Păreri John Wick

(2014)

John Wick

lavvw pe 08 Noiembrie 2014 11:37
Slabut .....doar bataie si arme. E un film de actiune, evident, dar foarte sec. John Wick e omul invincibil ....si cam atat.
zgrv pe 24 noiembrie 2014 14:37
Cum zice si @lavvw mai sus, cam slabut filmul. Ideea e buna, dar scenariul e slab. Actiune f. trasa de par. Numai impuscaturi in stanga si-n dreapta si pe el nu-l atinge nimeni... parca ar fi un film cu Chuck Norris :) Se vrea a fi un film gen "The Equalizer", dar esueaza lamentabil, dupa parerea mea. In schimb, la "The Equalizer", si pe mine (care eram in fotoliu de cinema si n-aveam nici o treaba cu actiunea din film) m-a speriat Denzel in scena cand il infrunta pe mafiotul ala acolo in restaurant, cand erau ei fata in fata. Efectiv m-au trecut fiorii. Aici, nici o treaba, eram total pasiv. Ma si intrebam pe la o bucata, oare cand o sa inceapa filmu...?! :) Am zis doar parerea mea. P.S.: Coloana sonora e buna, ... dar pt. coloana sonora mergi la un film?
Spiger_Iasi pe 30 mai 2019 16:51
da.
nelimitat pe 02 Noiembrie 2014 17:38
Recomandat pentru cinema!
Este un film foarte bun de actiune, coloana sonora energica. Pe Keanu Reeves il prinde foarte bine. Merita sa fie vazut la cinema. Pentru aceasta saptamana, este numarul 1. Tineti cont si de nota IMDB, mai mare de 8 (foarte rar pentru un film de actiune).
BaetuAndrei pe 2 noiembrie 2014 23:01
coloana sonora mi-a placut si mie! :) .
Qube86 pe 7 februarie 2017 17:19
Fiecare cu gusturile lui...asta nu poate fi schimbat si nici nu trebuie...dar sa te referi la un astfel de film cu apelative de genul ''gunoi'' si sa mai si adaugi ''ultra'' ca prefix...mi se pare cam exagerat...Nu e film de Oscar si nici nu a pretins vreodata chestia asta...Oamenii au fost foarte realisti in legatura cu munca lor (si nu ma refer la realismul povestii)...si asta s-a vazut din incasarile foarte bune...Sa iei o asemenea poveste, cu o asemenea distributie si cu un buget atat de restrans (maxim 25 de milione din ce am inteles) si sa reusesti sa faci un profit de peste 100 de milioane de dolari..asta mie mi se pare un mare ''OAU''...Numai Mantuitorul mai facea minuni din astea...cu inmultitul lucrurilor din nimic...sau din putin...In fine...macar din punct de vedere obiectiv...eu zic ca munca oamenilor astia merita respectata chiar daca nu va place rezultatul...
Ursulika pe 09 Noiembrie 2014 21:02
Scenariu slabut pentru Keanu Reeves
Slabut scenariu si toata povestea cu razbunarea catelului ce-i aduce aminte de sotie.
M-am uitat interesat mai mult pentru Keanu Reeves si ma asteptam la ceva mult mai interesant si alambicat dar poate am avut eu asteptari prea mari. Oricum interesanta povestea hotelului in care se cazau acesti criminali platiti dar si acolo esti lasat asa.. in pom. E un film dragut si comercial sa zic asa, se putea mai bine de la acesti actori.

