Păreri Sherlock Holmes: A Game Of Shadows

(2011)

Sherlock Holmes: Jocul umbrelor

coraina pe 22 Ianuarie 2012 17:41
E foarte captivant, te tine bine in priza, si pe langa regia perfecta, Downey si Law joaca genial. Faze foarte imprevizibile iar finalul pur si simplu epic!!! Daca va mananca curiozitatea nu o hraniti citind pe undeva despre ce e vorba pentru ca strica tot suspansul si farmecul. Vrea sa zic ca sala a fost plina chiar si acum, dupa o luna de la aparitie, iar la sfarsit o parte din oameni au inceput sa aplaude.... foarte tare.
ciobotaru pe 18 Ianuarie 2012 23:54
filmul merge pe aceeasi reteta ca si primul, mie mi-a placut mai mult prima parte , dar asta e doar o parere
En3rgYc pe 15 Ianuarie 2012 11:28
Un film foarte bun si captivant . Merita vizionat!
Theofil88 pe 14 Ianuarie 2012 23:03
Robert Downey Jr. a salvat filmul
Citisem în presă despre acest film, am aflat şi de declaraţia lui Downey jr. cum că ar fi arătat latura sexuală ascunsă a personajului Sherlock Holmes. Dar a făcut-o subtil, mai subtil decât a făcut-o Colin Farell în pielea lui Alexandru cel Mare.
Am savurat acest film de factură poliţistă, filmul n-a rămas blocat cu povestea, iar soluţiile găsite să fie ieftine. Downey, nota 10. Despre Jude Law n-aş putea spune la fel. Când Sherlock nu mai avea puls, Jude Law a jucat prost. Era prea puţin şocat şi prea puţin lovit de o astfel de întâmplare (a pierderii unui prieten), puteam ghici că are soluţia în minte încă de la început, parcă i-a acordat primul ajutor de mântuială. Puteam ghici că-i va da injecţia cu adrenalină.
Mi-a părut rău că Rachel Adams a ieşit atât de repede de pe peliculă, jocurile ei amoroase puteau condimenta puţin… citeşte

NmpN pe 13 Ianuarie 2012 21:46
Un film foarte bun si captivant . Merita vizionat . Robert Downey Jr. un actor foarte bun cu roluri memorabile
abytzu pe 12 Ianuarie 2012 02:55
Super tare,m-am speriat putin la sfarsit cand toata lumea avea impresia ca acesta v-a fi sfarsitul marelui Sherlock Holmes.
george_mihai pe 11 Ianuarie 2012 10:01
excelent
un film care trebuie vizionat ... ar fi fost extraordinar daca l-ar fi facut 3d ... sunt unele secvente care trebuiau vazute 3d
nicoux pe 08 Ianuarie 2012 11:41
Noua aventura a lui Holmes este plina de actiune si destul de antrenanta dupa o treime din film, partea cu atentatele teroriste parca nu prea e potrivita in rest ...... e ok.
bia133 pe 06 Ianuarie 2012 13:16
*** ***?
este un film interesant , iar finalul este splendid . Robert Downey Jr.. este foarte amuzant :)) o sa urmeze si o parte a 3 a datorita sfarsitului.
Ioana_ngr pe 27 Decembrie 2011 23:08
reusit filmul, actorii au jucat foarte bine, scenele de actiune sunt bine regizate.. Prima parte parca a fost un pic mai comic, dar am ras mult si la asta. Merita vazut ...
FoxHound pe 04 Octombrie 2012 20:54
Sherlock Holmes: A Game Of Shadows !
Un sequel care a reusit ceva foarte rar, si anume, sa se ridice in mare parte la valoarea primului. Cu aceleasi tehnici spectaculoase de filmare si montaj marca Guy Ritchie, cu aceleasi personaje interpretate excelent de Downey Jr., Jude Law & co., cu un plus la capitolul umor, cu un scenariu destul de inteligent si captivant, cu un decor foarte bine realizat si bonus, prezenta lui Stephen Fry, pe mine m-a facut sa ies multumit din sala si sa astept cu mare interes un Sherlock Holmes 3. Ca un minus, s-a simtit lipsa lui Rachel McAdams, Noomi Rapace nefiind din punctul meu de vedere destul de provocatoare si carismatica incat sa fie principalul personaj feminin. Daca v-a placut primul, mergeti sa-l vedeti si pe asta. Merita fiecare minut. Enjoy it!
Scorpya-Forever pe 20 Aprilie 2012 03:36
Tinand cont de sf filmului, sper din suflet si la o a3a parte...merita. Continuarea a fost la fel de buna, poate chiar mai buna, tinand cont de unele replici, iar RD jr si Jude Law...geniali!!!
ciunga_n_par pe 18 Aprilie 2012 01:27
si primul si asta sunt obligatoriu de vazut
.....................................................................................................................................................................
andreim3 pe 15 Aprilie 2012 20:52
Epic
Deci filmul este destul de bun, mai putina actiune ca in prima parte, oricum personajul principal Robert Downey Jr., face tot filmul ca sa zic asa, e un film dragut palpitant, misterios, si pe langa toate acestea mai apare si cate un moment amuzant !
danutza012694 pe 17 Februarie 2012 10:18
Exceptional film, presarat cu multe momente faine si destepte...il recomand o poveste cu foarte multe intorsaturi:)
mym pe 29 Decembrie 2011 19:31
mi-a placut foarte mult actorii au fost superbi, chiar merita vazut:D
AnaGabrielaniculae pe 28 Decembrie 2011 22:29
un film genial.
a fost sala plina la cinematograf la cat de bun este filmul.
standART pe 24 Decembrie 2011 17:59
Nu dezamageste
In privinta filmului, am aceeasi parere cu userul de mai sus, Dragos Iosif.

