Păreri The Hobbit: An Unexpected Journey

(2012)

Hobbitul: O călătorie neașteptată

Altair19 pe 15 Iulie 2011 15:07
waiting.......1 year and 5 months remaining
LotR a fost o adevarata capodopera dupa parerea mea(fiind si filmul meu preferat). tinand cont de faptul ca intamplarile din lotr au avut loc dupa ceea ce se intampla in The Hobbit pot spune ca sunt foarte nerabdator sa apara acest film. Am inteles ca povestea din The Hobbit nu e asa bogata ca cea din lotr, dar cu Petter Jackson la carma ma astept ca filmul sa fie pe atat de bun pe cat a fost si Lord of the Rings. Waiting......
Altair19 pe 15 iulie 2011 15:09
a si inca ceva referitor la note....nu o sa inteleg niciodata de ce respectabili iubitori de film acorda note inainte de a vedea filmul...poate ma lamuriti si pe mine....
gogutz pe 10 noiembrie 2012 22:42
Eu deja nu ma mai obosesc sa fac atentionari de genu ca porma o sa ajung sa fiu facut in 7000 de feluri :)) ei dau note probabil din cauza ca traiesc intr-un alt univers si au vazut deja filmul!
Theodoric pe 04 Martie 2013 20:29
Epic
PS:Inainte de am incepe comentariu,ma adresez celora care zic ca e sub Lord of the Ring:voi comparati un singur film,cu o trilogie.Stiu ca se va mai lansa cele doua filme,dar momentan e numai un simplu film

A fost un film foarte bun,subiectul si scenele au fost in prim plan bine realizate,iar actorii,au jucat in asa fel incat nu se mai putea mai bine.Ma bucur ca m-a impresionat foarte mult,a fost un film frumos,pe care nu o sa -l uit niciodata.Astept si a doua parte.

ovis2009 pe 13 Ianuarie 2013 22:40
frumos
Un film frumos dar , dupa parerea mea de privitor, mai slab decat oricare din trilogia Stapanul inelelor.
smn Grigore pe 07 Februarie 2008 14:56
In sfarsit o veste buna: Se face Hobbitul, bineinteles regizor: Peter Jackson. Abia astept premiera. Din cate am inteles filmarile vor incepe in anul 2009, Hobbitul si o continuare. Ele vor aparea pe marile ecrane in anul 2010 respectiv 2011. As vrea mult sa stiu distributia, cine va juca in aceste 2 filme si ce personaje vor interpreta fiecare. Vom vede...
Gallagher pe 26 septembrie 2009 19:36
Guillermo del Toro va fi regizor din fericire :) Nu Jackson! Parerile sunt impartite, uni spun ca e bine altii ca e rau! Totusi Peter Jackson va fi un fel de "advisor" la filme si evident ceva director! Distributia speram ca fa fi de exceptie mai ales ca vom vedea aventurile lui Bilbo in Lonely Mountain si celebrul dragon Smaug!
fantastic4 pe 20 februarie 2011 23:17
Peter Jackson este regizor...si filmul apare in 2012 respectiv 2013
WeirdSister pe 22 Aprilie 2012 20:03
Sa ne readuca magia primelor trei filme este intr-adevar unul dintre cele mai frumoase cadouri de Craciun. In doua parti, si mai frumos.
Este primul pe lista mea de "must see" in 2012.

