Păreri Parasite

(2019)

Parazit

nathalie_dinu pe 29 Decembrie 2019 22:08
Mimesis
Exista mai multe moduri prin care un organism il poate parazita pe altul, dar poate cea mai periculoasa forma este cea emotionala. Parazitarea emotionala presupune dorinta de a asimila insasi esenta victimei, particularitatea ei.

Personajele acestui film nu doresc o simpla inlocuire a statutului social, o schimbare a locuintei, o imbunatatire a calitatii alimentelor pe care le consuma sau a masinii pe care o conduc, personajele acestui film doresc sa apartina, iar drama care le sfasie sufletele dominate de orgoliu consta in incapacitatea de a realiza aceasta contopire cu dorinta lor.

Parazitii au suficienta luciditate pentru a intelege ca depasirea propriei conditii nu se realizeaza din exterior, ca mirosul fiintei lor nu poate fi mascat, nu se poate modifica schimband sapunul folosit pentru spalarea hainelor, deoarece constiinta le este murdara, nu… citeşte

jonny17 pe 19 ianuarie 2020 01:02
Imi place stilul tău de a comenta filmele, e foarte ascuțit așa ca un brici... însă de data asta ești complet pe lângă.
nathalie_dinu pe 28 martie 2020 23:42
Cu siguranta merita vazut filmul, Rodica :)
dany6960 pe 04 Octombrie 2019 00:50
INCREDIBIL, EXCEPTIONAL SI UNIC
UN FILM INCREDIBIL, EXCEPTIONAL SI UNIC. AM RAMAS MUT DE UIMIRE CE AU PUTUT SA SCOATA COREENII. VA LUA CU SIGURANTA OSCAR PENTRU CEL MAI BUN FILM STRAIN IN 2019
Crynick pe 9 octombrie 2019 12:07
butonul ala trebuie sa nu fie disponibil pentru dobitoci
makomomo pe 11 februarie 2020 23:46
Bv man, a luat chiar oscarul mare....ignora papagalii carcotasi
boghiu_andrei pe 22 Octombrie 2019 16:30
Paraziți suntem toți
Dupa acel ''Snowpiercer'' foarte bun, dar și un ''Okja'' bun și plin de suflet, regizorul Bong Joon Ho revine cu un film excelent, cu o realizare mai diferită, axată mai în prezent, mai în realitate.

Ne aduce un nou film original, unul foarte intens, inteligent și foarte bine jucat. O creație cinematografică uneori amuzantă, dar diferită, care încearcă să compare clasele sociale, dar și să scoată în evidență diferențele dintre ele. E o poveste cu mesaje clare, mesaje spuse într-un mod destul de ironic. E o realizare deșteaptă, tristă, amuzantă, plină de tensiune, dar și cu un twist foarte interesant.

Foarte bine scris și regizat de un regizor rar, deștept, un regizor cu o viziune aparte, unul care crește de la film la film.
Povestea spusă aici este plină de tensiune. Fiecare scenă împrăștie o intensitate care te… citeşte

