie 2013 22:35
foarte multe momente din film sunt penibile, nu poate fi comparat cu trilogia The Lord of the Rings
claudiu-daniel-lugoj pe 17 Februarie 2013 17:44
Un film de poveste cum numai Peter Jackson putea sa faca.Acest film are multe in comun cu Stapinul inelelor un alt fil de succes al acestui regizor.Prin acest film The Hobbit se cauta o alta continuare a seriei Stapinul inelelor.Cu siguranta acest film se va continua si cu alte parti la fel de interesante.Este un film de urmarit zic eu.
GAlexa pe 05 Ianuarie 2013 17:43
Filmul, pot spune este asemanator cu prima parte din LOTR - Fratia inelului, efecte speciale bune! cu o poveste draguta ce nu te face sa te plictisesti. Pacat ca n-am avut optiunea de a-l vedea in 48 cadre pe secunda.
PS: maxim 3 oscaruri incaseaza!

GAlexa pe 22 ianuarie 2013 15:51
Cat de bine am aticipat, fix 3 !
yonycka pe 05 Ianuarie 2013 13:24
Nu ma asteptam sa imi placa atat de mult! Deabia astept sa vad urmatoarea parte a trilogiei :x Recomand!
deadlord pe 04 Ianuarie 2013 19:32
Un film incredibil. Adevarul este ca pima ora din film este cam plictisitoare, dar dupa ce treci de prima ora parca nu ai mai vrea sa se termine. O aventura in adevaratul sens al cuvantului. Mi-a placut ca pe langa scenele infricosatoare si actiunea filmului mai se afla pe ici pe colo cate o scena ce iti aduce zambetul pe buze. Un film ce dupa parerea mea trebuie vazut si revazut pentru ca este o alta capodopera a genialului Peter Jackson.
shadowatdawn pe 13 Decembrie 2012 18:17
Desi n-a aparut inca, pot spune ca de la Peter Jackson ma astept sa faca treaba buna si de aceasta data.
Poate putin cam critica inainte de-a vedea despre ce este vorba, dar merg pe ideea ca este "vinovat de mana buna" pana la proba contrarie.

ancutza200 pe 21 Septembrie 2012 20:16
daca va face o trilogie hobbit sunt cea mai fericita :X:X:X "sper macar sa apuc sa vad primul the hobbit poate nu murim" :)))
pisicuta_yubareatza pe 05 Septembrie 2012 14:01
vor mai urma inca 2 filme
The Hobbit este. de fapt, o trilogie! Abia astept sa le vad! Pana in decembrie parca este o eternitate!
Chelbos pe 20 septembrie 2012 10:51
sper sa fie la fel de bune ca lord of the rings
Shonda pe 02 Septembrie 2012 21:51
Abia astept sa apara acest film. Am citit si cartile, care mi-au placut foate mult. Sunt sigur ca o sa fie unul dintre filmele anului 2012.
krystyna93 pe 29 August 2012 20:20
abia astept sa il vad va fi filmul anului cu siguranta nota mea este 10 dupa acuma
ciprianb80 pe 22 Februarie 2013 19:43
Slab
Am zis sa vad filmul la cinematograf pentru a ma bucura de calitatea 3D. Am aruncat banii pe fereastra. Poate ca nu am avut starea necesara, dar chiar nu a reusit sa-mi trezeasca nici o emotie filmul. Povestea a fost incredibil de statica si de plictisitoare. Am apreciat doar dialogurile din pestera cu schizofrenicul ala, excelent creat/e. Daca LOTR a avut darul de a ma tine lipit de ecran, mai ales primele doua parti, The Hobbit mi-a oferit chiar ocazia de a mai si atipi nitel, pe ici pe colo, in partile esentiale:)
xerses pe 03 Ianuarie 2013 21:37
Un film pe care l-am asteptat si care nu mi-a inselat asteptarile;foarte bun....
alexcretu75 pe 28 Decembrie 2012 00:53
Cu siguranta va fi cel mai bun film al anului 2012 si ma voi duce maine sal vad :X:D...asa ca pana atunci nu dau nota
Ovidiu239 pe 20 Septembrie 2012 22:48
Savuros
Peisajele superbe, efectele vizuale extrem de reusite si o atmosfera foarte buna, sunt cateva din motivele pentru care se merita sa vezi filmul asta la cinema. Cu siguranta nu poate fi comparat cu nicio parte din trilogia Lord of the Rings, pentru ca o astefel de comparatie face mai mult rau decat bine acestui film. Clar Lord of the Rings a avut mai mult suspans, a fost mai dramatic, mai interesant, mai bun. Aici a cam lipsit suspansul si durata filmului a fost una destul de mare pentru ce-a reusit sa ne ofere filmul, dar... filmul a fost foarte bun, chiar nu ma asteptam sa rad atata, pot spune ca m-a amuzat mai mult decat alte comedii.
Astept si partea a doua.