Ce m-a dezamagit nu e filmul ci proiectia digitala de calitate proasta!!! Au fost multe momente cand filmul sacada, pur si simplu, acest lucru facand ca detaliile sa se observe greu, asta pe langa discomfortul vizual...

princeofpersia79 pe 17 Decembrie 2011 11:43
cum pana mea
cum pana mea din 23 decembrie ca la HMULTYPLLEX ORADEA deja ruleza. voi nu sunteti intregi la minte,cinemagia??????
Costirik pe 18 decembrie 2011 06:21
a devenit Oradea centrul mondial al filmului:)) ai naibii snobi...
princeofpersia79 pe 20 decembrie 2011 01:30
corect!
alex_il_fenomeno pe 05 Martie 2012 22:26
un film care se tine aproape de productia de acum doi ani , reusind sa fie la fel de captivanta , de misterioasa si de alerta , Robert Downey Jr si Jude Law trecand prin alte situatii la fel de "supranaturale" ca si in 2009 , insa acum in situatii cu totul mai complexe prin prisma imprejurarilor in care se gaseau acestia in momentele respective . desigur , din pelicula nu au lipsit momentele de maxima intensitate , care te-au tinut cu ochii lipiti de ecran , rasturnarile monumentale de situatie , dar si umorul tipic britanic , care poate fi gustat nemaipomenit daca stii cum . per ansamblu , este un film bun , care nu are cum sa nu iti placa daca ai urmarit si pelicula precedenta ! il recomand tuturor cu incredere .
PopsY pe 30 Ianuarie 2012 14:05
SH americanizat !
Dupa parerea mea nu asta e atmosfera Sherlock Holmes ( actiune, bubuituri, scene de lupta in care eroul se bate cu minim 5 adversari ) , personaje foarte slab conturate, povestea lipseste cu desavarsire, dar de ... daca asta prinde la publicul american . Am remarcat decorurile senzational realizate, ca si in primul film .
Cine vrea sa urmareasca un SH mai "normal" si nu cu bubuituri si lupte non-stop va recomand serialul SHERLOCK (2010) care e cu 10 clase peste filme .

6/10 Sper sa nu vedem o a 3a parte tot in nota asta.

RMadalin pe 31 Decembrie 2011 01:54
E bun!
E bun mai bun a fost primul dar daca va duceti nici acest film nu dezamageste.
Costirik pe 18 Decembrie 2011 06:19
cum naiba are filmul nota 8.4 cand el apare pe 23 decembrie 2011 in toata lumea????
si pe imdb la fel 7.8 votat de 1538 de useri...