mihnea_aspru95 pe 16 februarie 2017 19:30
Ca bine zici, Ursulika ;)
IuliaP pe 31 Octombrie 2014 23:43
EXCELENT!
Film excelent. Plin de actiune desi inceputul nu lasa impresia asta. De mult nu am mai vazut un astfel de film. Merita toti banii!!!
romleo pe 14 decembrie 2014 11:49
chiar a meritat , un film foarte bun .
IIshaIIdowII pe 1 februarie 2015 03:06
pff... inseamna ca nu stii ce valuare are banul :)))
jochem pe 11 Noiembrie 2014 20:38
Are nota asta pe imdb din cauza ca joaca Keanu Reeves si ca e regizat ok pentru basina asta de scenariu.
EUGEN.VIDEO pe 23 Ianuarie 2015 21:02
...
Wow, ce film minunat! Coloana sonora excelenta. KR ii omoara pe toti .De vazut la cinema ( alt film) bravo! nota 2
cata_rator pe 18 Noiembrie 2014 07:53
Stupid
Un film prost si ieftin despre un psihopat care vrea sa ucida un om (si inca vreo 50 pe langa el) doar pentru ca acesta i-a omorat cainele. Poate fi vreun scenariu mai stupid de atat?
Indiferent cat de ticalosit ar fi cineva, nimeni nu are dreptul sa-i ia viata pentra ca a omorat un caine puricos.
Cat despre astfel de dezaxati care ar fi in stare sa-si ucida un semen pentru o jigodie de caine , ii putem vedea oricand la stiri cand e vorba despre hingherii care incearca sa adune imputitii de maidanezi care musca copiii ce se joaca prin parcuri.

PS: ca de obicei, Keanu Reeves joaca ca o cizma. Fața imobila cu un rictus intepenit pe tot parcursul filmului exprima tot atata emotie cat un prosop de baie. E fals, fals, fals.

Asil pe 28 noiembrie 2014 15:52
Psihopatul se vede ca esti tu, dupa felul cum gandesti !
Robert_24 pe 16 martie 2015 07:32
pt un catel? uitati exemple de oameni coorenti si atenti cum vad ei un film in bucati din 1 min ei vad 10 secunde si ajung la concluzia '' un catel'' bai copile mai uitate odata nu are nici-o treaba cu catelul,era vorba de nevastasa,dupa 20 minute se afla ca tot aceeasi tipi care i-au omorat catelul ''psihopatului'' au avut legatura si cu moartea sotiei lui.dar ma rog.daca te uti doar la imagini:))
viodiaconu pe 12 Decembrie 2014 18:38
Interzis peste 10 ani...
Imi facusem griji cand nepotelul meu a ales filmul,dar mi-am facut griji degeaba.Filmul se inscrie cu succes in seria filmelor cu Chuck Norris.
micuttzu pe 03 Noiembrie 2014 23:19
Un film de actiune foarte bun. Il recomand,celor care sunt fani ai genului sau vazand acest film poate o sa fiti. Foarte bune.
flamura pe 04 Noiembrie 2014 00:36
Până la capăt...
Merită toţi banii...sunetul rupe membranele difuzoarelor din cinema...
cata_rator pe 18 noiembrie 2014 07:58
Pentru sunetul care rupe membranele difuzoarelor te-ai dus tu la film? Interesant, ma abtin de la alte comentarii!
flamura pe 19 noiembrie 2014 23:23
was is das_
Stefanzy pe 09 Noiembrie 2014 20:13
Keanu Reeves a avut un rol perfect in film , coloana sonora a fost excelenta si mai ca avea sa sparga boxele din sala de cinema . La inceput nici nu aveam sa stiu ca asta e un film de actiune , dar a meritat toti banii . Obligatoriu de vazut pentru fanii genului care nu prea au probleme cu scenele violente . Da , filmul e atat de violent incat dupa ce l-am vazut am inceput sa cred ca filmele de actiune ale lui Jason Statham si Nicholas Cage sunt filme de gradinita . Merita de vazut la cinema chiar si in 2D !
cata_rator pe 18 noiembrie 2014 08:09
Sigur ca da, puteau sa-l aleaga si pe Steven Seagal in rolul perfect al actorului principal. Tot aia era!
catalin_ionut_23 pe 31 Octombrie 2014 17:41
foarte bun ,recomand!
un film foarte bun care mi-a placut tot la el scenele cu masini bataie ,actiune foarte buna de la inceput pana la sfarsit printre cele mai bune vazute la cinema pe anu asta si nu sunt multe care mi-au placut atat de mult il recomand sa l vedeti la cinema mi-a placut nota mea 10
czinege_ioan_cristian pe 1 noiembrie 2014 22:01
sper sa fie cel putin ca si The Equalizer (2014) cu denzel washington , ptr ca dupa opinia mea e cel mai bun film de actiune ... poate john wick il va depasi :) maine voi merge sa vad acest film ...
Asil pe 28 noiembrie 2014 15:53
sabasanu :))))
geo_gabi pe 14 Ianuarie 2015 20:28
John Wick
Usor asemuit cu The Equalizer in rolul principal Denzel Washington .
John Wick in rolul principal Keanu Reeves cu iz de comedie neagra pe alocuri .
Dupa parerea mea cred daca se "lucra" un pic la scenariu ar fi putut iesi un film de nota 8 ,spun asta fiindca o idee buna ar fi fost - implicarea mafiei ruse avand in vedere moartea sotiei ,dar pt.un biet catel si o masina sa faci atata macel NEVER .
Nota 6 se putea si mai bine ( Keanu Reeves ).