crilove8 pe 29 aprilie 2012 08:22
corect!
the_dude pe 03 Ianuarie 2012 15:30
Niciodata nu am mai asteptat un film cum astept "The Hobbit". Stiloul lui Tolkien e o fantana nesecata de idei pentru filme (si nu numai). Peter Jackson a reusit sa pastreze spiritul cartilor intact si totusi sa introduca foarte mult eye-candy in "The lord of the rings". Daca va face asta si cu "The Hobbit" va iesi sigur o capodopera.
unuady pe 01 Ianuarie 2012 14:23
abia astept sa aparaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
ghalexandra pe 19 Decembrie 2012 23:51
GENIAL
L-as mai vedea de....mii de ori! Foarte frumos! Daca sunteti fani ai trilogiei LOTR, asta e filmul perfect! Nici nu mi-am dat seama ca au trecut 2h jumate!♥
AndreiLOTR pe 04 Martie 2012 01:16
sunt nerabdator!!! fimul va fi genial. trailerul este uimitor mai ales melodia cantata de Thorin ,,Far over the Misty Mountains cold"
MissSnowdrop pe 16 aprilie 2012 16:54
de fapt se numeste "the misty mountines" si n-o canta numai thorin, o canta toti piticii( vezi in carte). da, au stiut sa se foloseasca destul de bine de versurile din carte si melodia le-a iesit foarte bine.
rwanda666 pe 29 Decembrie 2012 01:37
l-am vazut azi la cinematograf-un film extraordinar .merita un OSCAR !
Bmave pe 16 Decembrie 2012 20:45
Dupa LOTR Peter Jackson ma incanta iar, este greu sa faci un film bun dupa o carte de succes dar lui Peter chiar ii reuseste, sunt foarte incantat de film. Recomand daca aveti probleme cu ochii sau sunteti obositi sa nu va duceti la HFR .
Anamarria pe 16 Decembrie 2012 11:05
L-am vazut la cinema si pur si simplu l-am adorat ,parca imi doream sa nu se mai termine. nu stiu daca ar mai fi fost la fel neavand efectele 3d. acele peisaje te induceau intr-o alta lume.
datsu pe 02 Decembrie 2012 11:21
inca 2 saptamaniiii, 2 saptamaniii, abiaastept sa il vad, deja ma trec fiiori cand ma gandesc, nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi, pt ca sunt sigur ca va fi peste asteptarile tuturor, LOTR a fost o adevarata capodopera, iar in 2 saptamani vom avea ocazia de a vedea inca o caopodopera, abia astept uuhuuuuuu
Bayard pe 15 Decembrie 2012 01:05
Un film foarte bun, dar nu extraordinar, l-as plasa sub toate cele 3 filme LOTR (dar era foarte greu sa fie peste ele). Toata lumea revine pe ecran, de la hobbiti si pitici pana la elfi, vrajitori, orci (in sfarsit le vedem si societatea) si bineinteles gollumul. Mi se pare ca au reusit sa dea un final plauzibil filmului... ceea ce cred ca era cel mai dificil lucru, cand vorbim de o carte de doar 300 de pagini. Partile de lupta sunt cam derutante (ma intreb cum arata in 48fps... o sa-l vad asa a doua oara), 3D-ul nu prea ajuta din punctul asta de vedere... desi, chiar daca nu intelegi, din cauza 3D-ului par extraordinar de reale. Martin Freeman este un Bilbo pur si simplu genial, este cea mai buna parte a filmului (asa cum e si normal). I-am dat doar nota 9, pt ca parca totusi i-a lipsit ceva (desi nu as putea spune ce anume), si nota 10 o s-o pastrez pentru ultimele 2 filme, adica… citeşte
ValentinSav pe 12 Decembrie 2012 13:14
Tolkien
John Ronald Reuel Tolkien, scriitor, poet si filolog englez întruneşte toate caracteristicile unui autor împlinit: tiraje mari, un public numeros şi un stil propriu. El a devenit cunoscut în întreaga lume, mai ales datorită lucrărilor „Hobbitul”, „Stăpânul Inelelor” şi „Silmarillion”. Deşi existaseră înaintea sa autori fantasy, succesul incredibil înregistrat de „Hobbitul” şi „Stăpânul Inelelor” a dus la o renaştere a acestui gen, motiv pentru care Tolkien este considerat părintele literaturii fantasy moderne. Cărţile sale au schimbat harta literaturii, iar stilul său a fost imitat de mulţi, însă foarte puţini autori au dat dovadă de un talent comparabil cu al lui.
Dacianus pe 12 decembrie 2012 15:32
De fapt cam oricine a scris fantasy dupa el a facut-o mai interesant. Marele lui merit ramane doar asta. Ca a fost primul care a creat cu asemenea minutiozitate astfel de lumi si a marcat baza intregului gen. Si mai de admirat e ca s-au putut scoate asemenea capodopere cinematografice din niste cartulii atat de plictisitoare pentru cititorul modern.
andrei.muntean pe 16 Mai 2011 14:17
sunt fan al triologiei Lotr si deabia astept sa apara filmul asta
DegX pe 16 Iulie 2011 12:02
Sunt un mare fan al LOTR si a lui Tolkien si am mari asteptari de la acest film , dar mai este pana in aproape 2013
voodoo_05 pe 02 Iunie 2011 14:19
astept sa apara filmul...insa mai avem de asteptat
Altair19 pe 15 iulie 2011 15:12
Vad ca ai dat nota 10...imi povestesti si mie filmul , pe scurt?
voodoo_05 pe 16 iulie 2011 13:43
nota este optionala....
ca3eleo3ul pe 27 Mai 2011 12:21
am venit azi de la cinema si pot sa spun ca am fost fascinat de film,cu adevarat merita vazut
someone_who_dares pe 16 Decembrie 2012 00:26
Azi am vazut si eu filmul la cinema. Nu pot decat sa spun ca sunt incredibil de placut surprinsa mai ales de faptul ca nu m-a dezamagit. Aveam asteptari mai mici din cazua cronicilor negative pe care le-am auzit, dar vazand filmul nu pot decat sa nu le dau dreptate. Este o abordare incredibil de apropiata de cartea lui Tolkien, pe care am si citit-o. Nu mi-as fi imaginat altfel aceasta intreaga poveste. Coloana sonora ... nu exista cuvinte pe care as putea sa le folosesc sa descriu fiorii pe care i-am simtit de fiecare data cand am auzit melodiile (unele noi -ca cea cantata de gnomi care a fost excelenta si unele vechi din trilogia anterioara). Actorii sunt cei mai potriviti pentru rolurile pe care le-au infatisat, iar povestea este clara si foarte realist produsa. Poate parea ciudat, dar am numai cuvinte de lauda pentru acest film. Singurul minus este durata foarte lunga, dar banuiesc… citeşte
Skynet.Zbenga pe 17 decembrie 2012 01:42
intr-adevar, capodopera ;)
cosmin. pe 22 Mai 2011 20:03
cel mai tare astept acest film.......va fi super tare
AlissuLilly pe 29 Ianuarie 2012 13:40
abia astept sa-l vad
abia astept sa apara am vazut trailerul si e sooper tare!
taroel pe 21 Ianuarie 2012 21:35
Cu siguranta Peter Jackson nu ne va dezamagi nici de data asta.Astept cu nerabdare filmul.
floricik_angel88 pe 16 Ianuarie 2012 22:57
Deabia astept sa apara sper sa fie la fel de bun ca trilogia...Nu o sa dezamageasca regizorul Peter Jackson si sper sa vina cu efecte spectaculoase si peisaje superbe
Tyybi1 pe 23 Decembrie 2011 21:46
Hobbitul
A fost mult mai bun decat prima parte a filmului LOTR. Acum trebuie sa asteptam inca un an, respectiv 2 pentru continuarea aventurii lui Bilbo. Nota 10 !
mutescu pe 17 Mai 2011 20:17
frumos
nu am asteptat degeaba filmul,a fost foarte bun,acum astept urmatoarele 2 parti
Melanii1999 pe 28 Aprilie 2013 19:28
Filmul e grozav ,desi cam lungit deoarece partea O calatorie neasteptata este cam un sfert dintr-o carte de 300 pg.Are parti grozave si personajele sunt la fel de vesele ca in the lor of the rings.
Problema este la distributie :scrie legolas-Orlando bloom ,dar in partea O calatorie neasteptata nu e nici urama de prea iubitul Orli.Ce e drept,Legolas isi face aparituia in celelalte parti dar nu in asta.