Gollumrings pe 20 decembrie 2011 20:54
Mai bine uitete aici, inainte sa comentezi http://www.imdb.com/title/tt1515091/releaseinfo USA 16 December 2011 Hm abia astept sa il vad :D greu mai trece timpul pana apare in cinema.
septick pe 25 decembrie 2011 14:59
Nu te auzi ce spui, Costirik? Filmul a APARUT pe 16 DECEMBRIE. TU ai comentat pe 18! Logic ca o gramada de oameni l-au vazut pe net! Ce-i drept nota de pe Cinemagia nu era justificata la momentul respectiv - pe-aici se dau note inainte sa se vada filmul - dar cea de pe IMDB da!
AndreeaBBB pe 14 Decembrie 2011 19:26
Abia astept sa-l vad. Primul a fost super! Si in plus avem doi protagonisti foarte chipesi;) aviz amatoarelor
OBERON pe 06 Decembrie 2011 22:00
Primul a fost exceptional.Nu am nici o indoiala ca si partea a doua va fi la fel.
florentinf pe 06 Septembrie 2011 13:06
MI-AM FACUT CONT SPECIAL CA SA VA PUN O INTREBARE : SHERLOCK HOLMES A EXISTAT IN REALITATE? PAI POVESTILE DIN CARTE SUNT INSPIRATE DIN VIATA REALA ADICA VOI Ce parere aveti S herlock Holmes a trait sau nu? Fata lui Sir Conan Doyle spune ca S herlock Holmes n-a trait dar la muzeul cu acelasi nume exista o placuta albastra in memoria lui S herlock Holmes care se face doar oamenilor care au existat.Ciudat este ca doamna Hudson a trait,Baker Street exista iar toate povestile despre S Herlock Holmes sunt reale si oameni care apar ca personaje secundare au trait toti au trait , atunci de ce n-ar fi trait si S herlock Holmes si Watson sa-r fi putut ca Conan Doyle s-a fi publicat povestile lui Watson ? sau S herlock Holmes Watson si Mycroft sa fi existat iar Doyle le-a schimbat numele casa ramana anonimi cei mai buni detectivi din lume? Va rog spuneti-va parerea............... Si sa stiti ca… citeşte
floareaciprian pe 17 septembrie 2011 00:40
esti pierdut in spatiu prietene, e al doilea film cu acesti actori din aceasta saga sa ii zicem, dupa cum te-ai exprimat sigur nu esti nici la liceu inca.
mym pe 29 decembrie 2011 19:34
Sherlock Holmes este un personaj fictiv poate cartile sunt inspirate din viata reala cine stie... dar personajul in fata nu a existat
estera-scm pe 27 August 2011 00:06
:x :x :x
Abia astept sa apara!! Primul film a fost super,mi-a placut la nebunie. Sper ca partea a-II-a sa fie pe masura asteptarilor.
Nika pe 26 August 2011 15:54
Mi-a placut foarte mult primul film..a fost foarte interesant...abia astept sa apara si partea a 2-a))
kakapiciu pe 20 Aprilie 2012 20:43
Acelasi simpatic Sherlock Holmes in noi aventuri iar efectele speciale nu lasa deloc de dorit.
calin88 pe 12 Ianuarie 2012 16:36
Mai bun ca primul
Ce m-a enervat cel mai tare dupa ce am vz filmul asta impreuna cu vreo 7-8 prieteni toti au zis ca primul a fost mult mai bun,ceea ce nu e adevarat!:) Downey este din nou extraordinar si e o placere sa-l vezi, villain-ul Prof. Moriarty este pe masura, chiar mai convingator decat Mark Strong(Lord Blackwood) in primul film, Jude Law si Noomi Rapace se integreaza perfect in peisaj, iar efectele speciale, mai ales cele in slow-motion sunt excelente, pe langa asta razi cu pofta pe toata durata filmului si atata timp cat Game of Shadows incaseaza cascaval gros o sa avem si 3-ul(frumos hint-ul de la final).
MarutaAdrian pe 31 Decembrie 2011 00:34
Am asteptat de mult timp filmul asta, recomand tuturor!
tudsergiu123 pe 23 Decembrie 2011 19:06
maine merg sa-l vad =^_^= , i'm sooooo excited , cred ca toti ceilalti ca va fii filmul anului, dar asteptam sa vedem , so long g.a.y boooys ( mr chow )
katakata2012 pe 23 Decembrie 2011 15:39
Primul film a fost tare dar al 2 lea este genial.Cel mai bun film al anului.
GiulianoDirt pe 02 Februarie 2022 19:14
Un fel de comedie, și nu de calitate, care nu are nici o legătură cu carțile lui sir Arthur Conan Doyle, în afară de numele personajelor.
MariusCiprian87 pe 10 Decembrie 2021 21:51
Și totuși după prima oră, filmul nu m-a prins efectiv deloc, cel puțin nu a fost pe gustul meu, inafară de cadre bine alese, costumația perfectă acelor timpuri, însă în ciuda distribuției bine aleasă, scenariul și regia au lăsat de dorit, s-a vrut o combinație de fantezie, cu ceva acțiune și urme de comedie deloc fină...un molotov fără gust...
carmen_angelus_romila pe 15 Noiembrie 2018 20:01
"A Game of Shadows" incepe o noua si incitanta serie de filme alcunoscutului si intransigentuli detectiv Sherlock Holmes, o realizare, foarte buna, de suspans si mister al cazurilor neelucidate, prilej cu care vedem la lucru, doi dintre admirabilii actori Jude Law si Robert Downey Jr., alaturi de mai proaspata interpreta, Noomi Rapace.
mari56x pe 23 Februarie 2015 13:41
E bun, si gata. Si primul a fost la fel. Doar ca finalul face absolut toti banii.
XShadowX pe 25 Ianuarie 2015 18:51
BUNA continuare
Guy Ritchie reuseste sa ne uimeasca facand o continuare mai buna decat primul film ! Pastrand distributia si decorul acest film englezesc merita vazut si revazut! nu putem decat sa asteptam partea a3 a ;)
diz3lgirl pe 29 Decembrie 2014 16:52
bun
imi plac aventurile lui sherlock holmes, deci mi-a placut f mult si filmul, desi prima parte recunosc ca a fost mai reusita
iliketosmoke_atat pe 31 Iulie 2014 15:08
LAFEL DE BUN
Nici partea a 2-a nu m-a dezamagit pentru ca a avut un sfarsit extraordinar, sper sa fie si o parte a 3 a zic eu dc nu? :D
AndreBlack pe 15 Aprilie 2014 21:33
Foarte bun filmul . Chiar mai bun decat prima parte . Are mai multa actiune , efecte speciale , coloana sonora remarcabila dar si prezenta lui Noomi Rapace aduc multe plusuri filmului . Astept un al treilea Sherlock Holmes .
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 14:40
Daca prima parte a fost putin sub asteptari ,Sherlock Holmes: A Game Of Shadows este foarte bun ...Iar finalul face toti banii !!!
SAndrei2000 pe 12 Ianuarie 2014 23:07
A fost mai bine realizat a doua parte decat prima,actorii stiu bine ce fac.Aerul de mister este adus si de aceasta data in film iar deslegarea notiunilor ascunse in fiecare lucru marunt iti da senzatiaca nimic nu e la voia intamplarii!
Calatoriile lor prin Europa de vest si locurile memorabile in care acestia descifreaza fiecare urma fac din acest film o calatorie in timp.Sfarsitul in care toti credem ca Holmes nu mai traieste ne lasa cu gandul de ''Va urma...'' ,atunci cand Sherlock pune semnul intrebarii in lucrarea lui Watson !