jonny17 pe 10 februarie 2020 11:49
,,Paraziți suntem toți?,, nu poți spune așa ceva, pt că nu e adevărat. Suntem oameni, avem defecte altfel nu s-ar mai face filme... că suntem sălbatici cu planeta, da dar suntem abia la începutul înțelegerii acțiunilor noastre...specia umană nu parazitează această planetă, acestă idee este profund greșită...iar dacă ne referim la acest tip de parazit social al lui Bong Ho este exagerat să spui că majoritatea semenilor au un astfel de comportament.
rudeboyska pe 26 Septembrie 2019 00:52
Parca vad intr-un viitor nu foarte indepartat cum isi baga americanii coada si baga un copy paste si la filmul asta.
devildear pe 11 noiembrie 2019 23:21
:))))
FunnyX pe 12 februarie 2020 22:03
Ba chiar au inteles, ca altfel nu-i dadeau Oscarul cel mare!
sabinalin pe 31 August 2019 11:19
Anul trecut japonezii, anul acesta coreenii, anul trecut familie de hoti, anul acesta familie de sarlatani, din nou componenta sociala puternica, una dintre problemele majore ale capitalismului, somajul, asa e in oranduirea pe care multi o considera a fi ideala, cine rezista bine, cine nu nu, dincolo de capitalism si de orice oranduire sociala ar trebui sa fie umanismul, acela dispare insa de multe ori si lasa loc animalicului din om, cinematografia asiatica e in forma maxima, al doilea Palme d’Or consecutiv la Cannes, poate ca-I meritat, Bong Joon Hoo le-a luat fata unor nume grele precum Jim Jarmusch, Quentin Tarantino, Pedro Almodovar, Terence Mallick sau fratii Dardenne, nu-I vorba ca nici coreeanul nu-i fitecine, e considerat a fi intre primii 20 de regizori ai secolului XXI, filmul sau musteste de inventivitate asa cum se intampla si in cazul precedentului “Okja”, scenariul e… citeşte
CristiRoata pe 14 februarie 2020 13:13
Salut. Cum se numea filmul cu japonezii de anul trecut? Multumesc
sabinalin pe 14 februarie 2020 20:35
Shoplifters. Cu placere!
Iulidesprefilme pe 06 Ianuarie 2020 13:10
Acest film a câștigat Globul de aur - 2019 la categoria Cel mai bun film străin...
Adaugare: azi, 10.02.2020, acest film a luat și Oscaruri la categorii importante...Caz unic în istoria Oscarului ! Tare !

Licurici75 pe 12 februarie 2020 12:37
Da da ...caz unic. Oscarul a devenit Oscaca*ul
Oana_S pe 08 Noiembrie 2019 14:30
Exceptional
Comentariul social al lui Parazit duce la haos, dar n-ai nici o clipă senzația unui film cu mesaj didactic. Este în același timp, atât vesel, cât și deprimant. Parazit este atât de perfect calibrat încât este o bucurie să vizionăm fiecare cadru, și totuși, bucuria asta este temperată dacă ne gândim la ce ne transmite Bong și ce spune despre societate, în special cu acele scene finale perfecte, absolut obsedante. Read more:

filmenthusiast pe 10 August 2019 01:27
Un blend superb de dramă, comedie și chiar horror, Bong Joon Ho reușește prin Parasite să-ți dea câte puțin din fiecare. Am urmărit filmul neavând o idee despre ce e, decât propriile mele ipoteze bazate pe ceea ce știam că e în stare Bong Joon Ho și titlul filmului. Nu am vrut să-mi fac mari speranțe, în ciuda laurilor primite atât la Cannes, cât și în Sydney. Însă pot spune decât că își merită fiecare acoladă și laudă. Să ofer mai multe explicații in-depth ar strica poate experiența unora, însă pot spune doar că mi-a amintit de Shoplifters, având însă tensiunea (poate una mult mai intensă) pe care o are Burning. Mai mult nu pot să vă zic decât: enjoy it, you're in for a ride!
stricted pe 24 Noiembrie 2019 23:15
Comic, dar mai ales,tragic. De vazut! .
GabrielaSirbu pe 18 Noiembrie 2019 11:41
Al doilea film sud-coreean pe anul asta - ambele f bune - asadar nu voi mai sta pe ganduri daca sa ma duc sau nu la filme din aceasta tara. Iari, sala Elvira Popescu a fost PLINA ochi.
Cretzulynne pe 12 Februarie 2020 16:47
Cu umor negru cât încape, asupra dezvăluirii amenințării banului ce contruiește și modelează omenirea închizând-o în sisteme numite "clase sociale"
Deci... Snowpiercer e făcut pe orizontală, iar 6 ani mai târziu, vedem și unul făcut pe verticală. Suprapune cele două drepte și unește punctele și poți obține cercul trigonometric al clasei sociale.
Pentru mine, e uimitor cum reușește cineva să înțeleagă subiectul ăsta și să-și exprime viziunea în două filme diferite, dar apropiate. Sunt filme-surori născute din același tată.
Ei bine, revenind la cerc, dacă ne place să o privim la modul poetic, am zice că acest tată a reinventat roata, iar crucea din interiorul cercului îl binecuvântează și îi aduc mult-râvnitele statuete și îl ajută să "spargă prea multe bariere". Este trist că încă nu am scăpat de factorul uman în aprecierea filmelor și încă publicitatea, și implicit banii, relațiile și o mulțime de mentalități încă sunt obstacole în calea artei și a… citeşte