yasmine_kiss pe 31 Iulie 2012 10:17
MAI ESTE O VESNICIE PANA IN DECEMBRIE!!!VOI MERGE SIGUR LA CINEMA!!!
Tyson_Kyd pe 14 Iulie 2012 17:11
Incredibil filmul . Dupa cum se vede in trailer, au muncit mult si bine la el . Il astept de anu' trecut, de cand am auzit ca-l fac si sper sa nu ma dezamageasca . Oricum primele parti au fost si vor fi niste filme uimitoare .
Danyenglish pe 10 Noiembrie 2012 19:02
Exceptional
Deabia astept sa apara de-alde gandalf,legolas,nu credeam ca o sa se faca alte filme inafara de primele 3,iar cand am auzit de asta am inceput sa astept cu sufletul la gura filmul,nu cred ca va dezamagi,cel putin nu ar trebui:P
zoloft pe 13 Ianuarie 2013 22:49
efecte de exceptie
obligatoriu de vazut la IMAX. Scenele sunt intr-adevar mirifice incepand de la peisajele din LOFTR si pana la creaturile extrem de bine si detaliat realizte, de la luptele in pesteri pe mai multe nivele si pan ala miscarile panoramice ale personajelor, totul trebuie vazut in cel mai bun mod IMAX>.
Despre film....trebuiau sa faca o continuare a lui LOFTR banii spunandu-si cuvantul...insa ca si poveste e sub trilogie..

InvisibleTouch pe 06 Ianuarie 2013 12:35
Peste asteptari
Pur si simplu superb :X chiar nu m-a dezamagit ...
mariushd8 pe 04 Ianuarie 2013 23:23
heheee
Un film foarte tare :)) l-am vazut la cinema si credetima toata sala radea la unele faze . Abia astept continuarea :D
Sorin87 pe 03 Ianuarie 2013 09:12
The Hobbit: An Unexpected Journey este un film exceptional, l-am vazut in 3D si pot sa spun ca am avut ce sa vad
farkasblankamagdolna pe 31 Decembrie 2012 22:55
The Hobbit: An Unexpected Journey lam vazut si a fost un film foarte interesant si plin de locur frumoase. In 3D este si mai frumos si spectaculos si abia astept continuarea :).
lallll pe 26 Decembrie 2012 22:21
un film superb!O capodopera! Avem nevoie de astfel de filme!
iuliohir pe 20 Decembrie 2012 12:23
Nota 10
Nu poti sa vii sa mananci organic doar ca la minutul 55 si 13 secunde era textul prea lung si n-ai apucat sa citesti de pe ecran. Filmul, pentru cei ce plac genul fantastic, e extraordinar. Sper ca toti cei care au comentat negativ sa fi citit si cartea inainte, altfel traim doar in Romania si asta ne ocupa tot timpul, ca sa citez un contemporan. Asa cum nimic nu e perfect, se pot gasi hibe si acestui film, dar, hai sa nu ne scapam pe noi, conteaza cum il luam de-a intregul. Iar per total filmul e de nota 10, fara doar si poate.
GALD pe 15 Ianuarie 2013 11:07
Prevesteste numai de bine
Desi criticile initiale au creat asteptari marunte, cu atat a fost mai bine dupa ce a trecut 1 ora din film sa avem tot ceea ce nu credeam ca vom avea - actiune, fantezie, taramuri deosebit de frumoase cu legendele deja cunoscute.
Super filmul - asteptam celelalte doua parti.