marian_007bond pe 10 Decembrie 2013 18:37
No comment
Super tare filmul, dupa ce s-a terminat am vrut sa dau un replay
MrSacou pe 22 Octombrie 2013 00:49
film bun, descriere proasta
e o fractura logica aici: : "Nu sunt homofobă, însă nu mă încântă cei care refuză să ignore spiritul cărţilor", a declarat Plunket. Adica trebuie ignorat spiritul cartilor? Atentie la traduceri!
alina_dllkee pe 17 Octombrie 2013 18:53
un film foarte bun...cu mult mister si aventura....de abia astept sa apara si partea a 3-a
Infinity pe 01 Octombrie 2013 14:57
Sherlock Holmes - A Game of Shadows (2011)
Parerea n-am cum s-o schimb pentru ca a fost la fel de bun ca primul. Impresioneaza la orice capitol. Si pe langa acest lucru, distreaza publicul. Asteptam si partea a treia.
YgReK pe 31 August 2013 05:36
Mi-a placut mai mult aceasta parte a doua,mult mai dinamica.
Plus pentru efectele speciale.
Scenariul captivant ca in primul.
Un film de revazut.

andreeamagureanu pe 11 Iunie 2013 15:39
cred ca este cel mai amuzant film pe care l-am vazut pana acum nu ma mai puteam opri din ras in anumite momente
iulian94 pe 09 Aprilie 2013 13:08
Mi-a placut foarte mult acest film. Nu trebuie ratat. Robert Downey Jr. joaca foarte bine. Nota 9
Go 1 2 3 4