firodo pe 21 Ianuarie 2015 00:50
Doamne ce film penibil
De pe vremea lui Seagal si Norris nu am mai vazut un film atat de prost.
Cu un pistol omoara o armata.....acelasi subiect depasit, razbunare....dar de data aceasta pentru un caine...Doamne apara-ne.

Octaz pe 23 Noiembrie 2014 17:12
Nu ma dau in vant atat de mult dupa filme de actiune intensa ca acesta...asa cum mi s'a parut din trailer, dar cand l'am vazut pe Keanu Reeves, am zis DUDE ... hai sa il vedem. Cred ca nu am mai vazut un film cu el din 2008 de la "The day the Earth stood still" Sincer aveam deseori impresia ca urmaream intr'un fel sau altul viata lui personala, si anume drama prin care trece in viata de zi cu zi .Filmul a fost ok, momentele de umor din primele parti ale filmului au avut succes. In concluzie, in "John Wick" iar avem de-a face cu clasicul erou care ii omoara pe cei rai iar la final se alege cu fata,doar ca de aceasta data se alege insa cu un caine :))
P.S.: Si pentru ca recent am urmarit "Equalizer" , radeam cu un prieten si ii spuneam : "Vezi ca Denzel a fost mai tare decat Keanu Reeves, el i'a omorat pe toti doar cu diverse obiecte si ustensile :d"