mihaelatb pe 03 Februarie 2020 18:25
Sigur Bong Joon Ho nu are ceva rude in Vaslui sau in Facaeni (comuna in care s-a produs in 2005 o tornada, iar ajutoarele primite au fost date pe bautura). Caci comportamentul personajelor sale, seamana cu comportamentul multora din asistatii de pe la noi. Aceeasi dorinta de smecherala, de altfel zicala cu prost de bun, o fi avand o varianta si in coreeana. Daca nu ar fi fost si partea de la intoarcerea fostei menajere, as fi zis ca este un episod corean din La Fierbinti. Filmul este bun, dar nu intr-atat ca sa ia premiul la Cannes sau Golden Globes.
ornitoring pe 18 Octombrie 2019 00:52
super film superb scenariu
un film ce te tine lipit de ecran pe toata durta filmului iar sfarsitul e genul lui tarantino marton scorsese.. ce sa spun ..merita vazut

Sorin87 pe 09 Decembrie 2019 19:09
Mi-a placut filmul foarte mult, te tine in suspans si povestea de asemenea se termina foarte interesant
lili22 pe 28 August 2019 18:37
O adevarata bijuterie filmul acesta.Scenariul e impecabil si stai in tensiune ca nimeni nu ghiceste finalul .Premiul luat la Cannes este meritat.Anul viitor va fi propunerea pentru Oscar , asa cum era de asteptat.
sabinalin pe 31 august 2019 13:03
Subscriu!
pisicuta1 pe 18 Februarie 2020 12:24
nu cred ca merita Oscarul.
nu mi s a parut atit de bun

xerses pe 07 Ianuarie 2020 13:52
Este, in sfarsit, un film bazat pe un scenariu inedit pe care il urmaresti cu destul de multa curiozitate. ciudat si amuzant pe alocuri, te lasa insa cu un gust amar.
blackmore pe 09 Februarie 2020 23:32
Nu inteleg entuziasmul pentru acest sirop coreean , nu e nici comedie , nici drama , nici comedie neagra cu atat mai putin thriller pt ca nu are niciun moment de tensiune sau suspance..Nu iti ofera nimic de care sa te agati, nicio urma de logica.Totul e o brambureala si mai e si ingrozitor de lung.Daca asta a ajuns propunere la Oscar nu e de mirare faptul ca Oscarurile nu mai au nicio valoare
Cretzulynne pe 11 februarie 2020 02:18
Desființează conceptul clasei sociale. Vorbește despre clasa socială pe verticală - singurul film care o face în maniera asta, la modul comico-tragic. Trebuie citit printre rânduri.
Maluma pe 20 Martie 2020 22:07
Diferenţele de clase prezentate sub o mulţime de forme,acum apar în creaţia lui Bong Joon Hoo la suprafaţă,urcând pe treptele demente ude de sânge,ţinându-se de balustrada scării,ce e întruchipată de umorul negru scuipat în momente potrivite.

Sub soarele clarităţii,se poate observa uşor faptul că josnicia face parte din fiinţa umană indiferent de statutul social reprezentat.Interpretarea poate fi multiplă,şi cea mai simplă ar fi încercarea de ascensiune a împovoraţilor prin căi murdare.Astfel cei norociţi sunt victime atacate.În altă variantă am putea sublinia ego-ul ce îi acaparează pe aceşti ,,simpli'' şomeri,nutriţi de dorinţa de a aparţine,de a picta o imagine semnificată de esenţa provenienţei,de recunoaşterea că ei sunt cineva şi aparţin undeva,neţinând cont de soarta celoralţi.