legolas05 pe 29 aprilie 2013 19:43
Da asa este,astept sa vad urmatoarele parti.
eko pe 01 Martie 2013 05:17
The Hobbit este un prequel fantastic , efectele speciale in primul rand sunt senzationale arata absolut incredibil , coloana sonora si cantecele superbe , povestea una foarte bine scrisa si se leaga perfect cu cea din 2001 la absolut toate fazele iti arata exact totul , niste peisaje care iti taie rasuflarea iar actorii sunt toti de nota 10 fara nici o exceptie dar sa nu uit de regizor Peter Jackson care este unul din cei mai buni cu o imaginatie... deci filmul merita nota 10+ si abia astept sa iasa continuarea. Vizionare placuta
Theodor2011 pe 01 Martie 2013 04:33
The Hobbit: An Unexpected Journey, este cu mult sub orice parte din cele trei a super trilogiei LOTR. Nu are nici macar 20 % din actiunea si suspanul trilogiei, si cand zic actiunea trilogiei ma refer la acea superba lupta (data in ultima parte a trilogiei) dintre: cei patru Hobiti (Frodo, Sam, Peregrin 'Pippin' Took, Merry), Legolas, Gimli (dwarful), Aragorn, si vrajitorul Gandalf impotriva lui Sauron, tradatorului vrajitor Saruman, si a zecilor de mii de orci ale lui Sauron (Lordul suprem al intunericului(tenebrelor)), o lupta intre oamenii ai tinuturilor din Rohan si Gondor (locuitori ai pamantului de mijloc) si slujitorii lui Sauron din Mordor si ai lui Saruman din Isengard.