Beastmaster pe 18 ianuarie 2015 17:30
Cred ca chiar la Equalizer se face referinta in film cad mafiotul rus pomeneste de cei 3 tipi ucisi cu un creion :))
AlexandruDragos pe 28 Martie 2015 18:13
Mi-a plăcut
Mie mi-a plăcut filmul, deși l-am vizionat pentru că mi l-a recomandat un bun prieten. După ce am citit aceste comentarii, devenisem destul de sceptic, însă sugestia unui bun prieteni a fost mai presus de acestea. Pe mine m-a făcut să-l urmăresc până la final, nu m-a plictisit. Cât despre povestea în sine, am citit comentarii că, vezi, Doamne, i-a omorât pe ăia pentru un câine. Dacă gândiți ceva mai mult, o să vedeți că la mijloc a fost, de fapt, onoarea sa, șifonată de către un golan fără minte. Un plus și pentru că John Wick pune mare accent pe onoare, neomorând chiar pe oricine, în stânga și-n dreapta, ci lăsând și anumite persoane în viață, care au dat dovadă de onoare, probabil, cu ceva timp înainte (vezi mafiotul rus lăsat în viață), dar și altele. Nota 9 pentru că înseamnă Obligatoriu de văzut, dar poate că nota ar fi un 7 spre 8… citeşte
Sorin87 pe 27 Ianuarie 2015 00:29
Filmul a fost bestial mai ales fazele de actiune foarte bine conturate, astept o continuare
Infinity pe 25 Noiembrie 2014 00:34
John Wick (2014)
Un hard-hitting action, cu un scenariu simplu, clisee mai putine, ceva momente amuzante si un Keanu Reeves convingator. Mi-a placut. Era sa uit... O coloana sonora superba. 8.
bebe_ben pe 6 decembrie 2015 22:47
tare faza cu coloana sonora de ce nu mergi la discoteca?
Infinity pe 8 decembrie 2015 01:42
Discotecile sunt pentru "pussies" ca tine care isi pun steagul Frantei peste poza de profil. Patetic.
dragos_grozescu pe 18 Ianuarie 2015 01:14
Eu zic ca acest film este de evitat! Scenariul este cea mai mare prostie pe care am auzit-o pana acum. Cu toate astea am incercat sa vad filmul pana la capat si nu am putut. Filmul este tras de par ca in the expandables, iar john ar trebuii sa moara cam de 100 de ori in acest film. Singurul plus din acest film este coloana sonora. Pacat ca un actor asa de bun precum Keanu Revees a inceput sa faca filme din ce in ce mai slabe.
Lockdown89 pe 16 Februarie 2016 15:51
Hotelul Continental-un ''Holly Ground'' al asasinilor platiti!
Un film de actiune cu multe impuscaturi-majoritatea in cap:) doar e vremea razbunarii.Keanu Reeves nu dezamageste,inca o interpretare in stilul caracteristic,iar rolul de Hitman ia venit manusa in acest film-insa nu un Hitman in stilul clasic ci unul trezit din adormire,de moartea sotie,si asta din cauza idioteniie fara margini a celor 3 tampiti!..Faza cu Hotelul Continental mi sa parut foarte tare,un fel de Holly Ground al asasinilor platiti,in care fiecare dintre ei trebuie sa lase viata pe care o duc la receptie-ori altfel suporta consecintele!
gigi_nedelcu pe 09 Februarie 2016 23:48
Actiune,fara un scenariu bine stabilit
Actiune.,actiune,actiune dar care-i motivatia eroului in toata aceasta baie de sange.......aaa, i-au omorat.........cainele si i-au furat.......masina!!!Mobilizare de scheme,arte martiale,masini smechere,replici pt .........un caine(da e adevarat primit cadou postmortem de la sotia mult iubita dar se putea totusi construi o intriga mai reusita).
10 pt scene de lupta,4 pt scenariu.....media e 7.

chiba_florin pe 06 Noiembrie 2015 23:26
Hmmm
Un film nebun şi cam atât !
Chiar dacă aveam cumva aşteptări mai mari de la el, m-a surprins. Interesantă ideea ! Cel puţin pe mine m-a acaparat şi e strict părerea mea !

emy_sinaia pe 18 Mai 2015 09:41
ok
Cel putin 1 data merita vazut, macar pentru tenacitatea si setea de razbunare a personajului principal, in rest multe impuscaturi, dar cel mai mult mi-au placut serviciile all inclusive de la hotel.
Ciurila_Emanuel pe 01 Mai 2015 20:36
Super
Tare de tot filmul, dar cam dur la capitolul actiune, dar si foarte emotionant ! :)
marius93 pe 01 Februarie 2015 07:43
O surpriză plăcută în materie de action movie. Chiar dacă scenariul este leit filmelor marca Steven Seagal, Chuck Norris etc, este regizat cu mult stil, secvenţele de acţiune bine filmate, are prestaţii actoriceşti decente şi vreo 2-3 replici pline de umor negru. Nu e atât de exploziv sau de cool cum se spune şi pe alte site-uri, însă merită văzut o dată. M-am bucurat să-l revăd pe Randall Duk Kim, ce-i drept, aici doar pentru câteva secunde în rolul doctorului de la hotel.
tzatzocach pe 29 Ianuarie 2015 20:31
De neoprit
imi pare mie sau filmul este unul gol care in afara de gloante si pistoale nu are nimic altceva?
Apropo,cred ca daca vreun rus i-ar fi omorat pe cineva drag din familie lui John Wick , cu siguranta, la finalul filmului, Rusia ar fi disparut de pe harta.