Desigur,ascensiunea nu va… citeşte

andystarx pe 04 Martie 2020 23:46
Nota 6 pentru o idee originala,filmul poate nu l -am inteles eu,insa in opinia mea nu merita un loc in top 250 imdb,si nici un oscar,se exagereaza prea mult pentru nimic,hai sa fim seriosi,si foarte foarte lung,greu de digerat!
carmen_angelus_romila pe 18 Februarie 2020 19:35
Nu este pentru prima data cand cinematografia sud coreeana exceleaza, si iata o realizare tragi-comica deosebita, atat scenaristic, cat si regizoral, meritand pe deplin cele mai distinse si prestigioase premii.
AdriAdrianna98 pe 13 Februarie 2020 14:36
M-au uimit întorsăturile de situație și că e filmul care acum te are relaxat ca și cum te-ai uita la o comedie și-n secunda următoare te bagă într-o stare de continuă alertă de unde nu mai știi la ce să te aștepți, parcă vrei să te bagi într-un adăpost să te ferești în timp ce nu știi dacă continuă să dea în tine sau te ocrotește. Când ai impresia că situația se calmează și vrei să ieși, te lovește iar.
Mi-a plăcut mult legătura film-titlu, dă o altă privire asupra a tot ce s-a întâmplat și e o metaforă bună pentru cum se desfășoară povestea.
Cu toate astea, nu m-a impresionat atât de mult și nu consider că merita chiar atâta laudă câtă i s-a adus, ori nu am reușit eu încă să-i văd toate dedesubturile.

perca_mihai_marco pe 10 Februarie 2020 17:48
Un film foarte bun, în care este prezentată antiteza dintre familia Kim, săracă, și familia Park, bogată. Finalul este de-a dreptul șocant. Este un film bun, cu un puternic mesaj social, iar Oscarul pentru cel mai bun film este pe deplin meritat. Recomand!

PS: Nu știu dacă numele de familie au fost alese intenționat, dar sunt foarte sugestive. Numele familiei sărace, Kim, probabil este o aluzie la numele liderilor Coreei de Nord, care au adus țara în colaps economic, în sărăcie, așa cum o știm astăzi, iar Park, numele familiei bogate, se referă probabil la fostul dictator sud-coreean Park Chung-hee, care deși a condus țara cu mână de fier și a suprimat opoziția, a luat măsuri economice care au dus la acea creștere spectaculoasă a economiei Coreei de Sud, numită Miracolul de pe Râul Han.