Revenind la The Hobbit, este salvat totus de efectele vizuale si de acele cadre cu peisaje superbe din natura comitatului-Shire (tinutul hobbitilor) de la inceputul filmului si din timpul calatoriei… citeşte

kakapo pe 18 Ianuarie 2013 23:13
...Bilbo Baggins - calatoria nesteptata a unui hobbit: pana intr-acolo si inapoi...la inceput plictisitoare, dar pe urma din ce in ce mai plina de neprevazut...nu are nici pe departe cursivitatea si dinamica trilogiei Stapanul Inelelor, dar tot trebuie vazut... MERITA din plin...
sabinalin pe 30 Decembrie 2012 17:09
Diluat, dar foarte placut
Am crescut cu "Star wars" si "Batman" asa ca n-aveam cum sa fiu entuziasmat de Harry Potter sau, si mai si, Twilight. Mitologia imaginata de Tolkien e insa altceva asa ca am citit cartile si am urmarit cu mare placere filmele din seria "Lord of rings" Din cate stiu "The hobbit" e un volum de vreo 400 de pagini si probabil ca ar fi fost suficient un singur film pentru ecranizare insa americanii sunt negustori foarte priceputi asa ca au pus-o de-o noua trilogie. Era prin urmare de asteptat ca acest prim film din noua serie de trei sa fie mai diluat dar asta nu inseamna ca nu-i reusit. Peter Jackson si compania nu se dezmint asa ca avem parte de doua ore si jumatate de spectacol de buna calitate. Enjoy!
AeroX pe 30 decembrie 2012 17:28
Si uite ca mie imi plac toate...:| de ce nu? Ah, fara Twilight...care nu face parte din aceeasi categorie. Filmele de care zici tu sunt niste fenomene, Twilight a fost o moda trecatoare :D
talyyy pe 19 Octombrie 2012 02:31
cred ca va fii exceptional stil lord of the rings
cred ca l-am asteptat mai bine de un an....mai am un pic:D
bloodthirst pe 19 Mai 2011 19:12
Va fi greu de indurat atat de multa asteptare...Ne mai indulcim suferinta gandindu-ne la satisfactia ce o vom avea odata cu lansarea primei parti.
bloodthirst pe 21 decembrie 2012 21:58
L-am vazut,mi-a placut!Comentariile sunt de prisos printre atatea controverse...
Cocosh15 pe 16 Decembrie 2012 01:10
nota 10
un film de exceptie,iar personajul principal a interpretat intr-un mod ft natural.
M07 pe 08 Decembrie 2012 19:41
de ce dati note ca dobitocii daca nici macar nu vedeti filmul?prostilor
FunnyX pe 03 Octombrie 2012 15:35
Cred ca e cel mai asteptat film al anului. Probabil va face recorduri de incasari.
D.Ionut pe 28 Decembrie 2011 01:08
Inca un an de asteptat? :| Abia astept filmul. Dupa distributie promite a fi un film de Oscar.Nota o dau dupa ce voi vedea filmul :-d
mysthyc pe 28 Noiembrie 2011 19:37
!
Cand apare trailer-ul?? pare sa fie un film exceptional..ca si trilogia
legolas05 pe 28 noiembrie 2011 21:44
in decembrie apare teaserul la trailer,insa trailerul nu stiu cand apare
mysthyc pe 29 noiembrie 2011 17:05
mersi pentru precizare
lidia87 pe 21 Noiembrie 2011 19:56
mi-a placut foarte mult trilogia Lotr,si astept sa vad si acest film,sper sa fie la nivelul trilogiei
Societatea-Tolkien-Romania pe 29 Octombrie 2011 23:25
Tolkien si Hobbitul
Stimati prieteni,

Societatea Tolkien din Romania (www.tolkien.ro) este o organizatie non-profit dedicata promovarii operelor lui J.R.R. Tolkien (printre care Stapanul Inelelor si Hobbitul) in Romania.

Suntem interesati si de colaborarea cu fanii filmelor avand la baza cartile lui Tolkien, mai ales in contextul apropiatei lansari a primei parti a Hobbit-ului.

Ne puteti contacta la www.tolkien.ro.