anonymous.6229028630c4f pe 04 Ianuarie 2013 20:28
CazaGio pe 30 Decembrie 2012 01:36
Nu am asteptat degeaba...
Am fost incantat de Hobbitul, un film foarte reusit... daca v-a placut Lord of the Rings trebuie neaparat sa vizionati si aceasta productie
Infinity pe 23 Decembrie 2012 23:52
The Hobbit - An Unexpected Journey (2012)
Unul dintre cele mai bune si mai frumoase filme ale anului. Nu m-a dezamagit deloc. O adevarata aventura, plina de peripetii, actiune, efecte, peisaje uimitoare si tot felu' de personaje si creaturi. O lume fantastica. O viziune magica. Unde nu e actiune, sunt momentele comice. A meritat sa-l vad la cinema. Astept a doua parte. Pentru asta, 10. Capodopera.
Dumy11 pe 22 Decembrie 2012 20:27
Deci “The Hobbit” isi are actiunea inainte de” Lord of the Rings” ?????
HarryCineastul5 pe 22 decembrie 2012 21:21
Deci copilul se naste dupa ce fac parintii sex?????
legolas05 pe 22 decembrie 2012 23:58
da ma,are loc inainte
HarryCineastul5 pe 21 Decembrie 2012 20:37
Desolation of Smaug already!
Contine SPOILERE!
Deci filmul asta e fantastic! Si la propiu si la figurat.
Nici nu stiu cu ce sa incep, cu regia lui Peter Jackson, cu cat de genial este Martin Freeman? Sau cu cat de mult mi-a placut povestea?
Defapt voi incepe sa spun ca The Hobbit: An Unexepected Journey (AUJ), nu este peste prima parte LOTR. Totusi exista un "dar" mare. Prin comparatie, ceata de pitici cu care Bilbo pleaca la drum, nu este asa de carismatica ca si ceata diversa, denumita Fratia Inelelui, gnomii fiind mai putin exploatati in parte decat au fost cei din Fratie. Insa, din punct de vedere al povestii, chiar daca cea din LOTR este extinsa, este redata intr-un mod greoi, obositor, atat in film cat si in carte. Poate spiritul mai copilararesc scriituri Hobbit-ului, a transformat prima parte a filmului intr-o poveste "aglomerata" in sensul bun si mult mai usor de inghitit in bucati mici.… citeşte