Horatiucrisan pe 06 Ianuarie 2020 23:19
Un film slab încadrat la categoria corect politic adică hai sa acordam premii filmelor de la asiatici, homosexuali și lesbiene Cu siguranță, filmul nu este unul de la care sa ne asteptam la realism fiind un amestec de satiră și dramă dar consider că se putea lucra mai mult spre ultima parte pentru a transmite mesaje mult mai profunde. Un căcat supraevaluat cu un final sângeros. L-am văzut de doua ori că un cinefil adevărat căutând "misterul", acel ceva care îmi scapă. Din păcate nu am reușit să văd mai mult de o mizerie asiatica. În curând o să dăm Oscarul telenovelelor turcesti. Cine dorește să vadă filme cu subiecte sociale ii recomand Ladri din biciclete, Umberto D, Roma ore 11, Where god left his shoes, The pursuite tes of happiness. Deux jour et un nuit, Și caii sunt verzi pe pereți..toate tratând subiecte legate de somaj, încercarea de a depăși… citeşte
jonny17 pe 19 Ianuarie 2020 00:16
Paranoia e mare
E un film amuzant asta da, am râs sănătos, dar că alții văd multiple semnificații și complexe?.. fugi de aici bre.. Se spune că ticăloșii înțeleg mai bine viața decât virtuoșii...Ce e de ,,admirat,, și se vede chiar de la început e modelul excrocului nativ, asta nu se poate învăța... și nu e unul prost, dimpotrivă, e destul de abil în felul în care își mobilizează toate resursele de care dispune, da seamănă cu un virus..Asta îți poate întări convingerea că acești oameni sunt complet dezumanizați și totuși nu e așa.. mama îi deschide ușa fostei menajere disperate iar scena de final arată că ,,paraziții ,, au în ei mai multă umanitate decât ,,spuma,, De ce îl omoară tatăl pe șeful său? Pt că în acea încleștare disperată când tatăl ține apăsat rana fiicei, șeful său in loc sa-i sară în ajutor îi cere insistent cheile de la… citeşte
smaz pe 2 februarie 2020 18:27
Faci spoil fara sa anunti inainte, asta e comportament de taran prost crescut care din pacate il ai si tu.
jonny17 pe 16 februarie 2020 20:54
Ai dreptate prietene, am greșit, mi-a scăpat faza cu băiatul. Nu e filmul meu preferat altfel îl vedeam a doua oară și mă corectam.
user-5e0d10d5e1d01 pe 26 Aprilie 2021 08:50
Mie unul, chiar mi-a plăcut filmul, nu pot spune, mamă ce film am văzut merita 10 oscaruri, nu, a fost bun și atâta, nota mea pentru el e 8/10 mi-a depășit așteptările ce-i drept, dar doar pentru final ii dau această notă, și vad ca sunt mulți oameni care zic, dacă nu-ți place filmul sau dacă îți place ești prost și n-ai gusturi în materie de filme, fraților, gusturile nu se discută, într-adevăr, sunt unele filme care trebuie să-ți placă ca să te consideri un cinefil cu gusturi bune, ca dacă tu nu poți aprecia un film ca the dark knight de exemplu și poți aprecia filme de genul oh Ramona, îmi pare rău, dar nu prea apreciezi filmele care chiar sunt bune, revenind la Parasite, clar sunt filme care sunt mult mai bune decât el, eu sincer ia-și fi dat oscarul lui 1917 sau eventual lui Joker, mie unul mi-au plăcut mai mult
bahrin_alex_mikey pe 26 Aprilie 2021 01:24
Un film în care vezi adevarata realitate dintre oamenii săraci și cei bogați, și anume că: “Atunci când i se înmulțesc avuțiile celui bogat, o familie sărăcește, rămâne șomeră sau chiar fără casă, iar bogatul rămâne responsabil de buna stare, a celui sărac, fiindcă toți banii ajung la el. Astfel bogatul devine pentru sărac o țintă sau un scop de îndeplinit.“
Ei bine filmul asta arată mai amânunțit consecințele și dezavantajele unei familii bogate și de ce ar trebui să existe un echilibru financiar din partea statului, în orice țară, pentru orice familie, tocmai ca să se evite astfel de lucruri. Până atunci nimic nu va fi mai sigur, de aceea și filmul este atât de bun și își merită premiile, fiindcă definește adevărata realitate dintre cei săraci și cei bogați. Cine a avut ceva de învățat din acest film, a învățat cu… citeşte

Ghemot pe 07 August 2020 23:04
M-am uitat la acest film evident pentru premiul Oscar. Au fost la început câteva secvențe interesante, dar per total, ori este un film total diferit de ce face Hollywood-ul, ori eu sunt mult prea departe de a înțelege cultura asiatică!
Caktus pe 02 Mai 2020 14:28
Un film foarte bun si interesant. Are cateva gauri in scenariu, dar e ok. Poate daca se gandeau la alt final, era mai bun.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 8/10
Coloana sonora: 8/10
Final: 9/10