Le suilon! (Va salutam!)

PS: Rugam respectuos administratia site-ului sa permita afisarea mesajului. Suntem o asociatie culturala, nu postam mesaje comerciale.

vrajalex pe 24 august 2012 00:35
si ce dau ca sa citesc carte
Robert1985 pe 07 Decembrie 2012 22:19
CRED k va fii unul din cele mai bune filme din 2012 impreuna cu the dark knight rise :D
MissSnowdrop pe 16 Aprilie 2012 17:04
dupa trailer, pare un film foarte reusit si cred ca va fi pentru ca il regizeaza peter jackson, si melodia " the misty mounatains" le-a iesit foarte bine( au valorificat cum trebuie versurile din carte). in film o sa explice mai bine cum a ajuns inelul la bilbo. vad ca i-au bagat si pe legolas, gimli si frodo in film chiar daca nu apar in carte; pacat ca nu apare si aragon. eu nu dau nota pana nu apare filmul ( cu toate ca sunt sigura ca va fi 10).
crilove8 pe 24 Martie 2012 12:18
Sper ca va fii minunat.....precum Stapanul Inelelor!!!
Abia astept sa vad filmul.....Si nu cred ca va fii o continuare......Sincer,ar fii minunat sa fie dar....nu cred:(........Sunt o fana foarte,foarte mare '''The Lord of the Rings'''(1,2,3.)......Abia astept sa vad filmul ''The Hbbit''!!! Cat despre cei ce comenteaza aiurea si habar n-au despre ce vorbesk....le sugerez sa pleke de pe acest site daka nu le place......ca doar nu-i obligam noi sa se uite nu?
legolas05 pe 24 martie 2012 18:10
actiunea are loc inainte de triligia Lotr
crilove8 pe 20 iulie 2012 09:51
Ok;) m-am grabit
lilianna16 pe 05 Februarie 2012 18:48
Hobbit
Abia astept sa vad "The Hobbit" - in doua parti, din cate am inteles, iubesc trilogia "Stapanul inelelor" si cu siguranta voi iubi si aceste doua parti... am citit cartea "Hobbitul", am cumparat-o de la librarie si as fi vrut mult sa am si "Stapanul inelelor" insa nu am putut sa le cumpar fiind prea scumpe... mi-am dorit sa am dvd-urile cu trilogia, am vazut cand au aparut la noi impreuna cu statueta Gollum :)) dar am cele trei parti complete nu asa cum le-au dat la tv :)
IngrydIOnescu pe 11 Decembrie 2012 14:56
Cel mai tare!
Mi se pare cel mai tare an de anul acesta...mi se pare atat de frumos realizat incat nu cred ca mai exista termene de comparatie!
Jenny_pisica pe 28 Noiembrie 2012 16:03
Se intorce mai puternic, mai destept, mai frumos ca nici o data !! magnificul, inrezistibilui si cel mai cool din lume .................... Sméagol !!!!!! :}
legolas05 pe 28 noiembrie 2012 16:59
:)))
chris-T pe 27 Aprilie 2012 00:58
FUCK !
Pana in decembrie o sa mor .
Ce tare ca au pastrat actori din LOTR :D Gandalf rocks \m/

1997orton pe 15 Decembrie 2012 22:48
the hobbit
l-am vazut astazi,sala a fost plina.e gemial filmu!
TinRin pe 15 Decembrie 2012 11:09
Imi plac povestile, imi place The Hobbit
Il asteptam de mai bine de un a, am prins bilete la premiera si am trait la intensitate maxima povestea. Nici nu am realizat cat s-a terminat... pentru ca astept cu infrigurare continuarea aventurii. Reteta de succes este o poveste bine spusa, cu amuzament si cu intrigi interesante. Intalnirea lui Gollum cu Bilbo Baggins of the Shire a fost EPICA !
ReMes pe 15 Decembrie 2012 02:43
Foarte frumos filmul n-am nimic de comentat negativ la adresa lui mai ales pentru pasionatii genului acesta de filme si in mod special pentru fanii LOTR. Filmul te tine in priza aproape 3 ore nici cu simti cum trec insa te tine prea in priza, motiv pentru care inainte de finalul filmului ai impresia ca actiunea abia incepe sa devina interesanta si poc final. Lasa loc cu siguranta de continuare, cel putin eu asa cred. Oricum recomand, si efectele 3D merita vizionate.
Go 1 2 3 4 5 6