HarryCineastul5 pe 21 decembrie 2012 20:40
Mai aveam de adaugat ceva si de coloana sonora, dar neah... Ah, si daca orgoliul meu de fan HP nu ar fi over 9000, as spune ca e cel mai bun film fantastic parte dintr-o saga, deoarece poate fi luat ca film de sine statator.
HarryCineastul5 pe 22 decembrie 2012 11:53
Mersi legolas05 :D AeroX, Misty Mountains e preferata mea. :> MaI ales partea cu "ai ai ai ai".
rob3rt_89 pe 20 Decembrie 2012 19:02
Spectacol vizual
Vizual este superb , peste LOTR , dar povestea mi s-a parut mai linistita ... consider ca se putea realiza 1 film , hai 2 ... nu stiu ce vom vedea pe parcursul a inca 2 filme . Oricum merita vazut , chiar daca nu esti fanul genului .
kakapiciu pe 19 Decembrie 2012 22:47
Asteptarile ne-au fost rasplatite iar acum speram ca si celelalte filme The Hobbit sa fie la fel de grozave.
Marin10 pe 04 Octombrie 2012 18:23
Calendarul Mayas
In decembrie se termina calendarul mayas, RELAXATI-VA mayasii faceau numaratoarea inversa pentru The Hobbit.
vrajalex pe 23 August 2012 17:30
de pe ce sait pot sa citesc carte the hobbi in romina
george pe 07 Februarie 2008 18:31
Guillermo del Toro va regiza acest film si va aprea in 2010,cred ca o sa iasa ceva bun avand in vedere ca este un foarte bun regizor cu multe nominalizari la oscar
crilove8 pe 10 aprilie 2012 11:32
Peter Jackson e regizorul......si va aparea in 2012(prima parte) si 2013(a 2-a parte)
NuSuntEu pe 15 Decembrie 2012 20:19
Frumos filmul, insa e sub The Lord of the Rings. Poate urmatoarele doua vor fi mai bune.
katanata pe 23 Octombrie 2012 20:41
abia astept acest film!!!!!:-))))))))))))))))))))))))))))))))
supermisto pe 14 August 2011 10:26
:X:X:X:X:X:X::X:X:X:X:X:X:X:abia astept:x:X:X:X:X:X:X::X:X:X::X
Bookspot pe 11 Noiembrie 2011 15:18
Multe şi adunate…
S-au adunat o groază de informaţii, noutăţi, ştiri (sau cum vreţi voi să le spuneţi) despre care nu am scris absolut nimic pe blog şi m-am hotărât să scriu acest articol LUUUNG care să cuprindă cât mai multe lucruri care s-ar putea sa vă intereseze. În primul rând, peste o săptămână apare la Corint Junior [...] citeşte
iannny pe 04 Ianuarie 2012 15:49
Cred ca o sa fie un film interesant,avand in vedere ca celalte miau placut:D
gicuta. pe 03 Iunie 2011 11:31
abia astept sa il vad,abia astept sa il vad,abia astept sa il vad,abia astept sa il vad,
richardro pe 04 Decembrie 2012 20:08
o sa fie un succes de 1-2 saptamani dupa aceea filmul va fi uitat
Robert1985 pe 7 decembrie 2012 22:20
parera ta
richardro pe 8 decembrie 2012 14:11
nu-i doar o parere, la fel a fost si cu prometheus si cu alte filme cica "bune"
carmen_angelus_romila pe 30 Septembrie 2018 12:21
O poveste colaterala si plasata in timp al personajului principal Bilbo Baggins din cunoscuta serie "Stăpânul inelelor", o aventura fascinanta in lumea hobbitilor, intr-o noua trilogie fantastica.
Mikala pe 05 Septembrie 2013 01:09
Mie una mi-a placut si nu m-a dezamagit deloc ! Limitele imaginatiei sunt duse la extrem si povestea e chiar amuzanta. Mai ales replicile comice dintre Bilbo si Gollum sau Smeagol. :) Astept si urmatoarea parte unde apare personajul meu preferat, Legolas. A observat cineva cum tatal lui Legolas e foooarteee tanar ?! :)
Alice98 pe 22 August 2013 12:55
Am asteptat acest film si nu am fost dezamagita sper ca urmatorul sa fie la fel de bun
alex_il_fenomeno pe 16 August 2013 01:22
Unul dintre cele mai mediatizate filme ale ultimilor ani, dar de asemenea si o productie de la care se asteptau o gramada, in principal datorita povestii, ce era un prequel al trilogiei de succes “Stapanul Inelelor”, cat si reinstituirea in scaunul regizoral al sclipitorului Peter Jackson. Si nici nu e de mirare ca tocmai de aceea a iesit o productie geniala, cu aceeasi atmosfera specifica pe care am simtit-o cu totii privind filmele din seria amintita mai sus, efectele speciale impresionante, aceleasi personaje simpatice si motivate in lupta lor contra raului… A fost impresionant, iar eu spun asta din perspective unui om care l-a urmarit in 2D, nici nu pot sa imi imaginez cum se vede in 3D… Il recomand tuturor, este un film care chiar merita vazut.
mistermaster pe 25 Martie 2013 22:18
legolas
la distributie scrie ca joaca si legolas in film nu joaca nici o secventa legolas.
legolas05 pe 26 martie 2013 13:37
Va aparea in partea a 2-a si a treia a filmului
Mihaita19 pe 14 Martie 2013 19:04
Titlu lipsa :))
Excelent film, dupa cate am citit mi-am coborat asteptarile si poate asta a fost un motiv pentru care mi s-a parut foarte bun, abia astept sa vad animatia lui Smaug :)) .
Fan LOTR sau nu, filmul o sa impresioneze.

P.S. Stiu ca povestea e aparuta dinainte de LOTR, da' nu am citit cartea, m-am uitat pentru ca era un fel de "origins" al LOTR.

Go 1 2 3 4 5 6