9/10

Smrs pe 06 Martie 2020 23:19
Când eram mic, părinții îmi spuneau des să fiu cu luare-aminte la vremurile când toți asistații social și combinatorii aștia de rând vor rămâne fără smecheriile lor, pt că atunci vor intra peste tine în casă, îți dau în cap și îti fură tot. Oscarul de anul acesta nu este spectaculos și chiar îi lipsește orice caracteristică americănească, lipsind și celebra latură eroic-sentimentală a persj principal sau o desfășurare a actiunii care să te țină permanent în tensiune, însă șochează printr-o realitate tragică: redă în imagini exact profeția de mai sus. Cred că nu există o redare mai fidelă a realității în care superficialitatea sau, mai degrabă, naivitatea oamenilor cu bani, care din dorința de a asigura familiei tot ce e mai bun, angajează orice neavenit la casa lor - pe bază de recomandare, zice-se, care în complicitate cu mintea… citeşte
AdrianPopescu pe 21 Februarie 2020 22:35
Mirosul urât al sărăciei
Poate cea mai mare calitate a acestui film ar fi felul în care reușește să portretizeze diferența de clasă tot mai adâncă dintre gândacii demisolurilor și elita dealurilor veșnic verzi și însorite, precum și lipsa unui strat mijlociu care să filtreze razele orbitoare care vin de sus - raze care nu încălzesc ci doar otrăvesc.
Săracii sunt reduși la un simplu miros neplăcut al societății...

aurel_antonio pe 16 Februarie 2020 11:47
Un film foarte bun. Mi-au dat lacrimile. Nota 5. Exceptional.
abominative pe 11 Februarie 2020 03:39
Un film care si-a meritat premiul Oscar. Coloana sonora, foarte frumoasa.
El_KaPpa pe 30 August 2019 13:54
7,4/10
-O lume plina de paraziti-
O satira sociala buna si imprevizibila, cu unele momente de tinut minte si cu un titlu mai mult decat sugestiv, dar per total cam lipsita de subtilitate si prea caricaturala mai ales atunci cand vine vorba de clasa de sus. Din punct de vedere al prezentarii claselor sociale Snowpiercer a fost ceva mai taios.

Kul pe 10 Ianuarie 2020 17:35
Parasite (2019)

– filmul incepe dupa jumatate incolo
– pana atunci e o intriga lunga cu cadre voit misto si f predictibile
– multe interventii random, pe script
– ar fi bine sa aiba un final atipic si socant ca sa iasa din “anonimat”

Si-a avut, dar nu destul. Slabusel film, doar pictural ceva frumos.
Ce mi-a placut o fost finalul fericit-ish :)

White.Lily pe 03 Ianuarie 2023 10:31
CONTINE SPOILERE
Ultimul film corean care m-a marcat a fost Oldboy.
Parasite vine imediat dupa el.
Iubesc genul acesta de filme care transmit niste mesaje atat de profunde, atata emotie, cu care chiar ai ce sa ramai in urma vizionarii lor.
Trecand dincolo de moral/imoral,corect/incorect eu una admir tare mult persoanele care stiu sa se descurce in viata, care gasesc solutii. Caci ca sa gasesti solutii trebuie sa te duca si capul. Iar pe membrii familiei Kim, chiar ii duceau capul. Puteau foarte bine sa ramana in stare de victimizare, lamentare, cum sunt multi romani de-ai nostri: "Vai, guvernul!", "Vai, societatea din ziua de azi", "Dar nu mai gasesti nimic de munca bine platit daca nu ai pile"etc etc. Si sta frumos si asteapta "Vise la cheie" sa le renoveze casa.
Apropo de dus capul, mi-am amintit de filmul cu Leonardo Di Caprio, Cath me if you can. O realitate trista, prezenta… citeşte

user-6235c89076be5 pe 19 Martie 2022 14:22
Parazit - om care trăiește pe spinarea altuia, ca un păduche care trăiește în cap și suge singele. E un film foarte bun pina la un moment, pina începe violenta cruntă și mult singe. După părerea mea a știrbit din frumusețea filmului. Nu am înțeles de ce Kim la omorât pe Park? Eu finalul las fi văzut altfel, mai optimist și mai bun. Putea sa se descopere ca ei sunt o familie și sa recunoască totul. Dar, copilului sa ii placă atit de mult de familia asta nebună, ca să rămână sa lucreze acolo mai departe.
Este foarte obositor sa vezi filmul pentru ca nu înțelegi nici un cuvânt din scenariu, fata de filmele americane din care poți sa înveți limba engleza.