cedrina pe 19 Ianuarie 2015 19:37
pac, pac
pac, pacpac, pacpacpacpac, pacpac, pacpacpacpacpacpac, pacpac, pac.............pa, pac!
VIBERS pe 13 Ianuarie 2015 16:12
Foarte multa actiune si multe clisee
CONTINE SPOLIERE.!!!!!!!!!!!!!!!!.Ii acord nota 7 cu foarte multa indulgenta, meritand un maxim nota 6.5 datorita actiunii foarte intense si a adrenalinei, nu te plictisesti absolut deloc.Scenariul este acelasi pe care il vedem si cu care ne-am obisnuit la foarte multe filme de acelasi tipar.SPOILERE, SPOILERE, SPOILERE. SPOLIERE.Cand este capturat de catre mafia ruseasca, normal ca eroul principal nu este omorat imediat si intr-un mod foarte simplu, mafiotii incearca sa il sufoce cu o punga in loc sa ii traga un MARE GLONT IN FREZA (cel mai cunoscut cliseu pe care din nefericire ni-l ofera regizorul cam la orice film de acelasi gen).Normal ca actorul principal omoara absolut tot si este ranit foarte putin.Exista ideea de respect intre mafioti, acel cod.Ca idee, filmul este ok pt a fi vizionat dar doar de catre fanii lui Reeves in rest… citeşte
Beastmaster pe 18 ianuarie 2015 17:22
asa e..intotdeauna "eroul pozitiv" ucide din prima microsecunda in timp ce "eroii negativi" asteapta cu ucisul pina o patesc :))
Seey2k pe 24 Noiembrie 2014 00:50
Un film destul de bun , nu are nimic special , doar ca e bine construit si un rol principal jucat impecabil . E un film care trebuie vazut la cinema neaparat . Nota 8 !
dragomir_alina pe 18 Noiembrie 2014 22:01
F Bun
Foarte bun, dar cam tras de par"" ... egaleaza in consumul de gloante faimosul RAMBO :))
zdraveius pe 01 Februarie 2015 23:11
O fi vreo provocare tacita la Hollywood intre regizori, scenaristi, actori sa vada care face cel mai prost film. Iarasi un super-erou care imparte gloante in toate partile si nimereste pe toata lumea, cei pe care ii are ca adversari apar pe rand, unul cate unul.
Sa treaca pe la Hollywood si soldatii de elita. Sa-I antreneze asa si pe ei si sa se duca in teatrele de razboi doi-trei cu abilitati de-astea.
Am rezistat 1 ora. M-a convins de la primele impuscaturi, dar am zis ca nu o sa fie asa tot.
Pacat ca filmele astea (si cele bune si cele proaste) sunt un model de comportament pentru cretinii care nu fac diferenta intre fictiunea din film, de pe ecran si realitatea din viata fiecaruia. Si ii vezi ca flutura armele pe strada si nu au nicio jena sa si traga la intamplare sau atunci cand se cearta cu cineva. Ii vezi cum se drogheaza, cum isi bat joc de parinti, de… citeşte

Decibalus pe 25 Ianuarie 2015 01:20
zmeura de aur?
nuuuu, nu are sanse nici la zmeura..este anti tot, o mizerie plina de gloante si ..nimic !
si vedeti ca Steven Seagal a refuzat 200 mil $ numai sa apara in generic la final :)