adrian_cristea_499 pe 27 Februarie 2022 23:50
Nota 9
Al doilea cel mai bun film al anului 2019! Un film superb cu o poveste simplă și ușor de înțeles! Foarte mult suspans și comedie bună, și mai este și foarte relaxant, obligatoriu de văzut, nota 9!
user-5f4b8f0322409 pe 14 Februarie 2022 15:25
E clar ...cei cu IQ ridicat apreciaza filmul....nota 8,5 din partea mea. Locul in top 50 imdb e pe deplin meritat
LFa pe 26 Aprilie 2021 13:35
Film bun, dar nu reflecta realitați cunoscute /acceptabile mie....si ma refer la finalul ce contine crime total neverosimile culturii (filmografice)europene...lor, asiaticilor poate le place acest deznodamant asimetric sI socant....in rest Regia (fără final) , Scenariul , Actorii, Dialogurile &Actiunea sunt de nota mare (ex.8, 8,5).
Per total la mine are 7/10!

alexreviews123456789 pe 26 Aprilie 2021 11:35
Un film cu de toate: comedie,drama, thriller, un film care mi-a placut foarte mult si care m-a tinut in suspans, facut de coreeni. De aceea a si castigat premiul Oscar anul trecut la sectiunea celui mai bun film strain. Nota:10
user-6085d1197abfe pe 25 Aprilie 2021 23:31
@hinatauzumaki Mai bine te-ai duce şi ai viziona "Adela", pe ăla cu siguranță l-ai înţelege mai bine. Nu te mai chinui să-i dai de cap filmului.
hinatauzumaki pe 25 Aprilie 2021 23:25
Monument de prostie.. Sunt deja la jumătate, aștept acel "ceva" sa se întâmple și... Nimic.... Nu înțeleg nota mare.... Nici 0 nu merita
user-5a8cac6589d12 pe 21 Aprilie 2021 22:16
Foarte bun. Stiu sa apreciez un film cu adevarat bun , iar acesta este foarte bun . Si totuși, îmi plac si filmele Marvel ( apropo de comentariul lui user-5fe0e77e3d547) , care sunt realizate f bine ( doar un snob si o persoana fara gusturi poate sa ma contrazica )
user-5fe0e77e3d547 pe 21 Decembrie 2020 20:23
Daca va plac filmele tipice Hollywood nu cred ca o sa apreciati o astfel de capodopera. Repet este o capodopera.
Iar pt cei cu dislikeuri: intoarcetiva la filmele Marvel sau Disney

user-5c9f8c2e87074 pe 11 Octombrie 2020 02:10
Foarte bine construit filmul. Ierarhia sociala inteligent redata. Cei nevoiași de la subsol mai inventivi întotdeauna. Cei bogați desi poziționați sus plictisiți,suficienți, previzibili cu gândire sablonata. Acest antagonism naște monstri. Excelente cadrele montajul coloana sonora impecabila. Mana de maestru regizorul sud-coreean. Dar si ce actori cata naturalețe extrem de spumoasa si vie scena cu beția angajaților .
eedy pe 15 Mai 2020 00:28
Sa ai in competitie filme ca Joker sau 1917 si sa dai Oscarul acestei penibilitati de film... No comment...
AmphitriteMermaid pe 10 Mai 2020 10:33
Mentalitatea asiatica este foarte diferita de cea europeana si acest lucru se vede si in modul de realizare a filmelor. Realismul cu care este abordat subiectul l-a facut a merite pe deplin Oscarul. O combinatie foarte reusita intre umor, drama si thriller, filmul nu trebuie ratat.
user-5e74c73eac55f pe 04 Aprilie 2020 22:18
E un film bun mie unul chiar mi-a placut, are o tentă ce te ține ațintit pe film tot timpul chiar merită văzut e mai mult o dramă familistă cu putine faze comice la anumite secvențe.
user-5e62a779d5818 pe 08 Martie 2020 20:00
O etichetă pusa de acest film oamenilor saraci, paraziți. Ei nu trebuie să întreacă limita in incercarea lor de a-i servi pe ce bogati. Dar bogații vor simți întotdeauna mirosul sărăciei. Cel al unei cârpe opărite.