radu3455 pe 13 Ianuarie 2015 22:28
un film de actiune foarte bun,peste asteptari,coloana sonora e una bine aleasa,scenariul a fost pe placul meu,si prestatia actorilor a fost si ea reusita,recomand nota 9
PrincessMARIA pe 14 Decembrie 2014 19:48
F BUN
Genial !!! Sunt indragostita de personaj si de Razbunare pe buna dreptate !!! Sunt mandra de felul in care si-a facut singur dreptate... Plin de actiune, ma face sa simt ca traiesc fiecare clipa, ma tine cu sufletul la gura... Nota 10 de la mine...
lolozilla pe 29 Martie 2015 23:26
O caricatura de film. Se vrea o actiune mai "la misto" gen The Equalizer, si cu un mic univers pentru o eventuala franciza; dar nu are nimic special, umor 0, profunzime -1, violenta gratuita si Wick un fel de Steven Seagal care se pune sa omoare zeci de oameni pe ritmuri dubstep doar pentru ca e cool pe ecran. Jenibil, cea mai mare pierdere de vreme vazuta pe 2014.
user-64df3ea38c52a pe 21 August 2023 10:31
Scenariu incredibil,actiune dementiala,montaj foarte bun,regie buna si actorie de exceptie. Nota 10/10
user-64df165ecd4ea pe 18 August 2023 12:21
Comentariu șters ...............................................
user-64da32130c00b pe 14 August 2023 17:36
In sfarsit un film care nu face parte din categoria b- asa ca îl recomand.
user-64d924cac56f4 pe 13 August 2023 21:56
Actiune foarte buna,distributie buna,poveste buna. Keanu Reeves excelent in rolul de john wick si totusi filmul pe cinemagia are 7.5 si pe imdb 7.4 iar eu îi acord 7.8
user-64d8c7fa82fc5 pe 13 August 2023 15:19
Un film obligatoriu de vazut deci not 9/10
Muie cosmin si backmoore!

user-64d8aee06b743 pe 13 August 2023 14:25
Acest film este direct destinat exclusiv oamenilor culti.
user-63b2b36cc78dd pe 08 Ianuarie 2023 21:58
Pur și simplu un film tare de acțiune. Keanu Reeves e super Speed .Nota 9
forever_young_ pe 18 Ianuarie 2021 13:10
BUN !
un film de actiune si extra-actiune cu un Keanu Reeves invincibil ...ps. multe gloante :))
superdepeche pe 17 Ianuarie 2021 21:35
epic
filmul este pur si simplu epic
scene de actiune multiple
2&3 si mai si...

Albastrica20 pe 12 Noiembrie 2020 21:29
In ciuda comentariilor care au spus ca este cliseic, totusi m-am uitat si mi-am format o parere opusa. Mi s-a parut totul destul de realista chiar foarte, in ciuda faptului ca nu a fost o actiune care sa ma tina mereu in suspans. Merita vazut o data.
user-5e209011ecbf6 pe 07 Februarie 2020 21:20
Foarte tare l-am vazut de 2 ori îl recomand cu caldura
user-5a3f8ede8b2a3 pe 19 August 2019 00:18
Este filmul meu preferat, este genial , nu te plictisești deloc și e plin de adrenalină. Îl recomand tuturor
user-5b2ebcc56801c pe 20 Iulie 2019 20:36
Un tip primește în dar un câine de pază de la iubita lui care a murit de rabie. Într-o noapte, o echipă de la Ministerul Sănătății intră în casă tipului și-i eutanasiază câinele pe motiv că este turbat. Tipul se supără tare deoarece el știa că câinele era sănătos. Și-a scos din beci carnetul de sănătate al câinelui și a plecat către vinovați pentru a le cere despăgubiri. Cei de la minister nici nu au vrut să audă așa că tipul s-a supărat și i-a dat în judecată angajând pentru această acțiune cei mai buni avocați: frații Pușcoi. A urmat un lung proces în care cei de la minister au fost judecați și au fost condamnați cu suspendarea din funcții. Finalul este fenomenal, un final de Oscar: câinele și-a revenit în simțiri deoarece angajații ministerului au greșit serul pentru eutanasierea câinelui. Conștientizând eroarea, angajații,… citeşte
user-5a1afdcbc1b83 pe 06 Mai 2019 09:07
Super film recomand nota 10+.
Multe inpuscaturi este un film la care nu te poti plictisi merita.

Florinaky pe 28 Mai 2018 00:39
Lumea se săturase ca eroul principal să taie și să spânzure pentru moartea persoanelor apropiate și au zis să se mai omoare și pentru câini sau mașini dar cred că au cam exagerat cu omorurile și invincibilitatea.